Home \ index
 

Ako prežiť pád z veľkej výšky.

 

Čo urobíte, keď ukloznete na lešenie v desiatom poschodí alebo sa vám počas zoskoku z lietadla neotvorí padák? V takýchto prípadoch vývoj situácie nie je práve priaznivý, ale napriek tomu existujú metódy ako sa zachrániť. Ak si dokážete uchovať chladnú hlavu, budete schopní ovplyvniť rýchlosť pádu a zmierniť drvivú silu dopadu.

              

Postup .

    

    1      Stratégia pre pád z výšky niekoľkých poschodí  .

    
   
 1.            1      Počas pádu popadnite nejaký predmet. Ak sa vám podarí aspoň na okamih chytiť nejaký veľký objekt, ako napríklad doska alebo krokvu, významne zvýšite svoje šance na prežitie. Takýto objekt absorbuje po dopade časť nárazu a uľahčí tak trochu vašim kostiam.       
 2.  
 3.             2      Snažte sa pád rozdeliť na časti. Ak padáte pozdĺž nejaké budovy alebo napríklad z útesu, robte čo môžete, aby ste pád rozložili do niekoľkých segmentov, a to napríklad aspoň krátkym zachytením za rímsu, nižšie útes, stromček alebo iný objekt, ktorý počas pádu budete míňať. Narušíte tak rýchlosť a rozložíte pád na niekoľko kratších, čo vám dá oveľa väčšiu šancu na prežitie.        
 4.  
 5.             3      Uvoľnite sa. Ak sú vaše kolená a lakte zablokované a máte stuhnuté svaly, vplyv bude mať ničivejšie účinky na vaše životne dôležité orgány. Nebuďte stuhnutý a snažte sa čo najviac uvoľniť svoje telo, aby bolo čo možno najviac pripravené prijať náraz. 
    
  • Jednou z ciest ako zostať v pokoji (relatívnom) je zamerať sa na vykonanie jednotlivých krokov, ktoré vedú k vyšším šanciam na prežitie.
  •  
  • Zostaňte úzko zameranie na svoje vlastné telo a pohybovanie končatinami, aby ste zabránili ich zablokovanie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Ohnite kolená. Nie je nič dôležitejšie (a jednoduchšieho), čo urobiť pre prežitie pádu, než pokrčiť kolená. Prieskumy ukázali, že pri ohnutí kolien sa dôsledky pádu zredukujú až 36x. Nesmiete ich ale ohýbať príliš-snažte sa ich udržať len ľahko pokrčené, aby sa zabránilo zablokovaniu.       
 8.  
 9.             5      Pristaňte najprv nohami. Nehľadiac na to z akej veľkej výšky padáte, vždy sa snažte dopadnúť na chodidlá. Pri takomto dopade sa náraz koncentruje do veľmi malej oblasti a umožní chodidlám a nohám absorbovať najhoršie (a najväčšie) množstvo sily. Ak padáte v inej ako zvislej polohe, snažte sa tesne pred dopadnutím narovnať.  
    
  • zaujatie pozície s nohami napred je našťastie zrejme inštinktívna reakcií každého z nás.
  •  
  • Držte svoje chodidlá tesne pri sebe, takže narazí do zeme v rovnakom čase.
  •  
  • dopadne na záprstnej časť plosky. Prsty nasmerujte tesne pred dopadom trochu dole, takže dopadnete skutočne na záprstnej, vydutie časť chodidla. To umožní spodnej časti vášho tela efektívne absorbovať náraz.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Snažte sa padať stranou. Akonáhle dopadnete na nohy, spadnete buď do strany, dopredu alebo dozadu. Vyhnite sa pádu na chrbát. Štatisticky najvhodnejšie je spadnúť do boku. Ak to nezvládnete, snažte sa radšej spadnúť dopredu a zmierniť následky rukami.       
 12.  
 13.             7      Chráňte pred nárazom hlavu. Pri páde z veľkej výšky priamo na zem zvyčajne odskočíte. Niektorí ľudia, ktorí prežili prvotný kontakt so zemou (väčšinou po dopade na chodidlá), utrpeli smrtiace ranu pri druhom náraze. Veľmi pravdepodobne upadnete do bezvedomia. Chráňte svoju hlavu priložením rúk zo strán tak, že vaše lakte mieri dopredu (priamo pred vaším tvárou) a prsty máte spletené v tyle. Takto pokryjete veľkú časť hlavy.       
 14.  
 15.             8      Okamžite zožeňte lekársku pomoc. Kvôli všetkému tomu adrenalínu vyplavenému počas pádu možno ani neucítite po pristátí akejkoľvek zranení. Aj keď nepozorujete žiadne viditeľné rany, mohli ste utrpieť vnútorné zranenia a musíte byť okamžite ošetrenie. Bez ohľadu na to ako sa cítite, vyrazte okamžite do nemocnice.                 
 16.  
             

    2      Stratégia pre pád z lietadla  .

    
   
 1.             1      Spomaľte pád zaujatím oblúkové pozície. Kým nepadajú z lietadla, nemáte dostatok času na nácvik tejto metódy. Maximalizujte povrch svojho tela tým, že použijete túto Parašutistické techniku. 
    
  • Pretočte sa tak, aby predok vášho tela smeroval k zemi.
  •  
  • Prehnite sa v chrbte a panve a zakloňte hlavu, ako by ste sa s ňou chceli dotknúť svojich chodidiel.
  •  
  • Roztiahnite paže a ohnite lakte v 90 ° uhle tak, že ruky a predlaktia budú mieriť dopredu (po stranách, paralelne s vašou hlavou) s dlane smerujú dole; nohy roztiahnite na šírku ramien.
  •  
  • Zľahka pokrčte kolená. Nezafixujte svoje nohy a udržujte ich svaly uvoľnené, aby absorbovali čo najväčšie množstvo sily pri náraze.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nájdite najvhodnejšie miesto pre dopadnutí. U pádov z veľmi vysokej výšky je pre zachovanie šancou na prežitie najdôležitejšie vhodný výber miesta dopadu. Snažte sa zamieriť na strmo sklonené miesto, ktoré sa postupne narovnáva. Po dopade na také miesto sa nerozplácnete, ale zmiernite náraz a budete pokračovať v pohybe. Pred dopadnutím pozorujte miesto pod zrázom, na ktorý dopadnete. 
    
  • Najhorším možným povrchom pre dopad je nejaká tvrdá a nepružná plocha, ako napríklad betón. Nevhodné sú tiež nerovná, rozoklané priestranstvá, ktoré ponúkajú príliš málo plochy, ktorá by náraz rozložila alebo aspoň zmiernila.
  •  
  • Najlepším možným povrchom pre dopadnutí je taký, ktorý sa stlačí alebo je dostatočne poddajný, aby zmiernil náraz. Ako príklad môžeme uviesť napríklad sneh, mäkkú pôdu (čerstvo obrobenej poľa alebo močiar), stromy alebo miesto s hustou vegetáciou (tam však hrozí prepichnutie časti tela).
  •  
  • spadnutí do vody je relatívne bezpečné len pri páde z výšky maximálne 50 metrov; pri páde z väčšej výšky bude hladina vody len o málo lepší ako keby ste dopadli na betón, pretože sa nestlačí dostatočne. Dopadom do vody tiež riskujete, že sa utopíte (vzhľadom na to, že budete pravdepodobne v bezvedomí). Voda je oveľa bezpečnejšie, ak prebubláva a je spenená.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Smerujte sa k bodu pristátie. Padáte Ak z lietadla, máte asi 1-3 minúty než dopadnete. Počas tejto doby budete mať dobrú možnosť presunúť sa aj horizontálnym smerom na veľkú vzdialenosť (napríklad aj 3 kilometre). 
    
  • Ak zaujmete parašutistický pozíciu popísanú vyššie, môžete svoj pád riadiť tak, že dopredu poletíte, stiahnete ak paže trochu späť (nebudú toľko predsunuté pred vás) a narovnáte svoje nohy.
  •  
  • Smerom dozadu sa môžete rozletieť, keď natiahnete ruky a ohnete kolená, ako by ste sa pokúšali dotknúť pätami hlavy.
  •  
  • Doprava sa môžete posúvať pri zachovaní oblúkovité polohy, pri ktorej budete svoje telo točiť ľahko doprava (poklesnutím pravého ramena). Doľava zatočíte poklesnutím ľavého ramena.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Pripravte sa na správnu techniku ​​pristátie. Nezabudnite uvoľniť svoje telo, držať pokrčené kolená a dopadať chodidlami napred. Padej radšej dopredu ako na chrbát a chráňte si hlavu pažami pre prípad odskoku. 
    
  • Ak ste v parašutistické polohe, snažte sa tesne pred dopadom dostať čo najviac do vertikálnej pozície, aby ste nedopadli na zem nejako podivne pokrúteniu (podľa príručiek máte v 300 metroch asi 6-10 sekúnd než dopadnete).
  •  
         
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

           (4)      
Index populárne:
Ako sa zbaviť plynatosti a pocitu nafúknutého brucha.

Ako odpočívať s otvorenými očami.

Ako schudnúť 20 kg za 2 mesiace.

Ako uzavrieť esej.

Ako riešiť problémy.

Ako spoznať, kedy ovulujete.

Ako prestať v noci škrípať zubami.

Ako odpočívať s otvorenými očami.

Ako vyrobiť gél z aloe vera.

Ako schudnúť na tvárach.

Ako vyliečiť upchaté priedušky.

Ako urobiť oheň bez zápaliek a zapaľovače.

Ako si ošetriť popraskané pery.

Ako sa zbaviť chrípky.

Ako vyliečiť opar.

Ako odstrániť žmolky z oblečenia.

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn.

Ako vyliečiť vyrážku od brečtanu.

Ako si nechať narásť dlhšie vlasy.

Ako znížiť horúčku.

Ako upokojiť spálený jazyk.