Home \ jedlo
 

Ako jesť rambutany.

 

Rambutan pochádza z juhovýchodnej Ázie, ale dnes sa pestuje v tropických oblastiach na celom svete. Meno získal podľa malajzijského slová pre "vlasy," ktoré mäkké, splývavé pichliače na šupke pripomínajú a ktoré sú pre toto ovocie charakteristické. V Kostarike je rambutany známy pod menom Mammone Chino alebo "Čínske ovocie" pre svoju podobnosť s čínskymi plodmi liči.

              

Postup .

    

    1      Jeme rambutany  .

    
   
 1.            1      Vyberte si zrelé rambutány. Rambutan má najprv zelenú farbu, až neskôr sčervená, prípadne naberie odtiene oranžovej alebo žltej podľa toho, aká je to odroda. Vlasovité "výrastky" sú u čerstvo odtrhnutého rambutanu zelenej, neskôr sčernejú. Aj tak ovocie vydrží ešte niekoľko dní jedlé a veľmi chutné.       
 2.  
 3.             2      Urobte zárez v šupke. Podržte rambutany pevne na rovnej, pevnej podložke za obe špičky. Špičku ostrého noža priložte na stred ovocie, ako keby ste ho chceli prerezať na polovicu. Opatrne a jemne zarežte, tak aby ste porušili iba vlasatú, tuhú šupku, ale nie dužinu pod ňou. Pretiahnite zárez dookola po celom obvode.  
    
  • Šupku môžete tiež pretrhnúť nechtom na palci alebo prehryznúť zuby, ak chcete. Tŕne sú mäkké a neškodné, len šupka je nekonzumovateľná a môže chutiť horko.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Otvorte rambutany. narezanie šupka by sa mala ľahko roztvoriť. Stiahnite jednu polovicu kompletne dole z ovocia, ako keby ste otvárali pánt pri dverách. Vnútri sa skrýva ovocia, ktoré sa trochu podobá guľôčke hroznového vína - je oválne, ľahko priesvitné a má bielu alebo svetlo žltú farbu.       
 6.  
 7.             4      Stlačte zostávajúce polovicu šupky, aby ovocie vykĺzlo von. Jedlá dužina vám ľahko vypadne priamo do dlane.       
 8.  
 9.             5      Zbavte dužinu semienka. Semeno uprostred ovocie je zasyrova nejedlé. Narežte dužinu tak, aby ste semeno nepoškodili a pokúste sa ho vytiahnuť von. Niektoré rambutány majú jadrá, ktorá idú vytiahnuť veľmi ľahko, u iných je pevne naakumulované k dužine. V takom prípade radšej semeno nechajte tam, kde je, a vypľujte ho, až budete rambutan jesť.       
 10.  
 11.             6      Zjedzte ovocie. Ak ste odstránili semeno, jednoducho si dužinu vhoďte do úst. Ak je semeno stále vo vnútri, venujte pozornosť jeho obalu, ktorý chutí ako papier. Okousejte dužinu okolo neho, aby ste do semena neuhrýzol. 
    
  • Väčšina rambutan je sladká a šťavnatá, existujú ale aj kyslejšie a suchšie odrody.  
  •  
  • rambutan majú spravidla horká jadra, hoci niektoré môžu byť aj sladkastá. Surová semená jej pomerne málo ľudí, pretože môžu obsahovať stopy potenciálne nebezpečných chemikálií. Konzumácia surových semien rambutanu sa vôbec neodporúča deťom a zvieratám.
  •  
                   
 12.  
             

    2      Ako rambutány využiť  .

    
   
 1.             1      Skúste semená rambutanu opražiť. V niektorých oblastiach sa semená pražia a jedia rovnako, ako orechy. V tejto podobe sú jadrá vhodné pre ľudskú spotrebu ale napriek tomu sú horká a môžu obsahovať stopy omamných látok. Než budú semená rambutanu oficiálne uznaná ako potravina, bude potrebných ešte ďalších rozsiahlych výkumů.        
 2.  
 3.             2      Uvarte si rambutanový džem. Olúpte pol kila rambutanu a vezmite dva klinčeky. Zvarte vo vode, kým sa dužina rambutanu neoddelí od kôstky. Obaly semien vyhoďte, semená potom premiestnite do hrnca s trochou vody a varte do zmäknutia. Povarte dužinu, zmäknutá semená a 1 šálka (350 g) cukru. Nechajte dusiť dvadsať minút, alebo kým zmes nezíska konzistenciu marmelády. Potom odstráňte klinček a uzavrite vo sterilizovaných pohároch.  
    
  • Pre rýchlejšie výsledok môžete ovocia po uvarení a olúpaní jednoducho odsťaviť.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zvyšné rambutány uložte do chladničky. rambutan vydrží maximálne dva týždne, a zvyčajne len niekoľko dní potom, čo ste si ich kúpili v obchode. V chladničke je uložte celé, neolúpané, v perforovanom plastikové, vrecka, aby ste predĺžili ich životnosť na maximum.        
 6.  
 7.             4      Pre výnimočný dezert nejaké rambutány zmrazte. Dajte ich do mrazničky celé, neolúpané, v uzatvárateľnom vrecku. Potom ich môžete ešte zmrznuté olúpať a vysať ich sladkú dužinu, ktorá bude chutiť ako smotanová zmrzlina.        
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (8)      
Jedlo populárne:
Ako uvariť plnené papriky.

Ako údiť syr.

Ako pripraviť cestoviny so syrom.

Ako pripraviť pečené zemiaky.

Ako variť s hubami.

Ako uvariť puto (ryžové koláčiky varené v pare).

Ako pripraviť bravčové kotlety.

Ako nakrájať ananás.

Ako skladovať čerstvé hrozno.

Ako pripraviť placky papadám.

Ako uvariť miešané vajíčka.

Ako uvariť indickej chole.

Ako pripraviť kuracie mäso.

Ako orestovať cibuľku.

Ako zistiť, či je vajce pokazené.

Ako vyčistiť kávovar.

Ako vyrobiť rum.

Ako udržať telo v kondícii pomocou stravy.

Ako uvariť ryžu v ryžovar.

Ako upiecť kurča v trúbe.

Ako uvariť vajcia natvrdo.