Home \ mamička

Trápia vás dlhy na materskej? Nestrkajte hlavu do piesku a situáciu riešte.

Po narodení bábätka prežíva väčšina mamičiek jedno z najkrajších a najradostnejších obdobie svojho života. Je to však zároveň etapa, ktorá so sebou nesie aj mnoho dôležitých zmien, z ktorých nie všetky musia byť len pozitívne. Jednou z nich je výrazné zníženie príjmov do rodinného rozpočtu. Nie každá rodina si dokáže pred narodením dieťaťa vytvoriť dostatočnú finančnú rezervu a neočakávaný výdavok potom môže poriadne skomplikovať život.

Rad ľudí v takejto situácii volia riešenie v podobe úveru či nákupu na splátky. Dobre premyslená pôžička nemusí pre rodinu znamenať zásadné riziko, ak sa však dlhy začnú kopiť, prípadne sa na vás valili už pred narodením dieťaťa, je dôležité postaviť sa k nepríjemnej situácii čelom a začať ju čo najskôr riešiť.

 

Nesnažte sa pred dlhmi utekať .

 

Ak vám na stole leží hromada zloženiek, ktoré majú po termíne splatnosti, a do schránky vám chodia upomienky od dodávateľov energií či úverových spoločností, rozhodne je nehádžte do koša. Odkladať riešenie finančných problémov spravidla nie je dobrý nápad, pretože dlhy samy o sebe nezmizne a naopak sa môžu postupom času ďalej zvyšovať o úroky, penále a ďalších poplatkov.

 

"," opisuje bežnú prax Pavel Staněk, advokát a prezident Slovenskej asociácie veriteľov.

 

V prípade úverov je možným riešením tiež ich refinancovanie, teda získanie nových výhodnejších podmienok pre starších úver alebo výhodné zlúčenie viacerých úverov dohromady.

   

Od nesplateného úveru až k súdu a exekúciu .

 

Ak ste riešenie svojich dlhov v počiatkoch odkladala a ignorovala doručované upomienky, je veľmi pravdepodobné, že sa váš veriteľ obráti na súd. V tejto súvislosti v schránke nejspíš nájdete najprv tzv. Předžalobní výzvu a následne aj samotné upovedomenie o začatí súdneho konania.

 

V tejto situácii je už skutočne najvyšší čas konať. Už samotné súdne konanie vás totiž bude stáť ďalšie zbytočné peniaze, pretože v prípade, že súd potvrdí veriteľovi jeho právo na dlžnú sumu, bude na vás čoby vinníkovi daného sporu, aby ste uhradila súvisiace súdne trovy a tiež náklady na právne zastúpenie veriteľa.

 

"" hovorí Pavel Staněk.

 

Vziať veci pevne do svojich rúk sa vám však vyplatí aj v prípade, keď už súd koná. Nákladom za neho sa síce už nevyhnete, stále ale ešte môžete predísť ďalším nákladom a nepríjemnostiam, ktoré bývajú spojené s exekučným vymáhaním dlhu, ku ktorému môže veriteľ po úspešnom súdnom konaní pristúpiť.

   

Materská ani rodičovská nie sú pred exekútorom chránené .

 

Exekútor môže zo zákona postihnúť váš majetok niekoľkými rôznymi spôsobmi. Najčastejším z nich je vykonávanie zrážok z vašich príjmov. "" Vysvetľuje Pavel Staněk.

 

Jeho výška vždy záleží na počte dlžníkom vyživovaných osôb. "" Uvádza konkrétne príklady Pavel Staněk.

 

Popri materskej a rodičovskej vám môže exekútor zabaviť aj akékoľvek ďalšie prípadné príjmy, napríklad privýrobok z brigády alebo financie z prenájmu nehnuteľnosti. "" Dodáva advokát z Českej asociácie veriteľov.

 

Ak vaše príjmy nebudú postačovať k úspešnému splatenie dlhu, môže exekútor pristúpiť aj k razantnejším zásahom do vášho života v podobe predaja vašej nehnuteľnosti či zabavenie auta a ďalšieho hmotného majetku ako napríklad televízia a iných zbytných cenností. Ponechať vám naopak musí bežné vybavenie domácnosti ako posteľ, chladničku, sporák, práčku či detské hračky, ak hodnota týchto vecí zjavne nepresahuje cenu obvyklú.

   

Z dlhovej pasce vďaka osobnému bankrotu .

 

Ak sa vám v exekúcii nedarí dlhy splatiť, prípadne je na vás vedené dokonca viac exekúcií, môžete skúsiť požiadať o oddĺženie čiže osobný bankrot.

 

Oproti exekúcii má toto riešenie dve veľké výhody: Jednak je vám po jeho úspešnom ukončení odpustený zvyšok dlhu, jednak vám odo dňa začatia oddĺženie prestávajú k dlhu nabiehať ďalšie úroky, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch aj pomerne vysoké, a zbytočne tak odďaľovať okamih, kedy sa vám celý dlh konečne podarí splatiť.

 

Čítajte tiež: Na deti dlhuje alimenty aj ženy. Súdy sú k nim bohužiaľ miernejší, hovorí exekútor

 

Aby vám bol vstup do oddlženia povolený, musíte však splniť tri základné kritériá. Prvým z nich je, že máte dlhy aspoň u dvoch či dokonca viacerých veriteľov. Ďalej musí byť zjavné, že svoje dlhy nedokážete po dlhšiu dobu splácať. Tretia podmienka potom stanovuje, že musíte byť schopná v nasledujúcich 5 rokoch splatiť aspoň 30 percent z celkovej výšky svojho dlhu.

 

"" upresňuje Oldřich Řeháček, insolvenčný správca z kancelárie Administrácia insolvencií City Tower.

   

S návrhom na oddĺženie pomôže odborník .

 

Východiskovým krokom pre vstup do osobného bankrotu je príprava oficiálneho návrhu na oddĺženie. "" Vysvetľuje Oldřich Řeháček.

 

Spracovanie návrhu vás podľa zákona nemôže ako jednotlivca stáť viac ako 4 tisíc korún, u spoločného oddĺženie manželov potom 6 tisíc korún. Táto odmena sa zároveň platí len v prípadoch, keď návrh spracováva advokát, notár, insolvenčný správca či exekútor.

 

vyberiete jednu z akreditovaných neziskových či verejnoprospešných organizácií, nebude vás vypracovanie návrhu nič stať. Je však potrebné počítať s tým, že kapacita týchto organizácií býva obmedzená, a na bezplatnú pomoc teda môžete aj pomerne dlho čakať.

 

Ak uprednostníte rýchlejšiu pomoc právnika, nemusíte sa báť toho, že v už tak ťažkej finančnej situácii budete musieť honom ušetriť ešte niekoľko ďalších tisíc na jeho odmenu. Za prípravu návrhu sa totiž od vlaňajška spracovateľovi neplatí vopred.

 

hovorí Oldřich Řeháček.

   

Čo keď sama nezvládnem splatiť potrebných 30 percent dlhu? .

 

Oddĺženie zvyčajne prebieha formou splátkového kalendára, kedy je dlžníkovi podobne ako u exekúcia zrážaná časť príjmov prevyšujúce zákonom stanovené exekvovateľné čiastky. U ženy na materskej alebo rodičovskej dovolenke mesačné splátky spravidla nemôžu byť príliš vysoké, pretože jej jediným príjmom býva peňažná pomoc v materstve či rodičovský príspevok.

 

V takom prípade sa potom môže stať, že výška splátok nebude stačiť na splatenie 30 percent dlhu, čo je základným predpokladom úspešného oddlženia, ktoré je zakončené zmazaním zvyšnej časti dlhu. "" Opisuje jedno z možných riešení Oldřich Řeháček. Ďalej je samozrejme možné skúsiť svoj príjem zvýšiť aj iným spôsobom, napríklad privyrábaním z brigády.

   

Koľko musím odovzdať a koľko mi zostane? .

 

Výpočet mesačných zrážok je u oddĺženie rovnaký ako v prípade exekúcie. Z čistého príjmu je vám najprv odpočítaná základná exekvovateľné čiastka pre vašu osobu, ktorá tento rok činí 6 225,33 korún. Ďalej je odpočítaná exekvovateľné suma vždy vo výške 1556,33 korún na každú nezaopatrenú osobu, ktorú môže byť dieťa alebo manžel.

 

"" objasňuje výpočet zrážok odborník z Administrácia insolvencií City Tower.

 

Výhodnejšie môže byť spoločné oddĺženie manželov .

 

V prípade úplných rodín býva miesto oddĺženie jednotlivca výhodnejšie spoločné oddĺženie manželov. "" Vysvetľuje Oldřich Řeháček a dodáva:

 

"" V praxi to znamená, že ak by do oddlženia vstúpila napríklad iba žena a splatila v jeho priebehu 35 percent dlhu, bola by síce oslobodená od povinnosti splatiť veriteľom zvyšných 65 percent, veritelia by však túto sumu mohli exekučne vymáhať po jej manželovi.

 

Rodina by sa teda v takomto prípade dlhov nezbavila. Naopak, v prípade spoločného oddĺženie manželov sú po jeho úspešnom ukončení od dlhov oslobodení obaja manželia, a môžu tak začať znovu s čistým štítom.

 

VIDEO: 103 tisíc Čechov bankrotuje. Kto na nich v biede ešte zarobí?.

            

Mamička populárne:
Nadojčíte, uvarím a postřílíte pár mutantov.

Dieťa odmieta tekutiny.

Cestovné poistenie ako nutnosť .

Horoskop na marec 2014.

Neviete o gynekológovi, ktorý prijíma pacientky .

Ako správne užívať homeopatiká .

Čo hovoríte na Imunoglukán .

6 typov mužov, ktorí sú najčastejšie neverní Toto vás prekvapí.

Denník zaslúžilých mamy: Smejte sa, objímajte sa a buďte šťastnejší.

Ako pomôcť prírode, aby to bola dievčatko .

Ako má správne vyzerať stolice trojtýždňového dieťaťa .

Nenašla som príkrm, ktorý by neobsahoval soľ.

Vitamín C proti únave i vráskam Ako ho doplniť po zime .

Vplyv iných liekov na hormonálnu antikoncepciu.

Ako sa robí odber plodovej vody .

Musíte k logopédovi Poradíme vám, čo urobiť preto, aby sa výslovnosť zlepšila.

Stačí toľko mäsa A nevadí, že nejeme hovädzie .

Registrácia do pôrodnice: Kto skôr príde, ten skôr melie.

Bojujeme s dlhotrvajúcou zvýšenou teplotou.

Prečo majú toľko detí Keď aj muži túžia po veľkej rodine .

Krátkozrakosť a cisársky rez.