Home \ index
 

Ako čistiť meď.

 

Meď môže vyzerať moc krásne, najmä keď je hladká a naleštné. Našťastie je ľahké medené predmety vyčistiť s pomocou niekoľkých vecí, ktoré pravdepodobne už máte doma. V tomto článku sa dozviete, ako čistí meď pomocou bežných domácich produktov. Tiež tu však nájdete chemickú metódu čistenia medi, ktorá sa vám bude hodiť, keď všetko ostatné zlyhá.

                 

Postup .

     Základy a odstránenie poškodeného laku.  
   
 1.             1      Zistite, či je váš predmet z čistej medi. Ak je daná vec iba nalakovaná vrstvou medi, mohli by ste ju pri čistení poškodiť. Tieto predmety by ste mali čistiť iba teplou vodou, mäkkou handričkou a jemným mydlom.  
    
  • Najlepším spôsobom, ako spoznať, či je vaša vec z čistej medi, je priložiť k nej magnet. Ak sa magnet pripojí, daná vec je vyrobená z iného kovu a meďou je len natretá. Ak magnet odpadne, daný predmet je z čistej medi.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zistite, či je váš medený predmet nalakovaný. Lak medi dodá lesk a odolnosť proti zakalenie, ale keď sa pokazí, môže sa medený predmet zakaliť nerovnomerne. Niektoré z metód opísaných v tomto článku môžu lak na medenom predmetu poničiť. 
    
  • Ak je váš predmet nalakovaný a lak je poškodený, budete najprv musieť odstrániť zvyšok vrstvy laku. Po vyčistení predmetu ho budete môcť znovu nalakovať. Ďalej v tejto sekcii sa dozviete, ako lak z medeného predmetu odstrániť.
  •  
  • Ak je predmet nalakovaný a špinavý, pripravte si zmes pol litra teplej vody a dvoch lyžíc jemného prostriedku na umývanie riadu. Tento roztok nastriekajte na medený predmet a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť. Potom ho utrite jemnou handričkou a opláchnite teplou vodou. Nakoniec predmet dôkladne usušte čistou jemnou handričkou.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nalejte si do hrnca vodu a pridajte 1 lyžicu jedlej sódy na každý liter vody. Hrniec musí byť dostatočne veľký na to, aby ste do neho mohli ponoriť celý medený predmet. Ak je predmet príliš veľký, budete ho musieť čistiť postupne.       
 6.  
 7.      4      Vložte predmet do hrnca tak, aby bol celý ponorený pod vodou. Ak je predmet tak veľký, že sa do vody nevojde celý, budete ho musieť čistiť po častiach. Ponorte ho do vody len z polovice a neskôr celý postup zopakujte s druhou polovicou predmetu.        
 8.  
 9.             5      Priveďte vodu do varu a počkajte 30 minút. Ak čistíte veľký predmet, nechajte ho vyvariť najprv z jednej strany. Po 30 minútach ho otočte na druhú stranu a varte ho ďalších 30 minút. 
    
  • Všímajte si hladiny vody. Čím dlhšie budete vodu variť, tým viac sa jej odparí. Ak sa predmet začne vynárať, pridajte do hrnca viac vody.
  •  
         
 10.  
 11.      6      Vytiahnite predmet z hrnca a dôkladne ho vyčistite hrubú stranou špongie. Horúca voda lak zjemnila a hubkou ho potom ľahko odstránite. Nepoužívajte však kovovú drôtenku, inak by ste si mohli poškriabať samotnú meď.        
 12.  
 13.      7      Vytiahnite predmet z vody a osušte ho mäkkou utierkou. Predmet bude veľmi horúci, takže by ste ho mali vyťahovať kovovými kliešťami.        
 14.  
 15.             8      Použite jednu z týchto metód a odstráňte zakalenie a špinu. Ak chcete vyčistiť medený šperk, mali by ste si dať pozor, aby sa čistiace pasty a roztoky nedostali na drahé kamene a kryštály. Niektoré prípravky na čistenie medi sú abrazívne a hoci ľahko odstráni špinu a kal z medi, mohli by vám poškriabať drahé kamene a kryštály.                  
 16.  
            

    1      Soľná pasta  .

    
   
 1.            1      Vezmite si malú misku a nasypte do nej niekoľko lyžíc soli. Soľ vám pomôže odstrániť z medi špinu. Nezáleží na tom, akú misku použijete - budete si v nej iba miešať čistiacu pastu.        
 2.  
 3.             2      zalejte soľ bielym octom alebo citrónovou šťavou tak, aby vám vznikla vlhká pasta. Citrónová šťava je kyslejšie, takže bude fungovať rýchlejšie, než ocot.  
    
  • Môžete si prepoliť citrón a posypať si dužinu soľou. Polkou citrónu so soľou potom potierajte medený predmet, aby ste sa zbavili špiny a kalu.  
  •  
         
 4.  
 5.      3      Naneste si pastu na zakalené časti medeného predmetu. Použite silnú vrstvu pasty a naneste ju tak, aby cez ňu nebol vidieť ani kúsok medi.        
 6.  
 7.             4      Nechajte pastu pôsobiť 15 sekúnd, aby sa zmes soli a citrónovej šťavy / octu dostala čo najhlbšie do kalu na medi.        
 8.  
 9.             5      Navlhčite si hubku octom alebo citrónovou šťavou. Ak chcete vyčistiť predmet, ktorý nie je dokonale hladký, použite radšej jemný zubnú kefku. Bude fungovať lepšie a dostane sa aj do záhybov. 
    
  • Ak ste pri prvom kroku použili citrónovú šťavu, použite ju aj tu.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Dôkladne medený predmet vydrhnite. Jemne ho vyčistite hubkou krúživými pohybmi, aby ste uvoľnili usadený kal. 
    
  • Ak ste začali s polkou citrónu, použite ju znova.
  •  
         
 12.  
 13.      7      Opláchnite predmet teplou vodou. Pokiaľ na ňom stále zostane trochu kalu, budete musieť celý postup čistenia zopakovať.        
 14.  
 15.             8      Nakoniec predmet osušte čistou handrou a v prípade potreby ho vyleštite.        
 16.  
             

    2      múčne pasta  .

    
   
 1.             1      Nalejte si do misky jednu šálku bieleho octu. Môžete použiť akúkoľvek misku - budete si v nej iba miešať pastu a nebudete do nej dávať medený predmet.        
 2.  
 3.      2      Pridajte jednu lyžicu soli a dôkladne zmes premiešajte, aby sa soľ rozpustila.        
 4.  
 5.      3      Pridajte do zmesi múku a vytvorte pastu omáčkovité konzistencie. Keď bude pasta príliš hustá, pridajte do nej trochu octu. Keď bude príliš riedka, pridajte viac múky.        
 6.  
 7.      4      Naneste pastu na medený predmet. Môžete ju naň nanášať rukami, alebo hubkou. Môžete si do pasty predmet tiež namočiť. Mali by ste ho dôkladne obaliť múčnu pastou.        
 8.  
 9.      5      Jemne predmet vyčistite. Prsty alebo hubkou medený predmet veľmi jemne vyčistite krúživými pohybmi.        
 10.  
 11.             6      Nechajte pastu pôsobiť 15-60 minút. Čím špinavšie predmet máte, tým dlhšie by ste na ňom mali pastu nechať.       
 12.  
 13.      7      Zmyte pastu teplou vodou. Znovu utrite predmet handričkou krúživými pohybmi, aby sa meď vyleštil a získala žiarivý lesk.        
 14.  
 15.      8      Osušte medený predmet mäkkou handričkou, aby ste mu dodali lesk a jemne ho vyleštili.        
 16.  
             

    3      Varenie v soli a octu  .

    
   
 1.             1      Uvedomte si, že vám táto metóda môže zničiť hrniec a môže spôsobiť, že medený predmet zbledne. Soľ a ocot spolu chemicky reagujú, takže sa môže stať, že sa vám zničí hrniec, v ktorom predmet varíte. Je tiež možné, že meď zbledne a po vyčistení bude strieborná.        
 2.  
 3.      2      Nalejte do veľkého hrnca jednu šálku bieleho octu a pridajte lyžicu soli. Hrniec musí byť tak veľký, aby sa do neho vošiel celý predmet, ktorý chcete vyčistiť. Dôkladne zmes premiešajte, aby sa soľ rozpustila.  
    
  • Môžete použiť tiež sklenený, alebo keramický hrniec.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Vložte do hrnca medený predmet. Zatiaľ nevadí, že nebude celý ponorený v octe - zvyšok hrnca budete dolievať vodou.       
 6.  
 7.             4      dolejte hrniec vodou. Predmet musí byť celý ponorený. Ak jeho časť stále trčí von, budete musieť vyčistiť najprv polovicu predmetu a potom celý postup zopakovať s druhou polovicou predmetu.       
 8.  
 9.             5      Priveďte vodu do varu a varte predmet tak dlho, kým sa nevyčistí. Môže to trvať niekoľko minút, ale aj niekoľko hodín.       
 10.  
 11.      6      Pravidelne predmet vo vode kontrolujte a podľa potreby pridávajte viac vody. Až sa voda začne vyvárať a predmet sa vynorí nad hladinu, budete musieť pridať viac vody. V takomto prípade predmet vytiahnite von a vydrhnite ho jemnou zubnou kefkou.        
 12.  
 13.             7      Vytiahnite predmet z vody a nechajte ho vychladnúť. Vezmite si gumené rukavice, kuchynskú chňapku, alebo kliešte, aby ste sa o horúci predmet nespálili. Položte si ho na žiaruvzdorný povrch a počkajte, až vychladne. Bude to trvať niekoľko minút.       
 14.  
 15.      8      Umyte predmet mydlom a vodou a osušte ho mäkkou utierkou, aby ste odstránili zvyšky soli.        
 16.  
             

    4      Kečup  .

    
   
 1.             1      Prichystajte si kečup. Verte alebo nie, kečup je skvelým prostriedkom pre čistenie medi. Pri čistení sa však trochu ušpiníte, takže by ste kečupom mali čistiť radšej iba menšie predmety. Ak chcete vyčistiť väčšie predmet, napríklad medený hrniec, použite radšej soľ a ocot.       
 2.  
 3.             2      Naneste si na predmet trochu kečupu. Môžete ho vymáčknuť z tuby priamo na medený predmet a rozotrieť ho rukami, alebo si ho môžete vymáčknuť na papierový obrúsok a tým ho naniesť na predmet. Mali by ste medený predmet potrieť tenkou až stredne silnou vrstvou kečupu.       
 4.  
 5.             3      Nechajte kečup niekoľko minút pôsobiť, aby sa z neho uvoľnili kyseliny a dokonale rozpustili kal.        
 6.  
 7.             4      Utrite špinu a kal z medi hubkou, alebo mäkkou handričkou. Ak používate hubku, utierajte predmet jej mäkkou stranou malými krúživými pohybmi, aby sa kal z medi uvoľnil.       
 8.  
 9.             5      Opláchnite kečup teplou vodou. Pravdepodobne nebude ľahké kečup zmyť, takže ho budete musieť dôkladne očistiť prsty.       
 10.  
 11.             6      Osušte medený predmet čistou utierkou a vyleštite ho, aby sa leskol. Vezmite si malý kúsok utierky a rýchlo s ním utierajte meď malými krúživými pohybmi, aby ste ju dôkladne vyleštili a vrátili jej lesk.       
 12.  
             

    5      Na silný kal použite kyselinu amidosulfónovú  .

    
   
 1.             1      Kúpte si kyselinu amidosulfónovú. Túto metódu by ste nemali používať v prípade, že chcete vyčistiť predmet, ktorý obsahuje aj iné kovy než meď. Táto kyselina dokáže odstrániť nečistoty z medi, ale iné kovy môže naopak zašpiniť. 
    
  • Kyselinu amidosulfónovú zoženiete na internete. Môžete si tiež kúpiť čistiaci prostriedok s obsahom kyseliny amidosulfónová, ktorý zoženiete v obchodoch s domácimi potrebami.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vezmite si gumové rukavice. Pretože budete pracovať s kyselinou, je nutné chrániť si ruky.       
 4.  
 5.             3      Pracujte vonku. Rovnako ako väčšina chemikálií, aj kyselina amidosulfonová uvoľňuje škodlivé výpary. Je teda dobré pracovať s ňou vonku, alebo aspoň v dobre vetranej miestnosti. Ak nemôžete pracovať vonku, mali by ste si aspoň otvoriť okno.       
 6.  
 7.             4      V pevnej plastovej nádobe zmiešajte kyselinu s vodou. Na obale pravdepodobne nájdete doporučené dávkovanie. Väčšina ľudí si pripravuje slabší roztok s koncentráciou 5-10% kyseliny AMIDOSULFÓNOVÁ.        
 8.  
 9.             5      Namočte do roztoku medený predmet. Po ponorení predmetu roztok začne pravdepodobne bublať.       
 10.  
 11.             6      Akonáhle roztok prestane bublať, predmet vyberte. Jemne ho zdvihnite za pomocou kuchynských klieští.       
 12.  
 13.             7      Neutralizujte kyselinu trochou sódy. Pripravte si nový roztok z vody a 1-2% sódy. Po vyčistení v kyseline doň medený predmet ponorte a potom ho vytiahnite. Soda neutralizuje kyselinu a zabráni erózii medi.  
    
  • Sódu kúpite v obchodoch s domácimi potrebami a v obchodoch s potrebami pre umelcov.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Nechajte predmet uschnúť na chladnom mieste. Po uschnutí bude žiarivo čistý a lesklý.       
 16.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

    

     Kečup  .

   

     múčne pasta  .

   

     Soľná pasta  .

   

     Varenie v soli a octu  .

   

     Kyselina amidosulfónová  .

   

             (16)      
Index populárne:
Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože.

Ako schudnúť 8 kg za týždeň.

Ako zmierniť vzhľad jaziev v tvári.

Ako zastaviť kýchnutí.

Ako sa rýchlo zbaviť zápalu spojiviek.

Ako sa lepšie sústrediť.

Ako schudnúť 5 kilogramov za týždeň.

Ako relaxovať.

Ako si nechať narásť dlhšie vlasy.

Ako preprogramovať mozog.

Ako vyčistiť záchod pomocou kolesami.

Ako extrahovať mätový olej z lístkov.

Ako rozosmiať ostatní.

Ako uľaviť boľavým očiam.

Ako sa zbaviť chrípky.

Ako získať sebaúctu.

Ako sa zbaviť pätových ostrôh.

Ako sa zbaviť tuku na bokoch.

Ako si stanoviť priority.

Ako prežiť pád z veľkej výšky.

Ako sa hodiť maród, keď potrebujete deň voľna.