Home \ mamička

ADHD: Skratka, ktorá desí mnohých rodičov.

ADHD - z anglického "Attention Deficit Hyperactivity Disorder" - je jedna z neurovývojových porúch, s ktorou sa stretáva na vlastnej koži stále viac rodičov, i pedagógov. Nie všetci rodičia však vedia, čo táto porucha obnáša, ako sa prejavuje a ako s ňou majú pracovať.

"O dieťati s ADHD nie je možné nevedieť. Dieťa nevydrží na jednom mieste, je motoricky nepokojné, je schopné pobehovať po miestnosti a nedokáže tento stav ovplyvniť. Je hlasné pri vykonávaní činností. Chrlí odpovede, aj keď nie je na rade. Jeho impulzivita pôsobí až nerespektujícím dojmom pre jeho okolie. Vstupuje nezdvorilo do konverzácií, hier, interakcií. V rámci školskej triedy svojím správaním obmedzuje, prípadne obťažuje ostatných. Ďalším prejavom je významne znížená schopnosť sa sústrediť ako u hry, tak pri vykonávaní stanovenej úlohy. Pri konverzácii môže pôsobiť nezaujatým dojmom. Deti s týmto syndrómom častejšie zabúdajú svoje veci alebo povinnosti. Typickým znakom ich emočného prežívania môže byť zvýšená úroveň úzkostnosť, frustrácie. Ľahko sa rozčúli, nechajú sa vyprovokovať. Môže sa im veľmi neočakávane zmeniť nálada, "opisuje úvodom prejavy ADHD Mgr. Petr Sobra, psychológ Akadémie rodičovstva.

 

Porucha sa najviac prejavuje u predškolských a školských detí, obdobie nástupu demonštrácie poruchy súvisí s psychickým vyzrievaním dieťaťa. Problém sa častejšie vyskytuje u chlapcov ako u dievčat a rozvoj v niektorých prípadoch súvisí aj s genetickým zaťažením.

 

"Ak je v rodine nejaký člen - rodičia či súrodenec s ADHD, je riziko diagnózy vyššia tri až päťkrát. Riziko zvyšuje aj nízka pôrodná váha dieťaťa a deprivácia v ranom veku, "dopĺňa odborník.

 

ADHD v rodine .

 

Problémy, s ktorými sa stretávajú rodičia a pedagógovia detí s ADHD, sú rôzneho charakteru, všeobecne je však možné povedať, že vždy ide o to, že si pedagógovia sťažujú na to, že dieťa vyrušuje v priebehu vyučovania, je nepokojné a má problémy s tým, sa ukázniť a sústrediť na prácu.

 

"Naša uvedomenie, že žijeme v rodine, kde je dieťa s touto diagnózou nám dáva samo o sebe širšie možnosti riešenia, ako neprijatie celej situácie a tým aj dieťaťa," vysvetľuje odborník a pokračuje "Pozorujte dieťa v mnohých situáciách a interakciách: v triede, v šatni, pri okne s výhľadom, na záhrade, pri rôznych typoch hry, pri učení rôznych predmetov, pri rôznych domácich prácach, pri komunikácii s vrstovníkmi, dospelými, autoritami, cudzími ľuďmi atď. Skrátka ide o to, časom, a možná za pomoci experimentovanie, vypozorovať konkrétnej situácie, kedy dieťa funguje v rámci očakávaní lepšie. Princípy z týchto momentov následne skopírujete do ďalších situácií. Zmyslom nie je sa zbaviť diagnózy, ale vedieť s ňou spoločne fungovať a nakoniec aj využiť v rámci rodiny či triedy. "

   

Možné otázky, ktoré si rodičia a pedagógovia môžu pokladať a tým odhaliť situácia s rôznou mierou fungovania dieťaťa:

  

Ak rodičia či pedagóg začnú mať podozrenie na to, že ich dieťa trpí Adha, je vhodné navštíviť odborníka, ktorý poruchu potvrdí, či vyvráti. Ak je problém definovaný, je vždy ľahšia cesta k tomu s dieťaťom pracovať a komunikovať.

 

"Pomoc poskytnú špecializovaní psychológovia, Pedagogicko-psychologickej poradne, psychiatri, či neurológovia," uzatvára Mgr. Petr sobre.

Mamička populárne:
Čokoládový tortu snov pripravíte ho prekvapivo ľahko.

Mami, ma tam páli !.

Netrestajte! Podporujte vnútornú motiváciu.

V tehotenstve sa nemôžem zbaviť únavy.

Od akého veku možno bábätkám podávať homeopatické lieky .

Homeopatiká pri nedostatočnej tvorba materského mlieka.

Preváranie a jedla v pohároch pre bábätko.

Výchova podľa Naomi Aldort: Nemanipulujte deťmi Preto je nemáte.

Vitamín D chráni telo pred rakovinou aj depresiou.

Cirkevné školy: Čo môžu ponúknuť malým ateistom .

Aká homeopatiká na chudnutie .

Bojím sa predčasného pôrodu.

Bojujete s zapareninami a citlivú detskú pokožku .

Redakčný Kudykam: Rodinný park mirákulum si užije celá rodina.

Zdravotníctvo 2016: Aké zmeny sa pripravujú .

Otehotnenie po teliesku.

Kedy mať sex po Pregnylu .

Kam s deťmi cez víkend.

Teliesko.

Manželka sa nechce dohodnúť na mojom pravidelnom kontakte s deťmi.

Kedy sa chlapčekom sťahuje predkožka .