Home \ jedlo
 

Ako uvariť zverinu.

 

Zverina patrí medzi najtradičnejšie a najrozšírenejšie varianty mäsa z divokých zvierat. Americkí kolonisti jedli jelene, ktorí im dodávali bielkoviny a ktorých mäso im pomáhalo prekonať dlhé zimy. V poslednej dobe lov nahradilo farmárčenie a domestikované zvieratá, ako ošípané, kravy a kurčatá nahradila zverinu ako hlavný zdroj mäsa, takže je teraz zverina už takmer exotická. Keď ju však správne pripravíte, bude vám chutiť viac, ako hovädzie alebo iné mäso.

                

Postup .

    

    1      Príprava diviny  .

    
   
 1.            1      Použite len mäso, ktoré bolo správne stiahnuté z kože. Čím dlhšie mäso zostane na mŕtvom zvierati, tým tuhšia je. Vyberajte si len mäso, ktoré bolo stiahnuté z kože a naporciované hneď po zabití skúseným mäsiarom alebo lovcom. 
    
  • Zverina by mala 10-14 dní po naporciovanie ešte zrieť. Vďaka tomu mäso trochu vyschne a nebude chutiť príliš divoko, takže bude mať príjemnejšie chuť.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Odrežte všetky viditeľné kúsky tuku. Na rozdiel od hovädzieho tuku, ktorý mäsu dodáva chuť a udržiava ho vlhké, tuk na zverine nechutí moc dobre a ani nezlepší textúru mäsa. Ostrým nožom odrežte spojivového tkaniva a tuk od mäsa, aby ste ho pripravili na varenie. 
    
  • Tuk môžete vyhodiť, ale niekedy sa z neho robí tiež masť alebo škvarkami a možno z neho vyrobiť aj dobré mydlo alebo loj pre kŕmenie vtákov.  
  •  
  • Ak máte na kuse diviny tenkú membránu, mali by ste ju odrezať. Je to síce trochu namáhavé, ale keď ju z mäsa odrežete, zlepšíte tým jeho chuť a tiež zaistíte, že sa bude ľahšie variť.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Naložte mäso cez noc do marinády. Zverina má silnú divokú chuť, ktorú môžete zvýrazniť, alebo naopak zamaskovať - ​​záleží na tom, aký kus mäsa máte a čo s ním chcete robiť. Keď sa naučíte mäso nakladať do správnej marinády, budete ho môcť zjemniť a dodať mu lepšiu chuť. Najlepším spôsobom, ako naložiť mäso, je použiť veľký uzatvárateľný vrecúško s marinádou a nechať ho cez noc aj s mäsom v chladničke.  
    
  • Použite tenšie kúsky diviny s marinádou a väčšie kusy mäsa s nálevom. Keď necháte mäso v marináde cez noc, dostane sa len zhruba do 0.5 cm pod povrch, takže nemá zmysel marinovať veľké kusy mäsa. Naložte do marinády teda tenkej kúsky mäsa, ktoré cez noc stihnú marinádu dôkladne nasať.  
  •  
  • Jednoduchou marinádu vytvoríte z talianskeho šalátového dresingu, alebo si ju môžete urobiť z octu a olivového oleja, trochy nasekaného cesnak a lyžice hnedej horčice a talianskeho korenia (napríklad oregana a bazalky).
  •  
  • Ak chcete BBQ marinádu, orestujte si najemno nasekanú cibuľku a 3-4 strúčiky cesnaku na masle, kým dosklovita. Pridajte dve šálky paradajkového pretlaku (alebo šálka kečupu), pol šálky jablčného octu, bieleho octu a hnedého cukru a dve lyžice chilli v prášku.
  •  
  • Ak nechcete, aby zverina chutila príliš divoko, použite citrusovú marinádu. Citrus dokáže zamaskovať silnú chuť diviny a zaistí, že bude chutiť i deťom a menej dobrodružným jedákom. Skúste pripraviť marinádu z pol šálky limetkovej šťavy zmiešanej s pol šálkou olivového oleja, pol šálkou nasekaného koriandru, raz nasekanú zelenú chilli papričkou, lyžičkou rasce a panákom tequily.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Odrezaný tuk nahraďte iným tukom. Hoci tuk z diviny nepriaznivo ovplyvní chuť výsledného jedla, samotná zverina nemá potrebný tuk na to, aby bola vlhká a jemná, takže sa rýchlo vysúša. Preto mnoho skúsených kuchárov varí zverinu s masťou alebo s iným zdrojom tuku, ako je maslo, margarín, olej, alebo masť zo slaniny.  
    
  • Môžete tuk naniesť priamo na povrch mäsa. Táto metóda funguje najlepšie pri grilovaní alebo opekanie na panvici, pretože pri nej v podstate polievate mäso tukom. Po obrátení mäsa naneste trochu rozpusteného masla alebo olivového oleja aj na opečenú stranu, aby ste zachovali chuť a vlhkosť zveriny.
  •  
  • Mäso môžete tiež prešpikovať. Urobte malé zárezy a vložte tuk do nich. Táto metóda je najlepšie pre väčšie kusy mäsa a pečienka, ktoré sa pečú v rúre a funguje skvele aj s inými druhmi mäsa, ako je šunka alebo slanina. Urobte do hrubých častí mäsa malé rezy špičkou noža a vtlačte do nich šunku alebo tučné kúsky slaniny. Pri pečení tuk udrží mäso vlhké a vláčne.
  •  
         
 8.  
 9.   5      Vyberte si kus mäsa podľa toho, ako ho chcete pripravovať. Rôzne kusy mäsa sa hodí pre rôzne metódy prípravy. Niektoré druhy mäsa sa skvele hodí na steaky, zatiaľ čo iné sa hodí skôr na omáčky, alebo klobásy. Či už máte vybraný konkrétny pokrm, ktorý chcete uvariť, alebo sa budete rozhodovať podľa toho, aké mäso budete mať k dispozícii, môžete sa orientovať tak, aby ste mali najlepšie mäso pre váš pokrm:  
    
  • Sviečková a zadné sú najjemnejšie kusy mäsa, ktoré sú najdrahšie a môžete ich variť vcelku, nakrájať na jednotlivé steaky, alebo je nakrájať na malé kúsky a pridať do omáčok. Sviečkovú možné podávať tiež upečenú rare-medium.
  •  
  • Pečienka sú najlepšie zo spodných šuniek, ktoré by ste mali restovat alebo variť čo najdlhšie za nízkych teplôt, aby boli stále vláčne.
  •  
  • Steaky sú najlepšie z hornej časti šunky, čo je kus mäsa, ktorý sa hodí k príprave takmer akéhokoľvek pokrmu. Zo začiatku je síce tuhé, ale po zjemnenie ho môžete použiť na mnohé rôzne účely.
  •  
  • Mäso na omáčku sa berie väčšinou zo spodných rebier, z brucha a z krku zvierat. Pokiaľ máte mlynček na mäso, môžete tieto kusy tiež namlieť a pripraviť z nich zverinové klobásy.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Príprava zverinových steakov  .

    
   
 1.   1      Opečte steaky na panvici. Najlepším spôsobom, ako pripraviť zveriny steaky, je opekať je na grile, alebo na rozpálenej panvici na sporáku. Obe tieto metódy vám umožní zatiahnuť mäso a pripraviť ho tak, aby malo správnu vnútornú teplotu, čo je u steakov veľmi dôležité.  
    
  • Môžete použiť plynový gril aj uhlíkový gril, aby ste mäsu dodali dymovú chuť a arómu spojené s grilovaním. Zahrievajte uhlíky pred grilovaním aspoň 30 minút, alebo nastavte plynový gril na stredný výkon.
  •  
  • Dobrá liatinová panva sa tiež hodí na prípravu zverinových steakov. Rozpáľte si na panvici niekoľko lyžíc olivového oleja na strednom plameni. Panvica musí byť horúca ešte skôr, než na ňu dáte mäso, aby sa z vonkajšej strany dobre zatiahlo. Počkajte, až bude olej takmer fajčiť a potom na panvicu dajte steaky.
  •  
         
 2.  
 3.   2      Pred opekaním by steaky mali mať izbovú teplotu. Nechajte ich 20-30 minút ležať na stole alebo na kuchynskej linke, aby neboli studené. Vytiahnite ich z vrecka s marinádou a počkajte, až budú mať izbovú teplotu a nebudú príliš studené ani vnútri.  
    
  • Keď dáte steaky na panvicu rovno z chladničky, ich vonkajšia strana sa zatiahne a vo vnútri budú stále studené, takže sa neuvaria správne a nebudú mať ideálnu vnútornú teplotu, bez toho aby ste je zvonku spálili. Je oveľa jednoduchšie pripravovať mäso o izbovej teplote a tiež vďaka tomu získate lepšie konečný produkt.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Okoreňte obe strany steakov korením a soľou. Bez ohľadu na to, či ste použili marinádu, je dobré posypať obe strany steakov korením a soľou tesne pred tým, než dáte mäso na panvicu. Keď mäso osolíte príliš skoro, mohli by ste z neho vytiahnuť vlhkosť, takže by bolo tuhé. Je teda lepšie počkať a dať na neho soľ až tesne pred tým, než ho budete pokladať na gril.     
 6.  
 7.   4      Zatiahnite mäso z oboch strán. Steaky sa najlepšie pečú na strednom plameni, takže by ste ich mali dať na panvicu tesne pred tým, než olej začne fajčiť, alebo na najteplejšie časť grilu. Mali by ste počuť, ako sa steaky začnú zaťahovať. Keď to nebudete počuť, zložte mäso z panvice a počkajte, až sa panva rozpáli ešte viac. Mäso by ste mali opekať 3-4 minúty z každej strany, aby získalo chrumkavú kôrku a zatiahlo sa. Potom ho presuňte na chladnejšie časť grile, alebo stiahnite plameň pod panvou.
    
  • Ak steaky pripravujete v liatinovej panvici, uvedomte si, že si panvicu udrží dlho vysokú teplotu a zostane horúca aj po tom, čo sa mäso zatiahne, takže by ste mali plameň radšej vypnúť úplne, aby ste steak zvonku nespálili.
  •  
  • Dĺžka restovanie závisí od hrúbky vášho steaku. Aj steaky silnejšie ako 3 cm by ste na panvici mali nechávať maximálne 10-12 minút. Pozorne mäso sledujte a dávajte pozor, aby ste ho nepripálili a aby vo vnútri nebolo zbytočne prevarenej.
  •  
  • Zverina je hotová, keď má vnútornú teplotu okolo 54 ° C. U 60 stupňov začne byť zbytočne príliš tuhá. Steaky silnejší než 5 cm by ste mali restovat o niečo dlhšie, alebo ich nechajte na panvici so stiahnutým plameňom, kým sa nedovaří na správnu vnútornú teplotu.  
  •  
         
 8.  
 9.   5      Potrite mäso maslom. Ak vás vždy zaujímalo, prečo sú doma pripravené steaky o niečo horšie, než steaky, ktoré si objednáte v reštaurácii, odpoveďou je maslo. Po obrátení mäsa je dobré potrieť orestovanou stranu steaku maslom, aby bolo mäso stále vlhké. Ak pečiete steaky na panvici, mali by ste do panvice dať trochu masla (asi jednu lyžicu) a nakloniť ju, aby sa rozpustilo a dostalo sa na celý steak.     
 10.  
 11.   6      Upečte steak na rare-medium. Nič s ním musieť nič moc robiť - raz ho otočte a nechajte ho z každej strany 3-4 minúty opiecť. Pretože je ľahké zverinu prevariť a môže sa to stať veľmi rýchlo, mali by ste pravidelne sledovať, či je mäso už hotové. Spoznáte to tým, že na mäso siahnete rúk a zistíte, či je už pripravené na zložení z panvice.  
    
  • Ak chcete vedieť, ako zistiť, či je mäso už hotové, dotknite sa ho ukazovákom a palcom a druhou rukou siahnite na hrubú časť svojho palca, kde sa spája s dlaňou. Rare mäso by malo byť rovnako pevné, ako vaša koža. Mäso upečené na medium-rare by malo byť tak pevné, ako koža, keď sa palcom dotknete prostredníka a mäso upečené na medium by malo byť rovnako pevné, ako keď sa palcom dotknete prstenníku. Dobre prepečené mäso by malo byť také pevné, ako keď sa palcom dotknete malíčku.
  •  
         
 12.  
 13.   7      Nechajte steaky 5-7 minút odpočívať. Položte steaky na tanier alebo na dosku a nechajte ich aspoň päť minút odpočívať a potom ich nakrájajte a servírujte. Vďaka tomu sa vlákna mäsa trochu uvoľní, takže bude mäso šťavnatejšie a nebude vytekať na tanier. Okrem toho sa steaky ešte trochu dovaria (ak je prikryjete). Môžete steaky podávať celé, alebo ich môžete nakrájať na plátky.     
 14.  
             

    3      Ako pripraviť zveriny pečienku  .

    
   
 1.   1      prešpikujte mäso aromatickým korením a slaninou. Po očistení mäsa od tuku, membrán a blán pečienku niekoľkokrát narežte do hĺbky 5 cm. Urobte v pečienku celkom 10-12 rezov a naplňte ju aromatickú zeleninou a tukom, napríklad slaninou. Vďaka tomu bude mäso stále vláčne a zachová si vlhkosť.  
    
  • Môžete použiť celé strúčiky cesnaku, vetvičky rozmarínu, tymiánu, alebo šalvie.
  •  
  • Čo sa týka tuku, najlepšie je použiť nasekanú slaninu, ale môžete do mäsa dať aj kúsky masla.
  •  
         
 2.  
 3.   2      Potrite pečienku sušenými bylinami a dajte ju na niekoľko hodín do chladničky. Sušené byliny sú pre pečienka najlepší. Môžete použiť kúpenú zmes bylín, alebo si môžete pripraviť vlastné zmes z rôznych bylín podľa chuti - nemôžete na tom nič pokaziť. Vezmite si hrsť svojich obľúbených sušených bylín a potrite s nimi mäso.  
    
  • Môžete zmiešať napríklad oregano, bazalku, petržlen, papriku, cibuľu v prášku, soľ a korenie.
  •  
  • Ak chcete použiť semená, môžete si vziať štvrť šálky feniklových semien, koriandrových semien a rasce a opražiť je na suchej panvici. Až začnú voňať, dajte ich do mažiara, alebo je rozdrvte nožom. Nakoniec k nim pridajte chilli v prášku, papriku a hnedý cukor.
  •  
  • Môžete tiež mäso naložiť do soľného nálevu, ktorý často používajú zverinou nadšenci. Soľné nálevy zjemní chuť mäsa a zaistí, že bude dostatočne vláčne. V každom prípade by ste mali mäso nechať cez noc odležať v chladničke. Ak nemáte dosť času, nechajte ho tam aspoň niekoľko hodín pred pečením.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Upečte pečienku v pekáči, alebo na plechu so zeleninou. Vyložte pekáč zeleninou, aby sa mäso zospodu nepripieklo a teplo sa správne rozložilo. Zelenina mäsu tiež dodá lepšiu chuť a vôňu.  
    
  • Najčastejšie sa používa cibuľa, mrkvy, zemiaky a zeler. Po opláchnutí zeleniny ju nakrájajte na veľké kúsky - nemusíte si s tým robiť starosti. Zeleninu nemusíte nijako koreniť, pretože ju okorení šťava z mäsa a korenia, ktoré z neho bude pri pečení stekať.
  •  
  • Pretože zverina často vysychá, je tiež dobré ju pri pečení podlievať vodou alebo kuracím vývarom. Vďaka tomu bude v rúre stále vlhký vzduch, takže sa vytvorí ideálne podmienky pre pečenie a budete mať istotu, že mäso nevyschne a bude vláčne.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Prikryte pekáč alobalom a pečte pečienku aspoň 3 hodiny na 180 stupňov. Položte mäso na zeleninu do pekáča a prikryte ho alobalom. Vložte pekáč do rúry a pečte mäso asi tri hodiny. Pravidelne ho polievajte šťavou, ktorá sa z neho bude výpeku. Pokiaľ máte teplomer na mäso, môžete pečienku vytiahnuť, až dosiahne vnútornej teploty 55-60 stupňov, podľa toho, ako dobre ho chcete mať prepečené. Pokiaľ bude vnútorná teplota vyššia, mäso bude vysušené a tuhé.  
    
  • Vytiahnite pekáč z rúry, ale nechajte mäso stále prikryté odpočívať aspoň 10-15 minút a potom ho nakrájajte na plátky. Môžete použiť výpek z pečenia na prípravu omáčky, s ktorou budete zverinu podávať.
  •  
         
 8.  
             

    4      Príprava omáčky z diviny  .

    
   
 1.   1      Nakrájajte mäso a orestujte ho. Vezmite si panvicu s vysokými stenami, dajte na ňu rozpáliť olej a orestujte mäso zo všetkých strán na strednom plameni. Nie je nutné ho úplne uvariť - v skutočnosti by ste sa tomu mali vyhnúť. Mali by ste ho len zatiahnuť, aby sa uzavrelo a nevytekala z neho šťava. Ak sa vám v panvici objavia hnedý výpek, je to úplne v poriadku.  
    
  • Dobrá omáčka sa pripravuje z pol kila kvalitného mäsa z šunky, krku, alebo rebier zveriny. Mäso by malo byť nakrájané na malé kúsky.
  •  
  • Pokiaľ chcete mäso zatiahnuť rýchlejšie a zároveň zahustiť omáčku, môžete ho poprášiť trochou bielej múky, ako keby ste chceli robiť zápražku. Nebudete potrebovať viac, ako jednu alebo dve lyžice múky na pol kila mäsa.
  •  
         
 2.  
 3.   2      Pridajte zeleninu a aromatické korenie. Po orestovaní mäsa ho vyberte z panvice a dajte na panvicu zeleninu, ktorú chcete v omáčke mať. Začnite s najtvrdšími druhmi zeleniny a pokračujte s tými najmäkšom. Mali by ste dávať najprv zeleninu, ktorá sa bude variť najdlhšiu dobu a neskôr pridávať mäkšie zeleninu, aby ste mali nakoniec všetky druhy zeleniny dovarené v rovnakom čase. Začnite koreňovou zeleninou, ako je mrkva a zemiaky a nakoniec pridajte huby, hrášok a čerstvú bazalku.  
    
  • Na základnej omáčku vám budú stačiť dve zemiaky nakrájané na malé kúsky, dve stredne veľké mrkvy a jedna menšia cibuľa. Stiahnite plameň na stredný výkon a miešajte zeleninu tak dlho, kým cibuľa dosklovita. Pridajte tri alebo štyri nasekané strúčiky cesnaku a varte zmes ešte jednu alebo dve minúty. Až zelenina začne hnednúť, môžete vytvoriť omáčku.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Začnite robiť omáčku. Na dne panvice by ste mali mať veľa chutné zeleniny, ku ktorej stačí pridať nejakú tekutinu a dobre ju premiešať. Použite dva alebo tri šálky červeného vína, tmavého piva, alebo kuracieho vývaru, ktoré sa k zverine skvele hodí. Ak chcete, môžete použiť aj kombináciu rôznych tekutín, alebo zmiešať vodu s inou tekutinou, aby ste trochu zjemnili výslednú chuť.  
    
  • Až nalejete do panvice tekutinu, mala by začať bublať a po chvíli sa trochu upokojiť. Začnite obsah panvice miešať, aby ste dostali chuť z dna a potom omáčku ochuťte. Použite sušený tymián, soľ a korenie.
  •  
  • Vráťte do panvice mäso a znovu zväčšite plameň, aby sa tekutina začala variť. Stále obsah panvice miešajte, aby sa nič nepripálilo. Až sa vývar začne variť, stiahnite plameň a prikryte panvicu pokrievkou. Každú chvíľu pokrievku zložte a všetko dôkladne premiešajte.  
  •  
         
 6.  
 7.   4      Prikryte panvicu pokrievkou, stiahnite plameň a nechajte omáčku niekoľko hodín variť. Majte nádobu stále prikrytú aspoň hodinu, alebo aj tri alebo štyri hodiny. Keď budete omáčku variť dlhšie a za nižších teplôt, mäso bude vláčnejšia a jemnejšia a bude chutiť lepšie, takže by ste nemali ponáhľať. Mäso bude technicky "hotové" už za hodinu, ale keď počkáte niekoľko hodín, bielkoviny sa rozloží a mäso bude tak jemné, že sa bude rozpadať na vidličke.  
    
  • Ak chcete pridať viac zeleniny, napríklad huby, alebo inú čerstvej zeleniny, počkajte na posledných 10-15 minút varenia, inak sa zelenina príliš rozvarí. Môžete nakoniec omáčku tiež posypať čerstvú petržlenom. Podávajte ju s francúzskou bagetou, s chlebom, alebo s knedľou.
  •  
         
 8.  
             

    5      Zverinové chilli  .

    
   
 1.   1      Použite mleté ​​zveriny mäso a ďalšie druhy mäsa. Mleté zveriny mäso sa hodí do burgerov, sekaných a tiež ako alternatíva iného mletého mäsa do akéhokoľvek jedla, ktoré si vyžaduje mleté ​​hovädzie mäso. Hodí sa skvele aj na prípravu chilli. Či už chcete pripraviť klasické zveriny chilli, alebo budete zverinu miešať s inými druhmi mäsa, ide o perfektné druh mäsa. Z pol kila zveriny by ste mali získať 8-12 porcií chilli.  
    
  • Chilli mäso opisuje konkrétne hrubosť mletia mäsa, ktoré je väčšinou o niečo jemnejšie, než klasické mleté ​​mäso. Pokiaľ chcete mať mäso namletej najemno, nastavte si mlynček správne, alebo si mäso nechajte namlieť ešte u mäsiara.  
  •  
  • Ak máte radi skôr texaskej chilli, môžete použiť aj malé kúsky mäsa v omáčke, ktorú by ste mali variť čo najdlhšie za čo najnižších teplôt, hoci sa ingrediencie a spôsob prípravy v podstate vôbec nelíši.
  •  
         
 2.  
 3.   2      Orestujte mletú zverinu s cibuľou. Dajte do panvice niekoľko lyžíc oleja a rozpáľte ho. Potom pridajte zverinu. Drevenú vareškou mäso miešajte a počkajte, až sa zatiahne a zhnedne. Než bude mäso hotové, pridajte k nemu jednu nakrájanú žltú cibuľu, nakrájanú červenú papriku a tri alebo štyri nasekané strúčiky cesnaku.     
 4.  
 5.   3      Pridajte fazuľu a nasekaná paradajky. Až cibule začne hnednúť, pridajte do panvice fazuľa a paradajky. Použite jednu plechovku červených fazúľ, čiernych fazule, alebo fazule garbanzo. Malo by vám stačiť zhruba 150 g fazule.  
    
  • Pridajte jednu väčšiu plechovku drvených alebo krájaných paradajok a jednu lyžičku paradajkového pretlaku, ktoré dodajú chilli základ. Ak chcete použiť čerstvé paradajky, začnite so štyrmi zrelými paradajkami a nakrájajte ich na malé kúsky. Ak bude potrebná k chilli pridať trochu vody, aby bolo dostatočne vlhké, urobte to.
  •  
  • Ak vám nechutia fazuľa, môžete sa riadiť iným receptom. Zverinu môžete upraviť ako rôzne druhy chilli, alebo ako rôzne regionálne verzie tohto pokrmu. Použite korenia a zeleninu, ktoré máte radi a možno sa vám podarí vymyslieť ešte lepší recept.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Pridajte do panvice tri alebo štyri lyžice chilli v prášku. Okoreňte chilli tak, ako sami chcete. Pokiaľ máte radi ostré jedlo, môžete pridať viac chilli, použiť silnejší chilli, alebo pridať trochu rasce, kajenského korenia a ďalšieho ostrého korenia. Ak nemáte radi ostré jedlá, pridajte tymián, rasca, koriander v prášku a ďalšie aromatické byliny. Pridajte tiež soľ a korenie.  
    
  • Ak chcete dosiahnuť charakteristickej chuti chilli, budete potrebovať aspoň trochu chilli v prášku. Nemusíte to preháňať - keď vám to nebude stačiť, môžete kedykoľvek pridať viac.
  •  
         
 8.  
 9.   5      Prikryte panvicu a nechajte pokrm variť aspoň hodinu. Stiahnite plameň na najmenšie a nechajte chilli aspoň jednu alebo dve hodiny variť. Mäso by sa malo urobiť zhruba za 30 minút, ale chuti sa spojí až po hodine alebo po dvoch hodinách pomalého varenia. Po 30 minútach jedlo ochutnajte a v prípade potreby pridajte viac korenia alebo chili. Hotový pokrm podávajte s kukuričným chlebom.
    
  • Ak chcete, môžete chilli variť tiež v tlakovom hrnci a nechať ho tam celý deň, alebo cez noc, aby sa chuti dôkladne spojili. Všeobecným pravidlom vždy je, že čím dlhšie sa jedlo varí, tým lepšie chutí.
  •  
         
 10.  
             

Tipy .

                (6)      
Jedlo populárne:
Ako upiecť vykostené kura bez kože.

Ako údiť syr.

Ako nakrájať paradajky na kocky.

Ako olúpať mrkvu.

Ako pripraviť americkú gravy.

Ako pripraviť homárie chvosty.

Ako upiecť kurča.

Ako pripraviť koreň jicama.

Ako spoznať pokazené kurča.

Ako zmäkčiť smotanový syr.

Ako uvariť cuketu.

Ako namiešať kokteil amaretto sour.

Ako skladovať zázvor.

Ako upiecť kurča.

Ako vyrobiť chipsy z chleba pita.

Ako otvoriť konzervu.

Ako pripraviť sladkokyslú omáčku.

Ako nakrájať ananás.

Ako pripraviť placky papadám.

Ako pripraviť club sendvič.

Ako všlehat vaječné bielky.