Home \ jedlo
 

Ako spoznať pravý med.

 

Falošný a nepravý med je dnes na trhu pomerne bežná záležitosť, napriek tomu, že väčšina ľudí dáva prednosť prírodnému včeliemu medu. Vo väčšine krajín Európskej únie sa dá spoľahnúť na nápisy na pohároch, napriek tomu ak kupujete med od súkromníka a nie z obchodu, je dobré vedieť, ako spoznať pravý med od najrôznejších sirupov a náhradiek, s ktorými sa med mieša. Domáce testy síce nikdy nebudú stopercentne úspešné, však poskytujú vám dobré vodítko k tomu, aby ste poznali pravý med od falošného.

              

Postup .

    

    1      Prezrite si med skôr, ako ho kúpite  .

    
   
 1.            1      Naučte sa zákony, ktoré regulujú predaj medu vo vašej krajine alebo regióne. Môžu sa totiž veľmi líšiť. 
    
  • Akýkoľvek produkt, ktorý sa predáva v Európskej Únii ako med musí byť zo zákona bez pridaných látok a to vrátane antibiotík, podávaných včelám. Med s aditívami, ktoré ovplyvňujú chuť sa predáva označený so zámerom použitia len na varenie a pečenie.  
  •  
  • Vláda USA nemá reguláciu na čistotu a kvalitu medu a povoľuje stopový obsah antibiotík. Ani logo USDA nezaručuje, že je med stopercentne prírodné.  
  •  
  • Florida je jediným štátom USA, kde je vyžadované, aby na obale medu boli uvedené všetky pridané látky, ak je med vyrobený a predávaný na Floride. Dávajte si pozor na výrobky, predávané pod menami ako "zmes medov", alebo "medový výrobok", na ktoré sa tento zákon nevzťahuje.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Skontrolujte obal, ale neberte ho za danú pravdu. Hľadajte najmä rôzne "pridanej látky", "aditíva" a tak ďalej. Pravý med by sa mal skladať len z jednej látky - z medu. Aj keď výrobca neuvádza iné látky, stále tam môžu byť.        
 4.  
 5.      3      Ak môžete, trochu medu ochutnajte (napríklad u súkromného predajcu). Nie je to síce zaručený spôsob, ako odhaliť aditíva, ale ak vám ide najmä o chuť, budete sa zrejme rozhodovať hlavne podľa nej. Pamätajte, že "divná" chuť automaticky neznamená, že med nie je pravý. Existuje veľa druhov a variantov medu, záleží na druhu rastlín, z ktorých pochádza nektár a často aj na medovicu, na ktoré sa živia hmyz, ktorý včely tiež požierajú. Každý med má svoju špecifickú chuť a dokonca aj medy z jedného úľa sa rok od roka môžu líšiť, pretože včely zbierajú nektár z rôznych druhov kvetín.  
    
  • Väčšina predajcov vám nedovolí pohári otvoriť skôr, než si ju kúpite. Opýtajte sa, či môžete dostať malú vzorku na ochutnanie, ale ak nie, na svojej požiadavke netrvajte.
  •  
                   
 6.  
             

    2      Testovanie pravosti medu doma  .

    
   
 1.             1      Majte na pamäti, že tieto testy nie sú stopercentne presvedčivé. Med má bezpočet skvelých a chutných variantov, čo v dôsledku trochu pracuje proti vám, ak chcete vykonať jednouché test. Rôzne typy pravého medu môžu mať rôznu teplotu vznietenia, rôznu hustotu a ďalšie charakteristiky. A tak aj keď nami popísané testy sú založené na fyzikálnych princípoch, v praxi sú ich výsledky väčšinou nepresvedčivé. Vyskúšajte niekoľko z nich, aby ste istila, či testovaný med prejde, alebo nie. Vo väčšine prípadov Vám prinesie dobrý odhad.       
 2.  
 3.      2      Dajte lyžicu tekutého medu do pohára teplej vody a nemiešajte, prípadne premiešajte len ľahko. Ak bol med zmiešaný s cukrovým sirupom, vo vode sa rozpustí. Väčšina druhov pravého medu zostane ako pevná hmota, alebo sa vôbec neuvoľnila od lyžice.  
    
  • Akýkoľvek med môže byť tekutý, krémový alebo skryštalizovaný. Taký bude vždy držať pohromade, či už je pravý, alebo nie.
  •  
         
 4.  
 5.      3      Namočte do medu vatový tampón alebo knôt sviečky a zapáľte ho. Tento test odhalí, či bola do medu pridaná voda, ktorá mu prípadne zabráni horieť. Namočte kúsok bavlny do trochy medu a nechajte odkvapkať prebytočný med. Pokúste sa knôt alebo bavlnu zapáliť. Pokiaľ bude horieť ľahko, potom do medu pravdepodobne nebola pridaná žiadna voda. Iná aditíva tak bohužiaľ nezistíte. Pokiaľ nebude med horieť, alebo bude prí horenia silne praskať, obsahuje zrejme veľké množstvo vody.        
 6.  
 7.      4      Kvapnite med na savý papier alebo papierovú utierku. Ak bol med zriedený vodou, zanechá na papieri mokrú škvrnu, alebo sa do neho úplne vsiakne. Pravý med by sa vsiaknuť nemal, bohužiaľ to neurobí ani väčšina medov, riedených cukrovým sirupom.        
 8.  
             

    3      Vyvrátenie niektorých mýtov o pravosti medu  .

    
   
 1.   1      Nenchte, aby za vás rozhodli mravce. Mravce sa pustí do čohokoľvek sladkého, od medu až po kukuričný sirup.     
 2.  
 3.             2      Miešanie medu s alkoholom je k ničomu. Niektoré zdroje uvádzajú, že keď zmiešate nepravý med s alkoholom, rozpustí sa a tekutina bude mať mliečnu farbu, zatiaľ čo pravý med len klesne na dno. Iné zdroje naopak uvádzajú pravý opak! Je to mýtus, ktorý sa datuje do konca 19. storočia a včelári mu neverili už vtedy.        
 4.  
 5.             3      Buďte skeptickí k rozprávkam o tom, že med tečie len na jednu stranu alebo vytvára rôzne tvary. Existuje množstvo povier o tom, že pravý med vždy steká po smere hodinových ručičiek, alebo že len pravý med tvorí šesťuholníky, keď ho kvapnete na tanierik a zalejete vodou. Neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by dokazovala, že falošný med sa správa inak.       
 6.  
 7.             4      Urobte ďalšie testy podľa svojho uváženia. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako overiť pravosť medu, ale mnoho z nich nie je vedecky podložených. Ak vám niečo znie rozumne, vyskúšajte to. Pokiaľ vám vychádzajú iné výsledky u cukrového sirupu a overeného, ​​pravého medu, bude to stáť za pokus. Pamätajte len, že žiadny domáci test neodhalí všetky aditíva, ktoré v mede môžu byť.       
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                (9)      
Jedlo populárne:
Ako uvariť krabie nohy.

Ako grilovať hovädzie stehno.

Ako si doma vyrobiť syr.

Ako uvariť Nihar.

Ako pripraviť kávu bez kávovaru.

Ako pripraviť vykostené kuracie stehná bez kože.

Ako spoznať zrelé avokádo.

Ako uvariť biryani.

Ako usporiadať glow party.

Ako pripraviť karamelovú omáčku.

Ako rýchlo vyrobiť chutnú domácu whiskey.

Ako uvariť okru.

Ako naklíčiť fazuľky mungo.

Ako pripraviť vínny strik.

Ako používať french press.

Ako ozdobiť Cupcake.

Ako smažiť čínske knedličky gyoza.

Ako rozmraziť mleté ​​hovädzie mäso.

Ako predvariť zemiaky.

Ako urýchliť dozrievania avokáda.

Ako mixovať mäso.