Home \ mamička

Tereza Kostková: Deti vnímajú, akým spôsobom trávia rodičia voľný čas.

Neskrotná energia hrala v živote obľúbenej herečky dlho hlavnú úlohu. Vlani prišiel zlom a s ním i túžba spomaliť. Svoju úlohu tam zohralo aj to, že syn Toník nastúpil do prvej triedy a pôvabná herečka má teraz viac času na seba.

Keď som telefonovala Tereze kvôli rozhovoru, zastihla som ju - pre Diétu veľmi štýlovo - na bežiacom páse.

 

Snažíte sa využiť k pohybu každú voľnú chvíľku?

 

Nie je tajomstvom, že pohyb milujem. V poslednej dobe sa mi konečne darí cvičiť pravidelnejšie a systematickejšie. Tým, že som vlani prestala tak intenzívne natáčať seriál a Toník súčasne nastúpil do prvej triedy, som pre seba získala viac času, ktorý som sa rozhodla využiť okrem iného aj na cvičenie. V priemere sa mu stále venujem dvakrát až trikrát týždenne, ale nestane sa, že by som medzitým mala mesiac pauzu. So svojou trénerkou na Power Plate Zuzkou Bičíkovou sa tak už nemusíme dohovárať nárazovo a schádzame sa pravidelne. A ten poriadok mi veľmi vyhovuje.

 

                               

 

Prejavila sa už pravidelnosť a systematickosť na vašej postave?

 

spevnili sa mi vnútorné svaly. Všetci vieme, že keď sa veľa posilňuje, nadobudne svalová hmota a logicky sa zvýši telesná váha. Skôr ma to trochu desilo a venovala som sa hlavne aerobnému spaľovania. Potom som si ale dala povedať a nechala to na odborníkoch. Mám teraz síce asi o tri kilá viac, ale telo je ďaleko zpevněnější a oblečenie voľnejšie! Veľkú zásluhu na tom určite má aj bikramjóga, na ktorú som začala chodiť vlani v lete. Je to síce veľká drina, počas ktorej neustále prekonávam seba samého, ale stojí to za to.

 

Je to vaša prvá skúsenosť s jogou?

 

Nie, na klasickú jogu som chodila s mamičkou už pred desiatimi rokmi. Lenže vtedy to pre mňa bolo veľmi pokojné cvičenia. Chcela som každú minútu využiť na maximum. Mala som pocit, že nič nerobím. Bolo potrebné trochu zostarnúť. (Smiech) Až dnes viem, že deväťdesiat minút plného a vlastne pokojného sústredenie je pre moje telo oveľa efektívnejšie, o mysle nehovoriac. A dokázala som ešte jednu "veľkú vec". Jedno ráno som odviedla Tondu do školy a namiesto voľby jednej z mnohých možných aktivít som si povedala: "Vieš čo, Terko, dnes nič, zostaneš dopoludnia doma."

 

Čo ste namiesto toho robila?

 

Išla som si ľahnúť. (Smiech) Poviem vám, že je umenie sa k tomu prehovoriť. Dovoliť sama sebe si cez deň vliezť do postele, pustiť si napríklad muziku a len tak relaxovať. A efekt opäť obrovský - nápady, energie, a hlavne chuť. Žiadne "musím", ale "chcem". Je dobré sa občas odvážiť a prestať sa držať naučených stereotypov. Mám pocit, že čo sa týka odpočinku, sme všetci neskutočne ovplyvnení nepísanými zákonmi. Nikto o ne nestojí, ale všetci ich dodržiavajú, aby náhodou v očiach susedky, ktorá je ani nevidí, nevyzerali ako lenivci. Ja som sa rozhodla to zmeniť a nestala som sa vďaka tomu lenivejší, ale oveľa výkonnejšie.

 

S akou náladou väčšinou na cvičenie prichádzate a s akou potom odchádzate?

 

Je bez debát, že sa pri cvičení vylučujú endorfíny. Pre niekoho je to primárny a pre niekoho sekundárne prejav cvičenie, ale je. Kedy som išla niekedy v živote cvičiť smutná, nevyspatá, zúfalá alebo nenaplnená, bol ten efekt prirodzene oveľa výraznejšie. Ale nerieši "žabu na prameni". Je oveľa lepšie dopracovať sa k tomu, že rozdiel v nálade pred športom a po športe nie je tak priepastný. Určite je ale pre mňa pohyb liekom. Dnes je skoro štandard vziať si na ten či onen pocit alebo stav prášok, ktorý ho zdanlivo vyrieši, ale tomu sa mi zatiaľ podarilo ubrániť. Zatiaľ mi vždy, keď som si prechádzala nie úplne peknými obdobiami, pohyb pomohol udržať sa nad hladinou.

 

Bavíte sa s kamarátkami viac o jedle, alebo o chudnutí?

 

Musím povedať, že s priateľmi a kamarátmi v najbližšom okolí máme na starosti úplne iné témy, a to ma teší. A nie je to len tým, že veľká časť sú muži. Naopak. Chlapi dokážu túto oblasť vnímať veľmi intenzívne a aktívne, ale nerozoberajú ju. A tiež nie sú tak urputní, a keď na to príde, dajú si aj v režime v noci rezeň. A vôbec, keď chlapi prekonajú svoju lenivosť a rozhodnú sa hýbať, nekecám o tom a idú do toho naplno. To je pre mňa veľká inšpirácia.

 

A ako je na tom váš manžel?

 

Keď mu tečie do topánok a má pocit, že ho na to, ako vyzerá, upozorňuje už moc ľudí, začne s tým niečo robiť. Ale vo fitness centrách ho nestretnete. Je to chlapec z hôr, a tak sa radšej trochu obmedzí v jedle a namiesto autom vyrazí do práce pešo a aj na bicykel ho dostanete.

 

Ste rodičmi, ktorí inšpirujú Tonka svojím vzťahom k pohybu?

 

Myslím, že každé dieťa vníma, akým štýlom jeho rodičia trávia čas. Vždy si však spomeniem, ako nám otecko na horách hovoril: "Hlavne nelyžuj. Sadni si do krčmy, daj si grog a pozeraj sa, ako sa ostatní drú. "Viem, že v mladosti jazdil na koni, ale do fitness centra by treba nešiel. Mamička zase tancovala, takže ani jeden nechápal, kde sa vo mne vzalo tak veľké športové nadšenie. Toník je po mojom manželovi a oteckovi skôr intelektuál. Hýbe sa dobre a rád, ale keby si mal vybrať medzi tým, či si kresliť, alebo ísť von, tak sa najskôr pustí do maľovania. Aby ale niekde vybil svoju chlapčenskú energiu, chodí na taekwondo, športové hry a na plávanie, čo ho veľmi baví. Tiež tancoval u Honzu Onder. A teraz sa zimou a majstrovstvami je uhranutí hokejom, a tak sa išlo pre puk. Takže u čoho nakoniec zakotví, sa ešte uvidí.

 

Ako je pre vás podstatné vyzerať dobre?

 

Som žena a tiež mám profesiu, akú mám, a v tom už je aj sama odpoveď. Pravidelná údržba telesnej schránky je v mojich rokoch nutnosť a starostlivosť o ňu je z roka na rok tvrdšie, dlhšie a tiež drahšie. (Smiech) Ale všeobecne naša spoločnosť prikladá vzhľadu neprimeranú váhu. Ešte veľa ľudí sa neustále bavia o tom, ako vyzerajú, koľko toho zjedli, koľko toho majú zjesť. Čítame, čo si dať môžeme, čo nie, koľko piť a ako sa obliecť... Pritom by sa dalo len existovať a začať znova počúvať svoje telo a možno by všetky tieto otázky razom odpadli.

 

Existuje diéta, za ktorú si stojíte?

 

To je ďalšia vec - nekonečné rady spôsobov, ako schudnúť. Pritom je to tak jednoduchá rovnica - pomer medzi výdajom a príjmom energie. A toho sa snažím držať. Keby som mala tak veľký výdaj, že by som mohla zjesť kilo špagiet, tak si ich dám, to mi verte, ale nejde to. Nerovnováha sa prejaví vždy a vo všetkom. Samotné zistenie je jednoduché, ale zároveň zložité, pretože spoločnosť nám dnes ponúka veľa možností, ktoré rozbíjajú náš prirodzený rytmus.

 

A z toho potom profituje moderná medicína. Vy by ste kývla na liposukciu?

 

Nie. Teda kým budem môcť zodpovedať si za svoj stav sama. So mnou je to ťažké, ale južanská krv, ktorá je nositeľom špecifické hrdosti, mi velí mať to vo svojich rukách, chcieť pre to musieť niečo urobiť a odmeňuje ma za to radosťou. Jasne že nemám na cvičenie niekedy chuť a vôľa sa niekde túla, ale baví ma to prekonávať. Úplne sa mi prieči predstava, že od rána do večera "žeru", potom niekto príde a všetky moje prehrešky za mňa vyrieši. Avšak je fajn a pre niekoho jediná šanca, že takéto výdobytky naša medicína ponúka. Len je veľmi ťažké to potom nezneužiť. Tak to by som naozaj nerada.

 

Hovorí sa, že tanec je najlepšia cesta k štíhlej postave. Zistila ste počas moderovanie StarDance, či je to pravda?

 

S tým musím súhlasiť. Dôkazom je hneď niekoľko známych osobností, ktoré sa StarDance zúčastnili. Asi najviditeľnejšie to bolo na Mahulena Bočanová, krásne schudla aj Jolanka Voldánová, herec Míša Dlhý a teraz naposledy Matěj Ruppert. Nezažila som väčšie čaro. Navyše som si potvrdila, že tanečnice a tanečníci majú naozaj tá najkrajšia tela.

 

Vo svojom voľne často jazdíte do zahraničia, zaujímate sa aj o miestnu kuchyňu?

 

Chcela ochutnávam, čo ľudia vyrábajú pre druhých. Miestne farmárske trhy - to je moje. Trebárs na syroch a údeninách sa podľa mňa dá poznať originalita, ale aj kvalita prostredia krajiny. Často si vozím z ciest i kuchárky, ale zistila som, že málokedy jedlo chutí tak ako v krajine, odkiaľ pochádza. Trebárs keď som v Maroku točila s Marie Poledňáková film Líbáš jako diabol, priviezla som si aj veľa korenia a propriet, ale rovnako to nebolo ono. Rovnakú skúsenosť mám aj s Korzikou.

 

Často sa tiež vraciate do Francúzska...

 

Tam sa mi páči ich systém stolovania, ktorý sa udržuje hlavne na juhu. Jej sa po vrstvách - najskôr si dáte šalát, potom mäso, prílohu, syr, ovocie. Keď som pri mori, často si doprajem aj morské plody a kalamáre. Nie je nič lepšie ako si dať rybu, ktorú pred chvíľkou vylovili.

 

V celom rozhovore sa premietajú zmeny vo vašom živote. Objavila ste aj nové chute?

 

Stále platí, že snívam všetko okrem ustríc. Novinkou ale je, že už medzi moje neobľúbená jedla nepatrí sushi. Naopak som sa do neho úplne zbláznila. Navyše ma upokojuje, že je zdravé a nepriberá sa po ňom. A ešte mám jednu novinku...

 

Rozprávajte.

 

Nedávno som moderovala akciu, na ktoré varili kuchári jedlá z rôznych kútov sveta. Jeden z nich pripravoval chrobáky. Keď to videl môj synáčik, povedal mi: "Mami, kvôli mne to musíš ochutnať." A ja mu na to frajersky kývla. Potom som ale videla lezúci saranče, ktoré hodil kuchár do vriacej vody, so soľou a korením vypražil na panvičke, a než som ho napichla na vidličku, muselo ma publikum trochu vyhecovať. Podstúpila som mentálne cvičenie, kedy bolo potrebné prekonať predsudky v hlave, ale stálo to za to. Chutilo to totiž výborne, podobne ako slanina. Sarančata mi chutila viac ako cvrčky. Takže až príde doba, keď na našej nebohej planéte zlikvidujeme všetky zásoby, ja budem v pohode. Prežijem vďaka cvrčkom a sarančatům.

 
 

 

 

 

Mamička populárne:
Horúčka silná zbraň proti infekcii.

Potvrdené! Kim Kardashian a Kanye West budú mať tretie bábätko.

Vydavateľstvo Mladá fronta vydáva knihu Varte zdravo ako my.

Prečo sa neodporúča dojčenie po roku života dieťaťa .

Čo by ma čakalo, keby sme sa rozhodli ukončiť tehotenstvo .

Antikoncepcia: Čo je nové .

ETA má vianočné darčeky pre každého.

Bradavice pri pôrode.

Donosíte dieťa v poriadku .

Michal Dvořák: Klobúk dole pred všetkými rodičkami! .

Prekérnej situácie.

Odstavenie od dojčenia a homeopatie.

Pozor! Vietor môže znížiť pocitovú teplotu aj o niekoľko stupňov !.

Odporúča sa antikoncepciu po nejakej dobe vysadiť .

Obštrukčné bronchitída.

Hana Reinders sa zverila, že nedojčí, pretože má poškodené silikóny.

Dieťaťu sa stále vracia múčnivka.

Ako začať nový rok s čistým stolom.

Mamička aj babička v jednom Svokra odnosila synovi a jeho manželke dieťa.

Ukážte svoje upravené nôžky.

Môžem sa od zvierat nakaziť niečím, čo ohrozí plod .