Home \ rodinný život
 

Ako odsávať materské mlieko.

 

Odsávanie materského mlieka vám uľahčí dojčenie vášho dieťaťa. Budete si môcť uložiť toľko mlieka, koľko budete potrebovať, aby ste svoje dieťa mohli kŕmiť aj v čase, keď nebudete môcť dojčiť, alebo kedy si budete chcieť dať od dojčenia pauzu. Akonáhle sa naučíte mlieko odsávať, nebude to pre vás nič zložité. Tento článok vás naučí, ako si vybrať správnu odsávačku a tiež ako mlieko odsávať a skladovať.

              

Postup .

    

    1      Ako si vybrať odsávačku  .

    
   
 1.            1      Vyberte si vhodný typ odsávačky. Každý typ odsávačiek má svoje pre a proti. Zamyslite sa nad svojím životným štýlom, potrebami vášho dieťaťa a vašimi preferenciami a vyberte si odsávačku, ktorá vám bude maximálne vyhovovať. Existujú lacné odsávačky, ktoré stoja len niekoľko stoviek korún, ale aj drahšie odsávačky, ktoré stoja tisíce korún. Tu sú možnosti: 
    
  • Manuálne odsávačky. Tieto jednoduché zariadenia sú lacnejšie. Predávajú sa s nástavcom na bradavku a odsávacím zariadením, ktoré mlieko nasaje do fľaštičky. Ženy majú tieto odsávačky rady, pretože sú lacné a môžete ich nosiť všade so sebou. Na druhú stranu nie sú tieto odsávačky vhodné pre ženy, ktoré chcú svoje deti kŕmiť najmä odsatým mliekom, pretože s nimi odsávanie trvá až 45 minút a vyžaduje zapojenie oboch rúk.
  •  
  • Elektrické odsávačky. Tieto odsávačky sa ľahko používajú a odsávajú mlieko rýchlejšie, než ručné odsávačky. Zapnete tlačidlo a necháte prístroj pracovať. Počas 15-20 minút by ste mali mať odsaté všetko mlieko. Môžete sedieť pri počítači, alebo napríklad telefonovať, pretože budete mať voľné ruky. Tieto zariadenia sú však najdrahšie - stojí aj desiatky tisíc korún (podľa značky).
  •  
  • Odsávačky na batérie. Tieto odsávačky sú niečo medzi manuálnymi a elektrickými odsávačkami, čo sa týka peňazí i času. Odsávačky na batérie NEODSÁVATE mlieko tak rýchlo, ako elektrické odsávačky, ale nevyžadujú použitie oboch rúk, ako manuálnej odsávačky. Ich nevýhodou je to, že im často dochádzajú batérie, ktoré musíte vymieňať.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vyberte si vhodnú dobu k odsávanie mlieka. Každá matka má iné potreby čo sa týka odsávanie mlieka. Predčasne narodené bábätká potrebujú kŕmiť z fľaše už prvý deň, takže v takom prípade musíte začať mlieko odsávať ihneď. Vo väčšine prípadov je dobré počkať aspoň tri týždne a nechať dieťa, aby si zvyklo na Satie z prsníka. Je to však len na vás.  
    
  • Ak chcete mlieko začať odsávať v čase, keď sa budete vracať do práce, naučte sa to o niekoľko týždňov skôr.
  •  
  • Ak chcete mlieko odsávať skôr, než svoje dieťa začnete kŕmiť z fľaše, môžete odsaté mlieko zmraziť.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Riaďte sa kŕmením svojho dieťaťa. Keď budete odsávať mlieko, mali by ste to robiť podľa toho, kedy kŕmite svoje dieťa. Budete môcť využiť svojho prirodzeného cyklu. 
    
  • Čím častejšie budete svoje mlieko odsávať, tým viac ho budete mať.
  •  
  • Môžete si z jedného prsníka mlieko odsávať a z druhého kŕmiť svoje dieťa.
  •  
  • Môžete počkať hodinu po kŕmení dieťaťa a odsať mlieko z oboch prsníkov.
  •  
  • Ak nie ste doma, odsávajte si mlieko v čase, keď svoje dieťa bežne kŕmite.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Uvoľnite sa. Odsávanie je príjemnejšie a pohodlnejšie, keď ste uvoľnená a pokojná. Či už odsávate počas dojčenia, alebo pri práci, je dôležité si nájsť voľnú chvíľu a uvoľniť sa. Keď budete ponáhľať, nebude to príjemné.       
 8.  
 9.             5      Premasírujte si prsníky, aby sa vám mlieko dostalo bližšie k bradavkám a ľahko sa odsávali. Môžete si na ne priložiť tiež teplú žinku, alebo sa překlonit, aby mlieko prirodzene stiekla dole.        
 10.  
 11.             6      Umyte si ruky a uistite sa, že sú všetky nástroje čisté. Mala by ste mať istotu, že mlieko nebude kontaminované. Vždy dôkladne umyte odsávačku, fľašu i ďalšie potreby.                 
 12.  
             

    2      Ako používať manuálnu odsávačku  .

    
   
 1.             1      Priložte si nadstavec k bradavke. Vyberte si taký nadstavec, ktorý dobre pokryje veľkosť vášho prsia. Keď si vyberiete zlú veľkosť, mohla by ste si spôsobiť podráždenie, alebo bolesť.        
 2.  
 3.             2      Začnite odsávať mlieko pomocou odsávacieho mechanizmu. Jednou rukou si držte nadstavec na prsníku a druhou rukou stláčajte odsávacie mechanizmus. Mlieko by sa malo začať odsávať do fľaše.        
 4.  
 5.             3      V prípade potreby si preložte rukoväť. Keď budete striedať polohu rukoväte, nájdete si takú, ktorá umožňuje najrýchlejší odsávanie mlieka.        
 6.  
 7.             4      Skúste sa trochu predkloniť, aby sa mlieko odsávali ľahšie. Využite gravitáciu a nechajte mlieko opúchať do nádoby.        
 8.  
 9.             5      Odsávajte tak dlho, kým nebudete mať málo mlieka. S manuálnou odsávačkou to trvá asi 45 minút.       
 10.  
             

    3      Ako používať elektrickú odsávačku  .

    
   
 1.             1      Priložte si nadstavec na bradavku. Ak máte dvojitú odsávačku, priložte si obaja nástavce na bradavky. Dvojité odsávačky vám ušetrí veľa času, pretože odsávajú mlieko zároveň z oboch prsníkov.        
 2.  
 3.             2      Zapnite odsávačku a nechajte ju pracovať. Mlieko sa začne automaticky odsávať do fľaše.        
 4.  
 5.             3      V prípade potreby upravte automatické odsávanie. Ak mlieko tečie moc pomaly, alebo vás odsávanie bolí, upravte si saciu silu. Skúste si tiež upraviť prsiami, alebo sa posadiť inak. Odsávanie mlieka by nemalo bolieť, aj keď to možno zo začiatku bude nepríjemné.        
 6.  
 7.             4      Pri odsávaní by ste mali byť v pokoji. Vďaka tomu bude odsávanie prebiehať lepšie. Niektoré matky hlasné odsávačky znervózňujú. Keď sa uvoľníte, budete mať viac mlieka, než keď budete v strese.        
 8.  
 9.             5      Pokračujte tak dlho, kým budete mať mlieko. Pri použití elektrickej odsávačky alebo odsávačky na batérie by ste mala byť hotová v priebehu 15-20 minút.       
 10.  
             

    4      Skladovanie materského mlieka  .

    
   
 1.             1      Mlieko môžete mať v chladničke tri dni. Môžete ho skladovať vo fľaši, do ktorej ste ho odsávala, alebo v inej nádobe. Označte si všetky nádoby a vždy používajte mlieko, ktoré je v chladničke najdlhšie.        
 2.  
 3.             2      Zmrazené mlieko môžete skladovať aj niekoľko mesiacov. Ak máte príliš veľa odsatého mlieka, môžete ho skladovať v mrazničke v špeciálnych nádobách. Naplňte nádoby do ¾ mliekom, aby mohlo po zmrazení zväčšiť svoj objem. Označte si všetky nádoby a mlieko skladujte maximálne 3-4 mesiace. 
    
  • Nezmrazujte mlieko v sáčkoch, ktoré nie sú určené na tento účel. Plastové obaly môžu do mlieka uvoľňovať chemikálie a bežné mikroténové sáčky sú príliš tenké.
  •  
  • Mlieko rozmrazujte vždy v chladničke, nikdy nepoužívajte mikrovlnku.
  •  
  • Nepridávajte ku mrazenému mlieku čerstvé mlieko.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Skladujte mlieko v množstve, ktoré potrebujete na jedno kŕmenie. Miesto zmrazovanie veľkého množstva mlieka si vždy nachystajte iba také množstvo, ktoré vaše dieťa vypije pri jednom kŕmení.        
 6.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

            (1)      
Rodinný život populárne:
Ako požiadať ženu o ruku.

Ako svojmu partnerovi ukázať, že ho skutočne milujete.

Ako si zjednodušiť život.

Ako chudnúť počas dojčenia.

Ako spoznať, že vás manželka podvádza.

Ako držať dieťa.

Ako usporiadať večierok pre nastávajúcu mamičku.

Ako vykonať Heimlichov manéver.

Ako mať trpezlivosť.

Ako spoznať, že vás manželka podvádza.

Ako vybrať zásnubný prsteň.

Ako učiť deti životným hodnotám.

Ako byť dobrým manželom.

Ako vyrobiť plienkový tortu.

Ako vyrobiť plienkový tortu.

Ako usporiadať večierok pre nastávajúcu mamičku.

Ako usporiadať večierok pre nastávajúcu mamičku.

Ako odsávať materské mlieko.

Ako zvýšiť plodnosť zmenou jedálneho lístka.

Ako zistiť, či vás manžel podvádza.

Ako prinútiť partnera k zásnubám.