Home \ mamička

Má vaše dieťa správny kefka na zuby?.

Väčšina rodičov vie, že by si ich deti mali pravidelne čistiť zuby. Máloktorý z rodičov ale vie, aké je dôležité, aby dieťa malo správne vybraný a plne funkčné zubnú kefku.

Správne vybraný detská zubná kefka by mal mať zodpovedajúcu tvar a veľkosť. "Deti potrebujú do svojich úst malej zubné kefky, také, ktoré im umožnia jednoduchý prístup aj k horšie dostupným zadným zúbkom. Kefka by mal dieťaťu vyhovovať nielen veľkosťou vlastného kefky a štetiniek, ale aj rukoväťou. V súčasnej dobe sú k dostaniu aj kefky, ktoré umožnia, aby si dieťa zuby čistilo samo a zároveň mu s čistením pomáhal aj rodič. Tieto kefky majú špeciálne tvarovanou predĺženú rukoväť a sú vhodné najmä u detí, ktoré si zuby začínajú čistiť samy, "hovorí Monika Rosičová z Scanderra Healthcare, ktorý sa zaoberá vývojom zubných kefiek.

 

Doba vhodná na výmenu zubnej kefky .

 

Životnosť zubnej kefky, pokiaľ je správne používaný, je asi dva až tri mesiace. "Mnoho rodičov zabúda stav zubnej kefky svojich detí, ale aj svojho, a kefky pravidelne nevymieňa. Ak si ale dieťa čistí zuby kefkou, ktorý má zpřelámané a rozštiepené štetinky, nemôže si zúbky dostatočne vyčistiť. Aby kefka mohol zo zubov odstrániť zubný plak, je nutné, aby vlákna štetiniek bola pružná a neroztřepená. Vlákna zpřelámaná, taká, ktorá dobre nedrží svoj tvar, nielenže nemôžu dobre odstrániť zubný plak, pretože nepriľnú k zubnej sklovine, ale navyše ľahko poškodí mäkké tkanivá dutiny ústnej, "dopĺňa Monika Rosičová.

 

Pozor na baktérie! .

 

Zubná kefka by mal slúžiť k tomu, aby zo zubnej skloviny odstraňoval zubný povlak a baktérie v ňom prítomné. Len tak je možné zamedziť kazivosti zubov. Avšak v mnohých prípadoch tak tomu nie je. "Baktérie žijúci v zubnom plaku ostávajú na štetinkách zubnej kefky, a pokiaľ z neho nie sú odstránené, deti si ich pri každom čistení vkladajú späť do úst," opisuje Rosičová.

 

Ako tomu zabrániť?.

 

Riešenie je jednoduché. Zubné kefky treba riadne umývať pod tečúcou vodou. "To ale malé dieťa samo nezvládne, s tým mu musia pomôcť rodičia. Vhodné je aj kefku po umytí opláchnu antibakteriálne ústnou vodou, ktorá baktérie zachytené vo vláknach kefky zahubí. Existujú aj dezinfekčné boxy na zubné kefky, ktoré je možné pravidelne k starostlivosti o zubné kefky používať, "dopĺňa odborníčka.

 

Máloktorý z rodičov si uvedomí, že okrem baktérií zo zubného plaku na zubných kefkách prežívajú i ďalšie mikroorganizmy. "Na pravidelnú výmenu kefiek je nutné myslieť vždy pri po prekonaní infekčných ochoreniach napríklad po chrípke či angíne. Aj v tomto prípade platí, že mikroorganizmy môžu na kefke prežívať a deti si ich s každým čistením zúbkov prenášajú do úst. To je nebezpečné najmä u malých detí a u detí so zníženou imunitou. Samozrejmosťou pri ústnej hygiene by malo byť aj to, že každý člen rodiny má svoj zubnú kefku, ktorý si bezpečne pozná a ktorým si zuby čistia iba on. Požičiavanie si zubnej kefky či jeho zámena opäť vedie k prenosu baktérií, ktoré môže podporiť kazivosť zubov aj prenos celého radu infekčných ochorení, "uzatvára Monika Rosičová.

Mamička populárne:
Alena (37): Endometrióza mi ničí život, ale ja som sa nevzdala.

Deti príliš chránime a tým brzdíme ich vývoj Rady, čoho sa vyvarovať.

Na trhu je nová možnosť atraktívny práce a zaujímavých zárobkov.

Chcem rodiť podľa svojho !.

Nespavosť v klimaktériu.

Keď zaútočí večerný hlad !.

Frekvencia sexu pre otehotnenie.

Ako prestať s nočným kŕmením .

Ako dieťa správne dojčiť .

Môžeme prejsť na mlieko od Nestlé .

Nedajte šancu striám v tehotenstve.

Máte tento rok nárok na prídavky na dieťa .

Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry.

Tekutiny, príkrmy a pupok.

Je normálne občasné bolenie v podbrušku v 10 týždni tehotenstva .

Pracovný obed.

Môžem otehotnieť mimo ovulačný obdobie .

Krik.

Môžem užívať počas dojčenia Dalacin .

Detská masť na zapareniny Rybilka.

Nájdite si príjemnú polohu pri sexe aj v pokročilom tehotenstve.