Home \ rodinný život
 

Ako zastaviť svoju laktáciu.

 

Či sa už rozhodnete dojčiť jeden mesiac alebo jeden rok, príde deň, kedy budete chcieť prestať. Niektorým ženám sa laktácie zastaví sama od seba, väčšine žien však nie. Ponúkame vám pár rád, ako laktáciu zastaviť.

              

Postup .

    

    1      Rady lekára  .

    
   
 1.            1      odstavte bábätko postupne tak často, ako je to možné. Začnite nahradzovať dojčenie príkrmy raz či dvakrát denne a postupne nahraďte dojčenia úplne. To je najbezpečnejšie a najmenej bolestivý spôsob, lebo vaše telo postupne samo prestane vytvárať mlieko.  
    
  • Ak nebudete dieťa odstavovať postupne, prsia sa vám naplní, budú naliate a budú vás bolieť. Hrozí vám tiež zápal mliečnej žľazy (mastitis).  
  •  
  • odsávali ste mlieko a chcete prestať? Tu je obvyklý rozvrh, vďaka ktorému prestanete odsávať pomaly ale isto:
     
   • Deň 1: odsávajte 5 minút každé 2-3 hodiny
   •  
   • Deň 2: odsávajte 5 minút každé 4-5 hodiny
   •  
   • Deň 3-7: odsávajte do bodu pohodlia
   •  
    
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vezmite si liek uľavujúca bolesti obsahujúce ibuprofén alebo acetaminophen. To by vám malo uľaviť od bolesti z naliatych pŕs.        
 4.  
 5.             3      Vyhnite sa stimulácii bradaviek, lebo tá spúšťa tvorbu mlieka. Noste padnúce, nie však príliš tesnou podprsenku. Zvoľte voľné oblečenie, na ktorom nebudú vidieť príležitostné škvrnky od mlieka; zvážte použitie špeciálnych vložiek do podprsenky, uchráni vás od škvŕn.  
    
  • Teplá sprcha spúšťa mlieko, pomôže vám tak uvoľniť tlak v prsiach a prinesie vám úľavu. Vyhnite sa priamej stimulácii pŕs.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Neodsávajte mlieko vždy, keď v prsiach cítite tlak. signalizuje tým svojmu telu potrebu ďalšej tvorby mlieka. Ak je tlak neznesiteľný, odsajte len toľko, aby sa vám uľavilo.        
 8.  
 9.             5      Pite veľa vody. Dehydratácia podporuje tvorbu mlieka a to vám nepomôže.        
 10.  
 11.             6      Vo vážnych prípadoch s doktorom preberte liečbu estrogénmi. Injekcie obsahujúce estrogén nie sú v súčasnej dobe v obľube, predtým však boli používané na potlačenie tvorby estrogénu. Niektoré formy estrogénu obsahujú známe karcinogénne látky.  
    
  • Ak máte trvajúce problémy s potlačením laktácie, konzultujte so svojím lekárom užití liekov ako bromokryptín (Parlodel). Lekári tento liek často nedoporučujú z dôvodu zvýšeného rizika hypertenzie, mŕtvice a srdcového záchvatu.  
  •  
         
 12.  
 13.             7      Pripravte sa po citovej stránke. Hladina hormónov sa so spomaľujúci laktáciou drasticky zníži a rozbúri vaše nálady. Ženy v takých chvíľach môžu pociťovať vinu, smútok či pocit nedostatočnosti. Prekonať tieto pocity môže byť tá najťažšia časť celého procesu. Podpora vášho okolia vám pomôže negatívne emócie prekonať.                  
 14.  
             

    2      Neoverené prostriedky pomôcť podomácky  .

    
   
 1.             1      Šalvia. Šalvia obsahuje prírodné estrogén. Má povesť pomocníka pri zastavovaní laktácie. Šalvia môžete nájsť v dvoch formách:  
    
  • Čaj: kúpte šalviový čaj v obchode so zdravou výživou a uvarte si čaj s mliekom a medom.
  •  
  • Tinktúra: kúpte v obchode so zdravou výživou tinktúru šalvie, zmiešanú s trochou alkoholu. Účinok tinktúry sa má za silnejší ako účinok čaju.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Chlaďte si prsia klasickými obklady alebo použite listy kapusty. Listy kapusty účinkujú skvele, pretože chladné z chladničky skvele ochladí celá vaše prsia a zároveň obsahujú látky potláčajúce laktáciu. Priložte je na celej prso a siahnite po ďalšom, vychladenom, listu, keď ten použitý oteplie a zavädne.        
 4.  
 5.             3      Jedzte vitamín B6. Vitamín B6 má povesť pomocníka pri potláčaní tvorby prolaktínu, a teda aj tvorby mlieka. Rad štúdií však tvrdí, že tento účinok vitamínu B6 na zastavenie laktácie nie je preukázaný.        
 6.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (2)      
Rodinný život populárne:
Ako zorganizovať svadbu.

Ako na pretrhnutie plodového vaku.

Ako spoznať, že vás manželka podvádza.

Ako spoznať, že vás manželka podvádza.

Ako začať cvičiť po cisárskom reze.

Ako sa nebáť tmy.

Ako vyrobiť plienkový tortu.

Ako sa vysporiadať s nepríjemnými rodičmi partnera.

Ako naučiť dieťa spať v kolíske.

Ako zvýšiť plodnosť zmenou jedálneho lístka.

Ako požiadať o ruku.

Ako byť dobrým rodičom.

Ako sa starať o novorodenca.

Ako sa v tehotenstve vykúpať.

Ako požiadať ženu o ruku.

Ako upokojiť podráždený žalúdok u bábätka.

Ako zvýšiť plodnosť zmenou jedálneho lístka.

Ako sa pripraviť na deti.

Ako byť dobrým otcom.

Ako prinútiť muža k tomu, aby si vás vzal.

Ako vychovať dieťa.