Home \ index
 

Ako nájsť stratený mobilný telefón.

 

Existuje len málo vecí, ktoré dnes človeka naštvú viac ako stratený mobil. Telefóny totiž nepoužívame len na telefonovanie, takže myšlienka na to, že má niekto cudzí prístup ku všetkým dátam, ktoré v mobile máme, v nás vyvoláva paniku. V tomto článku sa naučíte ako nájsť svoj stratený telefón. Čím skôr ho totiž nájdete, tým skôr budú vaše dôležité informácie v bezpečí a vy budete opäť v kľude.

              

Postup .

    

    1      Ako nájsť akýkoľvek typ mobilného telefónu  .

    
   
 1.            1      Zavolajte na svoj telefón. Najjednoduchší spôsob ako nájsť mobilný telefón je zavolať na svoje číslo z iného telefónu. Takto môžete nájsť akýkoľvek mobilný telefón, bez ohľadu na to, či ide o smartphone alebo nie. Požiadajte niekoho známeho, aby na vaše číslo zavolal, alebo použite bezplatnú webovú službu, napr. Wheresmycellphone.com alebo freecall.com, vďaka ktorým môžete vytočiť svoje číslo pomocou počítača.       
 2.  
 3.             2      Povedzte niekomu, nech na váš telefón pošle textovú správu. Okrem zavolanie na vaše číslo môžete niekoho požiadať, aby na váš telefón poslal textovú správu. Ak je váš telefón naozaj stratený (máme na mysli, že ste ho skutočne stratili niekde v meste, nie že len neviete, kam ste ho doma položili), môžete na svoj telefón poslať sms s kontaktnými informáciami, aby sa vám dotyčná osoba, ktorá telefón nájde, mohla ozvať.  
    
  • Ak nemôžete nájsť nikoho, kto by vám sms poslal, môžete použiť bezplatnú webovú službu na posielanie sms, napr. Www.poslatsms alebo www.esemes.
  •  
  • Na svoj telefón tiež môžete poslať správu o odmene. Možno tým prípadného nálezcu presvedčíte, aby sa vám ozval a telefón vrátil.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pozrite sa tam, kde ste boli. Ak sa vrátite na miesta, ktoré ste ten deň navštívili, môžete nájsť aj iné stratené veci, nielen mobilný telefón. Ak sa vrátite na miesto, o ktorom viete, že tam ste ešte mobilný telefón mali pri sebe, vydajte sa tou cestou, kam ste pokračovali. Trebárs telefón nájdete (ak si ho samozrejme už niekto do vlastníctva).  
    
  • Hlavne žiadnu paniku. Panika celú situáciu len zhorší a vy sa potom zle sústredíte na to dôležité.  
  •  
  • Na chvíľku si sadnite a premýšľajte, kde ste boli a čo ste robili. Spomeňte si, kedy a kde ste svoj telefón naposledy videli a čo ste robili potom.
  •  
  • Ak ste ten deň navštívili nejakú reštauráciu alebo boli v nejakom obchode, spýtajte sa predavača alebo čašníka, či tam niekto váš telefón nenašiel. Ak nejaký zamestnanec váš telefón našiel, mali by ste byť schopní ho popísať, alebo povedať takému človeku svoje telefónne číslo, aby na telefón zavolal a overil si, že je skutočne váš.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Kontaktujte svojho operátora. Niektorí operátori majú k dispozícii GPS lokalizátor, vďaka ktorým môžu mobilný telefón svojich zákazníkov nájsť. Ak operátor takúto službu neponúka, môže váš telefón aspoň zablokovať, aby ho prípadný zlodej nemohol používať.  
    
  • Telefónne číslo na zákaznícku linku vášho operátora nájdete na internete, alebo v telefónnom zozname.
  •  
                   
 8.  
             

    2      Ako nájsť chytrý telefón  .

    
   
 1.             1      Nájdite Android telefón. Ak ste stratili Android telefón, existujú dva spôsoby ako ho nájsť. Ak je telefón stále zapnutý a v dosahu signálu, môžete ho dohľadať pomocou Správca zariadení na svojom počítači. Ak je telefón vypnutý alebo mimo signál, môžete na počítači nájsť iba jeho posledný zaznamenanú polohu.  
    
  • Ak chcete použiť Správca zariadení, prihláste sa na počítači alebo na inom zariadení k svojmu Google účtu. Správca zariadení od Googlu by vám mal okamžite zobraziť polohu vášho telefónu na Google maps. Správca zariadení (Device Manager) obsahuje ďalšie možnosti, ako napríklad zablokovať telefón, prezvoniť, alebo vzdialene vymazať informácie a dáta.
  •  
  • Preverte posledný zaznamenanú lokácii na stránke google.com/settings/accounthistory. Potom kliknite na "Places You Go (Miesta, kam chodíte)" a "Manage History (Správa histórie)". Táto možnosť spolieha na dostupnosť wi-fi alebo mobilnej siete, nie na GPS, takže určenie lokácie nebude tak presné ako v prípade Správca zariadení od Googlu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nájdite telefón BlackBerry. Zariadenie BlackBerry zvyčajne neobsahujú vlastné vstavané aplikácie alebo služby na určenie polohy. Môžete sa ale zaregistrovať u externých služieb tretích strán, napríklad Berry Locator. Táto služba nestojí veľa a dokáže poslať na vaše stratené zariadenie správu a zároveň aj zobraziť miesto na mape, kde sa vaše zariadenie nachádza.        
 4.  
 5.             3      Nájdite iPhone. Primárny spôsob ako nájsť iPhone je pomocou aplikácie Find My iPhone. Ak túto aplikáciu na svojom telefóne nemáte, budete si ju musieť stiahnuť z App Store. Find My iPhone je celkom presná aplikácia, pre správne fungovanie ale vyžaduje, aby bol telefón zapnutý a pripojený k internetu.  
    
  • Pomocou počítača alebo iného zariadenia sa prihláste do svojho iCloud a spustite Find My iPhone. Poloha vášho telefónu by sa mala zobraziť na mape, kde môžete sledovať jeho ďalší pohyb.
  •  
  • Find My iPhone ponúka možnosť vzdialene spustiť alarm (aby ste si vy alebo ľudia v okolí všimli, kde sa váš iPhone nachádza a že je vedený ako stratený alebo kradnutý), poslať správu s kontaktnými informáciami na váš iPhone alebo z telefónu vymazať informácie a dáta.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nájdite Windows phone. Používatelia Windows Phone môžu použiť zabudovanú funkciu pre stratené telefóny, ktorá je k dispozícii vo všetkých zariadeniach s Windows 8.1 a novších. Stačí na počítači alebo na inom zariadení navštíviť stránku Microsoft zariadeniami, kde si môžete zobraziť všetky vaše Microsoft telefóny aj tablety. Potom môžete použiť službu pre vyhľadanie polohy vášho telefónu.  
    
  • Až sa k Microsoft službe pre stratené telefóny prihlásite, môžete vzdialene svoj telefón zamknúť alebo vymazať obsah aj všetky dáta.
  •  
         
 8.  
             

    3      Začnite to riešiť  .

    
   
 1.             1      Buďte chytrí a myslite na svoju bezpečnosť. Ak si myslíte, že vám telefón niekto ukradol, rozhodne sa ho nesnažte získať sami. Nahláste to na políciu, ktorá by mala tento problém vyriešiť miesto vás. Ak sa budete snažiť získať telefón späť na vlastnú päsť, môžete sa dostať do vážnych problémov, alebo vás to tiež môže stáť život.       
 2.  
 3.             2      Zrušte všetky heslá a prihlasovacie údaje. To, ako rýchlo to dokážete urobiť, bude závisieť na tom, ako veľmi používate svoj telefón pre online komunikácie. Pre niektorých ľudí to môže byť otázka niekoľkých sekúnd, iným to zaberie viac času. Tiež by ste mali vymazať všetky debetné a kreditné karty zaregistrované v rôznych e-shopoch (napríklad v App Store). 
    
  • Ak máte strach, že vám telefón niekto ukradol, je lepšie to urobiť čo najskôr, aby ste mali istotu, že krádež nenadobudne väčších rozmerov.
  •  
  • Je dobré si urobiť čas na zmazanie všetkých hesiel a prihlasovacích údajov ešte predtým, než začnete telefón hľadať mimo svoj domov. Minimalizujete tým riziko, že vám niekto medzitým nájde cestu do všetkých vašich účtov a profilov a zmení vám heslá.
  •  
  • Začnite u tých najdôležitejších hesiel. Väčšinou ide o email, bankové služby, Facebook a online úložiska. Najprv sa vypořádejte s osobnými informáciami a financiami. Po zmene hlavných hesiel si môžete zmeniť heslá aj k menej dôležitým službám.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Kontaktujte svojho operátora. Pripravte si informácie k svojmu účtu (budete potrebovať heslo alebo prístupový kód) a požiadajte operátora, aby vám telefón zablokoval. Predídete tým tomu, že niekto cudzí bude nedovolene telefonovať s vašou SIM kartou. 
    
  • Ak nemáte platený telefón, ale dobíjate si kredit a nemôžete svoj telefón nájsť v priebehu dvoch hodín, najlepšie bude zavolať si na operátora a nechať si telefón okamžite deaktivovať.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nahláste to. Zájdite si na policajnej stanici. Niektoré poisťovne v prípade, že chcete nahlásiť poistnú udalosť a uplatniť škodu, vyžadujú hlásenie od polície. Niektoré telefónne spoločnosti dokonca vyžadujú policajný protokol k zablokovaniu telefónu. 
    
  • Stratené telefóny sa často dostávajú na políciu a nikto si ich nevyzdvihne, pretože si ľudia myslia, že nie je možné, aby niekto takú vec vrátil späť majiteľovi.
  •  
         
 8.  
             

    4      Ako zabrániť budúcim stratám  .

    
   
 1.             1      Mali by ste poznať sériové číslo svojho telefónu. Každý mobilný telefón má svoje vlastné sériové číslo. V závislosti od typu a modelu mobilného telefónu sa toto unikátne číslo môže nazývať IMEI (international mobile equipment identity), MEID (mobile equipment identifier), alebo ESN (electronic serial number). Zvyčajne ho nájdete na nálepke pod batériou, alebo aj inde, opäť ale záleží od modelu telefónu.  
    
  • Nájdite sériové / identifikačné číslo vášho mobilného telefónu hneď, ako si ho kúpite. Toto číslo si niekam zapíšte a uchovávajte ho doma na bezpečnom mieste.
  •  
  • Ak niekedy telefón stratíte, budete schopní polícii aj telefónnemu operátorovi sériové / identifikačné číslo ľahko nahlásiť.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zaregistrujte si telefón na internete. Niektoré webové služby, ako napríklad registrelektroniky, ponúkajú možnosť telefón na svojom webe zaregistrovať. To vám môže pomôcť v budúcnosti, ak dôjde k strate alebo krádeži.  
    
  • Aby však bolo možné telefón zaregistrovať, musíte poznať sériové číslo telefónu.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Všetko by malo mať svoje miesto. Ak o sebe viete, že často strácate veci, mali by ste sa snažiť početnosť týchto strát znižovať, či už sa jedná o čokoľvek. Skúste sa naučiť odkladať konkrétne veci na konkrétne miesta, aby ste nabudúce vedeli, kde príslušnú vec budete hľadať.  
    
  • Ak sa vám stáva, že nemôžete svoj telefón nájsť doma, skúste ho nechávať na nočnom alebo konferenčnom stolíku.
  •  
  • Ak ho máte pri sebe, dávajte si ho vždy do rovnakej vrecká, a keď odchádzate, vždy si túto kapsu skontrolujte. Stačí len na vrecko siahnuť a viete, či tam telefón je alebo nie je. Rovnako tak to môžete robiť s kľúčmi či peňaženkou.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Predchádzajte budúcim stratám. Existujú určité opatrenia, pomocou ktorých do budúcna zabránite strate telefónu alebo situáciu, kedy ho nemôžete nájsť. Telefón môžete napríklad zaregistrovať v službách určených na GPS vyhľadávanie, alebo u svojho operátora, alebo u iných nezávislých služieb, napríklad AccuTracking alebo Belon.gs. Tiež si nezabudnite poznačiť sériové / identifikačné číslo a majte ho doma alebo v peňaženke.        
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

            (11)      
Index populárne:
Ako sa rýchlo zbaviť modriny.

Ako sa vyhnúť potničkám.

Ako sa zbaviť pieh.

Ako zmierniť opuch prstov.

Ako vyliečiť žihľavku prírodnými metódami.

Ako získať belšie zuby v pohodlí domova.

Ako sledovať Netflix v televízii.

Ako používať LinkedIn.

Ako niekomu urobiť radosť.

Ako si zdriemnuť.

Ako odpočívať s otvorenými očami.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože.

Ako zabrániť presiaknutiu vložky počas menštruácie.

Ako zvýšiť počet červených krviniek.

Ako nájsť stratený mobilný telefón.

Ako schudnúť na tvárach.

Ako sa zbaviť hnevu.

Ako vyliečiť vyrážku od brečtanu.

Ako si urobiť banánovej smoothie.

Ako pestovať zemiaky.

Ako spoznať, či máte opar.