Home \ zdravie
 

Ako ovládať negatívne myšlienky.

 

Zdá sa vám, že do každého dňa vykračuje zlou nohou? Ak vám príde, že negatívne myšlienky začínajú ovládať váš život, niečo proti tomu urobte, než sa začnete príliš stresovať. Naučte sa negatívne myšlienky rozpoznať, zbaviť sa ich a potom ich môžete nahradiť cvičením pozitívneho myslenia. Vďaka tomu sa sa pred vami objavia nové príležitosti a budete môcť zmeniť svoje myslenie i celý deň.

              

Postup .

    

    1      Zbavte sa negatívneho myslenia  .

    
   
 1.      1      Rozpoznajte negatívne myšlienky. Niektoré sa vám okamžite objaví v hlave, ale ak máte problém je identifikovať, skúste si viesť denník. Napíšte vetu alebo dve o svojich negatívnych myšlienkach, kedykoľvek vás nejaká napadne. 
    
  • Pátrajte po myšlienkach, kvôli ktorým sa cítite smutne alebo skľúčene. Medzi ne môže patriť sebaobviňovanie alebo pocity hanby za veci, ktoré nie sú vašou vinou, považovaní prostých chýb za osobné zlyhanie alebo zväčšovanie malých problémov ( "robiť z komára somára").
  •  
         
 2.  
 3.             2      Negatívne myšlienku okamžite prepustil. Akonáhle negatívnu myšlienku rozpoznáte, okamžite namiesto nej o sebe povedzte niečo pozitívne. Namiesto "Toto ráno nestojí za nič." Skúste povedať "Toto ráno je síce náročné, ale zvyšok dňa bude lepšie." 
    
  • Ak vám to robí problémy, skúste tento trik: nehovorte sami sebe to, čo by ste nepovedali iným. Pripomínajte si, že chcete byť pozitívne, a môže sa z toho stať návyk.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Dávajte pozor na to, ako sa vyjadrujete. Používate často extrémne výrazy ako "Toto nikdy nedokážem." Alebo " Vždy to pokazím."? Tieto termíny sú často prehnané a nedávajú vám priestor pre vysvetlenie alebo porozumenie.  
    
  • Tieto výroky tiež zahŕňajú spôsob, ako hovoríte k sebe (v duchu alebo nahlas) a aj k ostatným.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zo svojho slovníka odstráňte negatívne výrazy. Prehnaná slová ako "hrozné" a "katastrofa" by nemala byť používaná v súvislosti s drobnými nepríjemnosťami alebo mrzutostiam. Keď zmiernite svoje vyjadrovanie, získate na negatívne zážitky zdravšie náhľad. Nahraďte tieto výrazy povzbudzujúcimi myšlienkami alebo pochvalou.  
    
  • Keď prídete na to, že ste jedno z týchto slov použili, okamžite ho v myšlienkach nahraďte nejakým miernejším výrazom. Zo slova "hrozné" sa môže stať "poľutovaniahodné" a z "katastrofy" treba "nepríjemnosť" alebo "výzva".
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zlé zmeňte v dobrej. Len málo situácií je úplne dobrých alebo zlých. Keď na zlých situáciách skúsite nájsť niečo pozitívne, bude situácia pôsobiť menej dramaticky. Keď sa teda pristihnete, že vás napadla nejaká negatívna myšlienka, okamžite sa zastavte a skúste na nej nájsť niečo pozitívne.  
    
  • Napríklad si predstavte, že vám prestane fungovať počítač a musíte v ňom nejakú súčasť vymeniť. Síce je to nepríjemná vec, ale aspoň ste dostali možnosť naučiť sa niečo nové alebo sa utvrdiť vo svojich súčasných schopnostiach.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Prežívajte deň pozitívne  .

    
   
 1.             1      Začnite deň tak, že pomyslíte na päť pozitívnych vecí. Nemusí to byť nič náročné ani ambiciózneho. Môže sa jednať o niečo prostého, ako je napríklad vôňa kávy alebo vaša obľúbená pesnička. Keď na tieto veci budete myslieť a poviete si ich nahlas, začnete deň tak, že sa zameriate na niečo pozitívne. Vďaka tomu sa celý deň budete cítiť lepšie a negativita nebude mať tak veľkú šancu.  
    
  • Aj keď sa vám môže zdať hlúpe hovoriť pozitívne výroky nahlas, štúdie dokazujú, že keď niečo pozitívne naozaj vyslovíte, budete tomu pravdepodobne viac veriť. Vďaka pozitívnym myšlienkam budete možno šťastnejší a sústredenejšie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Užite si deň. Aj keď ste možno zaneprázdnení, môžete si dobrú náladu udržiavať drobnosťami a budete tak mať menej dôvodov na to, aby ste sa zapadli späť do zabehnutých koľají so zlými návykmi. Neberte veci príliš vážne. Relaxujte, usmievajte sa a užívajte si. Stretávajte sa s ostatnými a obklopte s pozitívnymi ľuďmi, ktorí vás budú podporovať.  
    
  • Ak sa cítite v strese, na chvíľu si oddýchnite a myslite na niečo iné, než je zdroj vášho stresu.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Vytvorte si zdravé návyky. Negatívne myslenie a stres sa navzájom ovplyvňujú. Negatívne premýšľania môže spôsobiť stres, ale vplyv na neho majú aj ďalšie nezdravé životné návyky. Snažte sa jesť čerstvé, výživné jedlo, kedykoľvek je to možné. Pravidelne cvičte a dostatočne spite. 
    
  • Možno zistíte, že cvičenie je dobrý spôsob, ako odviesť pozornosť od negatívnych myšlienok.  
  •  
  • Nefajčite, nepite príliš alkoholu a nepožívajte ďalšie látky, ktoré zaťažujú telo.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Buďte pánmi svojho okolia. Vaše myšlienky vás nemusia ovládať. Ak ste z niečoho smutní, zmeňte to. Môžete si púšťať hudbu, vrstviť oblečenie, aby vám bolo príjemne, a upravovať svetla. Dodáte si tak viac sily a vyhnete sa pocitom bezmocnosti, ktoré sú spojené so stresom. 
    
  • Keď urobíte zmenu, pogratulujte si, že sa vám podarilo zlepšiť si náladu. Keď aktívne zmeníte svoje zmýšľanie, ľahšie sa zbavíte negatívnych myšlienok.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Večer sa uvoľnite a odpočívajte. Nájdite si tiché, príjemné miesto, a vyhraďte si čas na relaxáciu. V duchu si prehrajte celý deň a vyberte päť pozitívnych vecí, ktoré ste zažili. Každú pozitívna vec si povedzte nahlas alebo ju napíšte do denníka. 
    
  • Môžete si tiež zapísať veci, za ktoré ste vďační. Keď to urobíte, pravdepodobne na veci začnete nahliadať pozitívnejšie.  
  •  
         
 10.  
             

    3      Vyhľadajte odbornú pomoc  .

    
   
 1.             1      Vyhľadajte poradca alebo terapeuta. Ak vám príde, že vás negatívne emócie pohlcujú, môže pre vás byť prínosné, keď si okrem cvičenia pozitívneho myslenia porozprávate s poradcom. Skúste si zohnať poradcu vyškoleného v kognitívno-behaviorálnej terapii. Pomôže vám vašu myseľ vycvičiť tak, aby myslela pozitívne.  
    
  • Ak chcete zohnať terapeuta, ktorému môžete dôverovať, spýtajte sa kamarátov, ktorí už terapiu alebo konzultáciu absolvovali. Tiež môžete získať odporúčanie od svojho lekára.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Objednajte sa na jedno sedenie. Berte to ako preventívnu prehliadku pre svoju myseľ. Nie ste povinní v terapii pokračovať, ak vám bude príliš nepríjemná, a nemusíte tiež dochádzať pravidelne zrovna za týmto terapeutom. 
    
  • Objednajte sa a myslite otvorene. Dúfajte, že vám poradca pomôže. Ak nie, môžete vždy skúsiť nájsť iného terapeuta.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Poradcovia popíšte svoje negatívne pocity. Pamätajte, že terapia je bezpečná a vyrieknuté veci zostanú len medzi vami a poradcom, takže môžete byť úprimní. Čím úprimnejší k terapeutovi budete, tým lepšie vám dokáže pomôcť. 
    
  • Opíšte tiež, ako sa kvôli týmto negatívnym myšlienkam cítite. Vysvetlite, ako často je zažívate a ako sa s nimi zvyčajne porovnávate.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Podľa potreby si dohodnite ďalšie sedenie. Ak je vám terapeut sympatický, objednajte sa na ďalšie sedenie. Ak chcete na svojich negatívnych myšlienkach pracovať, budete pravdepodobne potrebovať viac ako jedno sedenie. 
    
  • Nenechajte sa odradiť, ak vám čas s poradcom pripadal neproduktívny. Vždy môžete skúsiť niekoho iného.
  •  
         
 8.  
           (9)      
Zdravie populárne:
Ako zmeniť negatívny postoj.

Ako spoznať, či ste v depresii.

Ako sa stať akupunkturistom.

Ako vytiahnuť prázdny pupienok na povrch kože.

Ako si rýchlo uľaviť od stresu.

Ako opísať sám seba.

Ako vyvolať potrebu močiť.

Ako precvičiť mozog.

Ako ošetriť krvavý pľuzgier.

Ako zastaviť krvácanie z nosa.

Ako zosvetliť jazvy po akné.

Ako ukončiť manipulatívne vzťah.

Čo robiť, keď vás pohryzie pes.

Ako sa zbaviť stýskání po inej osobe.

Ako čítať tuberkulínový kožný test.

Ako sa cítiť lepšie pri prechladnutí (pre dievčatá).

Ako bojovať s ospalosťou.

Ako liečiť dermatitídu.

Ako liečiť nízku hladinu draslíka v krvi.

Ako si zvýšiť hladinu serotonínu.

Ako vybrať menštruačný kalíšok.