Home \ zdravie
 

Ako liečiť uhryznutie od pavúkov.

 

Hoci pavúčie uhryznutie bolí a svrbí, väčšinou nejde o nič vážne a nemusíte s nimi chodiť k lekárovi. V tomto článku sa dozviete, ako si ranu vyliečiť sami doma a zistíte, v akom prípade by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

              

Postup .

    

    1      Neškodná pavúčie uhryznutie  .

    
   
 1.            1      Zistite, aký pavúk vás uhryzol. Väčšina uhryznutie od pavúkov nie je nebezpečná - často ide dokonca o uhryznutie od iných druhov hmyzu. Ak máte pocit, že vás uhryzol jedovatý pavúk, prečítajte si nasledujúce sekcie článku a zistite, o akého pavúka išlo. Niekedy síce nie je možné pavúka identifikovať, ale keď budete vedieť, čo vás pohrýzol, budete môcť lekárom podať presné informácie.  
    
  • Pokúste sa pavúka chytiť, aj za cenu toho, že ho zabijete. Môžete ho tiež naložiť do liehu.
  •  
  • Ak pavúka nemôžete nájsť, vyčistite si pokožku v mieste uštipnutia.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Umyte si miesto uhryznutie studenou vodou s mydlom. Vyčistíte tým ranu a predídete infekciu.        
 4.  
 5.             3      Priložte si na postihnuté miesto studený obklad, napríklad mrazenú zeleninu. Zmierni to vašu bolesť a pomôže vám to zbaviť sa opuchu.        
 6.  
 7.             4      Ak vás pavúk pohrýzol do končatiny, majte ju zdvihnutú. Zmiernite tým opuch a zápal.        
 8.  
 9.             5      Vezmite si aspirín proti bolesti. Nikdy ho však nedávajte malým deťom, ktoré majú príznaky chrípky.        
 10.  
 11.             6      Sledujte uhryznutie nasledujúcich 24 hodín a pozorujte, či sa zhoršuje. Počas niekoľkých dní by mal opuch opadnúť a kousanec by mal prestať bolieť. Ak sa vaše príznaky nezlepšia, choďte radšej na pohotovosť.        
 12.  
 13.             7      Kedy je nutné vyhľadať lekára. V niektorých prípadoch môžu nastať komplikácie, napríklad alergické reakcie. Ak trpíte nasledujúcimi príznakmi, zavolajte si záchranku:  
    
  • Problémy s dýchaním
  •  
  • Nevoľnosť
  •  
  • Svalové kŕče
  •  
  • Lézie
  •  
  • Stiahnuté hrdlo, ťažkosti s prehĺtaním
  •  
  • Zvýšené potenie
  •  
  • Pocit na omdletie
  •  
                   
 14.  
             

    2      Uhryznutie od čiernej vdovy alebo Koutník jedovatého  .

    
   
 1.             1      Identifikujte pavúka, ktorý vás uhryzol. Čierne vdovy a koutníci jedovaté sú dva druhy nebezpečne jedovatých pavúkov, ktoré sa vyskytujú v USA. Oba tieto druhy pavúkov žijú v teplom podnebí a zdržujú sa na suchých tmavých miestach, napríklad v hromadách dreva. Spoznáte ich takto:  
    
  • 'Čierne vdovy sú veľkí, lesklé pavúky, ktorí majú na brušku vzor, ​​ktorý sa podobá presýpacím hodinám. Žijú v Severnej Amerike. Keď vás uhryznú, bolí to ako pichnutie špendlíkom a miesto uhryznutie vám sčervenie a opuchne. Počas niekoľkých minút až hodín vám však postihnuté miesto začne intenzívne tuhnúť a dostaví sa bolesť, nevoľnosti, horúčky alebo zimnica. Uhryznutie od čiernej vdovy väčšinou nie je životu nebezpečné a existujú protilátky, ktoré vás zbaví príznakov.  
  •  
  • Koutníci jedovaté sa vyskytujú v mnohých odtieňoch hnedej, ale všetci majú na chrbte vzor v tvare huslí a dlhé nohy. Ich uhryznutie zo začiatku štípe a potom prechádza do silnej bolesti. Na koži sa vám vytvorí mokvajúce pľuzgier, ktorý sa bude zväčšovať a nakoniec sa okolo neho vytvorí červenomodrý kruh. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, vyrážka a nevoľnosť. Koutníci jedovaté môžu spôsobiť jazvy, ale v USA nemajú na svedomí žiadne úmrtia. Neexistuje žiadny protijed, ale lézie spôsobené uhryznutím sa lieči chirurgicky a pomocou antibiotík.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Okamžite choďte do nemocnice. Mali by ste čo najrýchlejšie vyhľadať lekára. Snažte sa moc sa nepohybovať, aby sa jed nešíril.        
 4.  
 5.             3      Dôkladne si ranu umyte, aby ste predišli infekcii.        
 6.  
 7.             4      Priložte si na postihnuté miesto ľadový obklad, ktorý spomalí šírenie jedu a zbaví vás opuchu.        
 8.  
 9.             5      Spomaľte šírenie jedu. Ak vás pavúk pohrýzol do nohy alebo do ruky, zdvihnite si postihnutú končatinu a tesne si ju nad ranou obviažte obväzom. Dajte ale pozor, aby ste nezastavili krvný obeh.        
 10.  
             

    3      Austrálsky jedovatý pavúk  .

    
   
 1.             1      Identifikujte pavúka, ktorý vás uhryzol. Tento vysoko agresívny pavúk sa podobá lesklé tarantulu a vyskytuje sa na vlhkých tmavých miestach v Austrálii. Uhryznutie vždy vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože príznaky sa rýchlo zhoršujú. Zo začiatku sa objaví zápal a pľuzgiere, ale pohryznutí človek sa bude potiť, bude mať tiky v tvári a bude cítiť mravenčenie okolo úst. Protijed zoženiete v nemocnici a je nutné ho podať čo najskôr po pohryznutí.        
 2.  
 3.             2      Zavolajte si záchranku.        
 4.  
 5.             3      Opatrne obviažte postihnuté miesto obväzom. Použite elastický obväz, ktorý vám umožní zastaviť šírenie jedu.        
 6.  
 7.             4      Uložte pacienta na lôžko. Je nutné spomaliť krvný obeh, takže by sa pacient po ceste do nemocnice nemal hýbať.        
 8.  
             

    4      Palovčík brazílsky  .

    
   
 1.             1      Identifikujte pavúka. Palovčík brazílsky je veľký nočný pavúk, ktorý žije v Južnej Amerike. Nestavia si žiadne siete, je aktívny v noci a nájdete ho na tmavých miestach, hlavne medzi banány. Po uhryznutí týmto pavúkom sa človeku vytvorí opuch a začne trpieť bolesťou, ktorá vystreľuje do trupu a môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, vysokým tlakom, ťažkosťami s dýchaním a u mužov tiež erekciou. Protijed existuje, takže uhryznutie týmto pavúkom je smrteľné len zriedka.        
 2.  
 3.             2      Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Je nutné čo najskôr vyhľadať lekára, najmä ak pavúk pohrýzol dieťa.        
 4.  
 5.             3      Umyte si ranu teplou vodou. Pomôže vám to predísť infekcii.        
 6.  
 7.             4      Priložte si na ranu teplý obklad, ktorý zrýchli krvný obeh a zníži krvný tlak.        
 8.  
 9.             5      Spomaľte šírenie jedu. Zdvihnite si pohryznutú končatinu a snažte sa pohybovať sa čo najmenej.        
 10.  
            

Tipy .

                  (2)      
Zdravie populárne:
Ako ošetriť zlomené chodidlo.

Ako vstávať skoro.

Ako začať rýchlo chudnúť.

Ako zistiť, kedy dostanete svoju prvú menštruáciu.

Ako ošetriť melazma.

Ako sa zbaviť ekzému prírodnými metódami.

Ako ošetriť omrzlinami.

Ako upokojiť svoju predstavivosť pred spaním.

Ako sa zbaviť myšenek a pocitov.

Ako sa zbaviť kŕčov v čeľustiach prírodnými spôsobmi.

Ako sa upokojiť, keď ste nervózny.

Ako vyliečiť pohryznutí jazyk.

Ako využiť aloe vera na liečbu zápchy.

Ako sa zbaviť oparu.

Ako sa cítiť lepšie.

Ako vyliečiť akné rýchlo a prírodnými prostriedkami.

Ako sa zbaviť začervenaných očí.

Ako sa vysporiadať s frustráciou.

Ako si prečistiť lymfatický systém.

Ako sa zbaviť komárieho uhryznutie.

Ako sa zbaviť tuku na vnútorných stranách stehien.