Home \ zdravie
 

Ako mať kortizol pod kontrolou.

 

Kortizol je hormón produkovaný kôrou nadobličiek. Aktivuje kôru nadobličiek k produkcii krvného cukru, zmierňuje zápal, spôsobuje demineralizáciu kostného tkaniva a zvyšuje metabolizmus. Ak ste pod stresom po dlhšiu dobu, produkcia kortizolu rastie, čo môže viesť k váhovému príbytku, zvýšenej hladine cukru v krvi a zníženej imunite. Ak chcete udržať svoju hladinu kortizolu pod kontrolou, naučte sa ovládať stres. Ponúkame vám pár rád, ako na to.

               

Postup .

    

    1      Techniky ovládanie stresu  .

    
   
 1.            1      Naučte sa zhlboka dýchať. Pod stresom sa váš dych sa zrýchľuje a zostáva povrchovým. Spomalíte ak a prehĺbite dych, môžete sa ľahko upokojiť a tým znížiť hladinu kortizolu.  
    
  • Posaďte sa pohodlne a zhlboka sa nadýchnite, naplňte pľúca vzduchom ako len môžete.       
  •  
  • Na jednu sekundu zadržte dych a úplne vydýchnite. Nasleduje 5 normálnych nádychov a výdychov a opäť jeden hlboký.       
  •  
         
 2.  
 3.             2      Meditujte. Meditácia, spolu s hlbokým dýchaním, znižuje frekvenciu srdcového tepu a tým a odbúrava stres. K meditácii sa pohodlne posaďte a snažte sa zhlboka dýchať. Nesnažte sa vyčistiť si hlavu od myšlienok, jednoducho sa sústreďte na dych. Dovoľte myšlienkam, aby na vašu myseľ prišli a zase odišli.        
 4.  
 5.             3      Choďte na jogu. Jóga je meditatívnej cvičenie zapájajúce hlboký dych. Rovnako ako sama meditácia, joga vám pomôže uvoľniť sa a odbúrať stres. Ak nemáte možnosť zájsť si na jogu, nájdite si hodinu jogy online alebo si požičajte DVD.        
 6.  
 7.             4      Veďte si denník. Zapisovanie si vašich pocitov vám pomôže je uchopiť a lepšie riadiť. Ovládnete svoje emócie a znížite tak stres.        
 8.  
 9.             5      Vyhľadávajte zábavu, ktorá vám zdvihne náladu. Sledujte zábavný film, počúvajte veselú alebo pozitívne hudbu. Zlepší sa vám nálada, odpadne stres a tým sa zníži hladina kortizolu.                  
 10.  
             

    2      Správny životný štýl  .

    
   
 1.             1      Pravidelne aerobne cvičte. American Council on Exercise odporúča 30 až 45 minút aeróbneho cvičenia pokiaľ možno denne. Možno sa tak ubrániť stresu, vysokému krvnému tlaku, vysokej hladine cukru v krvi, spáliť nadbytočné kalórie a udržať si váhu.        
 2.  
 3.             2      Znížte príjem kofeínu. Kofeín môže zvýšiť hladinu kortizolu v krvi. Zároveň nedovolí telu potýkať sa prirodzene so stresom.        
 4.  
 5.             3      Naordinujte si spánok. Spánok umožňuje regeneráciu vášho tela, vrátane mozgu a tým aj zníženie množstva kortizolu v krvi. Zdravým dospelým jedincom odporúča Mayo Clinic 7 až 9 hodín nepretržitého nočného spánku denne. Viac spánku by ste si mali dopriať v prípade choroby.        
 6.  
             

Tipy .

             
Zdravie populárne:
Ako jesť po tréningu.

Ako precvičovať panvovej sval.

Ako pomoct kamarátovi z depresie.

Ako skontrolovať lymfatické uzliny.

Ako sa rýchlo zbaviť jaziev po akné.

Ako niekomu namasírovať chrbát.

Ako si vypracovať wellness plán.

Ako sa človek zbaví pásomníc.

Ako sa vyhnúť aneuryzmy.

Ako sa zbaviť akné na hrudníku.

Ako opísať sám seba.

Ako sa vyhnúť zvracanie.

Ako schudnúť bez držania diéty.

Ako vyliečiť akné rýchlo a prírodnými prostriedkami.

Ako správne dýchať pri behu.

Ako znížiť BMI.

Ako liečiť ekzém na rukách.

Ako prirodzenou zmenou stravovania znížiť hladinu prostaglandínov.

Ako sa zbaviť nadúvanie.

Ako udržať vaše intímne partie čisté.

Ako vytrhnúť zub.