Home \ index
 

Ako si vybrať farbu strojčeka.

 

Rovnátka sú súčasťou vášho každodenného vzhľadu. Čoskoro sa stanú aj súčasťou vášho "štýlu" rovnako tak ako tričká a topánky, ktoré nosíte. To je dôvod, prečo môže byť výber farby strojčeka tak obtiažny. Máte problémy s výberom farieb svojich strojčeka, keď idete k svojmu ortodontistu? Ak tomu tak je, vezmite do úvahy niekoľko nasledujúcich faktorov, ktoré vám možno pomôžu rozhodnúť.

              

Postup .

    

  Časť 1      Výber farby  .

    
   
 1.            1      Pozrite sa na farebnú škálu. Opýtajte sa svojho zubára, či ortodontistu, či má farebnú škálu, z ktorej si môžete vybrať. Farebná škála je zoznam farieb, ktoré môžete pre rovnátka použiť. Pozrite sa na ňu ešte predtým, než rovnátka získate na pevno, aby ste sa nemuseli rozhodovať priamo na mieste.  
    
  • Pozrite sa na odtiene na farebnej škále. Majte na pamäti, že farby na strojčekoch budú o niečo svetlejšie.
  •  
  • Ak máte možnosť, pozrite sa na farebnú škálu online. Do vyhľadávača vpíšte "vzorkovník farieb pre rovnátka" a ľahko nájdete interaktívne okno, kde si budete môcť vyskúšať pripevniť farebnú gumičku na zub. Experimentujte s rôznymi farbami, ktoré by sa vám mohli páčiť. Pamätajte však na to, že nie všetky farby, ktoré nájdete online, vám bude môcť ponúknuť váš stomatológ.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vyberajte farby, ktoré majú zmysel. Farby môžete tiež kombinovať, takže môžete využiť rovnátka aj k nejakej špecifickej príležitosti. Zvážte rôzne kombinácie farieb, ako napríklad:  
    
  • Národný farby. Červená, biela a modrá pre SR, alebo USA, červená, biela a zelená pre Mexiko, atď.
  •  
  • Farby reprezentujúci vašu školu.
  •  
  • Obľúbené farby vášho športového tímu.
  •  
  • Sviatočná farby. Červená a zelená pre Vianoce, čierna a oranžová pre Halloween, atď.
  •  
  • Farby dúhy (nie vždy sú dostupné).
  •  
  • Vlastné obľúbená farba / farby.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Vyberte si farby, ktoré sa hodia k vašej pleti. Zvážte farby, ktoré sa dobre hodia k vášmu prirodzenému tónu pleti alebo farbe vlasov. Farba vašej pleti a vlasov bude mať veľký vplyv na vzhľad vašich strojčeka. Vyberte si preto farby, ktoré sa k vám budú hodiť a nebudú tvoriť tvrdý kontrast oproti vlasom a pleti.  
    
  • Tmavším tónom pleti a vlasov pristanú farby ako zlatá, tmavo modrá, tyrkysová, oranžová, zelená, pastelovo modrá, fuchsiová, ružová, alebo fialová, hoci voľba farby vždy závisí aj na osobe.  
  •  
  • Svetlejšie pleti a vlasom by naopak pristala petrolejovo modrá, bronzová, karamelová, lososová, khaki zelená, modrastá červená, slivková, modrozelená a kráľovská modrá, ale aj tu platí výber farby podľa osoby.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Skombinujte rovnátka so svojím oblečením. Zvážte farby strojčeka tak, aby sa hodili ku kúskom oblečenia, ktoré radi často nosíte. Ak máte vo svojom šatníku veľa primárnych farieb, mohol by byť dobrý nápad zaobstarať si rovnátka v ďalšej primárnej farbe. Pokiaľ máte nesvoja šatníku veľa neónových farieb, skúste si zaobstarať rovnátka s priesvitnými gumičkami, ktoré sú neutrálne. Nebojte sa myslieť dopredu!        
 8.  
 9.             5      Vyraďte "škaredé" farby. Rozhodnite, ktoré farby vás neuspokojujú, pripadajú vám divné alebo sa vám nepáči. Napríklad rovnátka s čiernymi gumičkami budú vyzerať, akoby vám medzi zubami zostávali zvyšky jedla. Biela zase vyzerá ako skvelá voľba, ale nechá vyniknúť žltému tónu zubov.        
 10.  
 11.             6      Zvážte tmavšie farby. Vďaka tmavším farbám, ako tmavo fialová alebo námornícka modrá môžu vaše zuby vyzerať belšie. Môže byť teda dobrý nápad vybrať si tmavšiu farbu gumičiek a odpútať tak pozornosť od prirodzenej farby vašich zubov.        
 12.  
 13.             7      Povedzte o svojej voľbe ortodontistu. Nechajte si rovnátka nasadiť a potom sa už môžete obdivovať v zrkadle. Ak si ich farbu ihneď neoblíbíte, nič sa nedeje. Zvyknete si na ňu. A ak nie, pri ďalšej návšteve ortodontistu si môžete gumičky nechať vymeniť.        
 14.  
 15.             8      Dodržujte pravidelnú hygienu. Farbe vašich strojčeka je jedno, či dodržiavate pravidelné čistenie. Udržujte si je čisté pravidelnú hygienou a aj vaše zuby budú zdravé. Dobrá ústna hygiena znamená správnu starostlivosť o ústa, zuby a ďasná.  
    
  • Zuby si čistite po každom jedle. Ak ste v škole, môžete si so sebou nosiť malý skladací kefku a zuby si vyčistiť aj po desiate a obede. Vyčistite si všetky zuby a môžete si dokonca skúsiť zmerať čas, ako dlho si zuby čistíte.  
  •  
  • Aspoň raz denne použite zubnú niť. Nití sa dostanete medzi zubami aj tam, kam sa bežným kefkou nedostanete a budete mať aj zdravšie ďasná. Používanie zubnej nite so strojčekom však môže byť veľká otrava. Môžete použiť aj špeciálne niť, ktorá je už napnutá na jednorazových nástavcoch, ktorou sa medzi zubami ľahšie dostanete.  
  •  
  • Aspoň raz denne použite ústnu vodu. Voda pomôže zahubiť škodlivé baktérie, ktoré žijú vo vašich ústach a prispievajú ku kazenie zubov. Vypláchnuť si pusu je jednoduché, rýchle a osvieži váš dych.  
  •  
         
 16.  
 17.             9      Zvážte zmenu farby. Nechajte si zmeniť farbu gumičiek zakaždým, keď si idete nechať utiahnuť rovnátka. Ak sa vám farba gumičiek prestane páčiť, nepanikárte. Ich farbu si môžete nechať zmeniť zakaždým, keď idete na utiahnutie strojčeka. Väčšina ortodontistu vám dá ďalší termín za asi 6-8 týždňov.                  
 18.  
             

  Časť 2      Ďalšie možnosti  .

    
   
 1.             1      Spýtajte sa na Invisalign. V závislosti na tom, aký problém majú vaše rovnátka vyriešiť, si možno budete môcť vybrať rovnátka Invisalign. Sú priehľadné a na zuboch nepatrné, takže to vyzerá, ako by ste rovnátka vôbec nemali. Ak nechcete, aby vaše rovnátka bola vidieť, sú pre vás ideálnou voľbou.        
 2.  
 3.             2      Vyberte si keramická rovnátka. Keramická rovnátka fungujú rovnako ako tá kovová, ale sú navrhnuté tak, aby splynula s vašimi prirodzenými zubami tak, že sa používa keramika vo farbe zubov a priehľadné gumičky. Ak sa pre vás nehodí Invisialign, táto rovnátka môžu byť hneď druhou najlepšou voľbou.        
 4.  
 5.             3      Vyberte si priehľadná rovnátka. Kovová rovnátka sa dajú skombinovať s priehľadnými gumičkami, čo minimalizuje ich vzhľad na vašich zuboch. Ak je toto váš zámer, môžete si vybrať priehľadné gumičky, miesto aby ste si vybrali nejakú špeciálnu, výraznú farbu.        
 6.  
 7.             4      Vyhnite sa bielym strojčeku. Biela sa na prvý pohľad môže zdať ako ideálna voľba, pretože vaše zuby sú tiež biele. Opak je ale pravdou. Vďaka bielym gumičkám budú vaše zuby vyzerať žlté, ale tiež sa vám rýchlo zašpiní. Obzvlášť ak pijete tmavé nápoje ako je cola alebo káva, gumičky sa vám nepekne zafarbí do zašlej bielej.        
 8.  
 9.             5      Vyhnite sa zlaté a žltej. Žltá a zlatá farba na strojčekoch nechá ešte viac vyniknúť nažloutlému odtieňa vašich zubov. Skúste sa preto týmto farbám vyhnúť, ak nemáte naozaj žiarivo biele zuby.        
 10.  
             

Tipy .

      

            (17)      
Index populárne:
Ako upokojiť spálený jazyk.

Ako spoznať, či máte horúčku.

Ako prežiť prvých 10 dní Atkinsovej diéty.

Ako vyliečiť opar.

Ako vyliečiť upchaté priedušky.

Ako potlačiť chuť k jedlu.

Ako liečiť kožu spálenú od slnka.

Ako zabrániť banánom v príliš rýchlom dozrievania.

Ako sa prestať cítiť osamelo.

Ako odchovať kanárikov.

Ako zmazať účet na Spotify.

Ako vypočítať objem trojbokého hranola.

Ako si zvýšiť krvný tlak.

Ako schudnúť nohy.

Ako precvičovať prsty.

Ako zistiť, či má človek otras mozgu.

Ako spoznať, či je korytnačka samec či samica.

Ako sa zbaviť kŕčov v nohách.

Ako zmierniť bolesti chrbta bez liekov.

Ako vykonávať modlitbu tahajjud.

Ako rýchlo schudnúť tuk na bruchu (pre ženy).