Home \ jedlo
 

Ako uvariť sukiyaki.

 

Sukiyaki je japonský vývar zo zeleniny a hovädzieho mäsa, ktorý sa tradične konzumuje v zime. V Japonsku je mäso totiž pomerne drahé a preto je vyhradené skôr pre sviatočné príležitosti. Sukiyaki je jedno z jedál, ktoré sa jedia v rámci osláv deň po výplate. Či už tiež oslavujete alebo nie, varenie sukiyaki je jednak zábavné, a jednak je výsledkom naozaj gurmánsky zážitok. Pozvite priateľov a rodinu, a užite si spolu tento jedinečnú pochúťku.

                 

Prísady .

    

     Mäso, zelenina a rezance  .

   

     Omáčka sukiyaki  .

            

Postup .

    

    1      Príprava surovín  .

    
   
 1.            1      Pripravte si rezance Shirataki. Vložte ich do hrnca so studenou vodou a priveďte do varu. Akonáhle sa rezance začnú variť, vypnite sporák a sceďte ich. Ponorte Shirataki do misky so studenou vodou. 
    
  • Rezance Shirataki nepotrebujú dlhé varenie. Vhodné je iba ľahké predvarenia, aby sa z rezancov vytiahol charakteristický zápach. Vďaka tomu rezance lepšie absorbujú plnú chuť omáčky sukiyaki.
  •  
  • Ak používate iný druh rezancov, riaďte sa inštrukciami na obale. Uvarte je vždy do tej miery, aby jin neskôr stačilo len niekoľko minút a boli al dente.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nakrájajte hovädzie mäso na čo najtenšie plátky, alebo si ho nechajte nakrájať už u mäsiara. Sukiyaki potrebuje veľmi tenko narezanej mäso. Vyberte si mramorovanú sviečkovú (alebo podobný druh mäsa), aby bol výsledok skutočne vynikajúci. 
    
  • Dajte mäso na niekoľko hodín do mrazničky, ak sa rozhodnete nakrájať ho sami. Keď bude stuhnuté, ale nie úplne zmrznuté, bude sa vám krájať oveľa ľahšie.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Odstráňte stopkám z čínskej kapusty a potom nakrájajte jeho listy. Košťál čínskej kapusty sú dosť vláknité a trvalo by dlhšie je dobre uvariť. Preto stopkám nožom obíďte, kým nepôjdu ľahko oddeliť od hlávky. Nakrájajte stopkám na asi 2 centimetrové (alebo menšie) kúsky. Listy nahrubo nasekajte na väčšie kusy.       
 6.  
 7.             4      Pripravte si huby. Ak sa vám nepodarilo zohnať shiitake, pokrájajte jednoducho akýkoľvek iný druh na kúsky veľkosti sústa. Ak máte prvé huby shiitake, skúste ich pripraviť týmto tradičným spôsobom: 
    
  • Nožom z každej huby shiitake odstráňte hlúbik. Vyrežte na vrchole klobúka malú hviezdičku alebo krížik. Predstavte si rovno priamku, ktorá prechádza stredom klobúka. Vezmite nôž a urobte pozdĺž tejto línie rez pod uhlom 30 °. Nevyřízněte príliš veľa dužiny, len toľko aby sa odhalil biely vnútro huby. Potom nôž natočte opačným smerom a urobte druhý zárez pod uhlom 30 ° pozdĺž druhej strany línie. Zopakujte tento postup ešte dvakrát, aby vznikol krížik a trikrát, ak chcete hviezdičku.
  •  
  • Huby enoki len opláchnite a nožom odrežte zhrubnuté buľvu koreňov.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nakrájajte nebu na asi 2 cm veľké kúsky diagonálnym rezom.        
 10.  
 11.             6      Odtrhnite lístky shungiku od stonky. Ak vymieňate valeriánkou alebo špenátom, dôkladne listy umyte a oddeľte ich od stoniek. Stonky zahoďte.       
 12.  
 13.             7      Uvarte omáčku sukiyaki. Do hrnca dajte ½ šálky saké, ½ šálky ryžového vína mirin, 1/3 šálky sójovej omáčky a ¼ šálky cukru a priveďte za stredne vysoké teploty k varu. Akonáhle začne zmes vrieť, stiahnite sukyiaki zo sporáka. Účelom je len nechať odpariť alkohol zo saké =, nie omáčku zredukovať.                 
 14.  
             

    2      Varenie sukiyaki  .

    
   
 1.             1      Na stredne vysokú teplotu rozohrejte veľký hrniec. Sukiyaki sa tradične pripravuje v kameninovom alebo liatinovom riadu a na benzínovom variči. Tak môže kuchár pokrm variť priamo pri stole hostí, ktorým bude jedlo podávať. Ak chcete, môžete použiť aj elektrickú panvicu, na ktoré jedlo pri stole pripravíte. 
    
  • Ak nemáte ani elektrickú panvicu, ani kameninové alebo liatinové riadu, na ktorých môžete variť, môžete sukiyaki samozrejme variť aj v kuchyni na sporáku a nie priamo pri stole. Len si vyberte veľký hrniec, ku ktorému máte pokrievku.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vložte do hrnca poriadne množstvo hovädzieho loja a iného tuku. hovädzí loj (Suet) je tradičná surovina, ale masť alebo dokonca aj rastlinný olej poslúži tiež dobre, ak je vaším cieľom predovšetkým zdravé jedlo.       
 4.  
 5.             3      Vložte o hrnca tenko nakrájané hovädzie mäso a varte ho presne do chvíle, kedy stratí svoju ružovú farbu. Hovädzie v hrnci zostane aj vtedy, až budete pridávať ďalšie suroviny, myslite na to, a nerozvarí ho. Akonáhle mäso prestane byť ružové, posuňte ho k okraju panvy, aby sa dusilo pomalšie. 
    
  • Niektorí kuchári pridávajú do hrnca rovno trochu omáčky sukiyaki, zatiaľ čo ešte varí hovädzie mäso. Omáčka sukiyaki bude bublať a vďaka sójovej omáčke sa rýchlo zredukuje.
  •  
  • Iní kuchári zase hovädzie mäso osladí trochou obyčajného bieleho cukru, zatiaľ čo sa smažia na tuku. Nebojte sa experimentovať a pokojne skúste oboje naraz.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vložte do hrnca pokrájané stopkám čínskej kapusty, tofu yaki a pripravené huby. Snažte sa všetky suroviny udržať oddelene - každá jednotlivá surovina by mala byť na panvici ako oddelená kôpka.       
 8.  
 9.             5      Dajte do hrnca scedené rezance Shirataki tak, aby boli čo najďalej od hovädzieho mäsa. Rezance Shirataki totiž obsahujú látku, kvôli ktorej by hovädzie mäso príliš stuhlo. Až sa všetky prísady budú variť, rezance a hovädzie oddeľte.       
 10.  
 11.             6      Vložte do hrnca všetky zostávajúce suroviny. To znamená listy čínskej kapusty, lístky chryzntémy a cibuľu. Vyplňte nimi medzery medzi jednotlivými surovinami.       
 12.  
 13.             7      Nalejte do hrnca zvyšok omáčky sukiyaki, zakryte pokrievkou a nechajte dusiť.        
 14.  
 15.             8      Duste zakryté pokrievkou asi 3 - 5 minút, alebo kým mäso nebude hotové a stopkám kapusta prestanú chrumkať.        
 16.  
             

    3      Podávanie sukiyaki  .

    
   
 1.             1      Pripravte si omáčku na namáčanie. Pre každého hosťa v miske vyšľahajte jedno surové vajce. Tradične sa spolu so sukiyaki podáva omáčka v podobe rozšľahaného vajcia. Kombinácia vám možno neznie veľmi vábne, väčšina ľudí zo západného sveta cíti to isté, ale naozaj sa k sebe mimoriadne dobre hodí. Určite ju vyskúšajte, akokoľvek ste presvedčení, že vám nebude chutiť. 
    
  • Ak máte obavu, že surové vajcia predstavujú riziko salmonelózy, alebo vám naozaj neobľúbia, omáčku na namáčanie vynechajte. Salmonelóza je ale aj tak v surových vajciach veľmi vzácna.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Než si hovädzie mäso a zeleninu vložíte do úst, namočte ich do prošlehaného vajce. Jednoducho si z hrnca naberte čokoľvek, čo vyzerá lákavo, a ponorte to do vajíčka. 
    
  • Ak nestoluje s blízkymi priateľmi či rodinou, naberajte si zo spoločných hrncov jedlo silnejší stranou paličiek a do úst jedlo vkladajte tou tenšie, inak budete považovaní za neslušné.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Počas jedla sa nebojte do rozpáleného hrnca pridávať ďalšie mäso a zeleninu. Ak vám zostanú suroviny, ktoré sa nevošli do prvej várky jedla, dajte ich do horúceho vývaru teraz, aby sa dovaril. Mäso a listová zelenina potrebujú kratšiu dobu, než iné druhy zeleniny.       
 6.  
 7.             4      Ak vám ostane vývar, uschovajte si ho a podávajte ho druhý deň s rezancami udon. V Japonsku sa nespotrebovaný vývar tradične používa ako základ na prípravu udon rezancov. Ak vám vývaru zostalo len málo a vy ho potrebujete väčšie množstvo, použite recept na sukiyaki omáčku, ktorý nájdete vyššie, a zmiešajte ju so zvyškom, ktorý máte. Znovu vývar ohrejte a priveďte do varu, potom plameň stlmte a nechajte vývar len ťahať. Ak je chuť príliš silná, zjemnite ju pridaním 1/3 šálky vody a znovu ochutnajte.       
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (1)      
Jedlo populárne:
Ako pripraviť a uvariť lososa.

Ako upiecť baklažán.

Ako vyčistiť kávovar Keurig.

Ako nakladať olivy.

Ako uvariť dlhých zŕn.

Ako jesť kiwano.

Ako uvariť biryani.

Ako pripraviť cesto na pizzu.

Ako urobiť šľahačku.

Ako vyrobiť arašidové maslo.

Ako uvariť vajíčko namäkko.

Ako nakrájať kiwi.

Ako si urobiť syr Ricotta.

Ako namiešať micheladu.

Ako si namiešať kokteil Jungle juice.

Ako jesť artičok.

Ako zmraziť zelené fazuľky.

Ako uvariť údenú tresku.

Ako pripraviť mrazené hrozno.

Ako uskladniť cesnak.

Ako uvariť baklažán.