Home \ jedlo
 

Ako pripraviť hnedú ryžu.

 

Hnedá ryža obsahuje oveľa viac živín, než klasická biela ryža, a dajú sa z nej preto pripraviť zdravé jedlá, ktorá navyše zasýti. Príprava hnedej ryže je veľmi jednoduchá, avšak je potrebné viac vody a tiež času, než pri príprave tej bielej. V našom článku sa naučíte hneď niekoľko spôsobov, ako uvariť hnedú ryžu.

              

Postup .

    

    1      V kastróle  .

    
   
 1.            1      Vezmite väčší kastról, ktorý má dobre padnúci pokrievku.  
    
  • Hnedú ryžu je lepšie variť vo väčšom hrnci, než v menšom, pretože má väčšiu plochu. Voda v hrnci sa tak prehreje rovnomernejšie, takže uvarená ryža bude mať lepšiu konzistenciu.
  •  
  • Dobre sediaci pokrievka zabráni unikaniu pary, ktorá bude vznikať pri varení.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Odmerajte si množstvo ryže. Jedna šálka suché ryže vám dá približne tri šálky uvarené. Prepláchnite ryžu, nasypané v sitku alebo sitku vodou, až kým odtekajúca voda nebude úplne číra. Dajte ryžu do kastróla.  
    
  • Ak chcete, aby výsledná ryža bola mäkšia, nechajte zrniečka 45 - 60 minút máčať v studenej vode, než ich začnete variť. Voda sa tak lepšie vsiakne do vonkajších šupiek zrniečok.       
  •  
  •   Môžete tiež , rozohriať v hrnci trochu oleja na strednú teplotu a ryžou napred zo všetkých strán mierne osmažiť, než ju zalejete vodou. Podporí to výraznejšiu chuť, ale je to naozaj nepovinný krok.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Odmerajte si vodu. Na každú šálku hnedej ryže použite 2 a pol šálky vody. Osoľte a raz premiešajte.  
    
  • Iné tekutiny, napríklad zeleninový alebo hydinový vývar, môžu pri varení ryže tiež dobre poslúžiť a dodať jej viac chuti.
  •  
  • Odmera správne množstvo vody alebo vývaru v pomere k množstvu ryže, je veľmi dôležité. Inak môže byť výsledok buď zmäknuté, alebo pripálený.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Priveďte ryžu s vodou k varu. Potom znížte teplotu a nechajte ryžu len ťahať. Prikryte hrniec pokrievkou a nechajte prebublávať, kým ryža nebude mäkká a väčšina tekutiny sa nevsiakne. Doba varenia je na každom sporáku trochu iná.  
    
  • Uvariť hnedú ryžu zvyčajne trvá asi 40 - 50 minút, avšak už po 30 minútach ju radšej začnite kontrolovať, aby sa vám nepripálila.       
  •  
  • Varte ryžu na veľmi nízku teplotu, na horáku, ktorý zodpovedá veľkosti hrnca. Nemala by rozhodne vrieť, len ľahko pobublávat.       
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nechajte ryžu chvíľu odstáť. Keď bude dovarení a všetka tekutina sa vsiakne, nechajte ryžu chvíľku oddýchnuť, zakrytú pokrievkou. 5 minút by malo stačiť. Zrniečka ryže sa tým spevní a vy budete podávať krásnu, nadýchanú, nepolámanou hnedú ryžu.  
    
  • Až päť minút na odležaní uplynie, našuchorte ryžu vidličkou - mala by byť ľahká a voňavá!
  •  
  • Ihneď podávajte. Môžete tiež podávať len časť, zvyšok nechať vychladnúť a skladovať niekoľko dní v chladničke.
  •  
                   
 10.  
             

    2      V rúre  .

    
   
 1.             1      Predhrejte rúru. Nechajte rúru predhriať na 200 ° C.        
 2.  
 3.             2      Odmerajte ryžu. Odmerajte si 1 a pol šálky hnedej ryže. nasypte ju do sitka alebo sita, a prepláchnite ju dôkladne vodou, kým nebude odtekať číra. Dajte ryžu do sklenenej zapekacej nádoby s priemerom asi 15 cm.        
 4.  
 5.             3      Priveďte vodu do varu. Zmiešajte 2 a pol šálky vody, lyžicu masla a lyžičku soli a v kastróliku priveďte k varu. Keď bude zmes vrieť, nalejte ju k ryži a dobre premiešajte. Zapekaciu nádobu prekryte hliníkovou fóliou a dobre utesnite.        
 6.  
 7.             4      Dajte piecť. Pečte ryžu na strednej mriežke po dobu asi 1 hodiny. Po hodine pečenia odstráňte alobal a našuchorte ryžu vidličkou. Ihneď podávajte.        
 8.  
             

    3      V ryžovar  .

    
   
 1.             1      Odmerajte si ryžu. Odmerajte si množstvo ryže, ktoré chcete uvariť, zvyčajne 1 šálka. Prepláchnite ju studenou vodou a potom nechajte na 45 minút v čistej, studenej vode máčať. Ryža tak bude mäkšie.        
 2.  
 3.             2      Sceďte ryžu. Sceďte ju, a naplňte s ňou vnútornú nádobu ryžovar.        
 4.  
 5.             3      Prilejte vodu. Pridajte k ryži toľko vody, až bude dosahovať značky pre 2 a pol alebo 3 šálky (značky by mali byť na boku nádoby). Záleží tiež na tom, ako veľmi mäkkú chcete ryžu mať. Vmiešajte asi pol lyžičky soli.        
 6.  
 7.             4      Zapnite ryžovar. Zakryte nádobu pokrievkou, zapojte ryžovar do zásuvky, a nastavte ho na varenie. malo by sa rozsvietiť červené svetielko.        
 8.  
 9.             5      Nechajte ryžu uvariť. Bežne to trvá približne 45 minút. Keď je ryža hotová, ryžovar sa automaticky prepne na ohrievanie. než budete ryžu podávať, našuchorte ju vidličkou.        
 10.  
             

    4      V mikrovlnke  .

    
   
 1.             1      Pripravte si ryžu. Zmiešajte 3 šálky vody a lyžicu oleja a nalejte do nádoby, vhodné pre použitie v mikrovlnných rúrach. Môžete do zmesi primiešať tiež kocku hydinového alebo zeleninového bujónu (nepovinné).        
 2.  
 3.             2      Odmerajte si ryžu. Odmerajte 1 šálka hnedej ryže. V sitku alebo sitku prepláchnite vodou, okud nepotečie úplne číra. nasypte ryžu do nádoby s tekutinou a zľahka premiešajte.        
 4.  
 5.             3      Nechajte ryžu variť v mikrovlnke. Dajte nádobu dovnútra a nechajte 10 minút variť nezakryté, na vysoký výkon. Potom nádobu zakryte - bez toho aby ste však ryžu zamiešali - a varte na stredný výkon ďalších 30 minút.        
 6.  
 7.             4      Nechajte ryžu odpočinúť. Dvierka mikrovlnky neotvárajte a nechajte nádobu s ryžou asi 10 minút odpočinúť. Potom ju vytiahnite, našuchorte vidličkou a podávajte.        
 8.  
 9.             5      Hotovo.        
 10.  
         (1)      
Jedlo populárne:
Ako blanšírovať mrkvy.

Ako sterilizovať fľaše a poháre na zaváranie.

Ako sa zbaviť pivného mozolov.

Ako pripraviť americkú gravy.

Ako rozštvrtiť kurča.

Ako urobiť francúzsky toast.

Ako si doma vyrobiť syr.

Ako vyrobiť číry ľad.

Ako urobiť smotanu z mlieka.

Ako uvariť casserole.

Ako si uvariť vlastné pivo.

Ako schudnúť 15 kg za dva mesiace.

Ako nechať dozrieť kiwi.

Ako zmraziť maslovú tekvicu.

Ako nabrúsiť nôž.

Ako si pripraviť cestíčko.

Ako opražiť tekvicové semienka.

Ako uvariť zverinu.

Ako pripraviť červenú šošovicu.

Ako spoznať pokazené kurča.

Ako jesť karambolu.