Home \ zdravie
 

Ako správne držať prútik.

 

Ak sa zotavujete z nejakého zranenia, alebo vás len bolí noha, palička vám môže pomôcť udržať rovnováhu a moci sa pohybovať. Naučte sa niekoľko základných tipov a budete vedieť prútik používať už za chvíľu.

              

Postup .

    

    1      Ako držať a používať prútik  .

    
   
 1.            1      Zhodnoťte, ako veľmi potrebujete pomoc. Paličky sú najľahšími pomôckami pre chôdzu a prenášajú váhu zo zápästia na predlaktí. Väčšinou sa používajú pri liečení miernych zranení, alebo pre zlepšenie rovnováhy. Hůlka nemôže uniesť veľkú časť váhy vášho tela.        
 2.  
 3.             2      Vyberte si typ prútika. Húlky zoženiete v mnohých formách, ktoré sú navrhnuté tak, aby uspokojili potreby chorých. Zamerajte sa na tieto faktory: 
    
  • Rukoväť. Niektoré prútika sa drží dlaňou a prstami, iné sa opierajú o predlaktie. Vyberte si pevnú a pohodlnú prútik, nie takú, ktorá bude moc veľká alebo vám bude kĺzať.
  •  
  • Násada. Násada je dlhá časť paličky, ktorá môže byť drevená, kovová, z uhlíkového polyméru alebo ďalších materiálov. Niektoré násady sú tiež skladacie.
  •  
  • Kovanie. Špička alebo spodný koniec prútika je väčšinou gumový, aby bol prútik stabilnejšie. Niektoré prútika majú dole dve alebo tri kovania, aby uniesli viac váhy.
  •  
  • Farba. Väčšina paličiek neslúži zrovna ako módne doplnky, ale nemusíte sa uspokojiť s nudne sivou farbou. Možno si dokonca nájdete prútik, ktorá sa bude hodiť k vašej osobnosti.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Skontrolujte si dĺžku. Postavte sa rovno s nazutými topánkami a paže spustite pozdĺž tela. Horný koniec prútika by mal dosahovať k vášmu zápästia. Ak budete mať správne dlhú prútik, budete mať ruku ohnutú postojačky v uhle 15-20 stupňov. 
    
  • Hůlka by mala byť v priemere o polovicu kratší, než je človek, ktorý ju potrebuje. Týmto základným pravidlom sa môžete riadiť.
  •  
  • Keď budete mať príliš malú prútik, budete sa musieť predkláňať. Keď ju budete mať moc dlhú, budete sa musieť nakláňať na zranenú stranu tela. Ani jedna možnosť teda nie je v poriadku. So správnou prútikom budete môcť chodiť aj stáť rovno.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Držte si prútik rúk, ktorá je na rovnakej strane tela, ako vaše zdravá noha. Znie to divne, ale naozaj to takto funguje. Ak vás bolí ľavá noha, mali by ste prútik držať v pravej ruke. Ak vás bolí pravá noha, držte prútik v ľavej ruke. 
    
  • Prečo tomu tak je? Pri chôdzi ľudia vykračujú nohami a zároveň pohybujú rukami. Keď ale vykročíme pravou nohou, pohneme pri tom ľavou rukou a naopak. Keď budete držať prútik v opačnej ruke, napodobníte tým prirodzený pohyb chôdze a dáte svoje ruky šancu zmierniť tlak vyvíjaný pri chôdzi na nohu.
  •  
  • Ak nosíte prútik pre zlepšenie rovnováhy, vezmite si ju do nedominantnej ruky, aby ste mohli svoju dominantnú ruku stále používať pre bežné činnosti.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Prejdite sa. Keď vykročíte zranenú nôh, pohnite zároveň prútikom dopredu a preneste váhu dohromady na nohu i na prútik, aby ste nezaťažovali zranenú nohu. Nepoužívajte prútik pri krokoch, ktoré robíte zdravú nôh. Až si na prútik zvyknete, bude vám pripadať ako súčasť vášho tela.       
 10.  
 11.             6      Po schodoch sa s prútikom chodí tak, že si jednu ruku oprite o zábradlie (ak je k dispozícii) a prútik si vezmete do druhej ruky. Prvý krok urobte zdravú nôh a potom na rovnaký schod pritiahnite aj zranenú nohu.       
 12.  
 13.             7      Zo schodov zídite tak, že sa chytíte zábradlia a prútik si vezmete do druhej ruky. Prvý krok urobte zranenú nôh a zároveň prútikom a potom zostúpte aj zdravú nôh.                 
 14.  
             

    2      Ako držať a používať barle  .

    
   
 1.             1      Zistite, ako veľmi potrebujete pomoc. Ak nemôžete na zranenú nohu vyvíjať žiadny tlak, pretože ste napríklad po operácii kolena, budete potrebovať jednu alebo dve barle (s najväčšou pravdepodobnosťou dve). Barle dokážu rovnováhu udržať lepšie ako prútik, takže s nimi budete môcť chodiť.       
 2.  
 3.             2      Zožeňte si barly správnej výšky. Väčšina barlí sa nosí na predlaktí alebo pod pažou. Lekár vám odporučí jeden z týchto typov a vy sa budete musieť zaoberať iba tým, či vám barle sedí. U bariel, ktoré sa nosia pod pažami, by mal byť ich horný koniec kúsok pod pazuchy a rukoväte na úrovni bokov.       
 4.  
 5.             3      Prejdite sa. Položte obe barle na zem asi pol metra pred seba a trochu sa predkloňte. Pohybujte sa tak, ako keby ste chceli vykročiť zranenú stranou a potom preneste váhu na barle a rozkýva sa medzi nimi. Postavte na zdravú nohu a chorú nohu držte vo vzduchu, aby ste si na ňu netlačili.       
 6.  
 7.             4      Naučte sa sadať a vstávať s barlami. Vezmite si obe barle do ruky na strane zdravé nohy a vytvorte z nich dlhú prútik. Pomaly si sadajte alebo sa dvíhajte a pridržiavajte sa barlí.       
 8.  
 9.             5      Naučte sa s barlami chodiť po schodoch. Najprv si vezmite obe barle do jednej ruky, paralelne so zemou. Potom môžete po schodoch skákať po jednej nohe a pridržiavať sa zábradlia. 
    
  • Môžete si tiež barle položiť na schody, sadnúť si a posúvať sa po zadku po schodoch dole a barle si ťahať so sebou.
  •  
         
 10.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (2)      
Zdravie populárne:
Ako sa odčerviť.

Ako zrýchliť metabolizmus.

Ako zvýšiť telesnú teplotu.

Ako schudnúť počas desiatich dní.

Ako sa zbaviť bolestivých uzlov na chrbte.

Ako zmeniť jedálny lístok pri hypoglykémiu.

Ako zaspať, keď nie ste unavení.

Ako schudnúť jeden a pol kila za týždeň.

Čo robiť pri pálení záhy.

Ako požiadať o odpustenie.

Ako sa zbaviť nočných kŕčov nôh.

Ako si odstrániť chrobáka z ucha.

Ako sa správne stravovať.

Ako prirodzene pribrať na váhe.

Ako sa zbaviť začervenaných očí.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov po tehotenstve.

Ako mať pevnejšie vôľu.

Ako prestať kašlať počas 5 minút.

Ako byť naozaj chudý.

Ako sa zbaviť akné s domácimi prostriedkami.

Ako sa zbaviť zápalu dutín pomocou aromaterapie.