Home \ rodinný život
 

Ako byť dobrou babičkou.

 

Dobrá babička vie, ako to urobiť, aby sa s ňou jej vnúčatá cítila skvele a zároveň ich dokáže pripraviť na život. Mala by zastávať inú úlohu, než rodičia dieťaťa, ale zároveň by nemala prekračovať ich hranice. Ak chcete byť dobrou babičkou, musíte si so svojimi vnúčatami vytvoriť pevný, dynamický vzťah plný lásky a starostlivosti.

              

Postup .

    

    1      Trávte čas so svojimi vnúčatami  .

    
   
 1.            1      Pripravte si herný plán. Je dobré vedieť, čo s vnúčatami budete robiť, až vás prídu navštíviť. Pokiaľ chcete vyraziť niekam von, budete musieť rodičom detí povedať, ako ich majú obliecť a v prípade potreby ich požiadať, aby vám finančne prispeli. Je tiež dobré si dopredu skontrolovať otváracích hodín zábavných parkov, bazénov a ďalších miest a zistiť si odchody autobusov a vlakov, aby ste nemusela nič riešiť na poslednú chvíľu. Pri príprave plánu na celý deň nezabudnite tiež na odpočinok, aby ste sa príliš neunavila. Aj deti si potrebujú čas od času oddýchnuť.  
    
  • Snažte sa robiť s deťmi niečo, čo s nimi rodičia väčšinou nerobievam. Vezmite ich na prechádzku do časti mesta, kam nechodí, alebo ich naučte niečo, čo ich rodičia nevedia. Vďaka tomu bude váš spoločne strávený čas pre deti zábavný a prínosný.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Niekedy nemusíte vymýšľať žiadne plány. Nechajte deti, aby sa pozreli, čo bežne cez deň doma robíte. Pravdepodobne je to bude zaujímať a budú vám chcieť pomáhať. Okrem toho si u toho s nimi budete môcť rozprávať. Vážte si týchto chvíľ, pretože sa pri nich s deťmi zblížite. Deti vám určite radi pomôžu pri varení, pôjdu s vami vyvenčiť psa, alebo sa s vami pozrú na váš obľúbený televízny seriál.  
    
  • Vaše vnúčatá sú zvyknutá na život u nich doma a bude ich zaujímať, ako žijete vy. Netlačte na seba a nenúťte sa vymýšľať pre nich neustále niečo zábavné - zábavné pre nich bude už to, že s vami budú môcť tráviť čas.
  •  
  • Je však dobré mať v zálohe nejakú činnosť, napríklad sledovanie filmu, alebo pečenie koláče pre prípad, že vnúčatá budú neposedná a budú chcieť niečo robiť.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pripravujte svoje vnúčatá na život vo svete dospelých. odovzdávajte im svoje skúsenosti tým, že im budete rozprávať príbehy zo svojho života. Nebojte sa s nimi zdieľať aj osobitosti zo svojej minulosti. Pre nich to možno bude zvláštne, ale v budúcnosti iste ocenia, že ste mali zaujímavú minulosť a pomôže im to porozumieť lepšie nielen vám, ale aj ostatným ľuďom. Rozprávanie z prvej ruky je najlepším spôsobom, ako sa dozvedieť niečo o minulých dobách, takže si so svojimi vnúčatami často rozprávajte.  
    
  • Rozprávajte im o svojom živote a o skúsenostiach, ktoré vám pomohli vytvoriť si názor na svet. Ukážte im, ako sa svet zmenil od doby, kedy ste vyrastala, rozprávajte im, kde ste pracovala a naučte je niektoré z vecí, ktoré sa im v budúcnosti budú hodiť.
  •  
  • odovzdávajte im životné lekcie, ktoré sa im budú hodiť, napríklad ako mať spokojné manželstvo, alebo ako sa starať o domov. Nemala by ste im všetky tieto informácie hovoriť naraz, inak by vás prestali počúvať, ale mala by ste ich postupne učiť rôzne veci tak, aby ich nezabudli.
  •  
  • Povedzte vnúčatám, aby sa vás pýtali na všetko, čo je na vašom minulom živote bude zaujímať. Nemala by ste hovoriť len vy, dajte im šancu, aby sa vás pýtali sami.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Rozprávajte im o vašej rodinnej histórii. Je síce možné, že vnúčatá nebudú zaujímať detaily vašej rodinnej histórie, ale mala by ste sa snažiť im rozprávať o dôležitých míľnikoch vašej rodiny, aby vedeli, kto sú. Ukážte im fotografie ich predkov a rozprávajte im o nich zaujímavé príbehy, aby si ich zapamätali a aby mali pocit, že sú s nimi spojení.  
    
  • Môžete vašu rodinou históriu pokojne aj zapísať do denníka a dať ho svojim vnúčatám, aby si v ňom mohli čítať.
  •  
  • Niektoré mladšie deti ich rodinná história nezaujíma a nebudú vás chcieť počúvať. V takom prípade sa snažte im tieto informácie odovzdávať postupne počas každodenných činností, aby nemali pocit, že sa s vami učia ako v škole.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Naučte sa niečo od svojich vnúčat. Váš vzťah by nemal byť jednostranný. Doba sa rýchlo mení a ak chcete, aby vaše vnúčatá mala pocit, že sú pre vás jedinečná, mala by ste sa od nich tiež učiť. Pýtajte sa ich na rôzne zaujímavosti z dnešného sveta, nechajte sa poučiť o technológii atď. Ak viete zaobchádzať s počítačom, môžete sa ich pýtať napríklad na módu alebo na to, o čom sa dnes medzi mladými ľuďmi hovorí. Prejavte záujem o ich svet a uvidíte, že si s vami budú radi rozprávať.  
    
  • Ľudia majú radi, keď môžu niekoho učiť. Keď sa od svojich vnúčat budete učiť, budú vedieť, že sú pre vás dôležití a budú s vami chcieť zdieľať svoje znalosti.
  •  
  • Kedykoľvek sa od nich niečo naučíte, poďakujte im a dajte najavo, že si ich pomoci ceníte.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Buďte pri dôležitých udalostí v ich živote. Mali by ste sa snažiť nepremeškať žiadne dôležité chvíle v životoch svojich vnúčat, od narodenín až po promócie. Hoci nebudete môcť byť vždy fyzicky prítomná (najmä ak bývate ďaleko), vždy im aspoň zatelefonujte a dajte im najavo, že na nich myslíte. Vaše vnúčatá si budú tieto chvíle pamätať celý život, takže by ste sa mali snažiť byť ich súčasťou.  
    
  • Vaša vnúčatá u vás budú hľadať lásku a podporu, nie kritiku. Podporujte je v tom, čo robia a dávajte im najavo, že ste na ne pyšná, aj keď nebudete súhlasiť so všetkými ich rozhodnutiami.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Nezabudnite si urobiť čas na seba. Čas na seba by ste si mala robiť ešte skôr, než budete mať vnúčatá. Uvedomte si, že by ste nemali robiť pestúnku zadarmo, je dôležité nastaviť pevné hranice. Ujasnite si so svojimi deťmi, že máte svoje vnúčatá rada a tešíte sa na každú ich návštevu, ale že nie je v poriadku, aby u vás trávila každú voľnú chvíľu. Keď nebudete s vnúčatami tráviť každý deň, budete si spoločné chvíle užívať oveľa viac a nebudete zbytočne vyčerpaná.  
    
  • Nepredpokladajte, že budete automaticky strážiť deti vnúčatá vždy, keď to vaše deti budú vyžadovať. Môžete im venovať toľko čas, koľko chcete, ale dohodnite sa so svojimi deťmi na pevnom pláne, ktorým sa budete môcť riadiť.
  •  
  • Ak máte pocit, že je na vás vyvíjaný tlak a že nemáte čas pre seba, váš vzťah s vnúčatami nebude tak vrelý, ako by mohol byť.
  •  
                   
 14.  
             

    2      Starajte sa o svoje vnúčatá  .

    
   
 1.             1      Starajte sa o svoje vnúčatá s láskou. Vnúčatá nemôžete rozmaznávať. Môžete ich síce omylom naučiť, že mať veľa vecí je dobré, ale to by ste určite neurobila. Učte je základné hodnoty, ako je rešpekt, vďaku a trpezlivosť a nezahŕňajte ich zbytočnými vecami. Zahŕňajte je radšej chválou a láskou. Všímajte si všetkých dobrých vecí, ktoré robia a nikdy ich nezabudnite pochváliť. Tiež im doprajte dostatok času a priestoru pre seba. Keď budú deti slobodné, budú sa s vami správať uvoľnenejšie. Koniec koncov hrešiť ich môžu rodičia. Kedykoľvek svoje vnúčatá uvidíte, objímte ich a dajte im najavo, že ich máte rada.  
    
  • Môžete síce čas od času skritizovať ich správanie, ale mala by ste sa snažiť byť zdrojom radosti a pozitivity. Vaše vnúčatá majú rodičia, ktorí ich učia, čo je správne a čo je zlé. Nemala by ste ísť proti svojim deťom, ale nemala by ste byť ani príliš prísna.
  •  
  • Nemala by ste samozrejme svojim vnúčatám dovoliť porušovať pravidlá, inak by bola zmätená a nevedela by, ktoré pravidlá sa skutočne musia dodržiavať, ale zároveň by ste na ne nemala byť prísne a mali by ste ich hlavne chváliť a dávať im najavo, že sú jedinečná.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pamätajte si narodeniny svojich vnúčat. Na narodeniny im kupujte premyslené darčeky, ktoré nebudú príliš drahé. Niekedy im môžete dať to, o čo si povedia, inokedy im zase pripravte prekvapenie. Najdôležitejšie je byť im v tento dôležitý deň nablízku a prejavovať im svoju lásku. K darčeka im pripojte priania a napíšte im, ako moc pre vás znamenajú.  
    
  • Pred vnúčatám dáte nejaký darček, dohodnite sa s ich rodičmi, aby ste im omylom nekúpila niečo, čo už dostanú od rodičov.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Prejavujte im lásku. Mala by ste svoje vnúčatá zahŕňať láskou a náklonnosťou. Objímajte je, bozkávajte je, hladkajte je a jednoducho im dávajte najavo, že vám na nich záleží. Keď budete sedieť vedľa nich, držte ich za ruku. Keď budú trochu starší, nebudú tak otvorenie prejavom náklonnosti, ale napriek tomu by ste ich mala zahŕňať láskou.  
    
  • Mala by ste pre svoje vnúčatá byť zdrojom vrelých citov, aby vedeli, že za vami môžu prísť vždy, keď budú potrebovať utešiť.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Načúvajte im. Vypočujte si všetko, čo vám chcú povedať a neprerušujte ich. Nenechajte sa rozptýliť a skutočne vnímajte, čo vám rozprávajú. Pozerajte sa im do očí a dávajte im najavo, ako veľmi vám na nich záleží, ale nedávajte im rady, ak si o ne nepovedia. Najdôležitejšie je neodsudzovať je a brať vážne všetko, čo povedia.  
    
  • Niekedy vám vnúčatá budú hovoriť aj veci, ktoré by svojim rodičom nepovedali. Snažte sa im pomáhať, ale dajte im najavo, že by sa s niektorými vecami mali zverovať aj svojim rodičom.
  •  
  • Keď s vami vnúčatá budú hovoriť, správajte sa k nim láskyplne. Objímte ich a snažte sa ich utešiť.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Rozmaznávajte svoje vnúčatá. rodičovstvom ste si už prešla a naučila ste sa deti vychovávať. Teraz sa môžete trochu uvoľniť a sústrediť sa na to, aby ste si vnúčatami užila zábavu. Niektoré pravidlá síce budete musieť presadzovať, hlavne ak s vami vnúčatá budú tráviť dlhšiu dobu (napríklad dovolenku), ale mala by ste sa snažiť, aby sa s vami cítili dobre. Niekedy im môžete aj dovoliť, aby si pridali dezert. Mali by za vami chodiť preto, že im dávate lásku, nie preto, že je vychovávate.  
    
  • Nemala by ste ich samozrejme rozmaznávať tak, aby ich rodičia boli naštvaní, že im kazíte ich výchovu. Nájdite si spôsob, ako zabezpečiť, aby boli spokojná ako vaše vnúčatá, tak ich rodičia.
  •  
         
 10.  
             

    3      Rešpektujte rodičia svojich vnúčat  .

    
   
 1.             1      Nedávajte svojim deťom nevyžiadané rady. Aj v prípade, že ste úspešne vychovala pätnásť detí a máte pocit, že o rodičovstve viete všetko, by ste svojim deťom nikdy nemala radiť ohľadom výchovy ich detí. Vaše deti a ich partneri môžu mať na výchovu detí iný názor ako vy a pravdepodobne nebudú chcieť počuť všetko, čo im k tomu chcete povedať. Ak si o vaše rady povedia, samozrejme im ich môžete poskytnúť, ale nemala by ste predpokladať, že sa nimi budú riadiť a že budú robiť všetko tak, ako by ste to robila vy.  
    
  • Keď budete rodičom svojich vnúčat radiť príliš často, môžu sa vám vzdialiť a vaše vzťahy to môže narušiť.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Akceptujte svoju úlohu v živote vašich vnúčat. Ak chcete uspieť ako babička, mali by ste akceptovať fakt, že ste babička, nie rodič dieťaťa. Vašou úlohou je tráviť s vnúčatami čas, dávať mu rady a pomáhať jeho rodičom v prípade potreby. Čím skôr akceptujete, že by ste na seba nemali preberať úlohu matky dieťaťa, tým skôr si začnete užívať to, že ste babičkou.  
    
  • Nemala by ste sa zameriavať na výchovu a dieťaťa a jeho prípravu na život. Myslite skôr na lásku, starostlivosť a podporu.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Venujte sa svojmu vlastnému životu. Možno si myslíte, že akonáhle prídu vnúčatá, musíte všetko nechať a venovať sa im, ale to najlepšie, čo môžete urobiť, je venovať sa stále aj svojmu vlastnému životu. Mala by ste mať priateľov, chodiť medzi ľudí a venovať sa svojim koníčkom. Keď všetkého necháte kvôli svojim vnúčatám, budete vyvíjať zbytočne príliš veľký tlak na ich rodičia.  
    
  • Nájdite si spôsob, ako tráviť čas s vnúčatami a zároveň sa venovať aj veciam, ktoré robíte rada, aby sa celý váš život netočil len okolo vnúčat. Samozrejme sa môže stať, že vaše deti budú na poslednú chvíľu potrebovať postrážiť vnúčatá, ale nemala by ste mať celé dni voľno pre prípad, že sa to stane.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Pomáhajte svojim deťom so starostlivosťou o domácnosť. Keď budete môcť, pomáhajte svojim deťom starať sa o domácnosť, variť, umývať riad, nakupovať atď. Nemala by ste síce robiť prácu slúžky, ale mala by ste sa snažiť dopriať svojim deťom viac voľného času, aby ho mohli tráviť so svojimi deťmi - vašimi vnúčatami.  
    
  • Vaše deti to najviac ocenia v čase, keď sa vnúčatá narodí a zrazu budú mať veľa práce s rodičovskými povinnosťami.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Doprajte svojim deťom čas, aby sa so svojimi deťmi mohli zbližovať. Niekedy rodičia potrebujú len trochu času, ktorý by mohli stráviť so svojimi deťmi. Mali by ste byť prítomná u všetkých dôležitých chvíľ v životoch svojich vnúčat, mali by ste ich brať na výlety a tráviť s nimi čas, ale mala by ste tiež zabezpečiť, aby vnúčatá mala dosť času iba s rodičmi. Pomáhajte svojim deťom, aby mali viac času, ktorý budú môcť tráviť len so svojimi deťmi.  
    
  • Aspoň raz alebo dvakrát za mesiac vnúčatá postrážte, aby si ich rodičia mohli vyjsť sami. Zbavíte je tým stresu a umožníte im venovať sa tomu, čo majú radi a nestarať sa chvíľu len o deti.
  •  
         
 10.  
            

Varovanie .

                (6)      
Rodinný život populárne:
Ako ďalej žiť po smrti životného partnera.

Ako prinútiť partnera k zásnubám.

Ako prekonať zlomené srdce.

Ako učiť deti životným hodnotám.

Ako prinútiť partnera k zásnubám.

Ako ohriať materské mlieko.

Ako určiť najplodnejšie dni k počatiu.

Ako si zjednodušiť život.

Ako odsávať materské mlieko.

Ako držať dieťa.

Ako požiadať ženu o ruku.

Ako zlepšiť laktáciu.

Ako určiť najplodnejšie dni k počatiu.

Ako mať trpezlivosť.

Ako vykonať životné comeback.

Ako sa nebáť tmy.

Ako upokojiť podráždený žalúdok u bábätka.

Ako určiť najplodnejšie dni k počatiu.

Ako sa starať o novorodenca.

Ako prekonať ranné nevoľnosti.

Ako sa v tehotenstve vykúpať.