Home \ mamička

Deník matky z USA: V Amerike sa na verejnosti moc nedojčí.

Tento fejtón začínam písať na záhradke vo svojej obľúbenej kaviarni, kde sa už šiesty týždeň odhodlávajú nadojčiť Benjamina spiaceho vedľa v kočíku.

Nakoniec to ale vždy dopadne tak, že akonáhle začne Knik, zbalím počítač, kelímkové kafe a rýchlym krokom odkráčate do garáže, kde mu dám napiť za tónovanými sklami nášho auta. Prečo to robím?

 

Prvý dôvod je, že v našom veľkom aute je to pohodlnejšie. Druhý, že akokoľvek hlúpo to znie, keď ide o niečo tak prirodzeného ako kŕmenie môjho vlastného dieťaťa, zatiaľ sa u dojčenia na verejnosti cítim veľmi nesebavedomých. Odvaha mi nechýba a vytiahnuť bradavku sa taky nehanbím, koniec koncov aj v USA, krajine puritánov, sú to podľa mňa stále "len" prsia.

   

Ale rešpektujem ľudí, ktorí sem prišli na kávu, nie sa pozerať na moje naliate a zatiaľ dosť neposedné osmičky. A že by sa pozerať najskôr museli, pretože ak vo svojej novej úlohe zatiaľ niečo naozaj nezvládam, potom nadojčiť diskrétne. Začína to tými osmičkami. Pokračuje tým, že sa neviem nijako decentne odhaliť a vždy mi vylezie nejako viac kože, než by som chcela.

 

Po tretie, pár týždňov po pôrode mám stále také množstvo mlieka, že stačí rozopnúť podprsenku a ako na povel vystrekne fontána, ktorú nezvládam nijako usmerniť. A či by som niečo nechcela, potom doplniť ním cappuccino naproti sediacemu Hipster, postriekať mu tekvicový muffin alebo ešte horšie - zbrusu nový mac, čo je úplne reálna obava, pretože hoci mám v náručí hladovke, ani on si s fontánou zatiaľ nevie rady.

 

Koľkokrát sa mi u prsia tak melie, šermuje ručičkami a hádže hlavičkou, že aj keby som sa dokázala decentne odhaliť, nevydrží to dlho. To napokon platí aj o všetkých dekách, plínách či pelerínách, za ktorými sa snažím všetko toto vyššie popísané aspoň trochu schovať. Čo tým chcem povedať: Dojčenie na verejnosti je zatiaľ najväčšia výzva môjho krátkeho materstva.

Prsník je prsník, odstriekané mlieko si nos.

 

Keď sa ma kamarátky pýtajú, ako je to v USA s dojčením na verejnosti, úprimne odpovedám, že vlastne neviem. Za štyri roky, čo tu žijem, som videla verejne kŕmiť dieťa len dve ženy, pričom jedna z toho bola moja kamarátka Češka - v New Yorku. Kamarátky a známe z môjho okolia taky nevedia - ony samy dojčia buď v autách, alebo nedojčí vôbec.

 

Keď som nedávno zabrúsila do internetovej diskusie na túto tému, názory boli ako rozbuška. Od "je to predsa tak normálne, či to niekoho pohoršuje, je to jeho problém" až po "prsia sú prsia a na verejnosti by ich nikto vidieť nemal, keď si nosíme plin, nosme si aj odstriekané mlieko".

   

Štyridsať deväť z päťdesiatich amerických štátov má pre dojčenie na verejnosti špecifické zákony (povoľujúca sa primerane odhaliť), treba v Idahu ale taký zákon stále chýba a Virginia, kde žijem ja, ho schválila až v roku 2015. Do tej doby smeli ženy dojčiť svoje bábätká iba na štátom vlastnenom území a v štátnych inštitúciách, reštaurácie a privátne podniky mali právo im to zakázať.

Zatiaľ som sa neodhodlala dojčiť na verejnosti.

 

Čo by sa stalo, keby som dnes vytiahla prso uprostred reštaurácie? Úprimne: To by ma taky zaujímalo.

 

Keď to v polovici apríla urobila jedna mamička vo Virgínii v kostole, niekoľko ľudí ju vyzvalo, aby odišla nadojčiť do súkromia, pretože ostatní veriaci sa "necíti pohodlne".

 

Annie Peguera natočila o svoje skúsenosti video na YouTube a jej príbeh sa dostal až na stránky Washington Post. V Štátoch každopádne neustále pribúda obchodov s dojčiacim kútiky. Napríklad populárny obchodný dom Target im hovorí dojčiace lóže a momentálne testuje ich začlenenie priamo do oddelenia podprseniek, vraj aby sa odvážnejší z nás nemuseli ukrývať v kabínkach alebo na WC.

 

Mimochodom, čo mi príde zvláštne a prípad Annie Peguera to teraz len potvrdil, že najviac sa pri pohľade na prsia búrok práve ženy - často tiež samy matky.

   

Mužom napodiv nijako nevadí, čo mi teraz potvrdzuje aj vedľa mňa sediaci známy Bernard: Vari je v čase, keď je na jedno kliknutie v mobile dostupné úplne všetko, za problém s kúskom bradavky? Tým skôr, keď na nej minimálne polovica ľudstva vyrástla.

 

Čím vraj ale nehovorí, že mu teraz mám tú svoju naservírovať priamo pod nos miesto jeho The New York Times a maslového croissantu, lebo dojčiť na verejnosti sa dá - jeho slovami - i elegantne. Pretože to mi zatiaľ veľmi nejde, práve sa s kričiacim Benom znovu odoberám do auta.

Prsník, alebo umelé mlieko?.

 

Teraz, keď už je najedené, si vlastne hovorím, že by som snáď do toho auta ani nechodila, keby tu sedela - a svoje dieťa kŕmila - nejaká ďalšia matka s novorodencom v náručí a ja som mala nejaký vzor. Alebo skôr povedzme spriaznenú dušu.

 

Ktorá by sa chápavo usmiala, keby mi mlieko kvaplo na (vedľajšej) stôl, a úplne v najlepšom prípade ešte pridala nejakú neuveriteľnú historku o tom, ako minulý týždeň v kostole striekla jej obrovská prsia mlieko do oka vedľa kľačiaceho pána, ktorú mi pár hodín staré rozprávala po telefóne kamarátka z Čiech.

   

Lenže žiadna taká žena tu nie je, čo nie je len tým, že by všetky sedeli v zaparkovaných autách, ale skôr preto, že väčšina amerických matiek sedí v práci, zatiaľ čo im bábätká kŕmia cudzie pani v jasliach.

 

Ale k pointe, v Amerike sa nedojčí na verejnosti taky z toho dôvodu, že ono sa tu vôbec dojčí málo. Podľa všetkého kŕmi pri odchode z pôrodnice materským mliekom svoje deti 79% žien, už do polroka veku dieťaťa je to ale len 49% (a to je ešte optimistický údaj, narazíte aj na čísla okolo dvadsiatich percent).

V USA matky dlho nedojčí.

 

Američankám koľkokrát stačí kŕmiť svoje bábätká osem týždňov na to, aby sa považovali za preborníci v dojčení. Keď niekde vyhlásim, že ak to pôjde, chcem dojčiť rok, odpoveďou je mi udivené: "Tak dlho?"

 

Nie je to len ich vina. Myslím, že za tento prístup môže skôr systém bez materskej dovolenky. Aj tie šťastnejší ženy, ktoré majú k dispozícii dvanásť týždňov voľna (väčšinou neplateného!), Sa do troch mesiacov vracajú späť do práce. To im dáva priestor na dojčenie približne prvých šesť až osem týždňov.

 

Veľa odhodlanej ženy, alebo skôr tie s dobrým miestom a šéfom, čo má pochopenie, síce materské mlieko odsávajú, veľa ich ale nevydrží. Úprimne si ten kolotoč taky neviem predstaviť. Určitú úlohu v tom, prečo dojčenie vzdať, hrá aj to, že väčšina tridsiatnici a štyridsiatnička, ktoré sú dnes matkami, nemá vzory a koľkokrát ani podporu z rodiny, lebo samy vyrástli na umelom mlieku.

   

Sú totiž deťmi žien, ktorým sa tĺklo do hlavy, že veda, ktorá prišla s umelým mliekom, je múdrejší ako príroda, ktorá už od praveku prichádza stále sa rovnako ohraným receptom na to materskej.

 

Pche! Nutné povedať, že Američankám, ktoré sa v 60. a 70. rokoch emancipovala, sa takáto reklama o umelom mlieku veľmi hodila. Kričali, že doma s deťmi nebudú, svojim deťom strčili fľašu a masíroval do kancelárií.

 

Kŕmiť dieťa z prsníka bolo pre chudobných. Dnes je to presne naopak a Amerika sa teraz veľmi snažia niektoré svoje chyby napraviť. Dojčenie má cenu zlata a dojčenia na verejnosti sa tu - mediálne slangom miestnych novín - znormalizovává. Som pripravená k tej normalizácii prispieť. Ale dajte mi prosím vás ešte pár dní alebo týždňov, než moja dobré odhodlanie bude väčší ako moje prsia.

                

Autorka Jana LeBlanc.

 

Novinárka Jana LeBlanc žije v Amerike a porodila tam aj svojho prvého potomka. Okrem toho miluje beh, slobodu (vo všetkom, čo robí), číta (čo jej príde pod ruku) a úplne najviac ju napĺňa písanie vlastného blogu comiudelaloradost

               

 

Video: Batoľa sa ide nadojčiť počas toho, čo mamička cvičí jogu

         

    

Mamička populárne:
Problémy so zubami na začiatku tehotenstva.

Starostlivosť o pleť A Derma.

Ilona Csáková dvojnásobnú mamičkou A zase je to chlapec !.

Z vlasáča na plešounka aneb keď bábätku padajú vlásky .

Marta Jandová: Pohodlie je pre mňa na prvom mieste.

8 týždeň začiatok 3 lunárneho mesiaca.

Chodí váš muž do krčmy Niekedy to môže prospieť vzťahu.

Báječné zľavy A všetky na jednom mieste !.

Neustály plač.

Vyznáte sa v kozmetických štetcoch .

Strach z odlúčenia: Alebo čo by ste mali vedieť o separačce.

Syn ubližuje deťom, ako ho to odnaučiť .

Ako podporiť vývoj bábätka Tipy čo robiť a čomu sa vyhnúť + súťaž.

Dojčenie a depo provera.

Nepremeškajte: Konzultácie s módnou stylistkou zadarmo !.

Čo variť cez víkend Skúste veľkonočné sekanú a ďalšie dobroty.

Hnačka je najčastejším ochorením cestovateľov nepodceňte prevenciu.

Nekŕmte deti nebezpečnými éčkami.

Ako vybrať detský topánočky 3 tipy na kvalitné tenisky.

Pohybaktivita 8měsdítě.

Overené rodičmi: Do galérie GASK vyrazte v pohode aj s prťaty.