Home \ index
 

Ako vyrobiť ružovú vodu.

 

Ružová voda býva veľmi drahá a navyše sa ťažko zháňa. Jej výroba je však veľmi jednoduchá. Môžete ju potom pridávať do rôznych sladkostí a pečiva alebo ju použiť ako prísadu do domácich kozmetických prípravkov. Dá sa ale mimojiné využiť aj ako toner alebo ako osviežovač textílií. V tomto článku si ukážeme štyri spôsoby, ktorými môžete ružovú vodu vyrobiť.

                 

Ingrediencie .

    

     Ingrediencie na ružovú vodu z esenciálneho oleja  .

   

     Ingrediencie na ružovú vodu zo sušených okvetných lístkov  .

 

Pohár (veľkú so širokým hrdlom, napríklad zaváracie)

   

     Ingrediencie na ružovú vodu z čerstvých okvetných lístkov  .

   

     Ingrediencie na ružovú vodu z drvených okvetných lístkov  .

   

          

Postup .

    

    1      Výroba ružovej vody z esenciálneho oleja  .

    
   
 1.            1      Pripravte si všetky potreby. Okrem ružového esenciálneho oleja a destilovanej vody budete potrebovať tiež pohári. Pokiaľ chcete ružovú vodu použiť ako osviežovač vzduchu alebo textílií, potom budete potrebovať tiež rozprašovacou fľašu. Uistite sa, že je pripravená nádoba vyrobená skutočne zo skla alebo z kvalitného plastu.        
 2.  
 3.             2      Pohár naplňte vodou. Nezabudnite, že je skutočne dôležité kvôli možným baktériám použiť destilovanú a nie kohútikovú vodu. Ak destilovanú vodu práve nemáte po ruke, môžete prevariť filtrovanú vodu a nechať ju opäť schladiť na izbovú teplotu.       
 4.  
 5.             3      Pridajte 12 kvapiek ružového esenciálneho oleja. Olej budete musieť zriediť niekoľkými kvapkami vodky, inak by zostal oddelený na hladine vody. Uistite sa, že používate čistý esenciálny olej a nie vonný olej. Vonný olej by vašej vode dodal iba arómu, ale neodovzdal by ju ďalšie benefity, ktoré poskytuje ruže a esenciálny olej.       
 6.  
 7.             4      Pohár pevne uzavrite a pretrepte ju. Chvíľu v tom pokračujte, aby sa olej s vodou dobre premiešal.       
 8.  
 9.             5      Zvážte preliatie ružovej vody do inej nádoby. Hotovú ružovú vodu môžete nechať v použitej pohári alebo ju môžete preliať cez lievik do rozprašovacej fľaše a použiť ju ako osviežovač obliečky, vzduchu alebo tváre.                 
 10.  
             

    2      Výroba ružovej vody zo sušených okvetných lístkov  .

    
   
 1.             1      Pripravte si všetky potreby. Okrem sušených ružových lístkov a horúcej vody budete potrebovať dve sklenené zaváracie poháre a cedidlo.       
 2.  
 3.             2      Sušené okvetné lístky vložte do jednej zo pohárov. Ak chcete ružovú vodu používať pre varenie, použite lístky z nejakej jedlé odrody ruže, ako je napríklad rosa damascena (ruža damascénska), rosa centifolia (ruža stolistá) alebo rosa gallica (ruža keltská). Dodajú vášmu jedlu najlepšiu chuť.       
 4.  
 5.             3      Okvetné lístky zalejte horúcou, ale nie vriacou, vodou. Určite použite destilovanú vodu, ktorá neobsahuje žiadne baktérie. Ak práve nemáte po ruke destilovanú vodu, potom použite filtrovanú.       
 6.  
 7.             4      Zakryte pohár a nechajte vodu vychladnúť. To zaberie zhruba 10 až 15 minút, v závislosti na výške izbovej teploty.       
 8.  
 9.             5      Cez prázdny pohár položte cedník. Do tejto pohára budete ružovú vodu prelievať a cedidlo zachytí všetky okvetné lístky.       
 10.  
 11.             6      Ružovú vodu prelejte do pohára. nalievajte ju opatrne, aby ste ju nerozliali a zachytili do sitka skutočne všetky okvetné lístky. Akonáhle je všetka voda v druhej pohári, môžete okvetné lístky vyhodiť.       
 12.  
 13.             7      Uzavrite pohár a uložte ju do chladničky. Pripravenú ružovú vodu musíte spracovať do jedného týždňa.       
 14.  
             

    3      Výroba ružovej vody z čerstvých okvetných lístkov  .

    
   
 1.             1      Vyberte čerstvé, aromatické ruže a opláchnite ich. Čím čerstvejšie ruže budú, tým lepšie výsledky dosiahnete. Snažte sa zohnať organické ruže, ktoré neboli postrekované pesticídmi. Aj napriek tomu, že je dôkladne opláchnete, nemáte záruku, že sa vám podarí zmyť všetky chemikálie. Každá z variantov ruží má svoju unikátnu vôňu, a preto sa radšej držte iba jednej odrody. Mixovanie niekoľkých vôní dohromady by nemuselo dopadnúť dobre. Ruže dôkladne opláchnite a zmyte z nich všetku špinu, hmyz a pesticídy. 
    
  • Ak chcete ružovú vodu používať pre varenie, použite lístky z nejakej jedlé odrody ruže, ako je napríklad rosa damascena (ruža damascénska), rosa centifolia (ruža stolistá) alebo rosa gallica (ruža keltská).  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Otrhajte okvetné lístky a zvyšok ruží vyhoďte. Budete potrebovať také množstvo okvetných lístkov, ktoré zaplnia jednu šálku. V závislosti na veľkosti ruží by to mali byť zhruba dva kvetmi.       
 4.  
 5.             3      Okvetné lístky vložte do pripraveného hrnca a zalejte ich vodou. Uistite sa, že sú lístky rovnomerne rozložené a že je voda príliš neprevyšuje. Ak použijete príliš vody, výsledný produkt nebude tak aromatický.  
    
  • Pridať môžete jednu lyžičku vodky. Vôňu tým nijako neovplyvníte, ale pomôžete tým ružovú vodu aj jej arómu uchovať po dlhšiu dobu.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Hrniec zakryte pokrievkou a pustite sporák na nízku teplotu. Vodu neprivádzajte k varu, inak zničíte jej farbu, ale aj ďalšie účinky. Po zhruba dvadsiatich minútach začnete pozorovať, ako okvetné lístky blednú a voda sa začína zafarbovať.       
 8.  
 9.             5      Na veľký pohár položte cedník. Uistite sa, že je pohár úplne čistá a že je dostatočne veľká, aby sa do nej zmestili cca 2 šálky (475 mililitrov) vody. Do sitka zachytíte všetky okvetné lístky.       
 10.  
 11.             6      Ružovú vodu nalejte do pohára. Použite na to obe ruky, chyťte použitý hrniec a opatrne ho nakloňte. Teraz pomaly lejte ružovú vodu skrze cedidlo do pripraveného pohára. Voda prejde do pohára a cedník zachytí všetky okvetné lístky. 
    
  • Zvážte, či časť ružovej vody nepřelít do menšej nádoby. S menšou nádobkou sa lepšie manipuluje než s veľkou a neohrabanú zaváracie pohárom. Akonáhle vodu z menšej nádobky miniete, jednoducho ju doplňte z veľkej pohára.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Ružovú vodu uskladnite v chladničke. Vydržia vám tak zhruba jeden týždeň. Pokiaľ do nej ale pridáte trochu vodky, vydrží vám dlhšie.       
 14.  
             

    4      Výroba ružovej vody z drvených okvetných lístkov  .

    
   
 1.             1      Okvetné lístky rozdeľte na dve kôpky. Jednu z nich nadrvíte rovno a druhú až neskôr.       
 2.  
 3.             2      Jednu kôpku nadrvia pomocou mažiara a tĺka. Lístky postupne pustí šťavu, ktorú využijete na prípravu svojej ružovej vody. Môžete ich tiež trieť v sitku - ten jednoducho položte na pohár a lístky v ňom rozotierajte pomocou lyžice.       
 4.  
 5.             3      Ružovú vodu a nadrtené okvetné lístky vložte do keramickej misky. Použiť môžete aj misu alebo inú nádobu zo skla. Ružovú vodu s lupeňmi nechajte v miske niekoľko hodín, aby voda z ruží získala čo najviac látok.       
 6.  
 7.             4      Do misky pridajte zvyšok pripravených okvetných lístkov a nechajte ich pôsobiť 24 hodín. Čerstvé lístky zamiešajte medzi nadrtené. Misu prekryte a nechajte ju 24 hodín nerušene stáť.       
 8.  
 9.             5      Ružovú vodu a okvetné lístky prelejte do sklenenej alebo keramické panvy. Nepoužívajte kovový riad, pretože by mohlo negatívne zreagovať s ružovými olejmi.       
 10.  
 11.             6      Ružovú vodu a okvetné lístky nechajte slabo vrieť za nízke teploty. Panvica alebo hrniec presuňte na platňu a zapnite ju na nízku teplotu. Vodu teraz nechajte priviesť k slabému varu - akonáhle uvidíte prvé bublinky, stiahnite hrniec z ohňa.       
 12.  
 13.             7      Ružovú vodu nalejte do pohára skrze cedník. Pre scedení môžete použiť tiež mušelín alebo kávový filter. V cedenie pokračujte, kým z vody neodstránite posledné zvyšky okvetných lístkov. 
    
  • Ak chcete ružovú vodu používať ako toner, zrieďte ju destilovanou vodou tak, aby ste získali požadovanú silu.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Pohár uzavrite a na niekoľko hodín ju postavte na slnečné miesto. Slnečné teplo pomôže uvoľniť prirodzené, účinné oleja.       
 16.  
 17.             9      Ružovú vodu uskladnite v chladničke. Používať ju potom môžete po dobu jedného týždňa.       
 18.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

    

     Veci, ktoré budete potrebovať na ružovú vodu z esenciálneho oleja  .

   

     Veci, ktoré budete potrebovať na ružovú vodu zo sušených okvetných lístkov  .

   

     Veci, ktoré budete potrebovať na ružovú vodu z čerstvých okvetných lístkov  .

   

     Veci, ktoré budete potrebovať na ružovú vodu z drvených okvetných lístkov  .

   

            (16)      
Index populárne:
Ako používať LinkedIn.

Ako spoznať, kedy ovulujete.

Ako zablokovať ľudí na Facebooku.

Ako na pantomímu.

Ako rýchlo schudnúť tuk na bruchu (pre ženy).

Ako si nasadiť kontaktné šošovky.

Ako používať stetoskop.

Ako pribrať na váhe ako vegetarián.

Ako sa zbaviť bolesti ramien.

Ako predchádzať suchým a popraskaným perám.

Ako odchovať kanárikov.

Ako sa zbaviť odumretej kože.

Ako budovať dôveru.

Ako precvičovať prsty.

Ako schudnúť tuk a posilniť svaly.

Ako vytvoriť webovú stránku.

Ako používať ústnu vodu.

Ako nemať mastné vlasy.

Ako vytrhnúť uvoľnený zub.

Ako schudnúť s ochorením štítnej žľazy.