Home \ rodinný život
 

Ako sa nebáť tmy.

 

Ak sa bojíte tmy, pravdepodobne je pre vás nepríjemnejšie a najviac ukľudňujúce časť dňa nočnou morou. Strach z tmy nie je iba doménou detí - mnoho dospelých ľudí ním trpí tiež, takže sa za svoje obavy nemusíte hanbiť bez ohľadu na to, koľko máte rokov. Ak sa svojho strachu z tmy chcete zbaviť, musíte zmeniť svoje myslenie a zabezpečiť, aby vaša spálňa bola bezpečným a príjemným miestom - aj keď budete mať zhasnuté.

              

Postup .

    

  Časť 1      Príprava na spanie  .

    
   
 1.            1      Pred spaním sa upokojte. Ak chcete prekonať svoj strach z tmy, mali by ste si pred spaním dopriať dostatok času na upokojenie a uvoľnenie. Musíte vypnúť všetky elektronické zariadenia aspoň pol hodiny pred spaním, nemali by ste piť žiadne nápoje s kofeínom popoludní a večer by ste sa mali venovať niečomu uvoľňujúcemu, napríklad čítaniu knihy, alebo počúvaní príjemnej hudby. Keď sa dostanete do tej správnej nálady, pomôže vám to zbaviť sa úzkosti, ktorú po zhasnutí svetiel často cítite.  
    
  • Skúste 10 minút meditovať. Posaďte sa a sústreďte sa len na svoj dych a na to, ako sa vám pri dýchaní uvoľňuje postupne celé telo. Myslite len na svoje telo a vydychujte zo seba všetky svoje nepríjemné myšlienky.
  •  
  • Nájdite si niečo, čo vás spoľahlivo upokojí. Môžete piť harmančekový čaj, počúvať vážnu hudbu, alebo sa trebárs maznať s mačkou.
  •  
  • Nerobte večer nič, čo by vás mohlo akokoľvek rozrušiť. Nepozerajte sa na žiadne hororové filmy a nesledujte spravodajstvo. Mali by ste sa tiež vyhnúť všetkému, čo by vám mohlo spôsobiť stres, ako sú napríklad domáce úlohy, alebo vážne rozhovory.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Postupne Zhasínajte. Nemusíte zhasnúť všetky svetlá naraz a učiť sa prekonávať svoj strach. Mali by ste však vedieť, že spánok za tmy je hlbší a uspokojivejšie, než spánok s rozsvietenými svetlami. Berte túto informáciu ako odrazový mostík, ktorý vám pomôže naučiť sa spať v tme. Ak spíte s rozsvietenými svetlami, pretože sa bojíte tmy, mali by ste začať postupne stmievať svetlá vždy pred spaním, alebo zhasnúť len niektorá z nich, aby ste sa nebáli, keby ste sa uprostred noci prebudili. Pomôže vám to zvyknúť si na spánok za tmy. 
    
  • Môžete si stanoviť za cieľ napríklad to, že sa naučíte spať iba s nočnou lampičkou, alebo že budete mať len so zapnutým vo vedľajšej miestnosti.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zbavte sa svojich obáv. Až pôjdete večer do postele, spýtajte sa sami seba, čoho sa vlastne bojíte. Ak sa bojíte, že je niekto schovaný vo vašej skrini, pod posteľou, alebo za kreslom v rohu izby, choďte sa na tieto miesta pozrieť. Ukážte sami sebe, že sa nemáte čoho báť. Keď to urobíte, budete na seba pyšní za to, že ste sa svojmu strachu postavili čelom a bude sa vám ľahšie zaspávať. 
    
  • Ak sa prebudíte uprostred noci so strachom, povedzte si, že čím skôr sa presvedčíte, že sa nič nedeje, tým skôr sa budete cítiť lepšie. Nemali by ste tráviť celú noc v obavách z neznámeho.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nechajte si niektoré svetlá rozsvietené. Nehanbite sa za to, že potrebujete mať rozsvietenú nočnú lampičku, alebo tlmené svetlo v rohu miestnosti. Ak vám to pomôže zaspať a zbaví vás to obáv, nemali by ste mať pocit, že musíte mať nutne všetky svetlá zhasnutá. Okrem toho vám nočná lampička v chodbe, alebo svetlo vo vedľajšej miestnosti pomôže nájsť v noci ľahšie cestu, keby ste sa prebudili a potrebovali na toaletu. 
    
  • Mnoho ľudí spí s rozsvietenými svetlami, takže by ste si nemali myslieť, že sa svojho strachu zbavíte jedine tak, že budete spať v absolútnej tme.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Urobte si to v spálni príjemnejšie. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť svojho strachu je zabezpečiť, že budete mať v spálni príjemnú atmosféru. Majte tam stále upratané, aby ste sa nemuseli báť toho, že sa niekto schováva za hromadou oblečenie, alebo v neupratané skrini. Majte v spálni príjemnej svetlej farby, aby ste načerpali pozitívnu energiu. Nedávajte si do spálne zbytočne príliš veľa nábytku, inak sa tam nebudete cítiť dobre. Keď zapracujete na tom, aby vaša spálňa bola príjemnejším miestom, budete sa tam cítiť bezpečnejšie. 
    
  • Zaveste si do spálne obrazy, ktoré vás upokojí a dodajú vám pocit bezpečia. Keď budete mať okolo seba temné a tajomné obrázky, mohli by ste sa zbytočne báť oveľa viac, bez toho aby ste si to uvedomovali.
  •  
  • Ide aj o to, aby ste vo svojej spálni chceli tráviť viac času. Cieľom je cítiť sa tam bezpečne a spokojne, miesto vystrašene.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Naučte sa spať osamote. Ak sa bojíte tmy, pravdepodobne radi spíte v posteli so svojimi rodičmi, súrodencami, alebo napríklad so psom. Ak sa svojho strachu však chcete zbaviť, musíte sa naučiť spať osamote a brať svoju posteľ ako bezpečné miesto, na ktorom sa cítite dobre aj sami. Ak ste zvyknutí spať s rodičmi alebo súrodencami, naučte sa tráviť polovicu času vo svojej posteli a postupne tento čas predlžujte tak, aby ste si zvykli spať sami. 
    
  • Ak máte psa alebo mačku, môže vám to pomôcť cítiť sa pokojnejšie. Keď si zviera vezmete so sebou do postele, zmiernite tým svoje obavy. Ako sme už ale uviedli, nemali by ste na tom závisieť. Malo by vám stačiť nechať si zviera spať pri nohách postele, alebo na inom mieste v spálni.
  •  
                   
 12.  
             

  Časť 2      Zmeňte svoje myslenie  .

    
   
 1.             1      Zmeňte svoje predstavy o tme. Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia boja tmy je pocit, že tma je zlá, príšerná, tajomná, chaotická atď. Ak sa chcete naučiť spať v tme, musíte zapracovať na pozitívnych asociáciách. Môžete sa naučiť tmu vnímať ako pokojnú, očisťujúce, alebo dokonca príjemnú zamatovú prikrývku. Začnite meniť svoje predstavy o tme a uvidíte, že sa vám čoskoro podarí zbaviť sa svojho strachu. 
    
  • Napíšte si všetko, čo máte spojené s tmou. Znie to možno hlúpo, ale až si tieto veci napíšete, přeškrtejte je ceruzkou, alebo papier roztrhajte a zahoďte. Potom si napíšte nový zoznam pozitívnych asociácií. Ak vám to znie hlúpo, môžete si miesto písania tieto veci odriekať nahlas.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Berte svoju posteľ ako miesto bezpečia. Ľudia, ktorí sa boja tmy, sa väčšinou bojí tiež svojich postelí, pretože ich berú ako miesta, kde sa cíti zraniteľne. Ak chcete zmeniť svoje vnímanie tmy, musíte svoju posteľ brať ako miesto pokoja, ochrany a odpočinku. Pozerajte sa na svoju posteľ ako na miesto, kam sa každý deň tešíte, nie ktorého sa bojíte. Kúpte si pohodlné prikrývky a naučte sa v posteli odpočívať a robiť v nej veci, ktoré sú pre vás príjemné, aby ste sa tešili na spánok. 
    
  • Trávte v posteli viac času a snažte sa cítiť sa tam ako doma. Pomôže vám to cítiť sa tam lepšie aj v noci.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nehanbite sa za svoj strach. Mnoho dospelých ľudí priznáva, že sa bojí tmy. Bez ohľadu na to, koľko máte rokov, sa za svoj strach nemusíte hanbiť - každý sa niečoho bojí. Mali by ste na seba byť pyšní za to, že ste k sebe úprimní a otvorení a že svoj strach priznáte a chcete sa ho zbaviť. Jedna štúdia potvrdila, že až 40% dospelých ľudí priznáva, že sa bojí tmy.  
    
  • Čím otvorenejší k sebe ohľadom svojich pocitov budete, tým skôr sa svojho strachu zbavíte.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Povedzte o svojom strachu ostatným ľuďom. Keď budete otvorene hovoriť s ľuďmi o tom, čoho sa bojíte, získate ich podporu. Tiež vám to možno umožní zistiť, že sa tmy bojí aj ostatní ľudia a možno získate cenné rady. Okrem toho keď sa ľuďom otvoríte a budete o svojom strachu hovoriť, uľaví sa vám, namiesto aby ste v sebe svoje pocity dusili. 
    
  • Vaši priatelia vás budú určite podporovať. Ak sú to skutoční priatelia, nemusíte sa báť, že vás budú odsudzovať.
  •  
         
 8.  
 9.             5      V prípade potreby vyhľadajte pomoc. Pravdou je, že nie je vždy možné zbaviť sa strach bez pomoci, ale vždy je možné urobiť niečo pre to, aby ste svoj strach lepšie zvládali. Ak máte pocit, že vás váš strach úplne ovláda, nemôžete kvôli nemu spať a ničí vám život, pravdepodobne by ste mali vyhľadať odbornú pomoc, aby ste svoje úzkosti a ich vplyvy mohli prebrať s niekým skúseným. Nikdy by ste sa nemali hanbiť za to, že potrebujete pomoc.  
    
  • Môžete o svojom strachu povedať svojmu lekárovi a prebrať s ním jeho dopady - je možné, že vám lekár predpíše lieky, ktoré vám pomôžu. Môžete sa tiež pokúsiť nájsť príčinu svojich hlbokých úzkosťou, ktoré prispievajú k vášmu strachu.
  •  
         
 10.  
             

  Časť 3      Ako pomôcť dieťaťu prekonať strach z tmy  .

    
   
 1.             1      Nepodporujte strach svojho dít_te. Ak chcete svojmu dít_ti pomôcť zbaviť sa strachu z tmy, musíte mu jasn_ _íct, _e neexistujú _ádné p_í_ery pod posteľou, ani zlí mu_i schovaní vo sk_íni. Ned_lejte si zo svojho dít_te srandu a ne_íkejte mu nič ako "Pozriem sa, či má_ dnes zase pod posteľou p_í_eru!" Rad_ji mu dajte jasn_ najavo, _e _ádné p_í_ery neexistujú a _e sa nemá _eho báť. Mo_ná vďaka tomu pochopí, _e je jeho strach iracionálne..  
    
  • Keď budete vo svojom dieťati jeho strach podporovať, bude si myslieť, že existuje šanca, že bude mať pod posteľou príšeru, alebo sa v izbe v noci niekto bude schovávať. Možno máte pocit, že svojmu dieťaťu z krátkodobého hľadiska pomáhate, ale v skutočnosti tým jeho obavy len potvrdzujete.
  •  
  • Uvedomte si, že svojmu dieťaťu nebudete môcť kontrolovať posteľ navždy - musíte ho naučiť, že nie je čoho sa báť.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zaistite, aby vaše dieťa chodilo spať pokojné. Ďalším spôsobom, ako dieťaťu pomôcť prekonať strach z tmy, je zabezpečiť, aby bolo pred spaním vždy pokojné a uvoľnené. Pred spaním svojmu dieťaťu vždy čítajte, nedávajte mu večer nič sladkého k jedlu ani na pitie a zaistite, aby sa nepozerala na nič znepokojujúceho v televízii a nehralo sa s počítačom. Čím uvoľnenejšie vaše dieťa pred spaním bude, tým menej sa bude báť tmy.  
    
  • Vykúpte dieťa pred spaním v teplej vode a hovorte s ním o pekných a uvoľňujúcich veciach. Snažte sa ho nerozrušovat.
  •  
  • Ak máte mačku, môžete svoje dieťa nechať, nech si s ňou pred spaním chvíľu hrá a hladí si ju, aby sa upokojilo.
  •  
  • Hovorte na svoje dieťa pokojným hlasom a nezdôrazňujte slová. Spomaľte svoj prejav, aby sa vaše dieťa mohlo pripraviť na spánok. Potom začnite stmievať svetla.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Hovorte so svojím dieťaťom o strachu. Načúvajte mu a vypočujte si, čoho sa skutočne obáva. Môže ísť o všeobecný strach z tmy, o strach z nejakého votrelca, alebo o niečo iné. Čím lepšie budete vedieť, čo vaše dieťa trápi, tým ľahšie problém vyriešite. Okrem toho sa vaše dieťa bude cítiť lepšie, pretože si o svojom strachu bude môcť porozprávať.  
    
  • Uistite sa, že sa vaše dieťa za svoj strach nehanbí. Keď o ňom s vami bude hovoriť, dajte mu jasne najavo, že sa nemá za čo hanbiť a že každý má nejaké obavy.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Posilňujte pocit bezpečia a pokoja u svojho dieťaťa. Zabezpečte, že sa vaše dieťa bude cítiť pokojne a bezpečne nielen pred spaním, ale aj v priebehu celého dňa. Hoci nemôžete svoje dieťa chrániť 24 hodín denne, môžete sa snažiť zabezpečiť, aby sa cítilo bezpečne. Opakujte mu, ako veľmi ho máte radi, že mu budete vždy nablízku a že sa doma môže vždy cítiť úplne v bezpečí. Pomôžete mu tým zbaviť sa svojho strachu z tmy.  
    
  • Dovoľte svojmu dieťaťu, aby spalo s vecami, ktoré ho upokojujú. Ak chce spať pod obľúbenou dekou, dovoľte mu to. Nemyslite si, že musí spať v absolútnej tme a bez svojej obľúbenej deky, aby sa strachu zbavilo.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Ukážte svojmu dieťaťu, že posteľ je bezpečným miestom. Vaše dieťa by malo brať svoju posteľ ako bezpečné a príjemné miesto, nie ako zdroj úzkosti. Čítajte svojmu dieťaťu v posteli knižky a zaistite, aby malo s posteľou spojené iba pozitívne spomienky a asociácie. Len by ste v jeho posteli nemali sami tráviť príliš veľa času, aby sa tam cítilo bezpečne a pokojne aj osamote. Je síce prirodzené, že svoje dieťa chcete chrániť, ale dôležitejšie je poskytnúť mu to, čo potrebuje k tomu, aby sa mohlo cítiť bezpečne samo.  
    
  • Nenechávajte svoje dieťa spať s vami v posteli. Hoci máte pocit, že tým svoje dieťa upokojíte, jeho problém to nevyrieši. Naučte svoje dieťa spať osamote vo svojej posteli - raz si na to bude musieť zvyknúť.
  •  
         
 10.  
 11.             6      V prípade potreby vyhľadajte pomoc. Niekedy nie je možné dieťa zbaviť jeho strachu z tmy bez odbornej pomoci. Ak sa vaše dieťa často pomočuje, prebúdza sa s krikom a má nočné mory, alebo trpí silnými úzkosťami a strachy aj v iných oblastiach života, mali by ste s ním navštíviť lekára, aby ste zistili, kde presne sa nachádza problém a mohli nájsť jeho riešenie. Nepredpokladajte, že z toho vaše dieťa prirodzene vyrastie a snažte sa mu dať to, čo potrebuje.  
    
  • Ak máte pocit, že ide o vážny problém, nemali by ste riešenie odkladať a čakať príliš dlho. Čím dlhšie budete čakať, tým ťažšie pre vaše dieťa bude svoj strach prekonať.
  •  
         
 12.  
             

  Časť 4      Metódy našich čitateľov  .

    
   
 1.             1      Chodievajte do postele skoro. Keď budete chodiť spať neskoro, budete sa viac báť. Mohlo by vám pomôcť, keď budete chodiť spať v čase, keď budú vaši rodičia ešte hore. Okrem toho potrebujete dostatok spánku, aby ste sa na druhý deň cítili v škole alebo v práci dobre.       
 2.  
 3.   2      Pomôžte si oblečením. Tu je niekoľko tipov:  
    
  • Kúpte si tričko, ktoré v tme svietia. Znie to síce trochu hlúpo, ale toto tričko vám bude svietiť, keď večer zhasnete a pôjdete do postele a potom sa postupne vypne. Okrem toho vyzerá skvele!
  •  
  • Pamätáte si masky na spanie? Kúpte si jednu takú a spite v nej. Možno to zo začiatku bude nepohodlné, ale čoskoro si na to zvyknete. Vaše oči vďaka tomu nebudú pozerať po izbe a neuvidí tiene tam, kde žiadne nie sú.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Využite humor. Ak sa bojíte, pozrite sa na niečo vtipné, alebo si spomeňte na niečo, čo vás skutočne rozosmialo, napríklad ako ste videli, ako niekto narazil do sklenených dverí, alebo ako vám kamarát povedal niečo, čo vás rozosmialo.  
    
  • Až sa budete báť, myslite na vtipné veci, ktoré sa vám stali v ten deň, alebo počas týždňa.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Využite svetlo.  
    
  • Zapnite si v izbe niekoľko nočných lampičiek. Jedna malá lampička väčšinou nestačí na to, aby ste sa prestali báť. Môžete si kúpiť aj farebnú lávovú lampu, ktorú môžete nechať zapnutú po celú noc.            
  •  
  • Okolo Vianoc si môžete do izieb zavesiť rôzne svietiace vianočné dekorácie, ktoré vám osvetlia izbu. Pokiaľ máte dekorácie zvonku, nechajte si roztiahnuté závesy. Svetlo z dekorácií by vám malo trochu osvetliť miestnosť, aby ste sa nebáli.            
  •  
  • Majte po ruke malú baterku, aby ste si mohli skontrolovať izbu v prípade, že by ste sa v noci báli.
  •  
         
 8.  
 9.   5      Využite zvuk. Zvuky sú skvelým spôsobom, ako sa zbaviť strachu z tmy. Skúste napríklad tieto tipy:  
    
  • Zapnite si doma zvukový prístroj alebo klimatizáciu, aby ste nepočuli žiadne desivé zvuky.
  •  
  • Počúvajte hudbu. Pokiaľ to bude možné, púšťajte si pred spaním klasickú hudbu, alebo nejakú pokojnú pomalú hudbu. Ak používate Windows Media Player, môžete si nastaviť aj rôzne uvoľňujúci animácie, ktoré vám ľahko osvetlia izbu.            
  •  
         
 10.  
 11.             6      Hrajte sa hry, alebo pred spaním sledujte zábavná videa na telefóne. Veľa teenagerov leží v posteli s mobilnými telefónmi. Ak sa bojíte tmy, púšťajte si pred spaním vtipné videá na YouTube, aby ste na svoj strach zabudli.       
 12.  
 13.             7      Porozprávajte sa o svojom strachu so svojimi rodičmi alebo staršími súrodencami. Keď o tom niekomu poviete, budete sa cítiť oveľa lepšie a možno získate cenné rady. 
    
  • Ak máte strach, porozprávajte sa s niekým z rodiny tesne pred spaním, alebo vo chvíli, keď na vás udrie úzkosť. Niekedy je dobré o svojich obavách hovoriť.
  •  
         
 14.  
 15.   8      Spite s ostatnými ľuďmi. Napríklad:  
    
  • Spite v jednej posteli so súrodencami. Najmä cez víkendy je zábava spať v izbe alebo v posteli so súrodencami. Môžete sa spolu smiať a pozerať sa na vtipné videá. Nehanbite sa za to! Je skvelé, keď vám niekto môže pomôcť.            
  •  
  • Spite so svojím zvieraťom. Pokiaľ máte mačku alebo psa, môže vám pomôcť, keď si ich vezmete do postele. Keď budete spať so svojím miláčikom, budete sa cítiť oveľa pokojnejšie. Okrem toho keď vaše zviera začuje nejaký divný zvuk, ihneď vás na to upozorní.            
  •  
  • Môžete spať tiež s množstvom plyšových zvierat.
  •  
         
 16.  
            

Tipy .

      

            

Varovanie .

      

            (7)      
Rodinný život populárne:
Ako používať tehotenský test.

Ako vychovať dieťa.

Ako znížiť riziko SIDS.

Ako začať cvičiť po cisárskom reze.

Ako ohriať materské mlieko.

Ako naučiť dieťa poslušnosti.

Ako na pretrhnutie plodového vaku.

Ako byť dobrým manželom.

Ako zbaviť bábätko čkanie.

Ako sa v tehotenstve vykúpať.

Ako zlepšiť laktáciu.

Ako vykonať životné comeback.

Ako si zjednodušiť život.

Ako usporiadať večierok pre nastávajúcu mamičku.

Ako na pretrhnutie plodového vaku.

Ako zastaviť svoju laktáciu.

Ako vykúpať novorodenca.

Ako držať dieťa.

Ako oznámiť tehotenstvo.

Ako si zjednodušiť život.

Ako sa pripraviť na deti.