Home \ rodinný život
 

Ako mať trpezlivosť.

 

Nikdy nebolo jednoduché mať trpezlivosť, ale v dnešnej dobe je to snáď ešte zložitejšie. Vo svete, kde sa informácie šíria po celom svete počas sekúnd a všetko získate vďaka niekoľkým kliknutím myšou, je ťažké byť trpezlivý. Našťastie je ale trpezlivosť cnosťou, ktorú si možno vypestovať. Budete príjemne prekvapení tým, ako uvoľnenie a pokojní budete.

              

Postup .

    

    1      Zistite, prečo ste netrpezliví  .

    
   
 1.            1      Snažte sa zistiť, na čo toľko ponáhľate. Napríklad: čakáte, než začne nejaký večierok? Keď sa na niečo tešíme, strácame trpezlivosť a chceli by sme, aby celý deň len tak rýchlo prefrčal okolo.  
    
  • Ak máte príliš veľa práce, mali by ste si písať zoznamy úloh a naučiť sa plánovať. Potom môžete meniť svoju prirodzenú reakciu na podobné situácie.
  •  
  • Rozdeľte si svoje úlohy tak, aby ste robili vždy len jednu vec naraz. Nemali byte mať rozrobených niekoľko vecí, inak budete netrpezliví a budete preskakovať.
  •  
  • Ak môžete, zadávajte úlohy ostatným ľuďom. To samo o sebe môže byť testom vašej trpezlivosti, ale zároveň sa aj naučíte zdieľať svoju prácu s ostatnými.       
  •  
         
 2.  
 3.             2      Všimnite si, čo vám spôsobuje stratu trpezlivosti. Napríklad keď nerobíte vôbec nič. Netrpezlivosť sa k vám tajne prikradne a keď sa budete cítiť ustarane, úzkostlivo alebo nešťastne, ani si neuvedomíte, že za to môže ona. Dávajte si na to pozor a určite sa s tým budete vedieť vysporiadať.  
    
  • Ktoré udalosti, ľudia alebo okolnosti vám spôsobujú stratu kontroly? Sadnite si a napíšte si všetky veci, ktoré vám spôsobujú úzkosti, napätia alebo frustráciu. V jadre mnohých úzkosťou je fakt, ktorý nevieme akceptovať. Aký je ten váš?  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Snažte sa nájsť vzorce. Uvedomiť si svoju netrpezlivosť znamená poučiť sa z nej a snažiť sa zistiť, aký vzťah alebo okolnosti vedú k týmto pocitom. Potom sa tieto okolnosti snažte zmeniť. Keď sa o to pokúsite, budete vedieť, či je vaša netrpezlivosť opodstatnená, alebo zbytočný. Väčšinou je k ničomu byť netrpezlivý, ale ak k tomu máte dôvod, mali by ste svoj problém riešiť a zbytočne sa nestresovať.                  
 6.  
             

    2      Napíšte si to  .

    
   
 1.             1      Veďte si denník. Jeden alebo dva týždne si zapisujte, kedykoľvek sa budete cítiť netrpezlivo. Napíšte si tiež všetko, s čím sú tieto pocity spojené (napr.: 1.6. - hodina astronómie). Veďte si tieto poznámky poctivo a pravidelne.  
    
  • Iste si všimnete, že vnímate svoju netrpezlivosť viac. Možno budete môcť tiež sledovať tento pocit objektívne a zistiť tak, ktoré udalosti ho spôsobujú.
  •  
  • Možno zistíte, že vám netrpezlivosť nespôsobujú okolnosti, ale priamo vaše nepríjemné pocity. V tom prípade sa čoskoro naučíte ovládať netrpezlivosť a nenechať ju, aby vás ovládala.
  •  
         
 2.  
             

    3      Ako prekonať netrpezlivosť  .

    
   
 1.             1      Prekonajte návaly netrpezlivosti. Z dlhodobého hľadiska trpezlivosť vyžaduje zmenu prístupu k životu, ale môžete niečo urobiť hneď teraz. Uvoľnite sa, nadýchnite sa a snažte sa vyprázdniť hlavu. Sústreďte sa na svoj dych a určite svoje nepríjemné pocity prekonáte.        
 2.  
 3.             2      Ak sa nemôžete zbaviť toho, čo vám spôsobuje netrpezlivosť, zabudnite na to. Ak nie je nič, čo by ste mohli urobiť, snažte sa na svoju netrpezlivosť vôbec nemyslieť. Ľahko sa to hovorí, ale je možné to dosiahnuť - a je to to jediné, čo pre seba v tej chvíli môžete urobiť.  
    
  • Najprv budete mať problém na veci zabudnúť, ak sú pre vás dôležité - napríklad keď sa nebudete môcť dočkať, až sa vám ozve potenciálny zamestnávateľ. Mali by ste byť ale schopní zbaviť sa nepríjemných pocitov netrpezlivosti v situáciách, ako je napríklad čakanie v rade v obchode.
  •  
  • Keď sa budete naozaj snažiť byť trpezlivejší vo všetkých situáciách, nakoniec získate schopnosť a silu udržať si pokoj aj v tých najdôležitejších a najzdĺhavejších chvíľach.
  •  
         
 4.  
             

    4      Myslite vo veľkom  .

    
   
 1.             1      Pripomínajte si, že veci chcú čas. Netrpezliví ľudia, ktorí trvajú na tom, aby mali všetko hneď teraz, neradi márnia čas. Niektoré veci ale jednoducho neuspěcháte.  
    
  • Myslite na svoje nešťastnejší spomienky. Je veľká šanca, že sa vám niekedy v živote už vyplatilo byť trpezlivý - napríklad keď ste pracovali na svojej kariére, alebo ste sa snažili schudnúť. Mali by ste na tieto udalosti také spomienky, keby ste boli netrpezliví? Pravdepodobne nie!       
  •  
  • Všetko dobré v živote chce čas a odhodlanie a tiež veľký kus práce. Ak ste netrpezliví, pravdepodobne nebudete mať úspech vo vzťahoch, nebudete vedieť dosiahnuť svoje ciele atď. Dobré veci čakajú na tých, ktorí si vedia počkať, nikdy ich nedostanete hneď.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nezabúdajte, na čom záleží. Keď sa budete sústrediť na nedôležité veci, posilňujete tým svoju netrpezlivosť. Pohybujte sa životom pokojne, buďte láskaví a odpúšťajte ostatným ľuďom, buďte vďační za to, čo máte a snažte sa využívať príležitosti. Keď nedôležité veci podporujú našu netrpezlivosť, mali by sme si urobiť čas a spomenúť si na to, čo už máme - tým sa zbavíme túžby po niečom ďalšom, čo chceme ihneď.        
 4.  
 5.             3      Vždy si pamätajte, že nakoniec dostanete to, čo chcete. Je ale dôležité byť vyspelý a mať trpezlivosť. Ak pracujete tvrdo, vždy nakoniec budete mať skvelé výsledky. Len musíte mať trpezlivosť a snažiť sa.  
    
  • Ostatným ľuďom to môže pripadať jednoduché, ale jediná vec, na ktorej záleží je zabaviť sa, aj keby ste mali robiť niečo nezaujímavého.
  •  
  • Pamätajte, že trpezlivosť je duševné zručnosť, ktorú nikdy nezabudnete. Vážte sa jej a pracujte na nej. Netrpezlivosť nie je nič, čo by vám ľudia mohli závidieť, ale skôr niečo, čoho by ste sa mali zbaviť skôr, ako vám to zničí život.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vždy majte pozitívny prístup k životu. Keď budete pozitívne, budete pôsobiť trpezlivým dojmom. Nezabúdajte na to, že život nie je závod, ale cesta, na ktorej si musíte užiť každý krok.        
 8.  
             

    5      Upokojte sa  .

    
   
 1.             1      Očakávajte neočakávané. Iste máte svoje plány, ale veci nejdú vždy nutne podľa plánu. Uvedomte si to a berte zmeny plánu s pokojom. Majte realistické očakávania. To platí nielen pre okolnosti, ale aj pre správanie ostatných ľudí.  
    
  • Ak napríklad kričíte na partnera, alebo na dieťa za to, že vylialo pitie, nedokážete pochopiť fakt, že ľudia nie sú dokonalí. Aj keď nejde len o jeden incident ale o pravidelné zanedbávanie, keď prídete o svoju trpezlivosť, celú situáciu len zhoršíte. Takéto problémy sa musia riešiť rozhovorom a sebaovládaním.
  •  
         
 2.  
 3.   2      Dajte si pauzu. Táto veta môže mať dva významy:     
 4.  
   
   
 1.   1      Po druhé - prestaňte mať na seba i na ostatné vysoké nároky. Iste by sme všetci boli trpezlivejší, keby deti neplakali, riad sa nerozbíjal, počítače fungovali a ľudia nerobili chyby. To sa ale nikdy nestane. Keď budete očakávať, že všetko pôjde podľa vášho plánu, je to ako keby ste chceli ísť hlavou proti múru. Dajte si pohov. Ak ste dieťa, choďte sa hrať von!     
 2.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

             
Rodinný život populárne:
Ako byť dobrou babičkou.

Ako si zjednodušiť život.

Ako usporiadať večierok pre nastávajúcu mamičku.

Ako prestať dojčiť bez bolesti.

Ako spoznať, že vás manželka podvádza.

Ako sa emocionálne pripraviť na tehotenstvo.

Ako masírovať bábätko.

Ako dojčiť.

Ako prekonať zlomené srdce.

Ako sa v tehotenstve vykúpať.

Ako mať trpezlivosť.

Ako usporiadať večierok pre nastávajúcu mamičku.

Ako požiadať o ruku.

Ako držať dieťa.

Ako byť dobrým otcom.

Ako vyvolať laktáciu.

Ako zvládnuť veľké životné zmeny.

Ako zomrieť v pokoji.

Ako učiť deti životným hodnotám.

Ako zomrieť v pokoji.

Ako znížiť riziko SIDS.