Home \ jedlo
 

Ako dusiť brokolicu.

 

Dusenie v pare je obľúbený spôsob prípravy jedla - jednoducho privediete do varu vodu, a vzniknutú paru použijete k tomu, aby ste v nej zeleninu podusili do mäkka. Čerstvá brokolica, správne upravená v pare, chutí naozaj skvele, ak ale nedodržíte presný postup, môže by výsledkom vyblednutá a rozvarená kaše. V tomto článku sa dozviete, ako brokolicu dusiť v pare na sporáku alebo v mikrovlnke. Tiež vám dáme tipy na to, ako dusenú brokolicu ochutiť.

              

Postup .

    

    1      Príprava brokolica pred dusením  .

    
   
 1.      1      Vyberte si čerstvú brokolicu s temne zelenými ružičkami a svetle zeleným hlúbom. Hľadajte takú, ktorá nie je hnedastá a vyhnite sa ovadlým alebo potlučeným kusom. Ružičky by mali byť pevné, tvrdé a tesne uzavreté.  
    
  • Dusit môžete ako mrazenú, tak čerstvú brokolicu. Tá má výhodu, že ju nemusíte rozmrazovať.
  •  
         
 2.  
 3.      2      Opláchnite brokolicu. Dôkladne ju umyte pod tečúcou vodou a prstami odstráňte prípadné nečistoty a hlinu.  
    
  • Mrazenú brokolicu nie je potreba umývať, pretože sa vždy čistí pred zmrazením.
  •  
         
 4.  
 5.      3      Nakrájajte prokolici na kúsky veľkosti sústa. Položte ju na dosku a ostrým nožom oddeľte jednotlivé ružičky. Môžete rovnako nakrájať aj hlúb - je zdraviu prospešný a chuťou i štruktúrou pekne kontrastuje s mäkkými ružičkami.  
    
  • Mrazená brokolica už je zvyčajne nakrájaná na kúsky. Prezrite si ich a zamyslite sa, či sú veľké tak, ako potrebujete. Ak chcete, nakrájajte ich na menšie.
  •  
                   
 6.  
             

    2      Dusenie brokolica na sporáku  .

    
   
 1.      1      Naplňte hrniec vodou do výšky asi 2,5 cm. V hrnci budete dusiť brokolicu, musí byť teda dostatočne veľký, aby sa do neho všetky ružičky zmestili. Postavte hrniec na sporák.        
 2.  
 3.             2      Vložte do hrnca parátko. Dno paráčiku by sa nemalo dotýkať vodnej hladiny, ale malo by byť nad ňou. 
    
  • Ak nemáte parátko, môžete namiesto neho použiť kovový cedník.  
  •  
  • Ak nemáte ani cedidlo, môžete ružičky brokolice vkladať priamo do vody. V tom prípade použite len niekoľko lyžíc vody, aby vznikol dostatok pary.. Dávajte pozor, aby brokolica nebola vo vode úplne ponorená.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Priveďte vody k varu. Zapnite sporák a horák nastavte na stredne vysokú až vysokú teplotu. Počkajte, kým voda nezačne vrieť a bublať.       
 6.  
 7.             4      Vložte brokolicu do paráčiku. Snažte sa ju rozložiť v paráčiku rovnomerne, po celej jeho ploche. Teraz je tiež vhodná doba na to, aby ste brokolicu ľahko ochutili soľou, korením alebo maslom. Na konci článku nájdete užitočné tipy.       
 8.  
 9.      5      Zakryte hrniec pokrievkou a nechajte brokolicu dusiť v pare päť minút. Neodchádzajte od sporáka a neprestávajte brokolicu sledovať, aby ste ju nerozvarili.  
    
  • Pokiaľ chcete brokolicu skontrolovať a zistiť, či už nie je hotová, môžete do niektorej ružičky zapichnúť vidličku. Ak zeleninou ľahko prejde, brokolica je hotová.  
  •  
         
 10.  
 11.      6      Stiahnite hrniec zo sporáka a brokolicu presuňte na servírovací tanier. Až budete otvárať pokrievku hrnca, buďte opatrní - nenakláňajte sa nad neho, inak môže horúca para rýchlo vystúpiť nahor a vážne vás popáliť.  
    
  • Ak chcete, môžete brokolicu ochutiť soľou, korením alebo napríklad cesnakom. Ďalšie nápady nájdete na konci článku.
  •  
         
 12.  
             

    3      Dusenie brokolica v mikrovlnke  .

    
   
 1.             1      Vložte ružičky brokolice do nádoby, ktorá je vhodná pre použitie v mikrovlnnej rúre. Musí byť dostatočne veľká, aby sa do nej všetky pohodlne zmestili a neprepadávali cez okraj. 
    
  • Ak chcete, okoreňte brokolicu soľou, korením alebo maslom. Viac tipov nájdete na konci článku.
  •  
         
 2.  
 3.      2      Nalejte do nádoby trochu vody. Postačí asi dve až tri lyžice na každého pol kilogramu zeleniny.        
 4.  
 5.             3      Zakryte nádobu viečkom. Skontrolujte, že viečko nemá žiadne kovové súčiastky. Pokiaľ k nádobe nemáte viečko, môžete ju zakryť napríklad tanierom - dajte len pozor, aby tanier nádobu nezakrýval príliš pevne. 
    
  • Nepoužívajte na zakrytie igelitové vrecko alebo fóliu. Nie sú nebezpečné, ale napriek tomu sa môžu roztaviť - diery potom prepustí veľa pary von a brokolica bude nedovarené.
  •  
  • Nikdy na zakrytie nádoby nepoužívajte alobal. Do mikrovlnnej rúry nepatrí a môže ju poškodiť.
  •  
         
 6.  
 7.      4      Varte brokolicu v mikrovlnke na vysoký výkon asi 3 minúty. Po dvoch a pol minútach môžete skontrolovať, či je brokolica už uvarená - jednoducho zložte tanier a zapichnite do brokolica vidličku. Ak je zelenina mäkká a krehká, je hotová. Ak je tvrdá a pevná, potrebuje sa ešte chvíľu variť.        
 8.  
 9.      5      Vytiahnite brokolicu z mikrovlnky. Presuňte ju na servírovací tanier a podávajte horúcu. Nenechávajte ju dlho odpočívať, inak stratí svoju jasne zelenú farbu.  
    
  • Ak chcete, môžete brokolicu ochutiť soľou, korením alebo cesnakom. Ďalšie tipy na ochutenie nájdete nižšie.
  •  
         
 10.  
             

    4      Ako brokolicu ochutiť  .

    
   
 1.             1      Ochuťte vodu. Než začnete variť vodu na dusenie, môžete do nej kvapnúť trochu citrónovej šťavy alebo napríklad sójovej omáčky. Para, ktorá sa z vody bude uvoľňovať, brokolicu podusí a zároveň jemne ochutí.        
 2.  
 3.             2      Okoreňte brokolicu ešte pred dusením. V malom šálke zmiešajte trochu olivového oleja, soľ a korenie. Zľahka premiešajte s brokolicou predtým, ako ju budete dusiť.        
 4.  
 5.      3      Pred dusením brokolicu potrite kúskom masla. Urobte to ešte skôr, než ju dáte do paráčiku, aby sa každý kúsok rozpusteným maslom dobre pokryl.        
 6.  
 7.      4      Ochuťte brokolicu bylinkami alebo korením potom, čo ju vytiahnete z paráčiku. Môžete na ňu nasypať trochu sušeného cesnaku alebo soli a korenia tesne pred podávaním. Tiež môžete vyskúšať rôzne čerstvé bylinky, napríklad kôpor, petržlenovú vňať, alebo tymián.        
 8.  
 9.             5      Obyčajnú dusenú brokolicu pozdvihne trocha cesnaku. Skúste k nej pridať rozotrený alebo nasekaný cesnak buď pred varením v pare, alebo až po ňom. Tiež môžete ružičky brokolice premiešať s drveným cesnakom, ktorý ste predtým krátko osmahli na olivovom oleji.        
 10.  
 11.             6      Svieža chuť dusené brokolica podčiarknete čerstvým citrónom. Hotovú, dusenú brokolicu ochuťte citrónovou šťavou, alebo premiešajte s plátkami citróna.       
 12.  
 13.      7      Posypte dusenú brokolicu trochou nastrúhaného syra. Nechajte syr ľahko rozpustiť a potom s ním zmiešajte brokolicu. Skvele sa k tomu hodí nastrúhaný parmezán, ochutený trochou sušeného cesnaku.        
 14.  
             

Veci, ktoré budete potrebovať .

                (7)      
Jedlo populárne:
Ako zavárať paradajky.

Ako nechať dozrieť kiwi.

Ako pripraviť bravčovú panenku v rúre.

Ako jesť figy.

Ako jesť kaki.

Ako vyrobiť čokoládu.

Ako pripraviť pečené zemiaky.

Ako našľahať mliečnu penu.

Ako si uvariť chow mein.

Ako uvariť dlhých zŕn.

Ako uvariť patizón.

Ako uvariť vajíčko v mikrovlnke.

Ako si doma vyrobiť syr.

Ako zdobiť jedlo.

Ako jesť kumquat.

Ako zmraziť petržlenovú vňať.

Ako zahustiť polevu.

Ako upiecť bravčové rebierka.

Ako sušiť figy.

Ako vyrobiť panenský kokosový olej.

Ako zmraziť petržlenovú vňať.