Home \ jedlo
 

Ako urobiť šľahačku.

 

Predstavte si, že môžete mať domáce, čerstvú šľahačku do svojich tort a dezertov. Je to jednoduchšie, než by ste si mysleli! Tu nájdete perfektné recepty na hustú, sladkú smotanu, ktorá neobsahuje žiadne konzervačné látky. Z jednej šálky smotany na šľahanie urobíte dve šálky šľahačky.

                   

Prísady .

    

     Klasická šľahačka  .

   

     Ochutená šľahačka  .

   

     Šľahačka s krémovým syrom  .

           

Postup .

    

    1      Klasická šľahačka  .

    
   
 1.            1      Použite vychladenú smotanu. Čím studenšie smotana bude, tým ľahšie sa vám bude šľahať. Mali by ste ju začať šľahať hneď vo chvíli, keď ju vytiahnete z chladničky - nikdy ju nenechávajte stáť na linke. Misku, v ktorej budete šľahať, by ste mali tiež vychladiť.       
 2.  
 3.                  2      Pridajte soľ a cukor. Oslaďte smotanu cukrom. Pridajte tiež štipku soli, ktorá vyzdvihne skvelú chuť smotany a posilní chuť cukru. Lyžicou alebo metličkou zmes poriadne rozmiešajte.        
 4.  
 5.                  3      Vyšľahajte smotanu. Veľkú metličkou začnite krúživými pohybmi smotanu šľahať. Šľahajte čo najrýchlejšie, aby sa do smotany dostal vzduch a konzistencia sa začala meniť z ťažkej tekutiny na ľahkú, nadýchanú penu.  
    
  • Chce to trochu cviku, prvýkrát asi neušleháte dokonalú smotanu len rukou. Budete musieť pracovať dosť rýchlo, aby vám šľahačka nestihla zohriať. Keď vás jedna ruka bude veľmi bolieť, skúste to druhou rukou.
  •  
  • Môžete použiť tiež elektrický šľahač. Vložte šľahač do misky a počkajte, až sa vám smotana krásne vyšľahá. Môžete použiť aj ručný šľahač a pomaly s ním v miske počas šľahanie pohybovať.
  •  
         
 6.  
 7.                  4      Počkajte, kým sa nezačnú tvoriť kopčeky. Prvá zmena, ktorú uvidíte, bude to, že sa v smotane začnú tvoriť ryhy od šľahanie a bude stále pevnejšia. Šľahajte ďalej, kým sa po zdvihnutí šľahača alebo metličky z misky v smotane nevytvorí kopčeky.  
    
  • Niektorí ľudia majú radšej jemnejšiu šľahačku, ktorá sa pekne rozteká ako poleva na torty alebo ako príloha ku koláčom. Iní majú zase radi pevnejšie šľahačku, ktorá si zachováva svoj tvar. Šľahajte tak dlho, kým nebudete s textúrou svoje šľahačky spokojní.
  •  
  • Nemali by ste ale šľahať tak dlho, aby sa vám zo šľahačky stalo maslo. Keď to so šľahaním preženiete (čo sa s elektrickým šľahačom stane ľahko), začne sa vám zo smotany tvoriť maslo. Keď sa to stane, schovajte si maslo na nejaký sladký sendvič a začnite znovu s novým kelímkom smotany.
  •  
                   
 8.  
             

    2      Ochutená šľahačka  .

    
   
 1.             1      Rozhodnite sa, čím si budete chcieť šľahačku ochutiť. V poslednej dobe je stále obľúbenejšie robiť si šľahačku tak, aby sa chuťovo hodila k pokrmu. Môžete si urobiť kakaovú, likérovú alebo napríklad s kôrou nejakého ovocia. Vyberte si príchuť, ktorá sa bude hodiť k vášmu dezertu. Tu je niekoľko tipov: 
    
  • Urobte si čokoládovú šľahačku - pridajte si k nej lyžičku kakaa. Takáto šľahačka sa skvele hodí napríklad k čokoládovému torte.
  •  
  • Urobte si šľahačku s príchuťou vanilkového Burbon, ktorá sa hodí k pekanovému koláči. Pridajte do šľahačky lyžičku vanilky a lyžičku Burbon.
  •  
  • Urobte si osviežujúci šľahačku. Pridajte si k nej lyžičku citrónovej kôry a použite ju ako polevu na jahodový koláč.
  •  
  • Mandľový alebo anízový extrakt dodá šľahačke jemnú hlbokú príchuť. Bude sa potom skvele hodiť ku koláčom z lesných plodov.
  •  
         
 2.  
 3.                  2      Ochuťte smotanu ešte pred šľahaním. Až budete chcieť ušľahať šľahačku, vyberte si vychladenú smotanu z chladničky a nalejte ju do misky. Pridajte cukor a štipku soli a potom k nej pridajte zvolenej ochucovadlo. Poriadne všetko premiešajte.        
 4.  
 5.                  3      Ušľahajte si šľahačku. Použite rovnaký postup ako pri šľahaní klasickej šľahačky. Šľahajte tak dlho, až bude mať smotana požadovanú konzistenciu.        
 6.  
             

    3      Šľahačka s krémovým syrom  .

    
   
 1.                  1      Našľahajte si syr. Vložte ho do vychladenej misky a šľahajte, kým nebude jemný a nadýchaný.        
 2.  
 3.                  2      Oslaďte si syr. V druhej miske si zmiešajte smotanu s vanilkou, cukrom a soľou. Dobre celú zmes premiešajte.        
 4.  
 5.                  3      Našľahajte si šľahačku. Elektrickým mixérom alebo metličkou si našľahajte smotanu do požadovanej konzistencie.        
 6.  
 7.                  4      Zmiešajte našľahaný krémový syr so šľahačkou. Pridajte syr do misky so šľahačkou a metličkou alebo mixérom ešte raz celú zmes vyšľahajte, aby ste dosiahli požadovanej konzistencie šľahačky.        
 8.  
 9.                  5      Túto šľahačku použite ako polevu alebo nátierku. Táto šľahačka je trochu pevnejší a hustejší, než bežná šľahačka, takže ju môžete použiť ako polevu alebo nátierku. Hodí sa skvele na jablková torta, alebo na cuketový chlieb.        
 10.  
 11.             6      Hotovo!        
 12.  
             

Tipy .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                    
Jedlo populárne:
Ako blanšírovať mandle.

Ako naporcovať celé kura.

Ako upiecť baklažán.

Ako zmäkčiť hovädzie mäso.

Ako pripraviť Samos.

Ako piť absint.

Ako uvariť indickej chole.

Ako žať orechy.

Ako pripraviť írsku masovú kašu.

Ako pripraviť pečený špargľu.

Ako krájať kusy hrude.

Ako urobiť polevu maslový krém.

Ako pripraviť hovädzie pečienku.

Ako ochutiť steak.

Ako pripraviť americkej trhané bravčové.

Ako sa zbaviť pivného mozolov.

Ako jesť sushi.

Ako uvariť roštenka.

Ako pripraviť filet mignon.

Ako skladovať čerstvé hrozno.

Ako získať limetkovou kôru.