Ako použiť menštruačný kalíšok.
Veľa ľudí si dnes začína uvedomovať dôsledky svojho životného štýlu na životné prostredie a tak sa nie je čomu diviť, že menštruačné kalíšky sa stávajú populárne alternatívou voči klasickým vložkám a tampónom. Veľa ľudí však nevie, že menštruačný kalíšky sú nielen spoľahlivé, ale aj prospešné pre zdravie, hygienu a pohodlie a komfort.
Menštruačný kalíšok zbiera menštruačná krv, ktorá sa normálne absorbuje do tampónu alebo vložky. Po použití sa dá vyčistiť a znovu použiť, takže jeden kalíšok postačí na niekoľko rokov dopredu (až 10 rokov). Menštruačné kalíšky sú spoľahlivé, pretože dochádza k podstatne menším únikom krvi a navyše sú veľmi pohodlné pri nosení. Okrem iného, menštruačné kalíšky predstavujú menšie zdravotné riziká ako klasické jednorazové produkty, pretože nie je známe žiadne riziko syndrómu toxického šoku, nespôsobujú vaginálnej infekcii a neobsahujú chemické látky či toxíny (ako je dioxín). Menštruačné kalíšky boli prvýkrát uvedené na trh v 30. rokoch a sú vyrábané z lekárskeho silikónu, gumy alebo termoplastu (TPE). Ak sa chcete naučiť správne používať menštruačný kalíšok, pokračujte v čítaní.
Postup .
- 1 Prečítajte si inštrukcie sprevádzajúce váš vybraný kalíšok. Prečítajte si príbalový leták, aby ste mali lepšiu predstavu o celom postupe. Tiež si zistite informácie o čistení. Ak sa stále nedokážete rozhodnúť, či naozaj použiť menštruačný kalíšok, zistite si podľa akých kritérií sa rozhodnúť a ako si vybrať ten správny.
- 2 Prvýkrát si vsuňte kalíšok v súkromí vašej kúpeľne. Väčšina ľudí sa naučia správne vsúvať kalíšok až po niekoľkých pokusoch, takže je lepšie si to prvý vyskúšať doma a nie na verejných záchodoch. Tiež odolajte pokušeniu vyskúšať kalíšok nanečisto v čase, keď nemáte menštruáciu. Vaša pošva je počas menštruácie podstatne vlhkejšie a váš krčok maternice sa bude nachádzať v inej polohe. Takže prvý pokus urobte až počas menštruácie.
- 3 Vyskúšajte najrôznejšie typy skladanie. Skladanie do "C" je obvykle vyobrazené na príbalovom letáku, ale v skutočnosti táto technika množstvu žien nevyhovuje. Pri tejto technike je najširšia časť kalíška na jeho začiatku. Ďalším typom skladanie (existuje mnoho techník) je pomocou stlačení. Jednoducho stlačte prstom okraj kalíška nadol.
- 4 Opláchnite si ruky mydlom a vypláchnite kalíšok vodou na odstránenie prachu alebo špiny. Pred prvým použitím by ste tiež kalíšok mali vyvariť vo vode. Nikdy nepoužívajte na menštruačný kalíšok mydlo. Môže spôsobiť kvasinkové infekcie či iné problémy.
- 5 Buďte uvoľnení a nesnažte sa zatínať panvové svaly. Ak nebudete uvoľnenie, tak celá procedúra pre vás bude bolestivá a bude ťažké kalíšok vsunúť do pošvy. Panvové svaly sú svaly, ktoré kontrolujú močenie. Robte cviky na panvové svaly (tzv. Kegelove cviky), pomocou ktorých sa naučíte svaly uvoľniť, keď je potreba vsunúť kalíšok. Buďte trpezliví; prvý vsunutie je vždy to najťažšie, takže sa nevzdávajte hneď po prvom nevydarenom pokuse. Maximálne si urobte prestávku. Je zbytočné sa frustrovať.
- 6 Sadnite si do pohodlnej pozície. Pohárik môžete vsunúť nad záchodom. Alebo si môžete sadnúť do podrepu vo vani alebo v sprche, stúpnuť si a položiť jednu nohu na kraj záchodu alebo vane, oprieť sa chrbtom o stenu a sadnúť si do podrepu alebo si ľahnúť na zem s kolenami hore a nohami od seba.
-
7
Lokalizujte krčok maternice. Vsuňte prst do pošvy a nahmatajte krčok maternice - pôsobí ako špička nosa. Jedná sa o malý vrcholok vnútri pošvy s zárezom uprostred. Snažte sa nasmerovať kalíšok v smere krčka maternice, zabránite tak nechcenému šťouchané kalíška do maternice či zaplnenia kalíška čapíkom. Ak máte problém čapík nájsť, tak je to pravdepodobne preto, že je príliš vysoko. V tom prípade čapík nebude robiť žiadne problémy.
- Ak sa rozhodnete si čapík nenahmatat, tak smerujte kalíškom do chrbta.
- 8 Vsuňte kalíšok. Zložte kalíšok a potom ho jednou rukou pridržte (spodkom nadol). Rozhrňte pysky ohanbia a druhou rukou nájdite pošvový vchod. Následne tlačte kalíšok v 45 ° uhle smerom k panvovej kosti - nie rovno hore. Kalíšok by sa mal sám rozvinúť. Tlačte kalíšok tak dlho, dokiaľ nie je pohodlne usadený v pošve. Kalíšok môže byť nízko alebo vysoko, záleží na vašom tele. Telo kalíška by však nemalo byť u pošvového vchodu. Ak sa kalíšok sám nerozvinie, tak ho rozviňte sami rukou. Taky napomôže niekoľko Kegelových cvikov, drepov, panákov alebo zatočiť kalíškom vnútri pošvy. Tiež môžete siahnuť prstom do pošvy a stlačiť bokom prsta stenu pošvy, aby sa vytvoril priestor pre kalíšok. Aj pre vás môže byť pohodlnejšie, ak kalíšok bude voľnejšie od krčka maternice ako v uvedených inštrukciách. Akonáhle je kalíšok na svojom mieste, tak nezabudnite, že ho v prípade potreby vždy môžete posunúť dole.
- 9 Môžete ho nosiť až 12 hodín. Ak máte veľmi intenzívny menštruáciu, tak ho budete musieť vyprázdňovať častejšie. 12 hodín je však maximálna odporúčaná doba nosenia. Prvýkrát budete musieť trochu experimentovať, aby ste zistila, koľko času potrebujete predtým, ako začne z kalíška unikať krv. Je dobrý nápad zároveň nosiť tenké vložky pre prípad, že kalíšok začne prepúšťať.
- 10 Vysuňte kalíšok. Snažte sa pomocou svalov posúvať kalíšok nadol. Pokračujte tak dlho, kým nedosiahnete na spodok kalíška. Závrty kalíškom dozadu, dopredu a dolu. Pevne chyťte telo kalíška, nie iba spodok, a pokračujte vo vysúvanie. Uštipnutie spodku kalíška pomáha prelomiť vákuum a uľahčuje vybratie kalíška z pošvy. Akonáhle je kalíšok pri vstupe do pošvy, okamžite ho vyberte, aby ste zamedzili úniku. Ak je okraj kalíška príliš široký na pohodlné vybratie, tak kalíšok pomocou prstov zložte do "C" alebo stlačte pomocou prsta a až potom ho vyberte. Ak vyberáte kalíšok nad záchodom, tak nevadí, ak sa krv pri vyberaní rozleje.
- 11 vylej obsah kalíška do záchodu alebo umývadla. Vypláchnite kalíšok vodou. Aby ste vyčistili všetky dierky kalíška od krvi, prehnite ho u dierok a prepláchnite ich pod tečúcou vodou. Tiež môžete kalíšok naplniť vodou, zakryť vrch dlaňou a stlačiť ho tak, aby voda pretiekla dierkami. Pokiaľ je kalíšok príliš klzký, tak ho vysušte (aj keď voda a klzkosť môže pomôcť pri ďalšom vsúvajú). Znovu kalíšok vsuňte.
- 12 Naučte sa, ako čistiť kalíšok. Pohárik môžete vyvariť vo vode, použiť na neho sterilizačné tabletky, vyčistiť je liehom alebo akoukoľvek inou metódou. Viac informácií nájdete na internete alebo na príbalovom letáku.
- 13 Nezabudnite, že to chvíľu môže trvať, kým si na menštruačný kalíšok zvyknete. Dajte tomu čas. Nevadí, ak nakoniec zistíte, že menštruačné kalíšky nie sú pre vás to pravé. Ak však stále chcete používať nejaký opakovateľne používateľný produkt, tak vyskúšajte látkovej vložky alebo menštruačné morskú špongiu.
Tipy .
- Menštruačný kalíšok zbiera menštruačná krv, ktorá sa normálne absorbuje do tampónu alebo vložky. Tým pádom je potrebné ho meniť menej často. To tiež znamená, že kalíšok si môžete vsunúť aj pred začiatkom menštruácie (keď ju očakávate). Tiež kalíšok môžete použiť na silný pošvovej hlien.
- Ak ste pannou, tak je pravdepodobné, že pošvový vchod (predovšetkým teda panenská blana) je pre kalíšok malý. V tom prípade si vchod môžete skúsiť počas nasledujúceho týždňa roztiahnuť prsty. Najprv začnite s jedným alebo dvoma prstami a postupne ho rozťahujte tromi prstami (podľa možností). Tiež vám môže pomôcť, keď sa pozriete na obrázok ženskej anatómie a preskúmate tú svoju. Tiež experimentujte so skladaním kalíška do najrôznejších tvarov (origami, trojuholník, atď.), Ktoré zjednodušia vsunutie kalíška - kalíšok bude tenšie a užšie. Skúšajte vsúvajú po chvíľkach a ak je to pre vás bolestivé, prestaňte a uvoľnite sa. Vždy to môžete skúsiť neskôr ešte raz. Počas vyberanie kalíška buďte trpezliví a uvoľnenie. Robte to jemne, aby nedošlo k pretrhnutiu panenskej blany.
- Menštruačný kalíšky sú veľmi pohodlné na nosenie a robenie športových aktivít, ako je plávanie alebo joga. Uistite sa však, že je kalíšok pevne zasunutý. Je tiež dobrý nápad si kalíšok pred športom vyprázdniť. Po plávaní sa môže v kalíšku objaviť troška vody, ale to ničomu nevadí.
- Niektoré ženy používajú pred vsúvaním kalíška lubrikant na jednoduchšie nasúvaní. Najlepšie je si ho namazať na seba, nie na kalíšok alebo vám bude kalíšok kĺzať. Používajte však iba lubrikanty, ktoré sú na báze vody.
- Kaliská sú zvyčajne dostupné v dvoch veľkostiach. Menšie sú väčšinou odporúčajú pre ženy pod 30 rokov a väčšie pre ženy nad 30 rokov alebo pre ženy, ktoré už rodili. Nezabudnite však, že veľkosti sa môžu u každej značky líšiť. Je však dôležitejšie zohľadňovať intenzitu vašej menštruácie a špecifickosť vášho telo.
- Verejné záchody s privátnymi umývadlami sú skvelým miestom na vyprázdňovanie menštruačného kalíška. V prípade, že takýto záchod nemôžete nájsť, tak si prichystajte ženské intímne obrúsky a malú fľašu vody na vypláchnutie kalíška. Alebo použite toaletný papier. Tiež stačí namočiť kalíšok do záchodu a znovu ho vsunúť.
- Ak sa vám zdá, že je stopka kalíška nepohodlná, tak ju celú alebo časť odstrihnite. Odstrihnite ju tak, aby koniec stopky zostal skrytý vnútri pošvy a nikde vás netlačila. Nezabudnite, že teraz budete musieť pracovať len so spodkom kalíška.
- Ak nechcete používať tampóny ani kalíšky, ale hľadáte niečo opakovateľne použiteľného, vyskúšajte látkové vložky. Môžete si ich kúpiť na internete alebo si ich samy vyrobiť.
- Ak používate antikoncepčnú membránu, tak ju môžete použiť ako menštruačný kalíšok. Antikoncepčná membrány sú veľmi podobné menštruačným kalíškom. Ak však chcete, aby vám membrána dlhšie vydržala, tak to robte iba v prípade, že ju máte zo silikónu, nie z gumy.
- Menštruačné krv si môžete uchovať v pohári a zaliať s ňou rastliny. Menštruačná krv je bohatá na živiny a po zriedení sa dá použiť ako dobré hnojivo pre rastliny.
- Nedávna štúdia ukázala, že menštruačná kalíšky prepúšťajú krv o polovicu menej ako tampóny. Nenechajte sa odradiť od vyskúšanie menštruačného kalíška. Ak váš kalíšok prepúšťa krv, tak vyskúšajte jednu z nasledujúcich vecí:
- Pohárik je preplnený. Jedná sa o najjednoduchšie problém na vyriešenie. Ak kalíšok púšťa krv a po vybratí je takmer plný, tak je jednoducho čas na výmenu. Nabudúce meňte kalíšok častejšie. Prípadne si kúpte kalíšok s väčším objemom, ak máte pocit, že ho musíte vymieňať príliš často.
- Pohárik sa nechce celý rozvinúť. Ak sa váš kalíšok nechce rozvinúť, tak pravdepodobne budete mať veľké problémy s prepúšťaním krvi. Skontrolujte teda, či je kalíšok celý rozvinutý alebo nie. Siahnite do pošvy a dotknite sa spodku kalíška. Mal by byť guľatý alebo minimálne oválny. Kalíšok sa však nemusia rozvinúť celý, kvôli tvaru vášho tela. Ak však kalíšok nie je otvorený, tak ho skúste otvoriť ručne za jeho spodok. Tiež urobte niekoľko Kegelových cvikov alebo zatočte spodkom kalíška v pošve. Tiež môžete siahnuť prstom do pošvy a stlačiť jej stenu, aby sa vytvoril priestor pre kalíšok. Tiež je dôležité vyskúšať iné skladanie.
- Myómy maternice zapĺňa kalíšok. Niekedy sa stáva, že kalíšok prepúšťa, ale po vybratí je len z polovice plný. To znamená, že krčok maternice vyplňoval časť kalíška, ktorý potom nemal priestor pre krv. Skúste vsunúť kalíšok nižšie. Ak ani to nepomôže, tak kalíšok môže byť pre vás príliš dlhý a budete si musieť zaobstarať kratšie kalíšok.
- Zvyšková krv. K tomuto dochádza, keď kalíšok prepúšťa len veľmi málo. Na stenách vašej pošvy však môže zostať nejaká krv aj po vymenení kalíška a tá potom unikne z vašej pošvy do nohavičiek. Po vymenení kalíška sa poriadne vytrite obrúsky (aj keď to asi veľmi nepomôže). Keďže sa však jedná len o zanedbateľné množstvo krvi, tak vám postačí tenká, jednorazová vložka.
- Dávate kalíšok až na krčok maternice. Ak ucítite nejakú bolesť po vsunutí kalíška, tak je pravdepodobné, že ste ho vložili až na čapík. Čípok je veľmi jemný a ak je na neho vyvinutý tlak kalíškom, tak to bude bolieť. Môžete to vyriešiť tak, že dáte kalíšok nižšie. Tiež je dobrý nápad pred vsunutím kalíška si prehmatať oblasť, kam ho vsúvate. Nezabudnite, že poloha krčka maternice sa počas menštruácie mení, takže je možné, že to budete musieť kontrolovať viackrát.
- vzďaľujeme kalíšok od krčka maternice. Na vyriešenie tohto problému budete musieť zhruba vedieť, kde máte krčok maternice. Ak sa tento problém objavuje opakovane, tak pravdepodobne dávate kalíšok smerom k stene pošvy a nie smerom k maternicovému maternice. Buďte pozorní voči polohe krčka maternice a uhla kalíška počas vsúvajú.
- Pri prvom použití kalíška možno zistíte, že potrebujete odstrihnúť stopku, aby nevyčnievala z pošvy. To je v poriadku.
- Veľa menštruačných kalíškov sa predáva s vačky na uchovanie. Môžete však použiť aj niečo iné. Je však dôležité kalíšok uchovávať na čistom a prevzdušnenom mieste. Vhodná je aj krabička na rovnátka, ktorá je vyrobená na produkt s podobnými potrebami (rovnátka), v ktorej bude kalíšok "dýchať" a pravdepodobne ju nikto len tak neotvorí, aby zistil, čo v nej je. Väčšina ľudí krabičky na rovnátka pozná, takže sa nebudú snažiť ich otvoriť.
- Ak vám vadí myšlienka opakovaného používania rovnakého kalíška, tak vyskúšajte kalíšky značky Instead. Jedná sa o krúžok s plastovým vačkom, ktorý sa vsúva ako antikoncepčné membrána.
Varovanie .
- Pri vyberaní si dávajte pozor, aby ste vyberali kalíšok rovno, aby nedošlo k rozliatiu krvi.
- Počas dní so silnejšou menštruáciou sa môže stať, že kalíšok prepustí nejakú krv. Je teda dobré mať pri sebe náhradné vložky a častejšie kalíšok vymieňať.
- Nenechajte sa odradiť kamarátkou, ktoré kalíšky prídu nechutné. Niektorým ľuďom sa to jednoducho pozdáva, iným nie. Dobrým spôsobom, ako sa začať baviť na tému kalíškov, je povedať: "Už si niekedy počula o menštruačných kalíškoch?" Týmto spôsobom môžete zistiť, aký má na kalíšky názor a prípadne ju môžete skúste presvedčiť, aby taky kalíšok vyskúšala a podelila sa o svoju skúsenosť.
- Menštruačný kalíšky nefungujú ako antikoncepcia a musí byť pred sexuálnym stykom vyňaté. Kalíšky značky Instead sa však dajú používať aj počas sexu spolu s antikoncepciou.
- Nezabudnite na menštruačný kalíšok. Aspoň každých 12 hodín ho vyberte a opláchnite. Pokiaľ ho necháte v pošve dlhšie, tak sa vám môže rozvinúť infekcia. Nie sú síce žiadne známe prípady syndrómu toxického šoku, ale ak si nejakých symptómov všimnete, okamžite kontaktujte svojho doktora.
- Nezaoberajte sa tým, či poloha kalíška súhlasí s nejakým obrázkom alebo grafom. Záleží len na tom, či kalíšok prepúšťa alebo nie a ako sa s ním cítite. Pozíciu kalíška ovplyvňuje tvar vašej pošvy a poloha krčka maternice - môže byť vyššie alebo nižšie. Po vsunutí sa pravdepodobne sám dostane na to správne miesto. Oba obrázky predstavujú správnu pozíciu kalíškov.