Home \ zdravie
 

Ako čistiť zuby olejom (metóda "oil pulling").

 

Čistenie zubov olejom, čiže "oil pulling", je tradičná indická liečivá metóda, ktorá sa po stáročia používala na zachovanie dobrého zdravia. Spočíva v podstate v povaľovanie oleja v ústach, čo vraj napomáha odvádzanie toxínov z tela, čo mu dodá zdravie a silu. Jediné, čo potrebujete, je fľaštička oleja a 10-15 minút času. Ako postupovať sa dozviete v nasledujúcom bode.

              

Postup .

    

  Časť 1      Čistenie zubov olejom  .

    
   
 1.            1      Kúpte si niektorý z druhov za studena lisovaného oleja. Niektorí tvrdia, že sa zuby najefektívnejšie čistia sezamovým olejom, iní nedajú dopustiť na chuť a textúru kokosového oleja. Jednotlivé druhy môžete tiež po pár dňoch meniť, aby ste vyskúšali výhody všetkých a prišli tak na to, ktorý z nich vám vyhovuje najviac. 
    
  • Často sa tiež na čistenie zubov používa panenský olivový olej alebo slnečnicový olej. Vyhnite sa však repkovému olejmi a ďalším, pri výrobe ktorých sa používajú prídavné látky.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Hneď, ako ráno vstanete, si nalejte 1 polievkovú lyžicu oleja. Pri čistení zubov olejom je dôležité začať hneď ráno, ako čokoľvek zjete alebo vypijete, ale aj predtým, než si vyčistíte zuby kefkou. To môžete urobiť neskôr a celkovo to nebude trvať tak dlho.       
 4.  
 5.             3      Otáčajte olej v ústach 10-15 minút. Olej sa zmieša s vašimi slinami a tým absorbuje a "vytiahne" toxíny z úst. Počas prevaľovanie oleja v ústach okolo zubov, ďasien a jazyka bude olej vstrebávať toxíny a bude sa postupne stávať čím ďalej tým mléčnějším a vazčejším.       
 6.  
 7.             4      vypľuje olej a ústa dôkladne vypláchnite teplou vodou. Je dôležité vypľuť olej vo chvíli, keď cítite, že začína hustnúť. To trvá spravidla medzi 10 a 15 minútami, rozhodne ale menej ako 20 minút. 
    
  • Cieľom je zbaviť sa oleja skôr, než sa toxíny začnú znova vstrebávať. Olej vypľujte do odpadkového koša a vypláchnite si ústa teplou vodou, ktorá je na vymytie oleja účinnejší ako studená.
  •  
                   
 8.  
             

  Časť 2      Vytvorenie návyku  .

    
   
 1.             1      Každých pár dní vymeňte typ oleja. Ak chcete vyskúšať, ktorý z olejov vám sedí a najlepšie funguje, kúpte si ich niekoľko druhov podľa ľubovôle a každé ráno vyskúšajte iný. Vytvorte si v kuchyni zásobu organických olejov a vyskúšajte ich použitia a výhody. 
    
  • Organické panenské oleje nie sú úplne za babku, zato sú neuveriteľne všestranné: napríklad kokosový olej môžete využiť ako zubnú pastu, masážny olej, masku na vlasy, ale môžete si na ňom tiež osmažiť rezeň.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pripravte si olej predchádzajúci večer. Niektorým ľuďom vadí predstava úst plných kuchynského oleja hneď ráno, dôležité ale je začať s čistením ešte, než začnete s hygienou úst alebo čokoľvek zjete alebo vypijete; preto sa snažte si celý proces uľahčiť. Skúste si pripraviť olej na čistenie zubov večer pred spaním a nechajte si ho na nočnom stolíku alebo v kúpeľni, tak aby ste sa tým ráno už nemuseli zaoberať. Jednoducho si ho nalejte do úst a začnite s prevaľovaním.  
    
  • Ak si v kúpeľni zvyčajne nechávate pripravený kefka na zuby, vyskúšajte na jeho miesto postaviť pohárik oleja. Zvyknete si na to čo nevidieť.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Začleňte čistenie olejom do ranného cvičenia. Ak sa ráno pred raňajkami venujete kalisthenice alebo preťahovanie, pripojte k nemu čisteniu. Prebuďte telo a vykročte do dňa pravou nohou. Čím viac čistenie začleníte medzi svoje ranné návyky, tým ľahšie bude venovať sa mu pravidelne. 
    
  • Nech už robíte ráno čokoľvek, pridajte k tomu čistenie olejom. Otáčajte olej v ústach počas čítania novín alebo svojho obľúbeného blogu.
  •  
         
 6.  
             

  Časť 3      Zoznámte sa s úžitkom čistenie olejom  .

    
   
 1.             1      Udržujte svoje zuby olejom v čistote. Štúdie dokazujú, že pravidelné čistenie zubov olejom znižuje výskyt baktérie Streptococcus mutans, bežné baktérie, ktorá sa vyskytuje v ústach, má na svedomí rad ústnych ochorení a hojne prispieva k tvorbe zubného kazu, plaku a zápalu ďasien. Lipidy obsiahnuté v oleji baktériu vytiahnu a zabráni jej sa primknúť k stene dutiny ústnej.  
    
  • Rastlinné oleje sú emulgátory napomáhajúce zmydelnenia, ktoré napomáha vytvoreniu čistiaca, mýdlovité textúry tekutiny pri čistení olejom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Skúste čistenie olejom, ak trpíte zlým dychom. Zápach úst je spôsobom baktériami a plesní, ktorá sa šíri v ústach a na jazyku. Používanie panenského oleja obmedzí šírenie týchto baktérií a plesní, v dôsledku čoho budete mať lepší dych a čistá, zdravá ústa. Ak zápasíte so zápachom z úst, začleňte čistenie olejom do svojich ranných návykov..        
 4.  
 5.             3      Venujte sa čistenie olejom ako časti holistického zdravotného režimu. Hovorí sa, že čistenie olejom prispieva k detoxifikácii celého tela a má rad ďalších pozitívnych účinkov, ako je obmedzenie kocoviny, zníženie bolesti, uľavenie od bolestí hlavy a nespavosti a ďalšie liečivé účinky. 
    
  • Štúdie dokazujú, že panenské oleje, predovšetkým sezamový, majú vysoký obsah antioxidantov, ako je sesamol, SESAMINI, sesamolin, vitamín E a antioxidanty, ktoré zabraňujú vstrebávaniu zlého cholesterolu v pečeni. Antibakteriálne účinky panenského oleja sú ďalším dôvodom, prečo sa venovať čisteniu olejom pre zvýšenie ústneho zdravia.
  •  
         
 6.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

                 
Zdravie populárne:
Ako sa cítiť lepšie.

Ako znížiť horúčku u batoliat.

Ako spoznať, či trpíte depresiou.

Ako predchádzať vzniku modrín.

Ako sa rýchlo a prirodzene zbaviť prechladnutia.

Ako merať výšku fundu.

Ako sa rýchlo zbaviť nádchy.

Ako liečiť infekciu močového mechúra.

Ako sa zbaviť marihuany zo svojho tela.

Ako upokojiť svoju predstavivosť pred spaním.

Ako byť štíhly za jeden týždeň.

Ako rehydratovať medzistavcovej platničky.

Ako si napísať osobné ciele.

Ako podať liek sublingválne.

Ako liečiť hyperpigmentáciu.

Ako liečiť zlomený článok prsta pomocou dlahy.

Ako zistiť, či ste duševne chorí.

Ako znížiť príjem sacharidov.

Ako liečiť padanie vlasov.

Ako bojovať s depresiou.

Ako zmierniť úzkosť.