Home \ zdravie
 

Ako sa zbaviť vyrážky od brečtanu.

 

Jedovatý brečtan a jeho príbuzný jedovatý dub, vám pri kontakte s pokožkou spôsobí nepríjemnú vyrážku. Ak sa vám stalo, že ste sa ho omylom dotkli, vyskúšajte naše metódy, pomocou ktorých sa vyrážky ľahko zbavíte.

              

Postup .

    

     Okamžitá liečba  .

    
   
 1.            1      Umyte si kožu. Ak ste vonku a popálite sa o brečtan, nájdite si čo najrýchlejšie tečúcu vodu. Opláchnite si časť kože, ktorú ste si popálili studenou vodou a nedotýkajte sa jej druhou rukou a iné časti tela. Použite najstudenšia vodu, akú nájdete, aby sa vám uzavreli póry a nedostalo sa do nich viac jedu.  
    
  • Ak ste zrovna na pláži, utekajte k vode a pomocou piesku si oškrabte postihnutú oblasť. Potom si popálenú kožu umývajte v morskej vode.  
  •  
  • Nesprchujte
  •  
         
 2.  
 3.             2      Použite lekársky lieh. Nalejte si trochu liehu na vatový tampón a potrite s ním postihnutú oblasť. Keď kožu vyčistíte liehom, vyrážka sa nebude rozširovať a nezhorší sa. Skúste to urobiť čo najskôr, aby ste zabránili šíreniu vyrážky.        
 4.  
 5.             3      Umyte sa jarou. Toxíny z brečtanu sú olejnaté, takže sa ich vodou nezbavíte úplne. Použite teda prostriedok na umývanie riadu, ktorý vás oleja zbaví. Mali by ste tým predísť šíreniu jedu a obmedziť výskyt vyrážky.        
 6.  
 7.             4      Použite sáčok s ľadom. Keď uzavriete póry, vaša pleť nenasaje toxické oleja. Podržte si na postihnuté oblasti studený obklad alebo vrecko s ľadom. Vďaka tomu vás kože i prestane štípať.        
 8.  
 9.             5      Vyzlečte si všetko oblečenie, ktoré prišlo do kontaktu s jedom. Ak máte oblečenie plné oleja z brečtanu, mohli by ste si vyrážku rozšíriť. Vyzlečte si teda všetko oblečenie a ihneď ho vyperte, oddelene od ostatného prádla.        
 10.  
 11.             6      nadrvia si netýkavku. Ak ste niekde vonku, skúste nájsť rastlinu netýkavku, ktorá často rastie blízko brečtanu a je prirodzenou protilátkou pre jeho toxíny. Je to nízky listnatý ker so žltými a oranžovými zvonkovými kvetmi. Rozdrvte si trochu tejto rastliny na pastu a natrite si s ňou vyrážku. Pastu nechajte pôsobiť čo najdlhšie a po vyschnutí ju nahraďte čerstvým nánosom.                  
 12.  
  Domáca liečba po popálení             Lieky z kuchyne  
   
 1.             1      Vyrobte si pastu z jedlej sódy. Tento bežný domáci prostriedok vám pomôže vytiahnuť z kože jedy a upokojiť pokožku. Zmiešajte si jedlú sódu s trochou vody a vytvorte pastu, ktorú potom nanášajte na vyrážku. Nechajte ju uschnúť a potom opláchnite studenou vodou. Tento postup opakujte niekoľkokrát denne, kým vyrážka nezmizne.        
 2.  
 3.             2      Umyte sa octom. Ocot má veľa využitia a dokáže vás i zbaviť vyrážky z brečtanu. Použite obyčajný, alebo jablčný ocot a polejte si s ním postihnutú oblasť. Neutierajte ho a počkajte, až sa odparí. Môžete si tiež naliať trochu octu na vatový tampónom a potierať si s ním vyrážku.        
 4.  
 5.             3      Použite studenú kávu. Uvarte si kávu a nechajte ho v chladničke vychladnúť. Potom si s ňou polievajte vyrážku, alebo ju nanášajte vatovým tampónom. Káva obsahuje kyselinu, ktorá má protizápalové účinky, takže vám upokojí pokožku a zmierni začervenanie a opuch.        
 6.  
 7.             4      Urobte si kúpeľ z ovsených vločiek. Ovsené vločky sa už dlho používajú pre upokojenie pleti a môžete si z nich tiež vyrobiť kúpeľ. Kúpte si nejakú kúpeľovú soľ s vločkami, alebo si rozmixujte šálku ovsených vločiek a rozpustite ho vo vani. Ľahnite si do vane na 20 minút a vyrážka vás nebude toľko štípať.        
 8.  
 9.             5      Urobte si čajovú kúpeľ. Dajte si do kúpeľa 6-8 vrecúšok čaju. Čierny čaj obsahuje tanín, čo je protizápalová látka, ktorá vám pomôže upokojiť popálenú kožu. Ľahnite si do vane na 20 minút.        
 10.  
 11.             6      Použite prostriedok na umývanie riadu a ovsené vločky. Umyte si postihnutú oblasť prostriedkom na umývanie riadu, ktorá vás zbaví olejov. Potom si kožu umyte vlažnou vodou a nakoniec studenou vodou, aby sa vám zatiahli póry. Po uschnutí sa namažte krémom z liesky. Potom si vezmite vysokú ponožku a dajte si do nej ovsené vločky. Zahrejte si na platni trochu vody a ponorte do nej zaviazanú ponožku s vločkami. Až vločky trochu nasiaknu vodu, vyžmýkajte ju do misky a potierajte si touto vodou postihnutej oblasti, aby vám koža vyschla. Táto metóda funguje skvele.        
 12.  
  Lieky z kúpeľne  
   
 1.             1      Vezmite si liek proti alergii. Pretože je popálenie brečtanom vlastne alergickou reakciou, mala by vám pomôcť tabletka antihistaminiká. Tieto lieky obsahujú silné účinnej látky a kúpite ich v lekárni aj bez predpisu.        
 2.  
 3.             2      Použite kortikosteroidné krém. Tieto krémy si môžete kúpiť v lekárni. Mali by vám pomôcť zmierniť alergickú reakciu z popálenia. Prvých niekoľko dní je používajte niekoľkokrát denne a až začne vyrážka ustupovať, postupne ich prestávajte používať.        
 4.  
 5.             3      Kúpte si zinkovú masť. Ak vás vyrážka neznesiteľne štípe, použite zinkovú masť. Lekári ju odporúčajú pre liečbu brečtanové vyrážky a môžete ju použiť niekoľkokrát denne.        
 6.  
 7.             4      Kúpte si krém proti svrbeniu. Tento krém síce nezničí toxické oleja, ale pomôže vám zmierniť nepríjemné svrbenie. Keď si vyrážku nebudete škriabať, nerozšíri sa vám. Nanášajte tento krém raz až trikrát denne. Zoženiete ho v drogérii alebo v lekárni.        
 8.  
  Bylinné lieky  
   
 1.             1      Použite masť z liesky. Táto masť vám pomôže stiahnuť póry a zbaviť sa svrbenie. Každý deň si s ňou natierajte vyrážku a zbavíte sa jej rýchlejšie.        
 2.  
 3.             2      Skúste olej z čajovníka. Tento olej má protizápalové účinky a pomôže vám zmierniť opuch a začervenanie. Používajte ho niekoľkokrát denne na zmiernenie svrbenia.        
 4.  
  Prírodné lieky  
   
 1.             1      Použite studenú síru. V rieke alebo pri mori nájdete síru v podobe modrej farby na dne vodných tokov. Tiež si nájdite žltú morskú trávu. Síra z trávy vytiahne farbu a zosvetlí ju. Nájdete ju aj v horských prameňoch. Síra je kyselina, ktorá dokáže zničiť toxické oleja brečtanu. Používajte ju dvakrát alebo trikrát denne, alebo v prípade silného svrbenie.        
 2.  
 3.             2      Použite aloe vera. Táto kaktusovitá rastlina je plná gélu, ktorý účinne lieči spáleniny od slnka. Funguje tiež skvele na svrbenie a pálenie. Odrežte si kúsok listu aloe vera a vytlačte si z neho gél, alebo si v lekárni kúpte fľaštičku aloe vera s obsahom gélu aspoň 95%. Natierajte si s ním vyrážku a nechajte ho na koži zaschnúť.        
 4.  
            

Tipy .

                  

Varovanie .

                (5)      
Zdravie populárne:
Ako si vyplachovať oči vodou.

Ako liečiť lepru.

Ako liečiť nízku hladinu draslíka v krvi.

Ako pomoct kamarátovi z depresie.

Ako byť štíhly za jeden týždeň.

Ako použiť akupresúru na vyvolanie pôrodu.

Ako pripraviť jednoduchý horúci zábal.

Ako vypočítať ovuláciu.

Ako prirodzene prečistiť telo.

Ako sa vysporiadať s depresiou.

Ako fungovať cez deň, keď ste boli celú noc hore.

Ako obviazať ranu pri prvej pomoci.

Ako liečiť hyperpigmentáciu.

Ako pripraviť detoxikačné šťavu.

Ako sa cez noc zbaviť uhrov.

Ako sa zbaviť vyrážok.

Ako sa zbaviť pretekajúceho brucha.

Ako schudnúť na bruchu.

Ako ošetriť krvavý pľuzgier.

Ako liečiť zlomené rebrá.

Ako zmierniť bolesť zuba.