Home \ rodinný život
 

Ako vykúpať novorodenca.

 

Novorodenca netreba kúpať tak často ako staršie bábätká alebo malé deti. Ich pokožka rýchlo osychá a novorodenec, ktorý ešte nemá ošetrený pupok, by sa mal iba umývať vlhkou žinkou alebo špongiou. Kúpeľ staršieho dieťatka potom prevádzame teplou vodou, čistou žinkou a jemným mydlom.

               

Postup .

    

    1      Kúpanie novorodenca: prvé 2 - 3 týždne  .

    
   
 1.            1      Skontrolujte pupočnej jazvu. Väčšina pediatrov rodičom odporúča bábätko nekúpať vo vaničke kým pupočník neodpadne a celá oblasť sa úplne nezahojí. Keď budete pupočnej jazvu udržiavať v suchu, zahojí sa rýchlejšie a riziko infekcie bude nižšia.  
    
  • Ak pupočník neodpadne do 3 týždňov veku dieťaťa, poraďte sa s pediatrom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Omývanie hubou vykonávajte v miestnosti, kde je teplo. Novorodenec by pri kúpeli nemal nikdy prechladnúť.        
 4.  
 5.             3      Pripravte si pevnú plochu, na ktorej dieťa vykúpete. Bábätko sa musí cítiť pohodlne a v bezpečí.  
    
  • Vyskúšajte napríklad kuchynskú pracovnú dosku alebo dosku v kúpeľni. Ak máte prebaľovací stôl, použite ho. Umyť môžete dieťa napríklad tiež na svojej posteli alebo dokonca na podlahe.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Položte na povrch niečo mäkkého, aby sa dieťaťu ležalo pohodlne a nič ho netlačilo.  
    
  • Rozložte napríklad mäkkú deku, niekoľko uterákov alebo prebaľovaciu podložku.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Naplňte lavór alebo plastikovú misku teplou vodou. Ak omývate dieťa v kúpeľni, môžete vodu napustiť do umývadla. Inak naplňte vhodnú nádobu a položte ju spolu s hubou blízko miesta, kde budete dieťa kúpať.  
    
  • Skontrolujte teplotu vody. Nechcete, aby bola príliš horúca, ale mala by byť dostatočne teplá, aby dieťa pri kontakte nestudila.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Jemne bábätko umyte. Jednou rukou ho stále pridržiavajte, obzvlášť ak leží na kuchynskej doske alebo inom vyvýšenom mieste.  
    
  • Namočte špongiu alebo žinku do vody, do ktorej ste predtým pridali pár kvapiek jemného detského mydla. Ak nechcete mydlo zatiaľ používať, nič sa nedeje, novorodenca v tomto veku postačí umývať len čistou vodou.
  •  
  • Opatrne dieťa masírujte žinkou. Očistite celé telo teplou vodou s trochou mydla. Nezabudnite nadvihnúť paže a umyť tiež podpazušia. Umyte tiež miesta medzi záhyby tuku, ktoré sa nachádzajú najčastejšie na nohách, rukách a brušku.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Osušte novorodenca mäkkým uterákom. Nedrhnite, len ľahko poklepávajte. Dieťa do uteráka zabaľte a pripravte si plienku a oblečenie. Oblečte bábätko, aby mu nebola zima.                  
 14.  
             

    2      Kúpanie novorodenca vo vaničke  .

    
   
 1.             1      Vyberte si vaničku, ktorá je bezpečná a ľahko sa používa. Mnoho rodičov dáva prednosť plastikovým vaničkám, ktoré samy stoja, alebo sa zmestia do bežnej vane v kúpeľni. Takúto vaničku môžete pochopiteľne používať aj samostatne, napríklad na podlahe.        
 2.  
 3.             2      Naplňte vaničku asi 5-8 cm vody. Niektorí rodičia používajú viac vody, aby bolo dieťa v teple.  
    
  • polievajte počas kúpania dieťa vodou, udržíte ho tak v teple.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Umyte dieťa rovnakým spôsobom, ako keď ste ho umývali špongiou. Jemnú žinkou a detským mydlom umyte pokožku a všetky jej záhyby.        
 6.  
 7.             4      Pri kúpaní dieťa držte rukou. Z vaničky nevypadne, avšak pri prvom kontakte s vodou sa môže krútiť. Pozor, aby sa bábätko o vaňu neudrelo.  
    
  • Jednou rukou podopierajte dieťaťu hlavičku. Až ho nakloníte, aby ste mohli umyť chrbát a zadok, podoprite mu rukou hrudník, aby sa o vás dieťa mohlo oprieť.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Vlasy novorodenci umývajte len ak ich má veľa a ak vyzerajú mastné, alebo ak sa mu lúpe pokožka na hlave (to sa deťom stáva pomerne často).  
    
  • Na vlasy použite trochu detského šampónu, ktorý opláchnite buď dôkladným trením žinkou, alebo opatrným poliatím vodou. V tom prípade rukách chráňte tvár a oči dieťaťa.
  •  
         
 10.  
             

Tipy .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

      

              
Rodinný život populárne:
Ako zastaviť svoju laktáciu.

Ako oznámiť tehotenstvo.

Ako zistiť, či vás manžel podvádza.

Ako požiadať ženu o ruku.

Ako vyvolať laktáciu.

Ako sa nebáť tmy.

Ako prekonať zlomené srdce.

Ako byť dobrým otcom.

Ako si zjednodušiť život.

Ako prinútiť partnera k zásnubám.

Ako učiť deti životným hodnotám.

Ako prekonať zlomené srdce.

Ako na pretrhnutie plodového vaku.

Ako dať svojmu dieťaťu výprask.

Ako vykonať životné comeback.

Ako zorganizovať svadbu.

Ako počať chlapčeka.

Ako vybrať zásnubný prsteň.

Ako prekonať zlomené srdce.

Ako byť dobrým rodičom.

Ako naučiť dieťa spať v kolíske.