Home \ mamička

Reuma v tehotenstve a po pôrode - na otázky odpovedá lekár.

Na otázky odpovedá MUDr. Hana Jarošová, primárka Centra liečebnej rehabilitácie Revmatologického ústavu Praha 2, vvvw.revma

Som v 7. mesiaci tehotenstva a niekedy ma bolí chrbát tak, že nemôžem stáť, sedieť, ani ležať. Poradíte mi nejaký cvik, ktorý môžem vykonávať sama doma, aby som si od bolesti aspoň trochu uľavila?

 

Zrejme Váš problém vyplýva zo zníženej aktivity tzv. Hlbokého stabilizačného systému trupu vplyvom tehotenstva. K jeho aktivácii by ste mohli vykonávať tieto cviky: naťahovacie cvičenia v polohe v ľahu na chrbte s bedrovou chrbticou pritiahnutú k podložke. S nádychom pretiahnuť pravú hornú a ľavú dolnú končatinu po podložke do diaľky, s výdychom zvoľna ťah uvoľniť. To isté opačnými končatinami. Cvičenia vykonávať zvoľna, v dychovom rytme, opakovať asi 5-7x optimálne 2x denne.

 

Ďalšie odporúčaný cvik je pre stabilizáciu bedrovej chrbtice a panvového dna. Prevedenie opäť v ľahu na chrbte s hornými končatinami pozdĺž tela, dolné končatiny pokrčené. S nádychom stiahneme zadok a panvu zdvíhame nad podložku. Po krátkej výdrži pokladáme panvu späť k podložke a potom uvoľníme zadok. Krátko prodýcháme. Opakovanie cviku vhodné 5-7x vo frekvencii 2x denne.

 

Tretí cvik je v polohe v ľahu na boku. Dolné končatiny pokrčené, horné končatiny voľne. Vťahujeme konečník najprv zvoľna, chvíľku držať, potom zvýšiť intenzitu a po chvíľke znovu zvýšiť intenzitu vťahovanie na maximum. Medzi zvyšovaním intenzity vťahovanie konečníka nevykonávame relaxáciu. Cvik opakujeme 3x, po každom cviku odporúčame predýchať. V prípade potreby je možné sa obrátiť na erudované terapeutov rehabilitačného oddelenia Revmatologického ústavu.

 

Pri pôrode som veľmi trpela tzv. Krížovými bolesťami. Bohužiaľ ešte dva týždne po pôrode ma chrbát stále bolí. Nemala by som navštíviť nejakého lekára? Dá sa nejakým cvičením takýmto bolestiam predísť?

 

Váš problém bude asi obdobný ako v predchádzajúcom dotaze, tehotenstvom dochádza k destabilizácii hlbokého stabilizačného systému trupu (panvové dno, brušné svaly...) Bude preto nutné urobiť na odbornom pracovisku dôkladný kineziologický rozbor a na jeho základe vytvoriť individuálny rehabilitačný plán s následnou inštruktážou od odborného terapeuta.

 

Cviky odporúčané v predchádzajúcej odpovedi sú vhodné aj pre Váš problém - aspoň spočiatku. Navštívte rehabilitačného lekára, ktorý Vám kineziologický rozbor predpíše (možné sa objednať na www.revma).

 

Som už pol roka po pôrode, ale stále mi opúchajú nohy a bolí ma kĺby ako v druhej polovici tehotenstva. Dá sa ešte čakať, že to prejde samo, alebo je potrebné nejaká liečba?

 

Popisujete, že Vám v druhej polovici tehotenstva opúchajú kĺby. To by mohlo byť príznakom novovzniknutého kĺbového ochorenia, čo sa občas v gravidite stáva. Bolo by vhodné ev. navštíviť reumatológa a vykonať špecializované krvné vyšetrenie. Opuchy dolných končatín môžu mať rôzne príčiny - presahujú do niekoľko medicínskych odborov - interné, reumatológie, dermatológie...

 

Bolesti kĺbov môžu byť okrem iného spôsobené preťažením napr. Zvýšenou hmotnosťou, ktorá býva spojená s tehotenstvom. Napriek tomu by som odporúčal dôkladné vyšetrenie u špecialistov, najmä v odbore reumatológie. Ako radu pred vyšetrením by som mohol odporučiť prístrojovú lymfodrenáž, ak nemáte aktívny varixy dolných končatín a ochorenia srdca a obličiek. Ďalšou radou by bolo precvičovanie aker oboch dolných končatín vo zvýšenej polohe (podloženie nôh vankúšom alebo zrolovanú prikrývkou).

Mamička populárne:
IVF: Začiatok života po umelom oplodnení.

Môžem dojčiť počas IVF a hormonálnej liečby .

Zväčšili sa mi prsné dvorce.

Múčnivka.

Pupienky u bábätka podobné akné.

Materská.

Paradajková sezóna: Špagety, polievka a bublanina.

FOTOGALÉRIA: Belly painting aneb ozdobte svoje bruško hennou.

Kauza výbavička: Toto naozaj nepotrebujete !.

Syn je na svoj vek veľmi veľký a ťažký.

Fotogaléria: Ako začať cvičiť na lopte vás naučí Hanka Kynychová.

Pavlína Senice sa venuje opernímu spevu, materstvo aj postihnutým deťom.

Prestávam s dojčením, ale moc to nejde.

Kedy som otehotnela .

Veľké víťazstvo.

Ako sa pozná hyperaktívne dieťa .

Zdravé opálenie Len s krémami a klobúky nevystačíte !.

Hnačka detí: Kedy je nutné kontaktovať lekára .

Mám oneskorenou menštruáciu Môžem byť tehotná .

Lenka: Naučili sme sa žiť zo dňa na deň.

Čarodejnice na Ladronce najväčší čarodejnícky rej v Európe.