Home \ jedlo
 

Ako spoznať skazenú slaninu.

 

Slanina je jedným z najúspešnejších jedál posledných desiatich rokov a stále zostáva dôležitou súčasťou jedálnička mnohých Američanov. Čerstvá slanina je skvelá, ale keď ju zle skladujete, čoskoro sa vám pokazí a dostanú sa do nej baktérie, napríklad salmonela, alebo e. Coli. Je teda dôležité poznať skazenú slaninu, aby ste sa vyhli zdravotným problémom.

              

Postup .

    

    1      Prezrite si slaninu  .

    
   
 1.            1      Skontrolujte si dátum spotreby uvedený na obale. Ak je slanina po záruke podľa dátumu spotreby, nie je bezpečné ju jesť. Všetku slaninu vždy spotrebujte do siedmich dní od nakúpenie, alebo do dátumu spotreby uvedeného na obale. Môžete ju tiež zmraziť a spotrebovať ju počas štyroch mesiacov.  
    
  • Nemýľte si dátum predaja a dátum spotreby. Prvý dátum je určené pre predajcov, druhý dátum je určené pre spotrebiteľov. Dátum predaja značí, že je dobré slaninu zjesť čo najskôr, ale podľa dátumu spotreby spoznáte, do kedy je bezpečné slaninu jesť (keď ju skladujete správne).
  •  
         
 2.  
 3.             2      Ak slanina nebola otvorená, môžete byť zhovievavejší. Ak ste si minulý týždeň kúpili balíček slaniny a ešte ste ho neotvorili, pravdepodobne je stále bezpečné ju jesť. Keby ste však slaninu otvorili a vrátili ju späť do chladničky, bola by po týždni už skazená.  
    
  • Keď slaninu budete skladovať v chladničke a nebudete ju otvárať, vydrží vám aj dva týždne od nákupu. Otvorte balenie slaniny a vykonajte nasledujúce testy. Keď budete spokojní, pravdepodobne bude bezpečné slaninu jesť.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Privoňajte si ku slanine. Slanina by mala mať rovnakú vôňu v balíčku aj na tanieri. Ak si nie ste istí tým, či je vaša slanina ešte čerstvá, privoňajte si k nej. Ak vonia ako čerstvé mäso, nie je skazená. Pokiaľ ale zapácha ako pokazené mäso, alebo má nepríjemný rybí zápach, nejedzte ju.  
    
  • Iste viete, ako vonia slanina. Táto silná charakteristická vôňa vám pomôže sa rozhodnúť. Ak vôňu svojej slaniny len trochu neveríte, nemali by ste to riskovať. Nestojí to za to.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Dobre si slaninu prezrite. Choďte na nejaké dobre osvetlené miesto a dobre si slaninu prezrite. Čerstvá slanina by mala mať jasne ružovú farbu. Slanina má ružové mäso a biely / niekedy žltkastý / tuk. Ak sú na plátkoch slaniny škvrny, alebo je slanina zašednutá, je už skazená.  
    
  • Možno máte pocit, že každá slanina je dobrá a že nie je možné, aby sa pokazila. To ale nie je pravda. Iste nechcete zjesť skazenú slaninu, ktorá by vám spôsobila také zdravotné problémy, že by ste už nikdy žiadnu slaninu nejedli. Zamyslite sa nad všetkými rizikami!
  •  
         
 8.  
 9.             5      Dotknite sa slaniny. Slanina by nemala byť ani trochu slizké. Ak je vaša slanina už slizké a nepríjemná na dotyk, pravdepodobne je skazená. Takúto slaninu radšej vyhoďte.  
    
  • Nezabudnite si potom umyť ruky. To, že ste slaninu nezjedli, neznamená, že z nej nemáte ruky plné baktérií.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Zbavte sa slaniny správnym spôsobom. Skazenú slaninu vyhoďte. Vezmite si gumové rukavice, zabaľte slaninu do potravinovej fólie alebo do igelitového vrecka a zahoďte ju do vonkajšej popolnice. Nedávajte ju zvieratám - baktérie by im mohli tiež ublížiť.                  
 12.  
             

    2      Ako nakupovať slaninu  .

    
   
 1.             1      Slaninu nakupujte až pred odchodom z obchodu. Mali by ste sa snažiť čo najviac skrátiť dobu, po ktorú bude slanina mimo chladničku. Keď prídete domov, ihneď dajte slaninu do chladničky a skladujte ju v teplotách nižších ako 4 stupne.  
    
  • Ak máte sáčok na prenášanie chladených potravín, používajte ho! Vďaka nemu bude vaša slanina stále v chlade a vydrží dlhšie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Kupujte iba slaninu, ktorá neobsahuje príliš veľa chemikálií a prísad. V dnešnej dobe takmer nenájdete potraviny, ktoré neobsahujú žiadne pridané látky. Našťastie sa dajú zohnať aj potraviny, ktoré sú organické a bezpečnejšie. Ak máte dosť peňazí, nakupujte len tú najlepšiu slaninu, ktorá neobsahuje žiadne zbytočné pridané látky.  
    
  • Vyberajte si slaninu, ktorá obsahuje bravčové mäso, vodu, soľ a hnedý cukor. Všetky ďalšie látky sú zbytočné konzervanty, ktoré do svojho tela dostávať nepotrebujete.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nenechajte sa oklamať samolepkou "bez pridaných nitrátov. "Znamená to len to, že sa nitráty nepoužívajú pri spracovaní mäsa a namiesto nich sa používa zeler. Zeler však obsahuje veľkú veľa nitrátov (rovnako ako ostatné druhy zeleniny), takže v podstate nezáleží na tom, že v slanine nie sú umelé nitráty.  
    
  • Najlepšie slanina pochádza od miestnych farmárov, neobsahuje žiadne konzervačné látky, je čerstvá a je z ošípaných, ktoré boli chované humánnym spôsobom. Ak máte dosť času a zdrojov, môžete si slaninu vyrobiť sami!
  •  
         
 6.  
             

    3      Ako skladovať slaninu  .

    
   
 1.             1      Ak chcete slaninu skladovať dlhodobo, zmrazte ju. Mrazená slanina vydrží 1-4 mesiace. Musíte ju však mať v mrazničke v teplote aspoň -17 stupňov. USDA tvrdia, že mrazená slanina stráca svoju kvalitu po 1-2 mesiacoch, pretože aj v mrazáku sa slanina postupne kazí.        
 2.  
 3.             2      Uvarte slaninu a potom ju skladujte. Ak ste slaninu tepelne spracovali, vydrží vám v chladničke v uzavretej krabičke dlhšie, než čerstvá slanina. Každý druh slaniny vám po spracovaní vydrží inak dlho.  
    
  • Varené plátky slaniny po spracovaní vydrží v chladničke asi týždeň. Ak je zmrazíte, vydrží aj 6 mesiacov. Uvarte slaninu len o trochu menej, než ako ju chcete, aby ste ju mohli po rozmrazení ešte ohriať.
  •  
  • Kúsky slaniny, osmažené dochrumkava, vydrží v chladničke asi 6 týždňov, v mrazničke asi 6 mesiacov.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Mrazenú slaninu si dobre prezrite. Keď budete v mrazničke príliš dlho, tuk sa v nej skazia. Okrem toho by mohla vyschnúť, alebo zhnednúť. Ak sa to stane, odrežte suché konce a uvarte ju. Pokiaľ však zapácha alebo nevyzerá dobre, nemali by ste ju jesť.  
    
  • Veľké kusy slaniny by ste zmrazovať nemali. Obsahujú príliš veľa soli a pokazia by sa rýchlejšie. Zmrazujte iba plátky a menšie kúsky slaniny.
  •  
         
 6.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (3)      
Jedlo populárne:
Ako pripraviť dusenú zeleninu.

Ako krájať kapustu a šalát ako v reštaurácii.

Ako pripraviť hovädzie roštenka.

Ako pripraviť Gulab Jamune.

Ako napísať recept.

Ako otvoriť granátové jablko.

Ako nechať dozrieť broskyne.

Ako jesť semienka šalvie.

Ako uvariť plnené papriky.

Ako pripraviť dusenú zeleninu.

Ako blanšírovať zelené fazuľky.

Ako zmäkčiť kuracie mäso.

Ako napísať recept.

Ako pripraviť lasagne z hotových cestovín.

Ako uvariť diabolská vajcia.

Ako pripraviť pokrm restovaním.

Ako smažiť na čínsky spôsob.

Ako našľahať mliečnu penu.

Ako jesť paličkami.

Ako pripraviť tuniakový sendvič.

Ako pripraviť steak zo sviečkovej.