Home \ jedlo
 

Ako zmraziť vajcia.

 

Vajce je väčšinou možné v chladničke skladovať niekoľko týždňov, ale ak ich máte toľko, že je nestihnete spotrebovať, alebo vám pri pečení zostalo veľa žĺtkov, môžete ich zmraziť. V tomto článku sa dozviete, ako bezpečne zmraziť vajcia a zachovať ich chuť i textúru.

              

Postup .

    

    1      Zmrazovanie celých surových vajec  .

    
   
 1.            1      rozklepneme si vajcia do misky. Začnite tým, že si všetky vajcia rozklepneme do misky alebo inej nádoby. Surové vajcia obsahujú veľa vody, ktorá sa zmrznutím roztiahne. Keď vajcia zmrazíte v škrupine, škrupina pravdepodobne v mrazničke praskne. Okrem toho, že by sa kúsky škrupiny potom dostali do jedlé časti vajcia, mohli by sa k vajcami dostať aj baktérie.  
    
  • Ak sú vajcia už takmer po záruke, vyklepnite je najprv do samostatnej misky a vyhoďte všetky, ktoré budú nesprávne sfarbená, alebo budú zapáchať.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Ľahko všetky vajcia rozšľahajte. Miešajte vajcia aspoň tak dlho, aby ste rozbili žĺtky a vytvorili viacmenej jednoliatu hmotu. Nemali by ste do nich ale zašľahať príliš veľa vzduchu.        
 4.  
 5.             3      Pridajte k vajciam niečo, čo zabráni hrudkovaniu. Surové žĺtky sú po zmrazení ako želatína. Keď sa zmiešajú s bielky, môžu sa v mrazenej zmesi vytvoriť hrudky. Existujú dva spôsoby, ako tomu predísť - záleží na tom, na čo budete chcieť vajcia použiť. Ak ich chcete jesť samostatne alebo ich dávať do slaných pokrmov, primiešajte k nim trochu soli. Ak ich chcete používať na pečenie sladkých múčnikov, pridajte k nim trochu cukru, medu, alebo kukuričného sirupu.        
 6.  
 7.             4      Ak chcete, môžete vaječnú zmes precediť. Ak chcete, aby mala vajcia jednotnú konzistenciu, preceďte je cez sitko alebo cedník. Zbavíte sa tým aj prípadných kúskov škrupín, ktorých ste si pri rozbíjaní vajec nevšimli.        
 8.  
 9.             5      Nalejte vaječnú zmes do krabičiek a nechajte v nich aspoň 2 cm miesta medzi vekom a vajcami. Krabičky zatvorte a vložte ich do mrazničky.  
    
  • Môžete vajcia naliať tiež do formičiek na ľad a tie potom vložiť do krabičky. Budete tak môcť rozmrazovať presné množstvá vajec.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Na krabičku napíšte tri dôležité veci. Vajcia väčšinou vydrží v mrazničke niekoľko mesiacov až rok, takže je dobré si zapísať, kedy ste ich tam dali. Na krabičku napíšte:  
    
  • Dátum zmrazenia vajec.
  •  
  • Počet zmrazených vajec.
  •  
  • Prísady, ktoré ste k vajciam pridávali - pomôže vám to vyhnúť sa tomu, že si rozmrazíte sladká vajíčka pri varení slaného jedla.
  •  
                   
 12.  
             

    2      Zmrazovanie bielkov a žĺtkov zvlášť  .

    
   
 1.             1      rozklepneme si vajcia a oddeľte si žĺtky od bielkov. Opatrne vajcia rozbite v polovici a rozdeľte si ich na žĺtky a bielky.        
 2.  
 3.             2      Zmiešajte si žĺtky s nejakou prísadou, aby nezamrzli na gél. Surové žĺtky sa po zmrazení zmení na želatínu a sú v podstate nepoužiteľné. Zmiešajte ich s trochou soli, ktorá tomuto problému predíde. Ak vajcia chcete použiť pri varení dezertov, pridajte k nim trochu cukru, medu, alebo kukuričného sirupu.        
 4.  
 5.             3      Dajte žĺtky do mrazničky. Žĺtkovú zmes nalejte do krabičiek a nechajte v nich trochu voľného miesta. Pevne krabičky zatvorte a vložte ich do mrazničky. Napíšte si dátum zmrazenia, počet vajec a či je zmes slaná, alebo sladká.  
    
  • Žĺtky by ste mali spotrebovať v priebehu niekoľkých mesiacov.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Opatrne si zamiešajte bielka. Zmiešajte spolu bielky tak, aby vytvorili jednoliatu zmes, ale Nešľahajte je. Na rozdiel od žĺtkov nie je s bielky nutné nič robiť - môžete ich jednoducho naliať do krabičky a vložiť do mrazničky.  
    
  • Ak sú bielky príliš hrudkovité, môžete ich precediť do čistej misky.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Dajte vaječné bielky do mrazničky. Rovnako ako žĺtky je musíte zavrieť do uzatvárateľných plastových škatuliek. V každej krabičke nechajte trochu voľného miesta a pevne ju zatvorte.  
    
  • Akékoľvek surové vajcia môžete najprv naliať do formičiek na ľad a potom ich v krabičke vložiť do mrazničky. Vďaka tomu budete môcť ľahko rozmraziť presne také množstvo vajec, aké budete potrebovať.  
  •  
         
 10.  
             

    3      Zmrazovanie vajec natvrdo  .

    
   
 1.             1      Oddeľte si žĺtok od bielka. Žĺtok z vajca uvareného natvrdo je možné zmraziť iba po úprave. Varený bielok sa v mrazáku navlhčia a nebude sa dať jesť. Oddeľte si teda žĺtky od bielkov a bielky vyhoďte.        
 2.  
 3.             2      Vložte varené žĺtky do hrnca s vodou. Opatrne vložte žĺtky do hrnca s vodou tak, aby nad nimi boli aspoň 3 cm vody.        
 4.  
 5.             3      Prikryte hrniec pokrievkou a priveďte vodu do varu.        
 6.  
 7.             4      Zložte hrniec z platne a nechajte ho 10-15 minút stáť.        
 8.  
 9.             5      Preceďte vaječné žĺtky. Vytiahnite žĺtky z vody po jednom lyžicou a vložte ich do sitka, aby z nich okapala voda. Potom ich dajte do uzatvárateľnej krabičky a zmrazte ich.        
 10.  
             

    4      Ako použiť mrazená vajcia  .

    
   
 1.             1      Vajcia môžete nechať cez noc rozmraziť v chladničke. Surové aj varené vajcia môžete večer vytiahnuť z mrazničky a nechať ich rozmraziť v chladničke, aby sa k nim nedostali baktérie. Ak dáte vajcia do teploty nad 4ºC, riskujete, že sa na nich premnožia baktérie.  
    
  • Môžete krabičku s vajcami dať pod tečúcu studenú vodu.  
  •  
  • Nedávajte mrazená vajcia priamo do hrnca s jedlom alebo na panvicu, ani ich nenechávajte rozmrznúť v izbovej teplote.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Odmrazená vajcia dávajte iba do varených jedál. Keď vajcia nebudú dobre uvarené, pravdepodobne v nich bude príliš veľa baktérií. Vnútorná teplota rozmrazeného vajcia by mala byť aspoň 71ºC. Ak nemáte kuchynský teplomer, aby ste mohli teplotu zmerať, varte pokrmy s rozmrazeným vajcami čo najdlhšie.        
 4.  
 5.             3      Ako použiť oddelené žĺtky a bielky? Ak vám ostali žĺtky, môžete z nich urobiť zmrzlinu, alebo napríklad praženicu. Z bielkov môžete urobiť polevu na múčnik, alebo cesto na buchtu. Žĺtky varené natvrdo môžete použiť do šalátov, alebo ako ozdobu jedál.        
 6.  
 7.             4      Koľko vajec použiť? Dajte do jedla tri lyžice rozmrazených vajec namiesto jedného vajcia v recepte. Ak ste oddelili žĺtky od bielkov, použite vždy dve lyžice bielkov a jednu lyžicu žĺtkov.  
    
  • Veľkosti vajec sa líšia, takže si nemusíte robiť starosti s presným množstvom. Pri pečení môžete množstvo vajec prispôsobiť tomu, koľko máte mokrých a suchých ingrediencií.
  •  
         
 8.  
            

Tipy .

                  

Varovanie .

                (13)      
Jedlo populárne:
Ako urobiť šľahačku.

Ako variť hovädzie držky.

Ako grilovať bravčovú sviečkovú.

Ako marinovať filet z lososa.

Ako mraziť jablká.

Ako uvariť zverinu.

Ako krájať papáju.

Ako variť.

Ako pripraviť T bone steak.

Ako pripraviť pečený špargľu.

Ako ozdobiť Cupcake.

Ako olúpať vajcia.

Ako otvoriť nepoddajnú pohári.

Ako zmraziť lasagne.

Ako uvariť domáce príkrmy pre bábätká.

Ako jesť kiwano.

Ako piť brandy.

Ako blanšírovať špargľu.

Ako zahustiť polevu.

Ako uvariť kuskus.

Ako upiecť steak v rúre.