Home \ jedlo
 

Ako skladovať zemiaky.

 

V porovnaní s ostatnými druhmi zeleniny sú zemiaky fantastické. So správnou technikou skladovanie vám kvalitné zemiaky vydržia aj niekoľko mesiacov. Ak budete poznať zásady správneho skladovania zemiakov, dostanete z nich len to najlepšie, nech už ich kúpite v supermarkete alebo si ich vypestujete sami.

              

Postup .

    

    1      Skladovanie zemiakov  .

    
   
 1.            1      Preberte všetky zemiaky. Keď si kúpite vrece zemiakov alebo je pozbierate na záhrade, urobte si pár minút času na to, aby ste ich dôkladne protřídili. Hľadajte zemiaky, ktoré majú prasknutú šupku, sú otlačené, alebo majú iné viditeľné poškodenia. Takéto zemiaky radšej neskladujte - budú hniť rýchlejšie, než nepoškodené zemiaky a môžu to navyše rozšíriť aj na zdravú zeleninu. Vyberte si teda radšej jednu z nasledujúcich možností: 
    
  • Poškodené zemiaky počas jedného alebo dvoch dní spotrebujte. Predtým odkrájejte všetky poškodené časti.
  •  
  • "Ošetrite" zemiaky, aby ste poškodeniu zvrátili a predĺžili ich životnosť po uskladnení. Prečítajte si tipy napísané ďalej v článku.
  •  
  • Silne poškodené alebo nahnité zemiaky radšej rovno vyhoďte.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zdravé zemiaky uskladnite na tmavom, suchom mieste. Akonáhle vytriedime poškodené zemiaky zo zdravých, dajte ich na miesto, kde nebudú vystavené vlhku ani svetlu. Tie môžu spôsobiť zezelenání zemiakov alebo ich hnilobu. Dobrá miesta pre skladovanie zemiakov sú pivnice, pivničky alebo spodné skrinky v kuchyni. 
    
  • Okrem toho je tiež dôležité, aby boli zemiaky na dobre vetranom mieste. Väčšina zemiakov sa predáva v sieťovaných vreciach, ktoré dovoľujú prístup vzduchu - presne také sú najvhodnejšie. Nedávajte zemiaky do vzduchotesnej nádoby.
  •  
  • Ak ste zemiaky sami zožali, snažte sa ich navrstviť do prútených košov alebo dobre vetraných krabíc. Medzi každú vrstvu dajte list novín. Hornú vrstvu tiež zakryte novinami.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Udržujte teplotu stabilne nízku. Zemiaky najdlhšie vydrží za teploty nižšie, než je 10 stupňov Celzia. Aby ste dobu skladovania maximálne predĺžili, zemiaky by mali zostať v prostredí o teplote 2 - 4 ° C. Chladná, tmavá miestnosť ako je napríklad pivnica alebo pivnica je zvyčajne najvhodnejšie. 
    
  • Majte na pamäti, že chladnička je príliš studená pre uskladnenie zemiakov a môže pokaziť ich chuť. Čítajte ďalej a dozviete sa viac informácií.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Čas od času zemiaky skontrolujte, či sa nekazí. Opísané metódy uskladnenie umožní zemiaky skladovať bez problému až niekoľko mesiacov. Je však múdre každých niekoľko týždňov zemiaky prezrieť a prípadné "problémy" odstrániť skôr, než naplno začnú. Jedna zhnitá zemiak dokáže nakaziť všetkých okolo nej, takže sa napadnutých zemiakov radšej zbavte skôr, než budú mať čas kontaminovať celú várku. Hľadajte nasledovné príznaky: 
    
  •   Zelenanie: Zemiaky začnú naberať zelenkavý nádych. Časom dužina zemiakov trochu zmäkne a bude vyzerať ľahko zvraštená. Často to spôsobuje vystavenie svetlu. Ak si všimnete, že zemiaky zelenajú len ľahko, odkrojte tieto zelenkasté časti šupky tesne pred varením.  
  •  
  •   Výhonky: Malé "klíčky" ktoré začínajú vyrastať z zemiaky. Väčšinou ich sprevádza zmäknutie a / alebo zezelenání. Ak zemiak nie je príliš mäkká alebo zelená, jednoducho klíčky pred varením odstráňte.
  •  
  •   Hniloba: Zemiaky sa viditeľne rozkladá - môže zapáchať, byť rozmäknutá a) alebo pokrytá plesní. Nahnité zemiaky okamžite vyhoďte a papier, ktorého sa dotýkali, zahoďte tiež a nahraďte ho novým.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Ošetrite zemiaky pre dlhodobé uskladnenie. Ak chcete, aby vám zemiaky vydržali ešte dlhšie, vyskúšajte techniku, opísanú nižšie. Je to tiež dobrý spôsob, ako zachrániť ľahko poškodené zemiaky, ktoré by inak boli náchylné k plesni a hnilobe - "ošetrené" zemiaky obvykle prežijú aj drobné zárezy a bolestivé miesta. Ako ošetríte svoje zemiaky: 
    
  • Položte zemiaky na vrstvu novín na chladnom, tmavom mieste.
  •  
  • Zvýšte teplotu na 10 - 15 STUN Celzia, teda mierne vyššia, než je normálna teplota pre skladovanie.
  •  
  • Nechajte zemiaky v pokoji. Po približne dvoch týždňoch šupka zemiakov zosilnie a vyschne. Oprášte z nej všetku hlinu a nečistoty a uskladnite zemiaky rovnako, ako bolo popísaná vyššie (budete samozrejme musieť o trochu znížiť teplotu).
  •  
                   
 10.  
             

    2      Čomu sa vyhnúť  .

    
   
 1.             1      Pred uskladnením zemiaky neumývajte. Aj keď vám možno pripadá ako dobrý nápad zemiaky "očistiť", pretože budú menej náchylné k plesni a hnilobe, ale v skutočnosti je to presne naopak. Keď zemiaky vystavíte vlhkosti, skrátite tým ich použiteľnosť a k chorobám budú oveľa náchylnejšie. Udržujte zemiaky maximálne suché ako pred skladovaním, tak počas neho.  
    
  • Ak sú zemiaky pokryté hlinou, nechajte ich uschnúť a potom suchou kefou odstráňte najväčšie hrudy. Môžete (a mali by ste) zemiaky umyť až tesne pred tým, než ich budete variť.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Neskladujte zemiaky v chladničke. Ako už bolo napísané vyššie, chladničky sú pre skladovanie zemiakov príliš studené. Chlad vnútri chladničky spôsobuje, že škrob, obsiahnutý v zemiakoch sa premení na cukor a zelenina tak naberie nepríjemne sladkú chuť. Chlad tiež negatívne ovplyvňuje farbu zemiakov.  
    
  • Ak zemiaky dáte do chladničky, nechajte ich pred varením pomaly dôjsť na izbovú teplotu. Vďaka tomu sa aspoň čiastočne zbavíte nežiaduceho zafarbenia (aj keď sa ho pravdepodobne nezbavíte úplne).
  •  
         
 4.  
 5.             3      Neskladujte zemiaky len tak v otvorenom priestore. Akonáhle je rozkrájate, čo najskôr je uvarte. Odhalená dužina zemiakov nevydrží v porovnaní s tuhou šupkou zďaleka toľko. Ak nemôžete zemiaky uvariť naraz, uskladnite je v studenej vode, ktorú nalejete asi 2 - 5 cm nad ne. Deň či dva vydrží v chladničke, bez toho, aby stratili svoju konzistenciu alebo farbu.        
 6.  
 7.             4      Neskladujte zemiaky blízkosti ovocia. Mnoho druhov ovocia, napríklad jablká, hrušky alebo banány vylučujú chemikáliu menom etylén. Tento plyn podporuje dozrievanie ovocia - iste ste si už niekedy všimli, že ovocie dozrieva rýchlejšie, keď ho držíte blízko jedno u druhého. Etylén môže zaviniť, že zemiaky začnú predčasne vyháňať klíčky, preto radšej ovocie udržujte od zemiakov oddelene.       
 8.  
             

Tipy .

                (4)      
Jedlo populárne:
Ako urobiť cronuty.

Ako pripraviť steak na panvici.

Ako pripraviť mliečny koktail.

Ako pripraviť a uvariť lososa.

Ako pripraviť bravčovú panenku v rúre.

Ako urobiť čokoládovú polevu.

Ako upiecť kuracie stehná.

Ako si namiešať kokteil Jungle juice.

Ako si uvariť vlastné pivo.

Ako uvariť čaj.

Ako vyrobiť ochutený cukor.

Ako smažiť na čínsky spôsob.

Ako urobiť Pavlove.

Ako uvariť vajíčko namäkko.

Ako upiecť steak.

Ako získať kôru z pomaranča.

Ako vyrobiť číry ľad.

Ako zmraziť bazalku.

Ako pripraviť a uvariť lososa.

Ako zahustiť polevu.

Ako pripraviť pečený špargľu.