Home \ zdravie
 

Ako použiť menštruačný kalíšok.

 

Veľa ľudí si dnes začína uvedomovať dôsledky svojho životného štýlu na životné prostredie a tak sa nie je čomu diviť, že menštruačné kalíšky sa stávajú populárne alternatívou voči klasickým vložkám a tampónom. Veľa ľudí však nevie, že menštruačný kalíšky sú nielen spoľahlivé, ale aj prospešné pre zdravie, hygienu a pohodlie a komfort.

 

Menštruačný kalíšok zbiera menštruačná krv, ktorá sa normálne absorbuje do tampónu alebo vložky. Po použití sa dá vyčistiť a znovu použiť, takže jeden kalíšok postačí na niekoľko rokov dopredu (až 10 rokov). Menštruačné kalíšky sú spoľahlivé, pretože dochádza k podstatne menším únikom krvi a navyše sú veľmi pohodlné pri nosení. Okrem iného, ​​menštruačné kalíšky predstavujú menšie zdravotné riziká ako klasické jednorazové produkty, pretože nie je známe žiadne riziko syndrómu toxického šoku, nespôsobujú vaginálnej infekcii a neobsahujú chemické látky či toxíny (ako je dioxín). Menštruačné kalíšky boli prvýkrát uvedené na trh v 30. rokoch a sú vyrábané z lekárskeho silikónu, gumy alebo termoplastu (TPE). Ak sa chcete naučiť správne používať menštruačný kalíšok, pokračujte v čítaní.

                

Postup .

    
   
 1.            1      Prečítajte si inštrukcie sprevádzajúce váš vybraný kalíšok. Prečítajte si príbalový leták, aby ste mali lepšiu predstavu o celom postupe. Tiež si zistite informácie o čistení. Ak sa stále nedokážete rozhodnúť, či naozaj použiť menštruačný kalíšok, zistite si podľa akých kritérií sa rozhodnúť a ako si vybrať ten správny.        
 2.  
 3.             2      Prvýkrát si vsuňte kalíšok v súkromí vašej kúpeľne. Väčšina ľudí sa naučia správne vsúvať kalíšok až po niekoľkých pokusoch, takže je lepšie si to prvý vyskúšať doma a nie na verejných záchodoch. Tiež odolajte pokušeniu vyskúšať kalíšok nanečisto v čase, keď nemáte menštruáciu. Vaša pošva je počas menštruácie podstatne vlhkejšie a váš krčok maternice sa bude nachádzať v inej polohe. Takže prvý pokus urobte až počas menštruácie.       
 4.  
 5.             3      Vyskúšajte najrôznejšie typy skladanie. Skladanie do "C" je obvykle vyobrazené na príbalovom letáku, ale v skutočnosti táto technika množstvu žien nevyhovuje. Pri tejto technike je najširšia časť kalíška na jeho začiatku. Ďalším typom skladanie (existuje mnoho techník) je pomocou stlačení. Jednoducho stlačte prstom okraj kalíška nadol.       
 6.  
 7.             4      Opláchnite si ruky mydlom a vypláchnite kalíšok vodou na odstránenie prachu alebo špiny. Pred prvým použitím by ste tiež kalíšok mali vyvariť vo vode. Nikdy nepoužívajte na menštruačný kalíšok mydlo. Môže spôsobiť kvasinkové infekcie či iné problémy.        
 8.  
 9.             5      Buďte uvoľnení a nesnažte sa zatínať panvové svaly. Ak nebudete uvoľnenie, tak celá procedúra pre vás bude bolestivá a bude ťažké kalíšok vsunúť do pošvy. Panvové svaly sú svaly, ktoré kontrolujú močenie. Robte cviky na panvové svaly (tzv. Kegelove cviky), pomocou ktorých sa naučíte svaly uvoľniť, keď je potreba vsunúť kalíšok. Buďte trpezliví; prvý vsunutie je vždy to najťažšie, takže sa nevzdávajte hneď po prvom nevydarenom pokuse. Maximálne si urobte prestávku. Je zbytočné sa frustrovať.       
 10.  
 11.             6      Sadnite si do pohodlnej pozície. Pohárik môžete vsunúť nad záchodom. Alebo si môžete sadnúť do podrepu vo vani alebo v sprche, stúpnuť si a položiť jednu nohu na kraj záchodu alebo vane, oprieť sa chrbtom o stenu a sadnúť si do podrepu alebo si ľahnúť na zem s kolenami hore a nohami od seba.       
 12.  
 13.             7      Lokalizujte krčok maternice. Vsuňte prst do pošvy a nahmatajte krčok maternice - pôsobí ako špička nosa. Jedná sa o malý vrcholok vnútri pošvy s zárezom uprostred. Snažte sa nasmerovať kalíšok v smere krčka maternice, zabránite tak nechcenému šťouchané kalíška do maternice či zaplnenia kalíška čapíkom. Ak máte problém čapík nájsť, tak je to pravdepodobne preto, že je príliš vysoko. V tom prípade čapík nebude robiť žiadne problémy. 
    
  • Ak sa rozhodnete si čapík nenahmatat, tak smerujte kalíškom do chrbta.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Vsuňte kalíšok. Zložte kalíšok a potom ho jednou rukou pridržte (spodkom nadol). Rozhrňte pysky ohanbia a druhou rukou nájdite pošvový vchod. Následne tlačte kalíšok v 45 ° uhle smerom k panvovej kosti - nie rovno hore. Kalíšok by sa mal sám rozvinúť. Tlačte kalíšok tak dlho, dokiaľ nie je pohodlne usadený v pošve. Kalíšok môže byť nízko alebo vysoko, záleží na vašom tele. Telo kalíška by však nemalo byť u pošvového vchodu. Ak sa kalíšok sám nerozvinie, tak ho rozviňte sami rukou. Taky napomôže niekoľko Kegelových cvikov, drepov, panákov alebo zatočiť kalíškom vnútri pošvy. Tiež môžete siahnuť prstom do pošvy a stlačiť bokom prsta stenu pošvy, aby sa vytvoril priestor pre kalíšok. Aj pre vás môže byť pohodlnejšie, ak kalíšok bude voľnejšie od krčka maternice ako v uvedených inštrukciách. Akonáhle je kalíšok na svojom mieste, tak nezabudnite, že ho v prípade potreby vždy môžete posunúť dole.       
 16.  
 17.             9      Môžete ho nosiť až 12 hodín. Ak máte veľmi intenzívny menštruáciu, tak ho budete musieť vyprázdňovať častejšie. 12 hodín je však maximálna odporúčaná doba nosenia. Prvýkrát budete musieť trochu experimentovať, aby ste zistila, koľko času potrebujete predtým, ako začne z kalíška unikať krv. Je dobrý nápad zároveň nosiť tenké vložky pre prípad, že kalíšok začne prepúšťať.       
 18.  
 19.   10      Vysuňte kalíšok. Snažte sa pomocou svalov posúvať kalíšok nadol. Pokračujte tak dlho, kým nedosiahnete na spodok kalíška. Závrty kalíškom dozadu, dopredu a dolu. Pevne chyťte telo kalíška, nie iba spodok, a pokračujte vo vysúvanie. Uštipnutie spodku kalíška pomáha prelomiť vákuum a uľahčuje vybratie kalíška z pošvy. Akonáhle je kalíšok pri vstupe do pošvy, okamžite ho vyberte, aby ste zamedzili úniku. Ak je okraj kalíška príliš široký na pohodlné vybratie, tak kalíšok pomocou prstov zložte do "C" alebo stlačte pomocou prsta a až potom ho vyberte. Ak vyberáte kalíšok nad záchodom, tak nevadí, ak sa krv pri vyberaní rozleje.     
 20.  
 21.   11      vylej obsah kalíška do záchodu alebo umývadla. Vypláchnite kalíšok vodou. Aby ste vyčistili všetky dierky kalíška od krvi, prehnite ho u dierok a prepláchnite ich pod tečúcou vodou. Tiež môžete kalíšok naplniť vodou, zakryť vrch dlaňou a stlačiť ho tak, aby voda pretiekla dierkami. Pokiaľ je kalíšok príliš klzký, tak ho vysušte (aj keď voda a klzkosť môže pomôcť pri ďalšom vsúvajú). Znovu kalíšok vsuňte.     
 22.  
 23.             12      Naučte sa, ako čistiť kalíšok. Pohárik môžete vyvariť vo vode, použiť na neho sterilizačné tabletky, vyčistiť je liehom alebo akoukoľvek inou metódou. Viac informácií nájdete na internete alebo na príbalovom letáku.       
 24.  
 25.             13      Nezabudnite, že to chvíľu môže trvať, kým si na menštruačný kalíšok zvyknete. Dajte tomu čas. Nevadí, ak nakoniec zistíte, že menštruačné kalíšky nie sú pre vás to pravé. Ak však stále chcete používať nejaký opakovateľne používateľný produkt, tak vyskúšajte látkovej vložky alebo menštruačné morskú špongiu.                 
 26.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (2)      
Zdravie populárne:
Ako sa rýchlo uzdraviť.

Ako zvládať astma.

Ako si uľahčiť nízkosacharidovú diétu.

Ako vyliečiť upchatý nos.

Ako užívať ľanový olej.

Ako použiť menštruačný kalíšok.

Ako sa zbaviť celulitídy na zadnej strane stehien.

Ako zmierniť prejavy komárieho uštipnutie.

Ako pomôcť alkoholikovi prestať piť.

Ako používať kanvičku Netia Pot.

Ako si prečistiť myseľ.

Ako si vybudovať silný imunitný systém.

Ako dosiahnuť svoje ciele.

Ako sa zbaviť madiel lásky.

Ako dieťaťu znížiť horúčku.

Ako čítať tuberkulínový kožný test.

Ako prekonať pocity viny.

Ako znecitlivieť pokožku.

Ako byť neustále pozitívne.

Ako odstrániť chirurgické svorky.

Ako liečiť pricvaknutý nerv.