Home \ rodinný život
 

Ako určiť najplodnejšie dni k počatiu.

 

Jeden z najväčších faktorov u žien, ktoré sa snažia otehotnieť, je ich menštruačný cyklus. Načasovaním pohlavného styku s partnerom počas plodných dní menštruačného cyklu, kedy máte ovuláciu, môžete výrazne zvýšiť svoje šance na otehotnenie. Než budete môcť určiť váš najplodnejšie deň alebo dni, tiež známe ako plodné okno, potrebujete lepšie pochopiť svoj cyklus a riadne ho sledovať.

              

Postup .

    

  Časť 1      Pochopenie menštruačného cyklu  .

    
   
 1.            1      Rozeznejte kľúčové fázy vášho menštruačného cyklu. Váš menštruačný cyklus prebieha v niekoľkých fázach, to ale neznamená, že ste plodná celý menštruačný cyklus alebo periódu. Vlastne je to mýtus, že žena môže otehotnieť v priebehu celého menštruačného cyklu. Pravda je, že môžete otehotnieť v najplodnejších dňoch pred a počas ovulácie. Čase, keď zrelé vajíčko opúšťa vaječník a cestuje dole vajcovodom, kde môže byť oplodnené spermiou, hovoríme ovulácie. Fázy menštruačného cyklu sú:  
    
  • Menštruácia, ktorú celý menštruačný cyklus začína. Menštruáciou vaše telo odstraňuje zhustenú sliznici maternice z tela pošvou. To spôsobuje krvácanie počas menštruácie a zvyčajne trvá 3-7 dní. Tiež je to prvý deň folikulárnej fázy, ktorá stimuluje rast folikulov, ktoré obsahujú vajíčka. Táto fáza končí, keď dôjde k ovulácii. Folikulárnej fázy zvyčajne trvá 13-14 dní, ale trvanie sa môže pohybovať v rozmedzí 11 až 21 dní.
  •  
  •   Ovulačné fázy znamená, že hladina luteinizačného hormónu sa dramaticky zvyšuje. To stimuluje uvoľnenie vajíčka. Táto fáza je krátka, zvyčajne trvá len asi 16 až 32 hodín a končí, keď telo uvoľňuje vajíčko.  
  •  
  •   Luteálna fázy začína po ovulácii a pokračuje až do začiatku ďalšieho cyklu. Vaša maternica sa pripravuje na oplodnené vajíčko a to sa usídli v maternicovej stene. Táto fáza zvyčajne začína okolo 14 dňa vášho cyklu a trvá asi 14 dní.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Uvedomte si, kedy máte plodné obdobie alebo plodné okno. Je to doba počas menštruačného cyklu, kedy ste s najväčšou pravdepodobnosťou schopná po sexe otehotnieť. Väčšine žien ich plodné okno trvá asi šesť dní.  
    
  • Uvedomte si, že pohlavný styk počas vašich plodných dní nezaručuje otehotnenia. Vaše šance na otehotnenie sa výrazne zvýši, ak budete mať sex počas 5 dní pred ovuláciou a 24 hodín po ovulácii. Zdravé, plodné mladé páry majú zvyčajne 20-37% šancu na otehotnenie počas tohto okna.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zistite, či máte pravidelný cyklus. Cyklus každej ženy je iný a môže sa posúvať alebo líšiť v dôsledku vonkajších vplyvov ako je stres. Najlepší spôsob, ako zistiť, či je váš cyklus pravidelný a objavuje sa každý mesiac približne v rovnaký deň je zapisovať do grafu, ako dlho váš cyklus trvá po dobu troch až štyroch mesiacov. 
    
  • Označte v kalendári prvý deň vašej menštruácie. Označte ho ako 1. deň. Počítajte ďalšie dni do začiatku ďalšej menštruácie. Uvedomte si, že priemerný menštruačný cyklus trvá asi 28 dní; ale váš cyklus môže trvať od 21 dní do 35 dní.
  •  
  • Takto postupujte tri až štyri mesiace. Všímajte si, či je váš cyklus rovnako dlhý každý mesiac.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Presvedčte sa, či váš cyklus nie je nepravidelný. Ak po troch až štyroch mesiacoch sledovanie vášho menštruačného cyklu, nevidíte žiadny vzorec, môžete mať nepravidelný cyklus. Mnoho žien trpí nepravidelným cyklom a je to spôsobené faktormi, ako je extrémny úbytok hmotnosti, zvýšenie fyzickej aktivity, stres, alebo vážnejšie zdravotné problémy. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak zaznamenáte nepravidelný cyklus, aby vylúčil akékoľvek závažné zdravotné problémy. Ženy s nepravidelnú menštruáciu môžu stále sledovať svoje plodná okná, len im to zaberie viac času a úsilia, než ženám s pravidelným cyklom.  
    
  • Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak sa vaše menštruácia neobjaví v priebehu 90 alebo viac dní a vy nie ste tehotná. Ak sa váš cyklus zmení z pravidelného na nepravidelný, alebo krvácate medzi menštruáciou, mali by ste si pohovoriť so svojím lekárom o možnostiach, či nemáte hormonálnu poruchu, infekciu reprodukčného ústrojenstva alebo iný zdravotný problém.  
  •  
                   
 8.  
             

  Časť 2      Určovanie plodného okna  .

    
   
 1.             1      Použite dĺžku vášho menštruačného cyklu k určeniu vášho plodného okna. Ak je váš cyklus pravidelný, môžete určiť plodné okno podľa toho, ako dlho váš cyklus zvyčajne trvá. Vaša plodné okno bude šesť dní pred a vrátane ovulácie. Ovšem najplodnejšie dni budú tri dni pred ovuláciou a samotný deň ovulácie. Použite dĺžku vášho menštruačného cyklu na výpočet plodných dní odpočtom 14 dní od celkovej dĺžky cyklu:  
    
  • Cyklus trvajúci 28 dní: Ak váš cyklus trvá zvyčajne 28 dní, ovulácie začne 14 deň cyklu. Vaše najplodnejšie dni budú teda 12, 13 a 14.
  •  
  • Cyklus trvajúci 35 dní: Ak máte dlhšie menštruačný cyklus, ovulácia začne 21 deň cyklu a vaše najplodnejšie dni budú 19, 20 a 21.
  •  
  • Cyklus trvajúci 21 dní: Pokiaľ máte kratší menštruačný cyklus, ovulácia začne 7 deň cyklu a vaše najplodnejšie dni budú 5, 6 a 7.
  •  
  • Ak je váš menštruačný cyklus pravidelný, ale nezapadá do týchto období, môžete použiť on-line kalkulačku plodnosti na určenie vášho plodného okna. Všetko, čo potrebujete vedieť, je prvý deň vašej poslednej menštruácie.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Ak máte nepravidelnú menštruáciu, kontrolujte vašu telesnú teplotu alebo použite ovulačný set. Ak máte sklon k nepravidelnej menštruácii, alebo ak máte pocit, že váš cyklus nefunguje, môžete použiť aj iné metódy, ako určiť vašu ovuláciu:  
    
  • Zapisujte si vašej telesnú teplotu. Počas ovulácie sa vaša telesná teplota zvýši. Kontrolujte teplotu každé ráno v rovnaký čas a uvidíte, či aj vy máte "teplotný posun." Väčšina žien si všimne teplotného posunu v telesnej teplote o pol stupňa 24 až 48 hodín po ovulácii. Môžete použiť bežný teplomer alebo si kúpiť špeciálny bazálny teplomer.
  •  
  • Kúpte si ovulačný set. V lekárni si kúpte ovulačný set. Je to trochu drahšie spôsob, ako meranie teploty, ale je presnejší na zistenie ovulácie. Tento set otestuje vašu moč na prítomnosť luteinizačného hormónu (LH). Testovacie papierik namočíte do vašej moču a zistíte, či hladina LH stúpa. To znamená, že vajíčko opustí jeden z vašich vaječníkov a vy budete ovulovať.
  •  
  • Hľadajte zmeny vo vašom krčku hlienu. V priebehu cyklu tesne pred ovuláciou bude vaše telo produkovať veľké množstvo riedkeho, priehľadného krčka hlienu. Táto látka pomáha spermiám na ceste k vajíčku. Tesne pred tým, ako začnete ovulovať si všimnete hlienu na vašom spodnom prádle alebo v okolí pošvy. Je to číra, pružná a klzká látka, asi ako vaječný bielok. Môžete zobrať vzorku cervikálneho hlienu jemným pritláčaním svojho vaginálneho otvoru čistou látkou alebo čistým prstom. Ak ste kontrolovala pošvu na prítomnosť krčka hlienu niekoľkokrát za deň a žiadny nevidíte, pravdepodobne nie ste v plodnom období cyklu.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Je dôležité mať pohlavný styk počas plodného okna. Väčšina lekárov vám odporučí mať pohlavný styk každý deň alebo každý druhý deň päť dní pred ovuláciou, v deň ovulácie a deň po nej. Spermie je schopná prežiť až päť dní vo vnútri ženského tela, ale vajíčko žije len asi 12 až 24 hodín, preto pohlavný styk pred ovuláciou, v deň ovulácie a deň po nej zvyšuje vaše šance na otehotnenie.  
    
  • Zamerajte sa na pohlavný styk vo vašom plodnom okne alebo tri až päť dní pred ovuláciou. Ak čakáte s pohlavným stykom do doby, než začnete ovulovať, keď spermie vstúpi do vášho tela, môže byť príliš neskoro na oplodnenie vášho vajíčka.
  •  
  • Ak ste mladší 35 rokov a mali ste bez výsledku pohlavný styk vo svojich plodných oknách počas 12 mesiacov, alebo ak ste starší ako 35 rokov a bez výsledku ste plánovala pohlavný styk v plodných oknách vášho cyklu posledných 6 mesiacov, možno budete chcieť porozprávať so svojím lekárom o vyšetrenie plodnosti. Vy a váš partner môžete podstúpiť testy plodnosti na určenie, či neexistujú iné problémy, ktoré vám bránia v otehotnenia.
  •  
         
 6.  
             

Veci, ktoré budete potrebovať .

                (11)      
Rodinný život populárne:
Ako prekonať ranné nevoľnosti.

Ako naučiť bábätko liezť.

Ako zorganizovať svadbu.

Ako naučiť dieťa poslušnosti.

Ako naučiť dieťa poslušnosti.

Ako zomrieť v pokoji.

Ako vykonať životné comeback.

Ako prekonať ranné nevoľnosti.

Ako prestať dojčiť bez bolesti.

Ako byť dobrým manželom.

Ako sa emocionálne pripraviť na tehotenstvo.

Ako ďalej žiť po smrti životného partnera.

Ako prekonať zlomené srdce.

Ako sa presťahovať do zahraničia.

Ako naučiť dieťa spať v kolíske.

Ako vykonať životné comeback.

Ako zorganizovať svadbu.

Ako naučiť dieťa spať v kolíske.

Ako požiadať o ruku.

Ako sa starať o novorodenca.

Ako zvýšiť plodnosť zmenou jedálneho lístka.