Home \ zdravie
 

Ako spoznať príznaky rakoviny prsníka.

 

Rakovina prsníka sa prejavuje nekontrolovaným rastom prsných buniek a tvorbou malígnych nádorov. Tento typ rakoviny postihuje mnoho žien, ale niekedy aj muža. Ak sa chcete vyhnúť rozšírenie rakoviny, musíte si pravidelne sami prezerať svoje prsia. Pravidelné prehliadky pŕs vám môžu pomôcť odhaliť rakovinu včas. Okrem samovyšetrenie je však nutné tiež pravidelne chodiť na mamogram.

              

Postup .

    

  Časť 1      Samovyšetrenie prsníkov  .

    
   
 1.            1      Naplánujte si svoje samovyšetrenie. Označte si do kalendára dni, kedy si budete prezerať prsia. Mala by ste to robiť raz za mesiac, ideálne 5-7 dní po skončení menštruácie. Pravidelné samovyšetrenie vám pomôže zistiť, či je s vašimi prsiami niečo v neporiadku. Nalepte si do kúpeľne alebo do spálne papierik s pripomienkou, aby ste nezabudla svoje prsia skontrolovať. Mala by ste si tiež zapisovať výsledky každého samovyšetrenie.  
    
  • Vyšetrujte si prsia v dobre osvetlenej miestnosti.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Prezrite si svoje prsia. Postavte sa s rukami opretými o boky a pozrite sa do zrkadla. Zistite, či sú vaše prsia normálne veľká, či sa nelíšia farbou a tvarom. Ak spozorujete nasledujúce príznaky, objednajte sa k lekárovi: 
    
  • Výrazný opuch, ktorý nie je spojený s menštruáciou
  •  
  • Jamky, vypukliny, alebo iné zmeny
  •  
  • vbočený bradavky
  •  
  • Bradavky na inom mieste
  •  
  • Začervenaná koža, vyrážka, alebo citlivosť  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zdvihnite paže a zopakujte predchádzajúce vyšetrenia. Všímajte si, či vám z bradaviek nevyteká nejaká tekutina. Ak máte výtok z bradaviek, zistite, akú má farbu (číry alebo žltý) a ako má konzistenciu (krvavý, mliečny). Všímajte si najmä výtoku, ktorý sa objavuje vo chvíli, keď si nekrčia bradavky. Povedzte svojmu lekárovi o akomkoľvek výtoku, ktorý máte len na jednom prsníku.        
 6.  
 7.             4      Prehmatajte si prsia. Ľahnite si a spojte ukazovák, prostredník a prstenník jednej ruky. Týmito tromi prstami si dôkladne prehmatajte celá prsia jemnými krúživými pohybmi. Mala by ste prsty robiť krúžky s priemerom 2 cm. Dôkladne si prsia prehmatajte od kľúčnej kosti až po brucho. Potom začnite pri podpazušie a postupujte od vonkajšej strany pŕs doprostred. Zopakujte celý postup aj s druhou rukou a druhým prsníkom. Aby ste mali istotu, že ste si prehmatala celé prsník, postupujte vo vertikálnych radoch. Potom sa posaďte alebo sa postavte a celý postup zopakujte. Znovu prehmatajte celá prsia. Väčšina žien toto vyšetrenie vykonáva v sprche.  
    
  • Zistite, či v prsiach nemáte hrčky, alebo iné štrukturálne zmeny. Každú hrčku ihneď nahláste svojmu lekárovi.
  •  
  • Mala by ste na prsia tlačiť jemne až stredne silno. Inými slovami robte krúživé pohyby najprv jemne a potom ešte raz, tentokrát stredne silno. Musíte tlačiť veľmi ľahko, aby ste spoznala zmien v tkanive tesne pod povrchom kože. Stredne silný tlak vám zase umožní pocítiť zmeny v hlbších častiach prsiach, v blízkosti rebier.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Uvedomte si, že toto vyšetrenie je trochu kontroverzné. Niektoré štúdie preukázali, že samovyšetrenie nepomáha odhaliť rakovinu prsníkov skôr, ale skôr zhoršuje obavy a zvyšuje počet vykonávaných biopsiou. Porozprávajte sa so svojím lekárom a spýtajte sa ho, či vám samovyšetrenie odporúča.                 
 10.  
             

  Časť 2      Rizikové faktory  .

    
   
 1.             1      Uvedomte si, aké dôležité je poznať rizikové faktory. Včasná detekcia rakoviny prsníka je veľmi dôležitá. Ak sa vás týkajú niektoré rizikové faktory, musíte sa pravidelne vyšetrovať. Ak vám už bolo 40 rokov, alebo ste si v prsiach nahmatali nejakú hrčku, ihneď začnite chodiť na mamogram.        
 2.  
 3.             2      Zistite, či máte genetické predpoklady k rakovine prsníka. Ženy majú vyššie riziko rakoviny prsníka, než muži. Okrem toho ak niektorí z vašich príbuzných (napríklad matka alebo sestra) niekedy mali rakovinu prsníka, máte tiež zvýšené riziko. Existuje aj genetická mutácia, ktorá zvyšuje riziko rakoviny prsníka u žien. Ide o mutácie BRCA1 a BRCA2. Päť až desať percent všetkých prípadov rakoviny pŕs je spôsobené týmito mutáciami.  
    
  • V Spojených Štátoch majú najvyššie riziko rakoviny prsníka biele ženy.  
  •  
  • Niektoré etnické skupiny sú náchylnejšie k mutáciám BRCA. Patrí medzi ne ženy z Nórska, Islandu, Holandska a ženy Aškenazy židovského pôvodu.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Uvedomte si, aký vplyv má vaše zdravotné anamnéza. Existuje mnoho zdravotných problémov, ktoré môžu zvyšovať riziko rakoviny prsníka. Ženy, ktoré už niekedy rakovinu prsníka mali, majú vyššie riziko, že ju budú mať znova. Ľudia, ktorí za mlada podstúpili rádioterapiu v oblasti hrudníka, majú tiež vyššie riziko. Okrem toho môže riziko rakoviny prsníka zvýšiť aj množstvo ďalších faktorov, napríklad to, či ste dostala prvú menštruáciu vo veku 11 rokov, alebo ešte skôr. Neskoršie začiatok menopauzy sa tiež považuje za významné riziko. Hormonálna terapia na začiatku menopauzy zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Rizikovou skupinou sú aj ženy, ktoré nikdy neboli tehotné.        
 6.  
 7.             4      Uvedomte si, že aj váš životný štýl ovplyvňuje riziko rakoviny prsníka. Obézne ženy majú vyššie riziko rakoviny prsníka. Ženy, ktoré pijú tri a viac alkoholických nápojov za týždeň majú o 15% vyššie riziko rakoviny prsníka. Fajčiarky a najmä ženy, ktoré začali fajčiť pred narodením ich prvého dieťaťa, majú tiež zvýšené riziko rakoviny prsníka.        
 8.  
             

  Časť 3      Ako predísť rakovine prsníka  .

    
   
 1.             1      Chodievajte pravidelne na gynekologické prehliadky. Počas každoročné gynekologické prehliadky vám lekár prehliadne prsia a zistí, či je všetko v normále. Ak nájde nejaké abnormality, pravdepodobne vás pošle na mamogram. 
    
  • Ak nemáte zdravotné poistenie, alebo peniaze na lekára, môžete využiť kliniky, ktoré sú zadarmo. Napríklad centrá plánovaného rodičovstva poskytujú konzultačné služby a môžu vám odporučiť mamografické vyšetrenie.  
  •  
  • Ak neviete, kde hľadať pomoc, kontaktujte miestnu nemocnicu, alebo si na internete vyhľadajte telefónne číslo na linku určenú pre pacientov s rakovinou. Príslušné organizácie vám pomôžu získať potrebnú starostlivosť.
  •  
  • Na týchto webových stránkach nájdete zoznam kliník pre pacientov s nízkym príjmom: http://www.findahealthcenter.hrsa.gov/Search_HCC.aspx.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Chodievajte pravidelne na mamogram. Po 40. roku veku by mali všetky ženy chodiť každé dva roky na mamogram, až do 74 rokov. Čím skôr rakovinu prsníka odhalíte, tým väčšiu šancu na prežitie budete mať. Možno ste niekedy počuli, že je mamografické vyšetrenie bolestivé, ale táto bolesť nie je o nič horší, než bolesť pri injekcii a okrem toho vám mamogram môže zachrániť život. 
    
  • Ak patríte do nejakej rizikovej skupiny, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom o tom, ako často máte na mamogram chodiť. Ak máte zvýšené riziko, ale ešte vám nebolo 40 rokov, je možné, že vás na toto vyšetrenie lekár pošle už teraz.
  •  
         
 4.  
 5.             3      V prípade potreby ihneď vyhľadajte pomoc. Všímajte si všetkých zmien na svojich prsiach, aby ste mali čo najväčšiu šancu rakovinu odhaliť včas. Pokiaľ pri samovyšetrení nájdete niečo znepokojujúceho, ihneď sa objednajte k lekárovi.       
 6.  
 7.             4      Prevencia by mala byť skupinovú záležitosťou. Každý rok usporiadajte pre svoje kamarátky a členky rodiny večierok, ktorý zakončíte tým, že si všetky zájdete na mamogram. Dík tomu nebudete musieť mať strach a budete sa môcť navzájom podporovať. 
    
  • Povedzte napríklad: "Viem, že sa veľa žien mamografia bojí, pretože sú nepríjemné a môžu aj bolieť, ale určite ide zariadiť, aby sme si to trochu spríjemnili. Okrem toho si budeme môcť v pokoji porozprávať! "
  •  
         
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (19)      
Zdravie populárne:
Ako schudnúť päť kilogramov za mesiac.

Ako zahojiť keloidné jazvy.

Ako vyliečiť Bakerová cystu.

Ako byť šťastní aj osamote.

Ako byť ambiciózny.

Ako vstávať skoro.

Ako sa zbaviť nadváhy v tehotenstve.

Ako uľaviť od svrbenia počas kiahní pomocou ovsených vločiek.

Ako ošetriť bodnutie od morského ježka.

Ako sa zbaviť vredu v ústach.

Ako uvoľniť zaľahnuté ucho.

Ako porodiť dieťa.

Ako sa zbaviť zavodnenia.

Ako ráno vstať.

Ako sa zbaviť svrbenie po komárím uštipnutie.

Ako schudnúť na bokoch.

Ako mať kortizol pod kontrolou.

Ako ošetriť zlomený prst na nohe.

Ako používať esenciálne oleje.

Ako byť naozaj chudý.

Ako schudnúť počas desiatich dní.