Home \ mamička

Recepty na štyri sirupy, ktoré pomáhajú a deťom chutia.

Máj je ideálnym časom na prípravu jednoduchých, chutných, úplne prírodných a hlavne jemne liečivých sirupov na najčastejšie (detské) neduhy - nachladnutie, kašeľ a nádchu.

Uvedené recepty zvládne aj bylinkár či kuchár amatér, ba čo viac, zvládne je aj malé dieťa! Ostatne práve deti vám môžu byť pri zbere bylín a počas prípravy sirupov skvelými pomocníkmi. Vlastne už pri spoločnom zbere na svoje deti liečebno pôsobíme - sú v prírode, majú prirodzený pohyb a navyše trávia spoločný čas so svojimi rodičmi.

 

Smrkový sirup.

 

Smrkový sirup uľahčuje vykašliavanie pri silnom kašli, posilňuje organizmus pri bežných virózach i chrípke, pomáha liečiť bronchitídu a posilňuje pri rekonvalescencii.

 

Potrebujeme: Mladé (nepichlavé, svetlúčko zelené) výhonky stromčeka podľa počtu pohárov, cukor

 

Postup: Chemicky nespracované mladé výhonky ľahko Spomni a potom vrstvíme do vyparenej skrutkovacie pohára. Začíname tenkou vrstvou výhonkov, utlačíme a zasypeme vrstvou cukru, postup niekoľkokrát opakujeme až je pohár plná. Poslednú vrstvu musí vždy tvoriť cukor.

 

Pohár starostlivo uzavrieme a necháme 2 - 3 mesiace za oknom. Mladé ihličie pustí šťavu, cukor sa rozpustí a sirup bude hotový. Tekutinu slíváme do tmavších pohárov a uschovávame v tme a chlade na zimu. Skvelý je aj smrekový med, ktorý sa však musí variť. Med je aromatickejší, chuťovo výraznejšie a má tmavšiu farbu.

 

Skorocelový sirup.

 

Skorocel je obľúbená bylina našich babičiek, a to nielen na kašeľ a prechladnutie, ale aj pre dobré trávenie a na zapálené rany a štípance. Skorocel je svojimi účinkami veľmi jemný a pre deti ideálne, sirup možno používať aj do mierne teplého čaju miesto medu.

 

Potrebujeme: Mladé lístky skorocelu kopijovitého (ten s dlhšími listami) podľa počtu pohárov, cukor

 

Postup: Mladé lístky skorocelu kopijovitého ľahko Spomni a potom vrstvíme do vyparenej skrutkovacie pohára. Začíname vrstvou skorocelu, ktorý utlačíme a zasypeme tenkou vrstvou cukru (možno použiť napríklad aj scukornatené med), všetko niekoľkokrát opakujeme, až je pohár plná. Poslednú vrstvu musí vždy tvoriť cukor.

 

Pohár starostlivo uzavrieme a necháme 2 mesiace za oknom. Skorocel pustí šťavu, cukor sa rozpustí a tmavý jemne aromatický sirup bude hotový. Sirup zlejeme, listy starostlivo vytlačíme a voňavú tekutinu plníme do tmavých pohárov a uchovávame v tme a chlade na zimu.

 

Medovkový sirup.

 

Sirup z medovky upokojuje nervy a pomáha zaspať. Užíva sa pred spaním, možno ho pridávať do vody aj do mierne teplého čaju a pripravovať z neho medovkovú limonádu.

 

Potrebujeme: 300 g na kúsky natrhané vňate medovky, 750 g cukru, 2 olúpané citróny pokrájané na kolieska, 2 l vriacej vody

 

Po s tup: Čerstvú medovku (bude jej opticky veľa) a nakrájané citróny zalejeme vriacou vodou a necháme stáť prikryté pokrievku cez noc. Druhý deň bylinkárskej čaj mierne ohrejeme, pridáme cukor, necháme ho rozpustiť, scedíme a máme hotovo.

 

Sirup plníme do tmavých uzatvárateľných pohárov či fliaš a skladujeme v chlade a tme. Ak nechceme medovku sparovať, možno použiť rovnaký postup prípravy ako u skorocelového sirupu. Medovka však obvykle púšťa výrazne menej šťavy.

 

ČÍTAJTE TIEŽ: Sirup z medovky má blahodárne účinky. Pripravte si ho podľa nášho receptu

 

Púpavový sirup.

 

Týmto sirupom posilníte imunitu a prípadne aj zaženiete prechladnutia.

 

Potrebujeme: 2 l púpavových kvetov (niekto udáva 1000 ks), 600 g cukru, 1 l vody, šťavu z dvoch citrónov

 

Postup: Vodu prevaríme s cukrom, až sa cukor úplne rozpustí a tekutina zhustne. Teplým cukrovým sirupom zalejeme veľmi starostlivo očistené a prepláchnuté púpavy s minimom zelených častí rastliny. Zmes necháme 2 dni odpočívať, potom ju scedíme cez jemné plátno, púpavy vytlačíme a pridáme šťavu z dvoch citrónov.

 

Uchovávame v tmavých pohároch v chlade a tme. Sirup možno pridávať do limonád, kvapkať ho na obilnú kašu, alebo jednoducho užívať po lyžičkách pri prechladnutí. Podobne ako sirup poslúži aj "med", ktorý sa ale zvyčajne varí.

   

Pri zbieraní divokých byliniek buďte ohľaduplní k rastlinám a k prírode - veď si to za svoje úžasné dary zaslúži! Ostatne my bez prírody žiť nemôžeme, ona bez nás áno.

Mamička populárne:
Odtrhnutie súrodencov dva týždne po pôrode.

Môže dieťaťu ublížiť čapík RECTODELT .

5 cvikov, ktoré vám pretiahnu celé telo a povzbudí myseľ.

Syn má panickú hrôzu zo psov Čo s tým .

Podprsenka z chladničky a ďalšie vychytávky pre vaše tehotenstvo.

Genetický odber v tehotenstve.

Pochutnať si kojenec na ovocí .

Dieťa cez deň nechce spať.

Mami, oci, ja vás nechcem! Prvá puberta prichádza okolo druhého roka.

Keď sa povie ADHD.

Prečo malé bábätká tak často poskytujú .

Pokus o mimi.

Sledovanie rozprávok k Vianociam patrí Koľko času by deti mali tráviť pred televíziou .

Halloweenske kostýmy pre nosiacich rodičia nemajú chybu Pozrite sa do galérie .

Deti narodené cisárskym rezom sú viac ohrozené autizmom aj cukrovkou, hovorí lekár.

GALÉRIA: Dojčenie na neuveriteľných miestach.

Vyrážka v tvári u dojčaťa.

Daniela Peštová: Aj v rámci poriadku, musíte deťom umožniť dýchať.

Je možná menštruácie aj v tehotenstve .

Čo znamená skríning pozitívne, zvýšený AFP .

6 faktorov, ktoré ovplyvňujú úspech umelého oplodnenia.