Home \ index
 

Ako uzavrieť esej.

 

Kľúčom k najlepšie známke u eseje je správne zakončenie a preto je záver eseje tak dôležitý. Záver by mal stručne zhrnúť všetko, o čom ste v eseji písali a nakoniec by mal celú prácu uzavrieť zaujímavým a provokatívnym spôsobom. Tento návod vám poskytne tipy, ktoré vám pomôžu zakončiť svoju esej správnym spôsobom.

              

Postup .

    

    1      Čo robiť  .

    
   
 1.   1      Začnite malým prechodom (voliteľné). Môžete tým čitateľom dať najavo, že bude esej čoskoro končiť a že by mali dávať pozor. Mnoho esejí začína posledný odsek prechodom, ale nie je to nutné. Môžete to napísať veľmi jednoducho, napríklad:  
    
  • "Aby sme to uzavreli..."
  •  
  • "Nakoniec..."
  •  
  • "Pre zhrnutie..."
  •  
         
 2.  
 3.   2      Stručne zhrňte základné body svojej eseje. Vezmite si prvých niekoľko viet každého odseku eseje a prepíšte hlavné body z nich všetkých do niekoľkých viet. Tým čitateľom pripomeniete, o čom ste písali.  
    
  • Neshrnujte svoje body presne tak, ako ste ich písali. Záver by mal zhrnúť celkovú esej a preto sa musíte vojsť len do niekoľkých riadkov.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Píšte stručne a jasne. Záver by nemal byť dlhší ako 5-7 viet. Keď napíšete menej, nebudete schopní vyjadriť všetko čo potrebujete a keď napíšete viac, zapadnete do pátosu. Stručnosť je nástrojom múdrych.     
 6.  
 7.   4      Zapracujte do svojho záveru tiež tézu celej svojej eseje. Ak máte tézu, mali by ste ju nejakým spôsobom začleniť do eseje, aj keby ste ju mali iba parafrázovať. Nezabudnite na to, že téza je najdôležitejšou časťou vašej práce. Ak niekto pri čítaní záveru stále nevie, ako znie vaše tézy, budete musieť svoju esej prepísať.  
    
  • Vyhnite sa ale priamemu opakovanie svoje tézy. Nájdite spôsob, ako ju do záveru zapracovať inými slovami, aby čitatelia nemali pocit, že ste leniví.
  •  
         
 8.  
 9.   5      snaží sa znieť autoritatívne. To znamená, že by ste mali používať tie správne slová (a nevyberať si len tak náhodne), spoliehať sa na vedecké dôkazy z iných zdrojov a dôverovať svoje vlastné schopnosti písať.  
    
  • Napríklad namiesto aby ste napísali: "Preto si myslím, že je Abraham Lincoln najväčším americkým prezidentom 19. storočia," napíšte: "Preto bol Abraham Lincoln najväčším americkým prezidentom 19. storočia." Čitateľ v tejto chvíli už vie, že píšete o tom, že bol Lincoln dôležitým prezidentom. Keď napíšete "myslím si,..." nebudete znieť dosť presvedčivo.
  •  
  • Ďalší príklad: Neospravedlňujte sa za svoje názory. Sú to vaše názory, takže si za nimi stojte. Nikdy nepíšte nič ako: "Nie som žiaden expert..." alebo "Je to len môj názor," pretože potom neurobíte na svojich čitateľov dojem.
  •  
         
 10.  
 11.   6      Posledné vetu vyšperkujte. Posledná veta závere by mala byť napísaná trochu lepšie, než zvyšok práce, mala by byť k veci a mala by v čitateľoch niečo zanechať. Je jasné, že sa to ľahšie povie, ako urobí. Ide ale len o to správne zhrnúť hlavný bod vašej eseje. Opýtajte sa sami seba: "O čom je moja esej a čo sa snažím ľuďom povedať?" A pôjde vám to samo.  
    
  • Zakončite s trochou irónie. Buďte hraví a skúste napríklad zironizovat to, o čom píšete. Vďaka tomu bude vaša esej provokativnější.
  •  
  • Zamerajte sa na emócie. Väčšinu času sú eseje neosobné a racionálne a na pocity sa zabúda. Preto je dobré, keď uzavrite esej niečím, čo v ľuďoch vzbudí emócie. Keď to urobíte správne, dodáte tým svojej práci pridanú hodnotu.
  •  
  • Ak sa to hodí, môžete čitateľa tiež vyzvať k nejakej činnosti alebo akciu. V prípade, že píšete esej preto, aby ste zmenili správanie ľudí alebo ich k niečomu prinútili, môžete do záveru začleniť tiež priamu výzvu k akcii. Nemali by ste to ale preháňať, pretože v nesprávnom kontexte (napríklad vo výkladovej eseji) by vám to mohlo skôr uškodiť.
  •  
                   
 12.  
             

    2      Čo nerobiť  .

    
   
 1.   1      Pokiaľ možno Necitujte. Nie je nutné zaplače záver eseje citáciami a analýzami - to by ste mali urobiť už v samotnom tele eseje. Ak je to potrebné, zhrňte svoje citácie čo najstručnejšie a odkážte čitateľa na časť textu, ktorá sa problematikou zaoberá.     
 2.  
 3.   2      Nepoužívajte kvetnatý jazyk. Snažte sa vyhnúť košatým vetám a príliš vzletným výrazom. Mali by ste písať čítavo a hlavne čitateľa nenudit. Nepoužívajte ani výrazy "za prvé", "za druhé" atď. Vždy presne napíšte o čom hovoríte a koľko vecí chcete spomenúť.     
 4.  
 5.   3      Nemali by ste čitateľa miasť novými informáciami. V závere nie je miesto na nové nápady a informácie, čitatelia by boli zmätení. Spoľahnite sa teda len na zhrnutie toho, k čomu ste sa svojou eseji dospeli a nezaoberajte sa novými vecami.     
 6.  
 7.   4      Nesústreďte sa na nedôležité veci z eseje. V závere by ste nemali márniť čas tým, že sa budete venovať malým a nedôležitým témam. Mali by ste sa zamerať skôr len na to najdôležitejšie. Záver by sa mal sústrediť na jadro eseje.     
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

                 
Index populárne:
Ako prerezávať strom.

Ako uzavrieť esej.

Ako získať späť stratený hlas.

Ako zmierniť bolesti chrbta bez liekov.

Ako schudnúť vďaka vode.

Ako si urobiť pekný deň.

Ako zredukovať plynatosť spôsobenú vlákninou.

Ako sa rýchlo zbaviť vaginálneho zápachu.

Ako zmierniť vzhľad jaziev v tvári.

Ako odstrániť vši prírodnou cestou.

Ako sa rýchlo zbaviť zápalu spojiviek.

Ako šprintovať rýchlejšie.

Ako sa stať motivačným rečníkom.

Ako si nasadiť kontaktné šošovky.

Ako sa netrápiť.

Ako sa zbaviť vrások s Retina A.

Ako znížiť krvný tlak bez liekov.

Ako vyčistiť záchod pomocou kolesami.

Ako sa nestarať o to, čo si myslia ostatní.

Ako schudnúť na tvárach.

Ako schudnúť tuk a posilniť svaly.