Home \ index
 

Ako znížiť krvný tlak bez liekov.

                 

Text nadpisu .

    

Vysoký krvný tlak čiže hypertenzia je jedným z najrozšírenejších zdravotných problémov na svete. Väčšina ľudí, ktorým bol vysoký tlak diagnostikovaný, sa lieči pomocou liekov. V tomto článku sa dozviete, ako je možné krvný tlak znížiť aj bez liekov.

         

Postup .

    

    1      Strava  .

    
   
 1.            1      Varte si sami, alebo kupujte iba jedlá s nízkym obsahom sodíka. Obmedzte konzumáciu stolovej soli (sodík, chlorid sodný, NaCl). V strave potrebujeme iba malé množstvo soli (sodík a chlorid). Soľ je v strave veľmi dôležitá, pretože pomáha regulovať elektrické procesy v nervoch a vo svaloch, ale keď jej budete jesť príliš veľa, budete v tele zadržiavať vodu a zvýšite objem svojej krvi. Keď bude mať vaše krv väčší objem, vaše srdce bude musieť pumpovať oveľa usilovnejšie, aby tento objem pretlačil telom a zvýši sa vám krvný tlak (to, či jedlo chutí slano, nie je dôležité - nepomôže vám zaliať slanú polievku veľkým množstvom vody). Pamätajte si, že nejde len o soľ ktorú používate pri varení, ale aj o soľ, ktorá je obsiahnutá v hotových jedlách. Mnoho spracovaných a balených potravín obsahuje soľ ako konzervačnú látku. Začnite si na soľ dávať pozor a kupujte iba jedlá, ktoré majú na obale uvedené, že obsahujú iba malé množstvo soli / sodíka alebo sú bez soli a varte bez použitia soli. Avšak si tiež uvedomte, že výrobky, ktoré nahrádzajú sodík draslíkom s tvrdením, že sú zravější, môžu byť škodlivejšie.        
 2.  
 3.             2      Vyhýbajte sa bežným spracovaným jedlám, ktoré obsahujú veľké množstvo soli a ďalších prídavných látok. Medzi tieto jedlá patrí instantné polievky, konzervy, uhorky, olivy, omáčky, údeniny, pečivo a jedlá s obsahom MSG a mäso napustené vodou (ktoré väčšinou obsahuje tiež veľa soli). Vyhýbajte sa tiež dochucovadlám, ako je horčica, salsa, chili omáčka, sójová omáčka, kečup, barbecue omáčka a ďalšie omáčky. Strava mnohých Američanov obsahuje až 5 g soli denne, čo takmer všetci lekári považujú za extrémne nezdravé. Mali by ste sa držať po 2000 mg (2 g) soli denne. 
    
  • Lekári odporúčajú jesť 1100-1500 mg soli denne. Americká asociácia kardiovaskulárneho zdravia tvrdí, že ľudské telo dokáže fungovať aj na 200 mg soli denne.
  •  
  • Ak chcete jedlo niečím ochutiť, môžete použiť korenie bez obsahu soli, alebo rôzne aromatické byliny. Uvedomte si, že niektoré produkty síce obsahujú málo soli, ale namiesto nej obsahujú jej náhrady. Mali by ste sa im vyhýbať.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Jedzte zdravo a vyvážene a vyhýbajte sa stimulantov. Vyhýbajte sa kofeínu, čokoláde, cukru, sacharidom (najmä pečive a zákuskom), sladkostiam, sladkým nápojom a tukom. Jedzte čo najviac čerstvých plodín a nepreháňajte to s mäsom, vajcami a mliečnymi výrobkami.       
 6.  
 7.             4      Pite menej kofeínu. Keď prestanete piť kávu a ďalšie nápoje s kofeínom, budete mať nižší tlak. Aj jeden alebo dve šálky kávy vám môžu nebezpečne zvýšiť krvný tlak. Ak už máte pre-hypertenziou, káva váš problém pravdepodobne zhorší, pretože ide o stimulant nervového systému. Podráždené nervy spôsobujú rýchlejší tep, čo zvyšuje krvný tlak. Ak pijete veľa nápojov s kofeínom (viac ako 4 šálky denne), mali by ste konzumáciu obmedzovať postupne, aby ste sa vyhli abstinenčným príznakom.       
 8.  
 9.             5      Jedzte viac vlákniny. Vláknina prečisťuje telo a pomáha regulovať krvný tlak. Najviac vlákniny obsahuje listová zelenina, ale aj ovocie, orechy a strukoviny a celozrnné produkty.                 
 10.  
             

    2      Prírodné metódy liečby  .

    
   
 1.             1      Vyskúšajte prírodné metódy. Spýtajte sa svojho lekára, ktoré prírodné metódy liečby sú pre vás vhodné. Mnoho prírodných metód liečby preukázateľne znižuje krvný tlak. 
    
  • Medzi najlepšie doplnky stavy pre zníženie krvného tlaku patrí koenzým Q10, omega-3, rybí olej, cesnak, kurkuma, zázvor, kajenské korenie, olivový olej, orechy, hloh, horčík a chróm.
  •  
  • Berte trikrát denne lyžičku jablčného octu riedeného vodou. Táto metóda funguje rýchlo a účinne.  
  •  
  • Každý deň zjedzte jeden strúčik čerstvého cesnaku.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Berte vitamíny B. Vitamíny B12, 6 a 9 vám pomôžu regulovať hladinu homocysteínu v krvi a tým zníži riziko srdcových ochorení. Tieto živiny by ste v ideálnom prípade mali získavať priamo zo stravy.       
 4.  
 5.             3      Jedzte potraviny bohaté na omega-3 kyseliny a minerály, ako je draslík. Paradajky a paradajková šťava, zemiaky, fazuľa, cibuľa, pomaranče, ovocie a sušené ovocie. Minimálne dvakrát týždenne by ste mali jesť ryby. Ryby obsahujú veľa bielkovín a väčšina z nich má tiež vysoký obsah omega-3, takže znižuje hladinu triglyceridov a podporuje celkové zdravie srdca.       
 6.  
             

    3      Obmedzte stimulanty  .

    
   
 1.             1      Prestaňte fajčiť. Stimulanty, ako je nikotín, majú veľký vplyv na krvný tlak. Keď prestanete fajčiť, zníži sa vám krvný tlak a budete mať celkovo zdravšie srdce. Tiež sa vyhnete kardiovaskulárnym chorobám a rakovine pľúc.       
 2.  
 3.             2      Schudnite. Ak máte nadváhu, vaše srdce musí pracovať usilovnejšie, čím sa vám dvíha krvný tlak. Predstavte si, že by ste na tele mali 9 kg navyše. Bolo by to to isté, ako keby ste neustále niesli devítikilový vrece psieho žrádla. Skúste si zájsť na prechádzku s takým vrecom - čoskoro sa vám rozbúši srdce, nebude vám stačiť dych a budete veľmi unavení a nakoniec budete chcieť vrece čo najrýchlejšie položiť. 
    
  • Predstavte si, že by ste takú váhu museli ťahať so sebou neustále. Bohužiaľ mnoho ľudí trpí oveľa horšie nadváhou, ako 9 kg. Keď schudnete, vaše srdce nebude musieť pracovať tak usilovne a podarí sa vám znížiť krvný tlak.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Vyhýbajte sa drogám a alkoholu. Zneužívanie drog a pitie alkoholu vám môže poškodiť mnoho orgánov v tele, vrátane pečene a obličiek. Keď si tieto orgány poškodíte, v tele sa vám nahromadí tekutiny. Ako sme už spomenuli, prebytočné tekutiny v tele spôsobujú rýchlejší tep a zvyšujú krvný tlak. 
    
  • Mnoho drog sú stimulanty, ktoré spôsobujú rýchlejší tep. Čím rýchlejšie vám bije srce, tým vyšší krvný tlak budete mať. Keď prestanete piť alkohol a užívať drogy, krvný tlak sa vám zníži.
  •  
  • Niektoré voľnopredajné lieky, ako je napríklad ibuprofen, spôsobujú v tele zadržiavanie soli. Keď budete tieto lieky brať pravidelne, vaše telo bude zadržiavať väčšie množstvo soli a bude pod veľkým tlakom.
  •  
         
 6.  
             

    4      Relaxácia  .

    
   
 1.             1      Spomaľte a zbavte sa stresu. Mnohým ľuďom sa v strese dočasne zvýši krvný tlak. Ak máte vysoký tlak preto, že máte nadváhu, alebo máte vysoký krvný tlak v rodine, stresom si ho ešte zvýšite, pretože sa vám do tela dostane stresový hormón, ktorý predstavuje záťaž pre kardiovaskulárny systém. 
    
  • Ak trpíte chronickým stresom a vaše telo stresový hormón uvoľňuje každý deň, váš kardiovaskulárny systém sa postupne dostane do stavu, kedy bude neustále pracovať príliš usilovne. Je to preto, že stresový hormón zrýchľuje pulz, potenie a tep, aby pripravil telo na núdzovú reakciu. Vaše telo si myslí, že musíte buď bojovať, alebo utiecť a pripravuje sa na tieto možnosti. Predstavte si, aká záťaž to pre srdce je. Skúste niektoré z nižšie uvedených relaxačných techník:
  •  
  • Zájdite si na dlhú prechádzku a urobte si večer čas na relaxáciu.
  •  
  • Každý deň si 30 minút pred spaním opakujte nejaký svoj rituál. Desať minút dokončite všetko, čo musíte urobiť, desať minút venujte osobnej hygiene a desať minút sa venujte dychovým cvičením alebo meditáciu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Meditujte. Keď sa zameriate na svoj dych, veľmi rýchlo sa vám zníži krvný tlak.       
 4.  
 5.             3      Dýchajte pomaly a zhlboka, ale nie tak, aby to pre vás bolo nepríjemné. Môžete si tiež pustiť nejakú príjemnú hudbu. Meditujte tak dlho, kým nezaspíte, alebo si meditáciu rozdeľte po menších úsekoch do celého dňa.       
 6.  
 7.             4      Dajte si večer horúcu kúpeľ alebo sprchu, čím si na niekoľko hodín znížite krvný tlak. Horúci kúpeľ alebo sprcha pred spaním vám pomôže znížiť krvný tlak na celú noc.       
 8.  
             

    5      Cvičenie  .

    
   
 1.             1      Cvičte! Každý deň by ste mali aspoň 20-30 minút chodiť strednej rýchlosťou. Mnoho štúdií potvrdilo, že chôdza má na krvný tlak priaznivý vplyv. Ak nemôžete chodiť vonku, chodievajte na bežiacom páse v posilňovni, alebo si nejaký kúpte domov. Výhodou je to, že budete môcť chodiť, aj keď vonku bude snežiť alebo pršať.       
 2.  
             

    6      Monitoring tlaku  .

    
   
 1.             1      Sledujte svoj krvný tlak. Krvný tlak si môžete merať pomocou tlakomera, ale musíte vedieť, čo výsledná čísla znamenajú. Normálny krvný tlak sa u detí a u dospelých líšia. Riaďte sa údajmi v tejto tabuľke: 
    
  • Normálny krvný tlak - 120/80 a nižšie
  •  
  • Předstádium hypertenzia - 120-139 / 80-89
  •  
  • Prvý štádium hypertenzie - 140-159 / 90-99
  •  
  • Druhé štádium hypertenzie -: 160/100 a vyššie
  •  
         
 2.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  (4)      
Index populárne:
Ako zabrániť zmrznutie mozgu.

Ako zmierniť opuch prstov.

Ako prijímať viac vitamínu C.

Ako používať stetoskop.

Ako uzavrieť esej.

Ako sa zbaviť bronchitídy.

Ako zastaviť kýchnutí.

Ako sa vyhnúť emocionálnemu zneužívaniu.

Ako zmeniť užívateľské meno na Twitteri.

Ako spoznať príznaky žalúdočných vredov.

Ako vyrobiť repelent proti hmyzu z esenciálnych olejov.

Ako vyrobiť repelent proti hmyzu z esenciálnych olejov.

Ako odstrániť starecké škvrny.

Ako si stanoviť priority.

Ako prijímať viac vitamínu A.

Ako zabrániť presiaknutiu vložky počas menštruácie.

Ako zabrániť presiaknutiu vložky počas menštruácie.

Ako sa zbaviť chrípky.

Ako skoncovať s prejedaním.

Ako prekonať strach z ihiel.

Ako sa zbaviť brucha.