Home \ index
 

Ako spoznať, kedy ovulujete.

 

Schopnosť spoznať, kedy ovulujete, sa vám bude hodiť v prípade, že sa snažíte otehotnieť, vyhnúť sa otehotneniu, alebo porozumieť svojmu telu. Ovulácia je bežnou súčasťou ženského reprodukčného cyklu a nastáva pri uvoľnení vajíčka, ktoré postupuje vaječníkov smerom k maternici. Potom je vajíčko pripravené na oplodnenie. Pokiaľ nie je oplodnené, maternica ho absorbuje a vypudí z tela pri menštruácii. Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako spoznať, kedy nastane ovulácia.

               

Postup .

    

    1      Kontrolujte si bazálnu telesnú teplotu  .

    
   
 1.            1      Čo je to bazálna teplota? Bazálna telesná teplota (BTT) je najnižšia telesná teplota počas 24 hodín.  
    
  • Pred ovuláciou je BTT väčšinou medzi 36.2 ° a 36.5 ° C.
  •  
  • Dva alebo tri dni pred ovuláciou sa BTT zvýši o 0.2 ° až 0.5 ° C, pretože sa zmení hormonálna hladina tela. Keď teplota vzrastie, väčšinou to znamená, že nastala ovulácia.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Kúpte si teplomer pre meranie bazálnej teploty. Zoženiete ho v lekárni. Tieto teplomery sa väčšinou predávajú aj s tabuľkou teplôt, aby ste si svoje teploty mohla niekoľko mesiacov zaznamenávať.        
 4.  
 5.             3      Zapisujte si BTT každý deň ráno. Zmerajte si teplotu hneď po prebudení ešte ako vstanete z postele. Vložte si teplomer do úst a počkajte, až sa teplota zmeria. Potom si výsledok zapíšte do tabuľky.  
    
  • Bazálna teplotu by ste si mali merať každý deň v rovnakom čase.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Všímajte si dlhodobejšieho nárastu teploty. BTT sa môže zvýšiť, keď ste chorá, alebo keď si ju zmeriate neskôr ako po prebudení. Mala by ste teda hľadať skôr dlhodobejšie zvýšenie teploty (niekoľko dní v kuse). Len vďaka tomu spoznáte, že ovulujete.        
 8.  
 9.             5      Merajte si svoju teplotu niekoľko mesiacov v kuse. Prvý mesiac nebudete mať preukázateľné výsledky, pretože zistíte len to, že ste mali ovuláciu. Keď si však budete teplotu merať dlhšiu dobu, naučíte sa podľa nej rozpoznávať, kedy sa ovulácia dostaví. Dva dni pred ovuláciou väčšinou teplota vzrastie, takže podľa toho spoznáte, že budete ovulovať.  
    
  • Ak počas niekoľkých mesiacov zaznamenáte pravidelný nárast teploty, budete mať šťastie. Ak sa žiadna pravidelnosť neobjaví, budete musieť využiť inú metódu. Nižšie uvádzame ďalšie metódy, ktoré môžete používať v kombinácii s meraním bazálnej teploty.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Kontrolujte si hlien z krčka maternice  .

    
   
 1.             1      Kontrolujte si hlien z krčka maternice. Každý mesiac ženské telo produkuje rôzne typy hlienov podľa menštruačného cyklu. Hlien v období ovulácie je najplodnejší a väčšinou sa vyskytuje 3-5 dní.        
 2.  
 3.             2      Maternicové hlien si kontrolujte hneď ráno. Niektoré ženy si hlien prezerajú na toaletnom papieri po vytrení, iné používajú prst. Strčte si prst do vagíny a pokúste sa utrieť sa o krčok maternice. Potom si prezrite hlien, ktorý vám na prste zostane.        
 4.  
 5.             3      Začnite si hlien prezerať hneď po menštruácii. Počas menštruácie z tela odchádza maternice stena spolu s neoplodněným vajíčkom. Hneď po menštruácii majú ženy asi päť dní vagínu suchú. Potom sa objaví kalný hlien, ktorý moji konzistenciu rozvarené ryže.  
    
  • Počas tejto doby je veľmi nepravdepodobné počať dieťa. Mala by ste začať hlien pozornejšie sledovať až po uplynutí tejto doby.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Všímajte si plodného hlienu. Hneď pred ovuláciou a počas ovulácie telo produkuje najplodnejšie hlien. Mala by ste si všímať hlienu s nasledujúcimi znakmi:  
    
  • Vodnatý hlien: tento hlien je plodný. Vodnatý hlien môže niekedy vyzerať ako moč. Ide o druhý najplodnejší vaginálny hlien.  
  •  
  • Hlien, ktorý vyzerá ako vaječný bielok: tento hlien je veľmi plodný. Má konzistenciu vaječného bielka a je tiahly. Tento hlien uľahčuje spermiám oplodnenie vajíčka.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Naučte sa fázy krčka hlienu. U väčšiny žien hlien počas mesiaca mení podobu. Pri ovulácii je hlien najplodnejšie, po ovulácii sa jeho konzistencia mení a nie je už tak plodný. Tu je prehľad fáz krčka hlienu:  
    
  • Neplodný hlien: Po menštruácii je hlien hustejšia a lepivý a sťažuje spermiám oplodnenie.
  •  
  • Mierne plodný hlien: V tejto fáze je hlien stále hustý a krémový, ale nie je nemožné, aby ním spermie prešli.
  •  
  • Plodný hlien: V tejto fáze je hlien vodnatý a klzký. Vaše telo sa pripravuje na ovuláciu.
  •  
  • Vysoko plodný hlien. V tejto fáze má hlien konzistenciu vaječného bielka. V túto doby by ste sa mali pokúsiť splodiť dieťa.
  •  
  • Neplodný hlien: V tejto fáze sa hlien mení opäť na neplodný.
  •  
  • Menštruácia: Počas menštruácie sa telo zbavuje maternicovej steny a neoplodneného vajíčka.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Zapisujte si do tabuľky podobu krčka hlienu. Každé ráno si zapíšte podobu svojho krčka hlienu aj bazálnu teplotu. Keď si budete zapisovať oboje, získate presnejšie informácie.        
 12.  
             

    3      Použite ovulačný test  .

    
   
 1.             1      Kúpte si v lekárni ovulačný test, ktorý vám pomôže zistiť, kedy budete ovulovať. Tento test meria hladinu luteinizačného hormónu v moči. Čím vyššiu hladinu tohto hormónu máte, tým väčšia je šanca, že sa ovulácia čoskoro dostaví.        
 2.  
 3.             2      Začnite test používať asi päť dní pred očakávanou ovuláciou. Je dôležité si to dobre načasovať - ​​v balíčku je len obmedzené množstvo testov, takže by ste ich nemali spotrebovať všetky hneď pred menštruáciou alebo po menštruácii.        
 4.  
 5.             3      Riaďte sa pokynmi uvedenými na obale testu. Na rozdiel od merania BTT a sledovanie hlienu nie je najlepší testy používať hneď po ránu. Hladina luteinizačného hormónu je ráno totiž najnižšie.  
    
  • Prevádzajte test neskôr dopoludnia, alebo popoludní. V túto dobu získate najlepšie výsledky.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Ako vyzerá pozitívne a negatívne test. Čiarka, ktorá je tmavšia, než kontrolná čiarka, väčšinou znamená pozitívny test (hladina LH je vyššia, ako je norma, čo znamená šancu na ovuláciu). Svetlejšie čiarka, než je kontrolná čiarka, väčšinou znamená, že je výsledok testu negatívny.        
 8.  
 9.             5      Nespoliehajte sa iba na ovulačný test. Najviac plodná budete možno tesne pred tým, než si urobíte pozitívny test (spermie vo vagíne prežijú aj niekoľko dní). Preto je najlepšie používať ovuláciou test spoločne s inými metódami.        
 10.  
             

    4      Kontrolujte si kalendár  .

    
   
 1.             1      Zistite si, aký menštruačný cyklus máte. Ženy, ktoré majú pravidelný cyklus, ho majú väčšinou 28 dní dlhý. Prvý deň cyklu je začiatok menštruácie a posledný deň je začiatok ďalšej menštruácie. Ovulácia väčšinou prichádza v polovici cyklu, okolo 14. dňa.        
 2.  
 3.             2      Je možné, že máte pravidelný menštruačný cyklus, ktorý je však dlhší, alebo kratší, ako 28 dní. Môžete mať cyklus dlhý 23 dní, alebo aj 35 dní. Je úplne normálne mať cyklus kratší, alebo dlhší, ako 28 dní.  
    
  • Vaša menštruácia sa môže tiež každý mesiac líšiť. Môžete mať dva mesiace po sebe cyklus dlhý 28 dní a nasledujúci mesiac ho môžete mať dlhšiu, alebo kratšiu.
  •  
  • Pre počatie je najlepšie mať pohlavný styk dva dni pred očakávanou ovuláciou a počas ovulácie. Môžete ho mať tiež dva dni po ovulácii. Pokút máte kratšie alebo dlhšie cyklus, budete mať stále dobrú šancu počať. Pokiaľ máte normálny cyklus, budete to mať načasované dokonale.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Uvedomte si, že táto metóda nie je presná. Táto metóda je zo všetkých metód najmenej presná. Predpokladáte pri nej totiž, že sa vaše telo správa rovnako, ako v minulosti. Pre najlepšie výsledky by ste mali používať viac metód zároveň.        
 6.  
            

Tipy .

                  

Varovanie .

               (4)      
Index populárne:
Ako vyliečiť upchaté priedušky.

Ako si urobiť banánovej smoothie.

Ako na Facebooku zverejniť YouTube video.

Ako si udržať prehľad o liekoch, ktoré beriete.

Ako čítať EKG.

Ako schudnúť 5kg za týždeň bez práškov na chudnutie.

Ako sa zbaviť tmavých škvŕn na tvári.

Ako sa stať motivačným rečníkom.

Ako si udržať prehľad o liekoch, ktoré beriete.

Ako vyrobiť dosku Ouija.

Ako schudnúť 20 kg za 2 mesiace.

Ako si zdriemnuť.

Ako si udržať prehľad o liekoch, ktoré beriete.

Ako prijímať viac vitamínu C.

Ako schudnúť 25 kg za týždeň.

Ako niekoho romanticky objať.

Ako sa netrápiť.

Ako obviazať zranenie.

Ako sa zbaviť bolesti ucha.

Ako uľaviť boľavým očiam.

Ako sa zbaviť tuku na bokoch.