Home \ zdravie
 

Ako liečiť folikulitída.

 

Folikulitída, čo je bakteriálna alebo hubová infekcia vlasových vačkov, sa väčšinou prejavuje vo forme svrbivých a bolestivých pľuzgierov a vyrážky na pokožke. Folikulitída spôsobujú rôzne patogény, ktoré vyvolávajú rôzne intenzity tejto choroby, takže existuje veľa možností liečby. Či už trpíte vážnym prípadom folikulitídy, alebo len miernym nepohodlím, v tomto článku sa dozviete, ako váš problém riešiť.

              

Postup .

    

    1      Domáca liečba miernej folikulitídy  .

    
   
 1.            1      Umývajte si postihnutú oblasť antibakteriálnym mydlom. Väčšinou mierna folikulitída za nejakú dobu prejde sama, ale napriek tomu tento proces môžete urýchliť. Stačí, keď budete používať antibakteriálne mydlo a budete si postihnutú oblasť dezinfikovať. Po umytí sa osušte čistým uterákom. 
    
  • Umývajte sa veľmi jemne. Nepoužívajte žiadne agresívne mydlá ani peelingy, inak by sa vám zápal zhoršil.
  •  
  • Ak máte folikulitídy na tvári, kúpte si antibakteriálne mydlo určené špeciálne pre umývanie tváre. Tieto mydlá sú väčšinou jemnejšie, než ostatné bežné antibakteriálne mydlá.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Namáčajte si postihnutú oblasť do teplej vody a octanu hlinitého. Tento roztok vám stiahne pleť a má antibakteriálne účinky. Kúpite ho v lekárni za veľmi málo peňazí a môžete ho použiť na rôzne kožné problémy. Octan hlinitý zabije baktérie, ktoré folikulitída spôsobujú, zmierni podráždenie a urýchli hojenie.  
    
  • Rozpustite si jeden balíček octanu v teplej vode, namočte do roztoku čistou žinku, vyžmýkajte ju a priložte si ju na postihnutú oblasť. Držte si ju na mieste a v prípade potreby ju znovu namočte do roztoku.
  •  
  • Až budete hotoví, vypláchnite nádobu od acetátu a vyperte žinku - žinku nikdy nepoužívajte viackrát za sebou.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Použite ovsené vločky. Verte alebo nie, ovsené vločky sa už dlho používajú pri liečbe rôznych kožných ochorení, pretože zmierňujú svrbenie. Dajte si kúpeľ s ovsenými vločkami, alebo použite telové mlieko z ovsených vločiek. V kúpeli s ovsenými vločkami by ste ale nemali byť príliš dlho, aby ste si folikulitída nezhoršili. 
    
  • Po kúpeli sa jemne osušte čistým uterákom.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Použite obklad zo slanej vody. Teplý obklad namočený v slanej vode zmierni zápal a podráždenie, podporí odvádzanie tekutín z pľuzgierov a zrýchli hojenie. Použite slanú vodu, ktorá je mierne antibakteriálne. Rozpustite si niekoľko lyžíc stolovej soli v teplej vode, namočte si do vody žinku alebo vatový tampón a priložte ho na postihnutú oblasť. 
    
  • Používajte dvakrát denne - ráno a večer.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Skúste nejakú alternatívnu metódu liečby, napríklad ocot. Miernejšie kožné problémy, ako je folikulitída, je možné riešiť aj pomocou prírodných metód liečby. Niektorí lekári na ne nedajú dopustiť, aj keď nie sú plošne podporované. Pokiaľ chcete nejakú takú metódu využiť, musíte zapojiť zdravý rozum - nerobte nič, čím by ste si problém zhoršili, čo by spôsobilo množenie baktérií, alebo spomalilo hojenie. Medzi bežné alternatívne používané prípravky patrí ocot (ďalšie nájdete na internete). 
    
  • Vyrobte si roztok z dvoch dielov teplej vody a jedného dielu octu a dôkladne ho rozmiešajte. Namočte si do roztoku čistú žinku, vyžmýkajte ju a priložte si ju na postihnutú oblasť. Nechajte obklad pôsobiť 5-10 minút a v prípade potreby žinku opakovane namáčajte do octu.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Tradičné metódy liečby  .

    
   
 1.             1      Ak trpíte vážnejšie folikulitídy, mali by ste navštíviť lekára. Folikulitída je väčšinou len podráždenie pokožky (hoci je nepríjemná a bolí). Rovnako ako u všetkých infekcií sa ale môže stať, že dôjde ku komplikáciám a choroba sa vyvinie v niečo vážnejšieho. Ak sa váš stav nezlepšuje, alebo začnete trpieť vážnejšími príznakmi, objednajte sa čo najskôr k lekárovi. Je oveľa lepšie mať istotu, že ste v poriadku, než sa trápiť s dlhodobou chorobou. 
    
  • Zájdite si k praktickému lekárovi, ktorý vás v prípade potreby pošle k dermatológovi.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zbavte sa svrbenie a bolesti pomocou hydrokortizónu. Tieto krémy lieči podráždenie pleti a zbaví vás svrbenie. Skúste krém s 1% obsahom hydrokortizónu a používajte ho 2-5x denne. Nanášajte si ho priamo na postihnutú oblasť a jemne si ho vtierajte do pokožky čistými rukami. 
    
  • Tento krém vás síce zbaví svrbenie a zmierni bolesť, ale nedokáže zabiť baktérie.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Berte voľnopredajné protizápalové lieky proti bolesti. Ak sa chcete zbaviť bolesti a zápalu spojených s folikulitídy, vezmite si nejaký voľnopredajný liek. Lacné lieky ako je aspirín, vám môžu pomôcť. Lieky na zmiernenie zápalu ako je ibuprofén vám pomôžu od bolesti a zároveň zmierni zápal, ktorý ju spôsobuje. 
    
  • Väčšinu voľne predajných liekov smiete v malých dávkach brať úplne bezpečne, ale nemali by ste ich užívať dlhodobo, inak by ste si mohli spôsobiť poškodenie pečene. Vždy sa riaďte pokynmi uvedenými v príbalovom letáku.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Ak trpíte vážnym prípadom folikulitídy, berte antibiotiká. Vo vážnejších prípadoch, ktoré nereagujú na bežnú liečbu, je niekedy nutné začať brať antibiotiká. Vo väčšine lekární zoženiete antibiotické masti, ale silnejšie lieky vám musí predpísať lekár.       
 8.  
 9.             5      Ak trpíte plesňovou infekciou, berte lieky proti plesniam. Ako sme už uviedli, v niektorých prípadoch folikulitídy spôsobujú plesne a v takýchto prípadoch nie je možné ju vyliečiť pomocou antibiotík. Budete potrebovať masť alebo tablety proti plesniam - slabšia verzia kúpite bez predpisu, silnejší vám bude musieť predpísať lekár.       
 10.  
 11.             6      Ak máte pľuzgiere, nechajte si ich prepichnúť u lekára. Vo vážnych prípadoch sa u folikulitídy objavujú bolestivé pľuzgiere plné hnisu. Ak nimi trpíte, choďte k lekárovi. Keď sa odborne prepichne, hojenie sa zrýchli, ale v žiadnom prípade to nesmiete robiť sami. Keď sa budete pokúšať prepichnúť pľuzgiere sami, mohli by ste si spôsobiť sekundárnej infekcii.       
 12.  
             

    3      Ako sa vyhnúť folikulitída  .

    
   
 1.             1      Nehoľte si postihnutú oblasť. folikulitída často spôsobuje podráždenie pokožky spôsobené holením. Ak trpíte folikulitída na mieste, ktoré si bežne holíte, prestaňte sa na nejakú dobu holiť. Keď sa budete holiť, folikulitída by sa vám mohla rozšíriť aj na iné miesta. 
    
  • Ak sa holenie nevyhnete, snažte sa zmierniť podráždenie. Používajte elektrický holiaci strojček a hoľte sa vždy v smere rastu chĺpkov alebo fúzov. Po každom použití strojček dôkladne umyte.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nedotýkajte sa postihnuté oblasti. Prsty a ruky sú plné baktérií a nečistôt, takže keď si budete na pokožku siahať, mohli by ste si spôsobiť infekciu. Hoci vás pokožka svrbí alebo páli, mali by ste tomu odolať. Dotýkajte sa postihnuté oblasti len pri umývaní a používajte antibakteriálne mydlá.       
 4.  
 5.             3      Nenoste tesné oblečenie. Keď budete nosiť tesné oblečenie, ktoré sa vám bude počas dňa odierať o pokožku, mohli by ste si spôsobiť infekciu. Tiež by ste sa mali snažiť zabezpečiť čo najlepšie prietok vzduchu okolo pokožky. Ak trpíte folikulitída, noste voľné oblečenie z prírodných materiálov. 
    
  • Dajte si pozor, aby sa vám oblečenie v miestach, kde máte folikulitída nenamočil. Vlhké oblečenie sa prilepí na pokožku a zvýši riziko podráždenia.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nevystavujte pleť dráždivým látkam. Každý má inú pleť - niektorí ľudia trpia na vyrážky a vyrážky, iní s tým problémy nemajú. Ak trpíte folikulitída (alebo ste na ňu náchylní), vyhýbajte sa všetkým látkam, ktoré by váš problém mohli zhoršiť (hlavne tým, na ktoré ste alergický), inak by ste mohli dostať sekundárnej infekcii a spomalili by ste si hojenie. 
    
  • Budete sa musieť vyhýbať niektorým druhom kozmetiky, parfumov atď.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nekúpte sa v prírodných kúpaliskách a bazénoch. folikulitída sa niekedy prezýva "vyrážka z vane." Plávanie a kúpanie v nečistej vode bez chlóru totiž často spôsobuje folikulitída. Niektoré baktérie sa ľahko prenáša vo vode, takže si dávajte pozor. Ak ste náchylní na folikulitídy, dajte si pozor, aby ste neprišli do kontaktu s nečistou stojatou vodou.       
 10.  
 11.             6      Nespoliehajte sa na steroidné krémy. Niektoré lieky nie je možné používať príliš dlho v kuse, pretože zvyšujú riziko folikulitídy. Napríklad masti s hydrokortizónom môžu po dlhšej dobe infekcie zhoršovať, hoci sa používajú aj ako liečba. Ak tieto masti používate, poraďte sa s lekárom o ich vysadení.       
 12.  
 13.             7      Dajte si pozor, aby sa vám folikulitída nezapálila. Vlasové vačky sa môžu zapáliť vplyvom inej infekcie, takže musíte každý problém včas riešiť. Nedovoľte, aby sa vám infekcie vymkol z rúk - je ľahšie ju vyliečiť hneď, ako čakať, až sa rozšíri!       
 14.  
            (3)      
Zdravie populárne:
Ako schudnúť 2 kg za jeden deň.

Ako sa cítiť lepšie pri prechladnutí (pre dievčatá).

Ako prestať s pitím.

Ako ukončiť pôst.

Ako sa zbaviť telesných vší.

Ako rýchlejšie vyliečiť bolesť v krku.

Ako vytiahnuť tŕň.

Ako liečiť angínu.

Ako aplikovať injekciu vitamínu B12.

Ako v joge vykonať pozícii bojovníka.

Ako opísať sám seba.

Ako riešiť to, že vás niekto berie ako samozrejmosť.

Ako sa zbaviť kŕčových žíl.

Ako prestať kašlať počas 5 minút.

Ako odpustiť a zabudnúť.

Ako odstrániť krv.

Ako sa správne stravovať.

Ako riešiť vaginálny výtok.

Ako vyvolať spánkovú paralýzu.

Ako sa zbaviť obličkových kameňov.

Ako sa rýchlo dostať zo zlej nálady.