Home \ jedlo
 

Ako uvariť fazuľa.

 

Fazuľa skvele doplní takmer každý jedálniček. Sú bohaté na antioxidanty, vitamíny, minerály i vlákninu. Kedysi sa malo za to, že obsahujú len sacharidy, ale v skutočnosti sú plné hodnotných proteínov a obsahujú veľmi málo tuku, takže sú zdraviu prospešné. Navyše je veľmi ľahké ich uvariť a dajú sa konzumovať ako príloha aj ako hlavný chod. Konzervované fazuľa bývajú často plné pridaného cukru a môžu mať blatovú konzistenciu, kým domáci fazuľa, pripravené z klasických suchých, ktoré sú dostať v každom supermarkete, sú pevné a plné chuti. Naučiť sa, ako správne fazuľa uvariť je síce trochu náročnejšie, než len otvoriť plechovku, ale chutný výsledok určite stojí za to.

              

Postup .

    

    1      Preberanie a pranie fazule  .

    
   
 1.            1      Preberte fazuľa, ktoré chcete variť a vyhoďte všetky, ktoré sú scvrknuté, sčernela alebo inak poškodené. Zbavte fazuľa tiež akýchkoľvek stoniek, listov, kamienkov alebo hliny. Urobte to skôr, než fazuľa Proper. Obzvlášť dávajte pozor na kamienky a štrk, ktoré sa do balenia s fazuľou často nedopatrením dostanú.       
 2.  
 3.             2      Nasypte fazuľa do sitka a rýchlo ich preperte pod tečúcou, studenou vodou. Pol minúty úplne postačí.        
 4.  
             

    2      Máčanie fazule  .

    
   
 1.             1      Ak máte dostatok času, nechajte fazuľa máčať pomaly, cez noc. Tento spôsob je všeobecne považovaný za najvhodnejší, varenie fazule je preto vhodné naplánovať tak, aby ste na máčanie mali dosť času. Pomalým máčaním ľahšie dosiahnete to, že budú fazuľa dobre uvarené, nie chrumkavé alebo nedovarené.        
 2.  
 3.   2      Ak sa rozhodnete pre tento spôsob, dajte fazuľu do päťlitrového hrnca a prelejte je asi 2 litre vody. Zakryte hrniec pokrievkou a nechajte cez noc v chladničke.     
 4.  
 5.             3      Ak máte naponáhlo, vyskúšajte rýchle máčanie. Urobíte to tak, že fazuľa nasypete do hrnca, zalejete vodou a privediete do varu. Nechajte ich variť po dobu asi 2-3 minút, potom hrniec odstavte zo sporáka, zakryte pokrievkou a dajte na hodinu stranou.        
 6.  
 7.   4      Počkajte, až fazuľa zdvojnásobí až strojnásobí svoju veľkosť - bude to záležať na tom, ktoré máčanie použijete. Ak ste ich nechali cez noc v studenej vode, očakávajte, že sa zväčší aspoň dvojnásobne. Dajte preto pozor, aby bol hrniec dostatočne veľký.        
 8.  
 9.             5      Po máčanie fazuľa dôkladne prepláchnite v sitku pod tečúcou vodou. Teraz sú pripravené na uvarenie.        
 10.  
             

    3      Varenie fazule  .

    
   
 1.             1      Dajte fazuľa do veľkého hrnca a nalejte toľko vody, aby boli všetky ponorené.        
 2.  
 3.   2      Pridajte lyžicu rastlinného oleja, ktorý zabráni tvoreniu peny a pretečeniu hrnca. Pretože fazuľa varením napučia, pravidelne prilievajte trochu vody, aby boli neustále ponorené a varili sa rovnomerne.     
 4.  
 5.             3      Nechajte fazuľa variť na nízku až strednú teplotu. Správne namočenú fazuľu sa varí 30 minút až 2 hodiny.        
 6.  
 7.             4      Doba varenia sa samozrejme líši podľa druhov fazule. Vždy si prečítajte návod na obale. Všeobecne počítajte s nasledujúcimi časmi:  
    
  • Čierne fazuľa: 60 minút
  •  
  • Červené fazule: 90 až 120 minút
  •  
  • Biele fazuľa (veľké): 90 až 120 minút
  •  
  • Biele fazuľa (drobné): 45 až 60 minút
  •  
  • Klasické záhradné fazuľa (mramorované): 90 až 120 minút
  •  
         
 8.  
 9.             5      Vyskúšajte, či sú fazuľa hotové. zabodne do jednej vidličku, alebo ju stlačte medzi prstami. Ideálne by fazuľa mali byť mäkké, ale nie rozmočenom. Ak sú stále tuhé a nedovarené, aj keď ubehol odporúčaný čas varenia, jednoducho ich nechajte variť ďalej. Každých desať minút znova skontrolujte, či sú uvarené.        
 10.  
 11.             6      fazuľa sceďte a môžete ich podávať. Zvyšky uchovávajte v chladničke.        
 12.  
             

    4      Ako varené fazuľa využiť  .

    
   
 1.      1      Naučte sa variť a pripravovať rôzne druhy fazule. S fazuľou sa dá v kuchyni skutočne čarovať! Sú lacné, zdravé a ich varenie je tak jednoduché! Nedá sa na tom nič pokaziť. Prečítajte si niekoľko nasledujúcich tipov:  
    
  • Uvarte klasické záhradné (mramorované) fazuľa
  •  
  • Vyskúšajte veľké maslové fazuľa
  •  
  • Pripravte si čierne fazuľa
  •  
  • Pustite sa do bielej fazule
  •  
         
 2.  
 3.             2      Z čiernych a červených fazúľ si môžete pripraviť vegetariánske chilli. Toto klasické americké jedlo chutí skvele aj bez mäsa. Je možné ho pripraviť takmer výhradne z fazule - najlepšie čiernych a červených. Dokonalé pre chladné zimné dni, kedy kovboj vo vás dostane hlad.        
 4.  
 5.             3      Červené fazule s ryžou. Táto netradičná príloha, pôvodom z Karibiku, sa hodí k rybám a morským plodom. Je jednoduchá a zasýti vás!        
 6.  
 7.   4      Urobte si fazuľový hummus. Už vás nebaví klasický hummus z cícera? Tak skúste zmenu! Ak radi skúšate nové veci, určite sa pustite do hummus z fazule.     
 8.  
 9.             5      Uvarte si fazuľky mungo vo filipínskom štýle. Tieto drobné zelené fazuľa sú veľmi obľúbené v Indii a juhovýchodných oblastiach Ázie, kde sa z nich pripravujú slané i sladké pokrmy.        
 10.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                     
Jedlo populárne:
Ako udržať telo v kondícii pomocou stravy.

Ako vyrobiť jablkový mušt.

Ako uvariť vajíčko v mikrovlnke.

Ako uvariť filet z lososa.

Ako pripraviť sladkokyslú omáčku.

Ako uvariť domáce príkrmy pre bábätká.

Ako uchovať bazalku.

Ako si namiešať kokteil Jungle juice.

Ako uvariť čerstvé fazuľové struky.

Ako uvariť filety z tresky.

Ako upiecť čokoládovú tortu.

Ako pripraviť chicharrón.

Ako rozpiecť chleba.

Ako zmäkčiť hovädzie mäso.

Ako utrieť cesnak.

Ako grilovať špízy.

Ako pripraviť homárie chvosty.

Ako znovu ohriať kurča.

Ako pripraviť baklažán.

Ako zmraziť lasagne.

Ako zmäkčiť hovädzie mäso.