Home \ rodinný život
 

Ako zvládnuť veľké životné zmeny.

 

Dostali ste sa do bodu, v ktorom máte pocit, že váš súčasný život nie je ani trochu taký, aký ste si ho predstavovali? Možno sa vám prestalo dariť v škole, v práci či vo vzťahoch. Možno, že ste prepadli vážnemu zlozvyku ako je pitie, fajčenie či prejedanie. Už to, že si uvedomujete, že potrebujete zmenu, je krok vpred. Uvedomiť si, že máte problém, je začiatok. Veľká životná zmena si však žiada starostlivé plánovanie a odhodlanie. Naučte sa, ako svoj život začať práve teraz.

              

Postup .

    

    1      Zmena správania  .

    
   
 1.            1      Vytvorte si plán na zmenu správania. Ak chcete naozaj veľkú životnú zmenu, nejde si len povedať, že ju urobíte a nechať to byť. Musíte byť odhodlaní. Plán zmeny správania je zameraný na konkrétne činnosti a na pozorovanie pokroku. Zmena správania znamená presne to, čo si myslíte, že znamená - je to spôsob, ako zmeniť vaše reakcie na určité podnety v okolitom prostredí.  
    
  • Techniky behaviorálnej modifikácie vám umožní nahradiť nežiaduce správanie vhodnejším. Možností je celá rada. Jedným z najbežnejších spôsobov je takzvané pozitívne uisťovanie, čo je proces, pri ktorom sa budete za žiaduce správanie odmeňovať, a tak sa ho naučíte robiť častejšie.
  •  
  • Behaviorálne modifikácie je psychologický koncept, ktorý je možné použiť doslova na všetky typy správania, ktoré chcete zmeniť, či už sa ich úplne zbaviť, alebo ich naopak robiť častejšie. Rovnaký princíp môžete použiť pri odvykaní od fajčenia, chudnutie, vstávanie skoro ráno a vyriešenie problému s prokrastinácie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pozorujte svoje správanie a popíšte ho. Zmena správania vyžaduje, aby ste dôkladne pochopili to nežiaduce, pretože len tak ho budete môcť nahradiť iným. Môžete sa spýtať sami seba na všetky tieto nasledujúce otázky, aby ste mali lepšiu kontrolu nad tým kedy / prečo / kde / ako sa to deje:  
    
  • Kedy sa tak správate? Vo ktorú chvíli? Ako dlho to trvá? Kto je obvykle s vami, keď sa to stane? Ako táto osoba vaše správanie ovplyvňuje? Aké veci sa vyskytujú v prostredí Pir minút predtým, než sa to stane? Aké veci sa vyskytujú v prostredí pár minút potom, čo sa to stane?
  •  
  • Napríklad ak chcete schudnúť, možno by vám prospelo obmedziť množstvo fast foodu, ktoré každý týždeň zjete. Najprv teda budete potrebovať zistiť, koľko ho jete a za akých okolností.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Odmerajte si štartovú čiaru. Keď do zmeny správania skočíte po hlave, bez toho aby ste si najprv ujasnili, kde stojíte, môže to výsledok vážne ohroziť. Strávte niekoľko dní alebo týždňov starostlivým pozorovaním toho, ako často sa nežiaduce správanie, ktoré chcete zmeniť vyskytuje, a odpovedzte si na otázky, ktoré vám ho pomôžu popísať.  
    
  • Môžete si napríklad zapisovať všetok fast food, ktorý za týždeň zjete, rovnako ako to, čo presne si objednávate a koľko každého jedla skonzumujete (napr. Hamburger, hranolky a mliečny kokteil v celkovej hodnote 1238 kalórií).
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vymyslite nejaké náhražkové správania. Pretože sa pokúšate o veľkú životnú zmenu, budete sa musieť vzdať nejakého nežiaduceho správania. Preto vám môže pomôcť napísať si zoznam alternatív, ktoré vám so zmenou pomôžu. Akonáhle lepšie pochopíte dôvod, prečo prepadáte nevhodnému správaniu (tým, že ho budete pozorovať a popíšete ho), lepšie nájdete zdravší spôsob, ako svoju potrebu naplniť alebo ako na podnet reagovať.  
    
  • Napríklad ak si uvedomíte, že vždy jete fast food v čase, keď sa vraciate neskoro domov z práce, môžete si so sebou zabaliť desiatu alebo si namiesto toho pripraviť do krabičky zdravšie pokrm, ktorý si cestou dáte. Ak chcete obmedziť pitie alkoholu a máte tendenciu sa opíjať v spoločnosti ľudí, skúste pár večierkov vynechať alebo choďte s kamarátmi radšej na kávu.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Sledujte svoj pokrok. Až začnete svoj plán behaviorálne modifikácie, neprestávajte svoje správanie sledovať. Pomôže vám to rozpoznať vzorca alebo dokonca nové podnety, ktoré nevhodné správanie spúšťajú, a ktorých ste si predtým neboli vedomí. 
    
  • Zároveň keď si napíšete, ako často sa nevhodné správanie objavuje, a ako často ho nahrádzate vhodnejším, uvidíte, či sa vám skutočne podaril nejaký pokrok, a váš prístup k životu sa mení.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Uvedomte si osobné záležitosti  .

    
   
 1.             1      Úprimne sa nad sebou zamyslite. Než urobíte veľkú a trvalú zmenu, musíte sa rozhodnúť, čo je presne potrebné zmeniť a pochopiť prečo. Musíte poznať svoje hodnoty, silné stránky a slabosti. Vďaka týmto veciam si uvedomíte, ktorým oblastiam života by ste mali venovať viac času, energie a pozornosti, a zlepšiť ich. 
    
  • Skvelý spôsob, ako zistiť svoje hodnoty, je urobiť si test na internete. Umožní vám to rozpoznať vaše najdôležitejšie hodnoty podľa ich dôležitosti a pochopiť, ktoré sú kľúčové pre to, aby bol váš život naplnený.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pripravte sa na prekážky. Existujú nejaké dôvody, prečo sú zmeny, po ktorých túžite, ťažké, a prečo ste ich ešte nedosiahli. Snažte sa prísť na to, čo vám bráni a čo vás brzdí, či už je to nedostatok času alebo pevnej vôle. Problém bude oveľa jednoduchšie vyriešiť, keď pochopíte jeho zdroj.  
    
  • Posaďte sa a napíšte si zoznam všetkých vecí, o ktorých si myslíte, že vám stojí v ceste za životnou zmenou. Buďte k sebe úprimní. Mnoho z týchto prekážok sú pravdepodobne vaše vlastnosti, nad ktorými môžete prevziať kontrolu len vy sami.
  •  
  • Napríklad je možné, že sa zmeny bojíte. Alebo nemáte dostatok sebavedomia a myslíte si, že to nezvládnete. Starostlivo zhodnoťte svoju situáciu a to, akým prekážkam čelíte.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Chopte sa príležitosti. Aj keď máme naozaj nádherný a spokojný život, vždy môže zabolieť, keď sa obzrieme späť na všetky premeškané, nevyužité šance. Možno, že ste mali príležitosť odsťahovať sa za prácou snov na druhý koniec sveta. Alebo ste sa nemohli rozhodnúť, či požiadať o ruku svoju lásku zo strednej školy. Ak naozaj túžite po životnej zmene, musíte sa naučiť rozpoznať dobré príležitosti a chopiť sa ich skôr, než zmizne. 
    
  • Príležitosť znamená pre každého človeka niečo iné, záleží na vašich hodnotách a cieľoch, ktoré chcete dosiahnuť. Všeobecne sa za šancu považuje príležitosť urobiť niečo zmysluplné, náročného alebo niečo, čo vám naháňa strach. Práve neistota je dôvod, prečo toľko ľudí necháva šance prekĺznuť medzi prstami. Zvyčajne je totiž nedostaneme na striebornom podnose - vyžadujú náš osobný rast a výkon, aby sme v nich obstáli.
  •  
  • Šanca môžete využiť lepšie, keď sa zbavíte nárokov, ktoré na nás zvyčajne spoločnosť kladie. Opýtajte sa sami seba, čo by ste urobili, keby ste mali zaistený úspech. Buďte otvorení novým možnostiam, ktoré číhajú na každom rohu, aj keď sú nečakané a nevyzerajú na prvý pohľad lákavo. Ak príležitosť vyzerá na to, že by vám mohla v budúcnosti prospieť, chopte sa jej.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vytvorte si plán po malých krôčikoch. Čo potrebujete urobiť, aby ste sa dostali z bodu A do bodu B? Rozdeľte si každý problém na tie najmenšie časti, kým nebudete schopní nakresliť mapu, ktorá vedie z miesta, kde sa nachádzate na miesto, kde sa nachádzať chcete. Potom sa možno budete musieť spýtať sami seba, či to, čo chcete dosiahnuť, stojí za námahu, ktorú to bude vyžadovať. 
    
  • Plán, ktorý si vytvoríte, musí byť dosiahnuteľný a reálny. Je nezmysel vytvoriť si plán na obrovskú zmenu počas jediného dňa. Namiesto toho si radšej rozdeľte v2tší úlohy na menšie, ktoré zvládnete ľahšie. Slona tiež nezjete na posedenie, ale budete ho musieť zjesť sústo za sústom.
  •  
  • Váš plán by mal byť čo najjasnejšie a najpodrobnejšie. Napríklad, ak sa snažíte schudnúť veľa kilogramov, najprv budete musieť zapracovať na zmene svojho životného štýlu, napríklad jedálnička a športových aktivitách. Môžete si stanoviť dátum, kedy chcete v týchto oblastiach zaznamenať pokrok. Potom sa snažte tieto zmeny dodržať a pozorovať ich výsledky. Dať si za cieľ "potrebujem schudnúť 50 kíl" je značne demotivujúci, radšej si povedzte "budem jesť viac zeleniny, prestanem piť sladené nápoje a každý deň prejdem tri kilometre".
  •  
         
 8.  
             

    3      Zmeňte sa k lepšiemu  .

    
   
 1.             1      Naučte sa vedomé prežívanie. Vedomé prežívanie je technika, ktorá môže pozitívne ovplyvniť vaše duševné i fyzické zdravie. Keď sa ju naučíte, budete všetko prežívať hlbšie a výsledkom bude obmedzenie nežiaduceho správania. Vedomé prežívanie nám pomáha zvládať stres, zlepšuje kvalitu spánku, znižuje úzkosť a zväčšuje naše zapojenie do života.Existuje mnoho rôznych techník vedomého prežívania. 
    
  • Základné uvedomelá meditácie sa používa pre podporu uvoľnenie a upokojenie. Pohodlne sa posaďte v tichej miestnosti, kde vás nič nebude rušiť. Dýchajte zhlboka skrze nosovej dierky a vydychujte ústami, sústreďte sa pri tom na svoj dych. Nechajte myšlienky voľne prúdiť a odpútajte sa od nich. Neposudzujte je. Nemusíte sami seba kritizovať za to, že necháte svoju myseľ len tak byť - uvedomte si iba chvíľu, kedy sa na niečo príliš sústredíte a rýchlo sa opäť sústreďte len na svoj dych.
  •  
  • Takzvané surfovanie je skvelou technikou pre všetkých, ktorí bojujú so závislosťou alebo iným nevhodným správaním. Keď na vás príde chuť, jednoducho sa ticho posaďte a zhlboka dýchajte. Uvedomíte si fyzickú odpoveď svojho tela na nutkanie dať si dávku. Namiesto toho, aby ste si priali, nech chuť odznie, si vnútorne hovorte, že rovnako ako vlny oceánu to prirodzene za nejakú dobu odznie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zamyslite sa nad prostredím, ktoré vás obklopuje. keď chcete vo svojom živote urobiť veľké zmeny, musíte do nich zapojiť aj ľudí, z vášho okolia. Nie, vaši priatelia, kolegovia a rodina sa nemusí na túto cestu vydať s vami, ale musíte si uvedomiť, či vaši zmenu uľahčujú, alebo vám ju naopak komplikujú. 
    
  • Občas si naši priatelia zvyknú na to, že sa správame určitým spôsobom, a ak to chceme zmeniť, postaví sa proti nám. Ak ste vo svojom okruhu niekoho, kto nemá z vašej pozitívne zmeny radosť, alebo sa dokonca snažia ju sabotovať, musíte s tým niečo urobiť.
  •  
  • Napríklad povedzme, že sa snažíte schudnúť, ale máte kamarátku, ktorá vám vždy ponúka zákusky. Budete si s ňou musieť pohovoriť a vysvetliť jej, že vás zbytočne vystavuje pokušeniu. Môžete si ju vziať bokom a povedať niečo v zmysle "Vieš, Alice, chápem, že to s tými zákusky myslíš dobre, ale momentálne sa snažím obmedzovať pečivo. Čo tak keby sme si spolu nabudúce urobili ovocný šalát alebo jogurtové smoothie? "
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nájdite si spoľahlivého parťáka. Bez ohľadu na to, akú veľkú životnou zmenou prechádzate, to pre vás môže byť stresujúce a frustrujúce. Keď budete mať na svojej ceste partnera, môže to pre vás byť neoceniteľná pomoc, pretože budete navzájom počítať so svojou podporou v ťažkých chvíľach. 
    
  • Takýto partner by mal byť niekto, komu sa budete zverovať so svojim pokrokom. Môže vám ponúkať radu, pomoc a podporu, alebo sa vás snažiť motivovať, aby ste vo svojom úsilí vytrvali.  
  •  
  • Váš partner môže byť len jeden, alebo to môže byť viac ľudí. Váš manžel či manželka, súrodenec, blízky kamarát alebo kolegyňa - tí všetci vám môžu pri vašej životnej zmene pomôcť. Môžete si dokonca takého partnera nájsť aj na internetovom fóre nabo chatu, kde sa schádza ľudia, ktorí sa pokúšajú o rovnakú zmenu, ako vy, alebo ktorým sa zmena už podarila.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Buďte trpezliví. Či už sa jedná o nový cvičebný program alebo kompletnú zmenu vzťahov so všetkými ľuďmi z vášho okolia, akonáhle máte vytvorený plán nevzdávajte sa . Pracujte tvrdo na dosiahnutie svojich cieľov. Zmeniť akýkoľvek aspekt života môže byť náročný proces - oslavujte teda každé malé víťazstvo a neprestávajte sa ďalej snažiť, doku nedobehnete k cieľovej rovinke.       
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (11)      
Rodinný život populárne:
Ako mať trpezlivosť.

Ako vychovať dieťa.

Ako upokojiť podráždený žalúdok u bábätka.

Ako ohriať materské mlieko.

Ako byť dobrou babičkou.

Ako zistiť, či vás manžel podvádza.

Ako si zjednodušiť život.

Ako používať tehotenský test.

Ako masírovať bábätko.

Ako svojmu partnerovi ukázať, že ho skutočne milujete.

Ako vyvolať laktáciu.

Ako usporiadať večierok pre nastávajúcu mamičku.

Ako sa starať o novorodenca.

Ako ohriať materské mlieko.

Ako prinútiť partnera k zásnubám.

Ako naučiť bábätko liezť.

Ako sa pripraviť na deti.

Ako sa vysporiadať so stratou a bolesťou.

Ako vyrobiť plienkový tortu.

Ako zvýšiť plodnosť zmenou jedálneho lístka.

Ako vyvolať laktáciu.